Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

parere laguna 2 1.9DCI, vreau sa cumpar si nu stiu...

ciudi
post 18 Oct 2005, 00:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 October 05




Salut!

Am si eu nevoie de o parere avizata de la cunoscatori, am gasit o laguna 2 din 2003 121k la bord motorizare 1.9 DCI la un pret de 10500 euro , m-am dat cu ea si la o prima vedere totul pare ok, are ea niste mici zgarieturi greu sesizabile dar nu asta e problema, ideea e daca merita banii astia si eventual sa-mi recomandati un service (daca stiti si pretul e super) unde sa o pot testa calumea si cu incredere, iar pentru viitor in caz ca m-ar interesa cam cat costa o revizie full filtre + schimb ulei si cam care sunt costurile de intretinere in general


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 18 Oct 2005, 12:25
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




o intrebare ar daca sunt kilometrii reali...sau nu...
este rulata in Romania sau adusa de afara? mai exact de unde este adusa? din ce am vazut eu lagunele din germania sunt de cele mai multe ori mai ingrijite decat cele din Franta...
si ce nivel de echipare este?


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciudi
post 18 Oct 2005, 12:44
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 October 05




e adusa din franta, km rulati complet acolo (ma rog drumul spre RO), banuiesc ca sunt km reali tinand cont de raport 120k/din 2003 - oricum e greu sa stii asta, echipare motor 1.9 DCI cu toate optiunile mai putin piele


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 18 Oct 2005, 13:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




nu neaparat foarte greu.... daca ai seria de caroserie si un prieten bun poti afla interventiile oficiale la auto... deobicei cand se intervine, fie in garantie fie nu...se consemneaza data si nr de kilometri... functie de asta poti sa estimezi cat de cat daca sunt kilometrii realii sau nu... apoi discurile frana... uzura lor...si ma rog...te uiti bine la ea... eu m-am uitat aproape 4 luni.... vreo 2-3 aveau pe bord un nr de km...si-n realitatea altul....asa ca bine ar fi sa casti ochii....
apoi motorul....
am vazut o laguna de 2.2 dCi...avea 70.000 reali in circa 1 an si 3luni.... si turbo cam suiera....

daca masina este buna...merita... insa convinge-te ca e buna...il cunosti pe cel care o vinde?


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciudi
post 18 Oct 2005, 13:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 October 05




e o persoana cunoscuta dar nu prea de incredere tinand cont ca cu asta se cam ocupa si din cate am inteles eu devine o boala psihica sa dai km inapoi cand aduci masini pentru vanzare (el pretinde ca are cartea tehnica - o sa io cer sa ma uit prin ea inainte); oricum daca ma hotarasc o sa o duc la un test la computest (apropos vreo parere legata de ei)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ubik
post 18 Oct 2005, 13:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 July 05
From: Bucuresti




dupa parerea mea la 10.000Eur e una dintre cele mai bune optiuni, daca cauti o masina mare, destul de puternica si extraordinara pentru drumurile in afara.

in bucuresti e un pic mai greu de manevrat (spre deosebire de laguna1, a3, leon, golf sau logan)...datorita dimensiunilor.
consumul e ralativ mic (personal scot sub 9% numai in bucuresti)

confortul si dotarile sunt exceptionale, fiind plina de butonase si beculetze ( sunt incantat de ele)

una peste alta este o masina care arata foarte bine, este foarte sigura foarte foarte confortabila (eu o consider mai confortabila decat noul passat) , stabilitate excelenta la viteza mare ...etc ...


acum ..urmeaza si partile negative ...
daca te documentezi pe internet o sa vezi ca are 5 stele la confort/dotare/sigurta ...si restul categoriilor si doar o singura stea la "Reliability" are doar o singura stea.

se stie ca lagunele ..ca oricare diesel dezvolta probleme la turbina, si ca orice masina de generatie noua cu o gramada de electronica si senzori are tot felul de mici probleme ...(la mine din cand in cand nu se mai opresc stergatoarele )

in plus se pare ca suspensia este mult prea rigida pentru drumurile noastre (eu am reusit sa indoi 2 jenti de 17 in numai 3 luni si sa busesc ceva pe la suspensie ..nu vreau inca sa ajung la service ...smile.gif)

oricum verifica motorul foarte bine ....si vezi daca ai ezitari in acceleratie ...sau pierderi de putere la turatie....cu toate ca la numarul ala de km e putin probabil sa nu fie turbina destul de uzata .. sad.gif

eu am luat-o la 100.000 tot din frantza, bafta multa

p.s. cumva cunoscutul tau e din cartierul colentina ?

