Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema indicator dupa schimbare litrometru !

komisaru
post 9 Mar 2023, 17:29
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 22 November 08




Salut domnilor.Asa cu scrie in titlu am o problema cu indicarea corecta a nivelului de motorina din rezervor. Am avut un scurt la mufa pompei aflata in rezervor, pe care nu l-am sesizat initial si am crezut ca este de la conectorul care intra in mufa, deoarece la pinul 4 era carbonizat total ca atare am schimbat conectorul ( 240 ron mad.gif ) si dupa 4 luni surpriza acelasi pin carbonizat!!Am schimbat litrometrul si mufa (600ron+60ron mufa din China) nu va spun cat de greu este sa strangi piulita fara cheie speciala, pe care am cumparat-o intrun final.Mers seara si facut plinul si atunci surpriza, indicatorul arata mai putin cu o fractie. Intrebrea este: se poate regla /reseta sistemul ca sa poata indica iarasi corect?? Va multumesc anticipat.


Attached thumbnail(s)
1677235059512.jpg ( Size: 53.1k ) Number of downloads: 76


--------------------
Renault Laguna IIl 2012/Black Edition/2.0 dci/131CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciancezar
post 17 Mar 2023, 18:56
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 August 18




Buna! Ai masurat cumva tensiunea pe fire? Stii de unde vin?


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 130hp 2008 - CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
komisaru
post 19 Mar 2023, 16:48
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 22 November 08




Tensiunea este ok, problema a fost la pompa propriu-zisă.Am scos-o din carcasa de plastic și am probat-o separat la o baterie și a ars regleta pe pinul de plus, nu avea o turație constantă și se poticnea mergând parcă înfrânată!Noul litrometru este montat cu grija și am respectat cat mai precis pozitia in care a fost cel vechi, nu a fost lovit plutitorul. Ce îmi pare rău este că nu le-am pus una lângă cealaltă ,să văd daca înălțimea plutitoarelor era aceeași 😠😞.Am înțeles că la unele Renault -uri se poate reseta din soft! Aștept sfaturi și păreri poate a mai pățit cineva așa!


--------------------
Renault Laguna IIl 2012/Black Edition/2.0 dci/131CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciancezar
post 20 Mar 2023, 12:49
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 August 18




Litrometrul are pompa de motorina? Nu trage motorina cu pompa de joase de la motor? La mine nu se aude bazaind nimic. Poti face sigur o adaptare cu un ddt2000, tester de fabrica, nu stiu cu Can Clip.

This post has been edited by luciancezar: 20 Mar 2023, 12:50


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 130hp 2008 - CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
komisaru
post 20 Mar 2023, 12:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 22 November 08




Litrometrul are pompa și merge perfect numai că indicatorul din bord nu este corelat cu nivelul de motorină din rezervor.Dupa schimbarea litrometrului am alimentat cu 53 litri și cu rezerva care o aveam am fost full, numai că indicatorul arata cu un segment mai puțin decât plinul!!


--------------------
Renault Laguna IIl 2012/Black Edition/2.0 dci/131CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciancezar
post 20 Mar 2023, 13:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 August 18




Daca ti-e la indemana, cunosc pe cineva la Pitesti care are ddt2000, de fabrica, el te poate ajuta.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 130hp 2008 - CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 21:49
Dacia