Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Senzor clima bord soare ?, ce este ?

hspinache
post 10 Aug 2012, 16:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




Salutam ,

Stiu ca in blocul clima intra un senzor soare , care se afla amplasat in bord.
Cum este construit acest senzor ? ce sezizeaza de fapt ? ca este sau nu soare ? . masoara temperatura ? este digital sau analog ?
De fapt de ce a fost pus ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 11 Aug 2012, 02:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




este un senzor deosebit de performant, un radar doppler, care sesizeaza daca trec norii prin fata soarelui, si iti ajusteaza clima bizonica in functie de acest fapt radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brutus1789
post 11 Aug 2012, 06:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 1 February 12
From: Călărași/Slobozia




Este un senzor de temperatura și unul pentru lumină sau ploaie (nu știu foarte bine) amplasate lăngă oglinda retrovizoare din interior. Astfel, unul măsoară temperatura din habitaclu; astfel sistemul de climatizare știe ce temperatură este în habitaclu tot timpul și o ajustează conform dorinței dvs.
De restul cred că vă dați seama pentru ce sunt.


LE»»Sunt digitale toate.

This post has been edited by brutus1789: 11 Aug 2012, 06:10


--------------------
Bicicletă Pegas 1976 - CL03LFP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 11 Aug 2012, 19:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




senzorul de ploaie si cel de lumina sunt in pastila aia de pe parbriz, din spatele oglinzii.

butonelul ala negru de pe bord din mijoc de sub parbriz, e senzor de soare pentru climatizare


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius36ro
post 11 Aug 2012, 19:49
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 21 September 09
From: Suceava




Rolul butonelului ala din spatele ceasului are rolul de a comunica cu sistemul de climatizare automat si in functie de intensitatea razelor solare, decide ce aeratoare sa deschida.
Sper ca nu am gresit, dar ceva de genul imi aducaminte sa fi citit.


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 88 kW 2003 Grantour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 12 Aug 2012, 11:18
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




-user marius36ro a nimerit ; despre el este vorba
-imi este neclar ce poate fi ; poate sa fie un swich care se comuta cind este soare , bazat pe temperatura sau lumina ;poate sa fie o masura termica a unei placute incalzita de soare ; poate sa fie o masura optica analogica ...???
-de ce a fost pus? ca sa miste o clapeta cred ca este cam putin ???


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 12 Aug 2012, 12:59
Post #7


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




Acel senzor analizeaza puterea sau existenta razelor de soare si dicteaza sistemului cat de tare sa functioneze ventilatorul de habitaclu. Ca si exemplu daca senzorul de temperatura din oglinda dreapta exterioara indica 35 grade dar puterea razelor solare nu este asa mare sau chiar absenta (ex. noaptea) este normal ca si clima sa reactioneze discret cu ventilatie mica, daca in schimb afara sunt 35 grade si soarele este foarte puternic, in masina se creaza efectul de sera si este nevoie ca sistemul sa ventileze mai puternic.

This post has been edited by ric26ct: 12 Aug 2012, 12:59


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 13 Aug 2012, 09:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




-Inteleg ca de fapt se face o corectie , pentru a echilibra senzatia data de razele de soare .
Este adevarat ca cere si dirijare prioritara catre fata ? Adica , logic ar fi asa : soarele ne bate pe miini, pipt , etc ; jetul sa vina catre noi si avem mai putin senzatia de arsura de la soare ?
-privind efectul de sera , aici nu inteleg ; este in oglinda senzorul de temperatura ; va reactiona daca sint cresteri ; de ce ar mai trebui alt senzor ?

-cite contacte are sensorul ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ric26ct
post 13 Aug 2012, 17:24
Post #9


ric26ct


Group: Members
Posts: 461
Joined: 19 February 10
From: Constanta




Senzorul din oglinda nu analizeaza puterea razelor solare el este doar senzor de temperatura, prin definitie temperatura se masoara la cca 1m fata de pamant si la umbra (daca imi aduc bine aminte). Ca si contacte stiu ca sunt doua.


