Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizia periodica: schimb ulei si filtre, Renault Grand Scenic 3 1.5dci

crististreulea
post 11 Feb 2023, 10:49
Post #1


o dudă, dar ce dudă...


Group: Members
Posts: 134
Joined: 29 January 07
From: Ghiroda/Timis




Este un playlist care contine clipuri cu schimbul de ulei, filtru ulei, aer si polen.
De altfel, daca tot se ajunge la schimbatul filtrului de aer, merita aruncat un ochi si curatat mizeria de sub motoarele stergatoarelor, exact motivul pentru care ajunge apa pe la podul pedalier.
https://youtube.com/playlist?list=PLiHHJTx2...eONCNCWDKUB9Dph

Cu cateva precizari de prin comentariile primite pe YouTube si le multumesc si pe aceasta cale:
- schimb ulei: G C V - din propria experiență. Dacă e la max., peste 300-400 km scade nivelu cu 3mm. Cu acest nivel merg pînă la următoru schimb de ulei. Schimbu de ulei fac la 10000km. Motorizare k9k(636),ulei nu consumă.
- filtrul de motorina: am ales filtrul gresit(asa mi-a fost dat pe serie sasiu), trebuia sa vina cu 4 garnituri, codul corect pentru filtru este: V Eduard - Filtrul corect este Renault 164001710R (164002053R/164006435R), UFI 24.186.00, Mahle KL752/2D pentru motorul K9K 636 Euro 5 cu stop-start
- filtrul de polen: se pare ca si acesta este gresit, tot dupa serie de sasiu a venit: Dadi(Dadi_T de pe forum?) - Vezi că nu ai pus filtrul corect. Nici cel vechi nu era cel corect, de asta era asa torsionat. Am avut aceeași problemă. Așa vine greșit, deși furnizezi seria VIN. Codul celui corect este FP 26 005. Dimensiunile corecte sunt: 260/150/35 și se va așeza perfect. Se scoate ușor și se introduce ușor.

This post has been edited by crististreulea: 11 Feb 2023, 10:50


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2013 Bose, 1.5dCi 110cp
Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:11
Dacia