This post has been edited by ubik: 18 Oct 2005, 13:58


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Dynamique
2006 Honda Accord LS - 2006 - 2.0i-vtec/155cp/AT
2005-2006 Laguna 2 - 2002 - 1.9dci, 120cp, Lux Dinamique
2002-2005 Laguna 1 - 1997 - 1.8i 8v + GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ubik
post 18 Oct 2005, 14:03
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 July 05
From: Bucuresti




si inca ceva ......verifica daca e masina care a fost in leasing in frantza si cere neeaparat cartea de service.
nu te lasa pacalit ca nu au completat aia talonul de revizie sau chestii de genul asta ..ce scrie in carta si e stampilat ..aia e ..smile.gif

apropo de micile zgarieturi ...am fost de curand in paris si dupa ce am vazut cum parcheaza aia pe acolo mi-am explicat de ce e zgariata bara mea pe toate colturile.
acolo se parcheaza impingand cu spoilerul si cate 2-3 masini ca sa isi faca loc ...aziv amatorilor ..aveti grija unde va parcati masina in franta si mai ales ca nu e nici un obstacol in fatza sau in spatele ei ..smile.gif)


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Dynamique
2006 Honda Accord LS - 2006 - 2.0i-vtec/155cp/AT
2005-2006 Laguna 2 - 2002 - 1.9dci, 120cp, Lux Dinamique
2002-2005 Laguna 1 - 1997 - 1.8i 8v + GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 18 Oct 2005, 14:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




ubik@

cred ca faptul ca ai indoit 2 jenti nu este vina masinii... as zice eu ca mai degraba a carosabilului...oricum pe Laguna jentile pe 17 au balon mic la anvelopa...si-n conditiile din bucuresti...este foarte usor sa le lovesti...

eu mi-am luat masina asta de 1 saptamana...asadar nu pot sa vorbesc de consum...


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciudi
post 18 Oct 2005, 15:06
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 18 October 05




tipul nu e din colentina, chestia cu comportamentul in bucuresti ma intriga si pe mine tinand cont ca iesirile mele in afara orasului sunt destul de rare si ma gandesc ca un motor de puterea asta isi pierde din calitati in momentul in care 80% din timp este utilizat in oras la modul cum se circula in bucuresti, pe de alta parte imi pare un pret bun in conditiile in care nu sunt probleme majore la ea.
Intretinerea cam la ce costuri te duce?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 19 Oct 2005, 09:04
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




motorul nu-si pierde din calitati...iar dimensiunea masinii pe mine nu ma incurca cu nimica...
daca iti doresti masina de dimensiunea asta... si ajungi la concluzia ca asta pe care ai gasit-o este ok... daca vrei masina mica ptr oras... poti sa uiti Laguna...
exemplu de costuri : filtru de aer (ca momentan atata am schimbat) circa 55-60ron (marca MAN)


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ubik
post 19 Oct 2005, 09:34
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 July 05
From: Bucuresti




nu stiu de ce ...dar eu cred partea aia cu masina/motorul/cutia se obisnuieste cu soferul si stilul de condus.

@AEP normal ca e vina carosabilului ...prima lovire a jenti a fost pe bd. dacia inainte de pta galati ..un canal al carui capac nu a fost ridicat la nivelul asfaltului ...era noapte ..ploua ...aveam cred ca 40km/h ..combinatia intre cauciuc de 17"/40 si suspensia foarte rigida a dus la "indoirea" jentii

@ciundi ...cred ca intretinerea o sa te duca mai mult decat la un golf3 din 94' , mult mai mult decat la o dacie berlina sau 1100 ...si cam la fel cu masinile de clasa si anul lagunei ...preturile la consumabile sunt cam la fel ..cred ca nu difera mai mult de 10% +/- ...asa ca ..fii pregatit sa sari cu bani ...PUK parca povestea ca a bagat peste 30 mil ..asa la prima trecere pe la service ..

de exemplu dupa ce o iei ..schimbul de curele + filtre te duce in jur de 10 mil (asta e estimarea mea ca nu le-am schimbat inca)

uleiul costa (banuiesc ca o sa vrei sa bagi un sintetic bun)

si eu folosesc masina tot 80% in oras ..dar stii ce bine se simt cele 20% ...si in plus se simte bine si in bucuresti daca esti un tip calm ...daca o sa vrei sa pleci primul de la semafor ....turbina v-a cam avea resentimente fatza de tine si buzunarul tau ...iar dupa un timp si soferii din spatele tau .datorita fumului negru care le va umple plamanii ..smile.gif)

important este cat de mult iti place masina ...pentru ca oricat de mult ai verifica-o sau de la oricene ai cumpara-o nu te scuteste de surprize (experientza mea a fost ca la 1 sapt dupa ce am luat-o sa se strice cutia de viteze ...mai precis sa sara nu stiu ce "cautator" si nu main intra decat in treapta 3 si 4...rezultat ...stat 4 zile in service ...8 mil factura si vreo 2 nopti nedormite de nervi)


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Dynamique
2006 Honda Accord LS - 2006 - 2.0i-vtec/155cp/AT
2005-2006 Laguna 2 - 2002 - 1.9dci, 120cp, Lux Dinamique
2002-2005 Laguna 1 - 1997 - 1.8i 8v + GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 19 Oct 2005, 09:40
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Eu nu inteleg de ce spui tu, Ubik, de suspensia Lagunei ca ar fi rigida. Tocmai ca Laguna este o masina cu suspensie foarte moale pentru ca e orientata spre confort. Cel putin la mine asa este....si, de fapt, am mers si cu Laguna diesel si tot moale mi s-a parut suspensia.
Tocmai asta mi se pare o mica problema la drum in afara localitatilor, faptul ca nu este foarte stabila pe anumite portiuni de drum un pic denivelat.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 22 Oct 2005, 23:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Luka, ai L2 2.0 normal sau T?


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 24 Oct 2005, 10:19
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Normal smile.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 24 Oct 2005, 21:39
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Am inteles ca suspensia pe 2.0T ar fi mai rigida. Dar cred ca suntem off-topic si o sa ne mutam pe un topic specific smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 00:20
Dacia