--------------------
renault megane 2 2005, 1,5 dci 101 cp, confort-expression
Skoda Octavia 1,9 tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 13 Aug 2012, 19:00
Post #10


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Eu stiam ca la meteo se specifica la 2m deasupra solului si la umbra, dar oricum, in masina stai cam la 1 de sol.

Foarte probabil in acea pastila de pe bord este un termistor ca si in oglinda, numai ca el are o variatie dependenta de intensitatea infrarosiilor emise de soare. In acel punct nu prea bate aerul rece din masina.

Ca sa intelegi efectul de sera, infrarosiile incalzesc la distanta obiectele la suprafata. In masina se incalzesc toate obiectele, acumuleaza caldura, iar caldura nu e evacuata. De aceea e mai cald in masina vara decat afara. Mai ai de asemenea un senzor de temperatura sub oglinda centrala care ia in calcul si temperatura din cabina.

Deci pentru clima se iau in calcul: temperatura exterioara masurata sub oglinda dreapta, temperatura interioara masurata sub oglinda centrala si intensitatea razelor solare care sunt cele care incalzesc cel mai tare cabina.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Aug 2012, 20:32
Post #11


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




The solar radiation sensor is used to improve the climate control level of the air conditioning according to the solar
radiation on the windscreen.
This sensor measures the solar radiation level and transmits the information to the climate control computer in
the form of a measurement in W/M2
This measurement ranges from 0 to 400 W. The sensor is faulty if it gives
a value of 400 W although the vehicle is in the shade (in the workshop) as this value equals maximum solar
radiation.
If the value displayed by this parameter seems to be implausible: check the signal transmitted by the sensor as
a function of solar radiation by measuring between connection 38GX of the sensor and earth (solar radiation
sensor connected electrically, ignition on and climate control panel on). The solar radiation sensor should supply
voltages equal to:
- 0 W 4.91 V
- 50 W 4.28 V
- 100 W 3.70 V
- 200 W 2.55 V
- 300 W 1.40 V
- 400 W 0.30 V

This post has been edited by R19/16v: 13 Aug 2012, 20:33


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 14 Aug 2012, 06:30
Post #12


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




NU era deja un topic pe tema asta aici? unsure.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 14 Aug 2012, 09:12
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




-citit tot din ce s-a recomandat ; nu m-am lamurit prea mult
-este clar ca senzorul are 2 fire ; poate fi o fotodioda , o fotorezistenta , un termistor ; daca coraboram cu tabelul de mai sus , pare mai degraba o fotodioda cu o rezistenta inseriata si un filtru in fata , care la situatia de umbra semnaleaza pragul de lipsa lumina
-la prima vedere , senzorul face o corectie in valoarea de programare a temperaturii , adica pentru noi , chiar cind este soare sa fie cam la fel in masina .
-cred ca se poate testa astfel : cu masina in soare , daca punem mina si il acoperim , ar trebui sa sezizam reducere turatie ventilator.


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 14 Aug 2012, 09:28
Post #14


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Sunt cateva topicuri pe seama asta.
Se numeste senzor de lumina solara. Ajuta clima sa iti dea aer atat cat e nevoie si in functie de cum bat razele soarelui pe/prin parbriz (aici conteaza daca ai atermic).
Masoara lumina solara in wati per metru patrat (w/m2), astfel: 450 -in soare puternic, 0 -noaptea, si 39 mediu - soare puternic dar cu citire la umbra.


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 14 Aug 2012, 09:32
Post #15


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Fotodioda sau fotorezistenta ma indoiesc ca nu ajunge lumina pe el ci infrarosiile care il incalzesc. Mai degraba termistor sau alta componenta cu variatie cunoscuta a unui parametru cu temperatura (tranzistor de exemplu).

Daca vrei sa il testezi mai bine acoperi cu o folie de aluminiu zona parbrizului ca altfel s-ar putea sa stai ceva cu mana pe el pana se mai raceste si iti vine incomod.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 14 Aug 2012, 09:34


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 14 Aug 2012, 16:42
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




Adica filtrul este rosu sau cenusiu ? Este diferenta mare intre rosu si cenusiu


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 14 Aug 2012, 18:00
Post #17


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Vrei sa spui filtru optic, nu? Poate sa fie si negru mat, ca atata timp cat se incinge iar senzorul e in contact cu el, poti sa corelezi cu intensitatea radiatiei.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 14 Aug 2012, 22:58
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




-tinind cont de tensiunile care trebuie sa se realizeze , teoretic nu poate fi termistor ; mai degraba fotodioda

-filtrul este vizibil ; ce culoare are ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius36ro
post 15 Aug 2012, 08:31
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 21 September 09
From: Suceava




De varierea turatiei ventilatorului se ocupa senzorul de la oglinda care are si rolul de a comanda sistemul de incalzire-racire in functie de temp. exterioara. Senzorul de pe bord comanda doar aeratoarele(daca e liniste in masina, se aud motorasele cum functioneaza, sistemul fiind pe auto).


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 88 kW 2003 Grantour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Aug 2012, 17:58
Post #20


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Si cum anume comanda aeratoarele? Ce motoare ai tu pe acele aeratoare?


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrissGabriel
post 15 Aug 2012, 19:39
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 June 12
From: Petrosani, HD




Din cate stiu eu e un singur "motor" dar care imparte in toate directiile aerul incat sa creeze aceasi temperatura setata de clima in habitaclu.

This post has been edited by CrissGabriel: 15 Aug 2012, 19:39


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5dci 78kW 6+1 2008 Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius36ro
post 16 Aug 2012, 17:05
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 21 September 09
From: Suceava




Hack, acum 2 ani am dat jos bordul de la meganeul meu pt ca nu mai mergea ventilatorul. Atunci am studiat si cum functioneaza repartizarea aerului.Un motor comanda deschiderea clapetelor pt parbriz si bord. Celalalt,spre picioare. La sistemul manual, totul e comandat prin parghii.
Acum, ce motoare sunt, nu stiu. Banuiesc 12V in curent continuu.
Sa le zicem mai bine motorase.

16 Aug 2012, 17:12:
Daca masina a stat in soare o zi intreaga, acel senzor va deschide aeratorul dinspre parbriz, iar pe masura ce temperatura scade, se vor deschide automat si celelalte. Am avut curiozitatea sa le fac sa functioneze cu bordul dat jos. In momentul cand apasam pe auto sistemul decidea ce si cum sa deschida.
Poti sa faci si tu asa ceva, sa te convingi.

16 Aug 2012, 17:19:
Motorasele nu sunt pe aeratoare, sunt pe grupul de ventilatie si inchid-deschid acele clapete.

This post has been edited by marius36ro: 16 Aug 2012, 17:19


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 88 kW 2003 Grantour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 19 Aug 2012, 15:58
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




Referitor la dirijare jet aer , cred ca notiunile s-au anestecat ; deci:
-aerator este partea fizica , prin care iese aerul ; de exemplu: zona de linga parbriz , o grila , pe unde iese aerul care merge spre parbriz , este un aerator , singular , fara dirijare de ax jet aer .
-aerator este partea fizica , din fata , prin care iese aerul din bord ; sint in numar de 4 buc ; fiecare are potenta de a avea reglaj pe axul jetului ; axul jetului se poate regla manual , adica cu mina , s-au poate sa aibe cite 1-2 motoare , care sa miste clapeta
-definirea locului pe unde iese aerul [ parbriz , bord , picioare] se face de o singura clapeta , miscata de un motor , care se afla in blocul suflantei .
Poate lamurim problema care inca nu o inteleg acum.

Revin la senzor : nu cred ca este tip termistor , deoarece un termistor nu este in stare sa realizeze plaja de tensiuni prezentate anterior .; este o problema de matematica.


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 24 Aug 2012, 08:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




Am studiat senzorul pe exterior si am constatat ca este de culoare neagra . M-am uitat si la alte tipuri si tot negru este senzorul . cred ca este pe principiul transmisiei termice .


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 24 Aug 2012, 10:06
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Senzorul este o celula foto (cred ca o fotodioda), l-am vazut desfacut cand mi-a zburat capacelul de la el la demontarea ventilatorului. Este o pastila de culoare neagra, lucioasa, de aprox. 4x4mm. Capacelul (filtrul) este negru semitransparent, are mai mult rol de protectie la praf, lovituri etc. Nu are treaba cu temperatura. Nu comanda nici-o clapeta (sunt 3 clapete comandate fiecare de cate un motoras, una pentru dirijarea aerului, una pentru amestec aer cald/rece si una pentru recirculare) si nici turatia ventilatorului, transmite informatia la calculatorul de climatizare dupa cum a scris si R19/16v mai sus, iar acesta comanda pozitia clapetelor si turatia ventilatorului in functie de informatiile de la toti senzorii. Cu Clip se poate vedea daca/cum functioneaza: chiar si in umbra are valoarea xW/mp, daca se acopera senzorul, valoarea scade imediat la zeroW/mp, se descoprea senzorul, imediat revine la valoarea initiala. Daca ar fi termic, ar avea un oarecare lag si nu ar reactiona asa.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 24 Aug 2012, 10:32
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




OK; cred ca lucrurile sin mai clare ; senzorul este pe principiul foto ; are un filtru care face ca la umbra sa aibe semnal de nivel low , preluind doar diferenta pentru soare puternic .
Acum ce comanda ???
Teoretic , cind bate soarele , simtim senzatia de arsura pe pile ; senzatia cred ca poate fi aplanata prin 2 moduri
-sa bata jetul numai catre noi prin bord
-sa fie jetul mai rece decit ar fi necesar
-sa aibe viteza mare
deci, este posibil:
-sa forteze dirijarea prin bord
-sa bage aer rece curat
-sa maresca viteza ventilator .

Daca senzorul este asa rapid , sistemul reactioneaza si el la fel ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 24 Aug 2012, 11:36
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Da, sistemul reactioneaza la fel de rapid, cel putin eu asa am observat: la trecerea brusca de la soare puternic la umbra, sau invers (de exemplu cand circuli printre blocuri sau la intrarea intr-un pasaj), imediat turatia ventilatorului scade sesizabil, sau creste, insa nu intotdeauna se intampla la fel, probabil depinde si de diferentele intre temperaturile exterioara, interioara si cea setata. Cred ca la fel si cu clapetele, dar alea nu am cum sa le observ in mers. Sistemul nu compenseaza modificand unul din cei 3 parametri prezentati de tine, directie, temperatura, viteza aer ci pe toti 3 mai mult sau mai putin.
In modul manual, clapeta de dirijare a aerului de exemplu se duce in pozitii fixe, pe cand in mod AUTO, clapetele sunt duse in orice pozitie de la inchis la deschis 0%-100%.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 25 Aug 2012, 20:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




ok; sa o luam invers acuma ; presupunem ca nu este soare ; pe unde iese jetul de aer ? il dirijeaza prin mai multe locuri ? se obseva diferente in dirijarea aerului ?

This post has been edited by hspinache: 25 Aug 2012, 20:12


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 28 Aug 2012, 12:23
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




Cred ca se poate testa simplu , dat fiind ca senzorul este rapid ; o punem in soare si daca acoperim cu mina , ar trebui sa sezizam schimbare de jet , daca este .


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 30 Aug 2012, 08:24
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 16 March 09
From: -




Nu a testat nimeni ? nu poate sa spuna careva ceva ?


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 02:43
Dacia