Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masini electrice, barfe, pareri , experiente personale

wolfin
post 13 Jan 2022, 09:18
Post #121


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(speedman @ 13 Jan 2022, 08:13)
Da, posibil, însă era o benzinărie socar, nu cred că era cea mai bună variantă pt întâlniri, dar na, cine stie.🙂
*



Cand na intorceam de la greci am intrat intr un onv la bulgari printr un oras uitat de lune. Barfi stie ca m am pierdut pe acolo.

Si cum am intrat in benxinarie sa platesc zeama, ce sa vezi....intalnirea mafiotilor din zona pyce.
Toti bronzati cu ceata lata. Si s au oprit si se uitau la mine.

Dar, tot acolo am vazut cea mai tare gagica tatuata. De pe gat pana la calcai....toata. era semi dezbracata.

Deci a fost win win



--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 09:29
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(speedman @ 13 Jan 2022, 08:13)
Da, posibil, însă era o benzinărie socar, nu cred că era cea mai bună variantă pt întâlniri, dar na, cine stie.🙂
Noi am stat la un suc, apoi am luat înghețata să treacă timpul, copiii se jucau pe tablete/telefoane...n am resimțit ca am stat mult, dar am stat de nevoie...pe urmă cine era leu pe Râșnov spre Predeal 😂
Mircea, te obișnuiești, prima data ai emoții...merge și după O% , are o rezervă, nu se închide ca un telefon
*




...dar na, cine stie. Aici iti dau dreptate.....cine ii mai intelege pe tinerii din ziua de azi.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 13 Jan 2022, 09:31
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Eu n-am fost așa norocos. Când eram în facultate, prin 96-97, am intrat cu niște colegi într-un bar din Băneasa, unde se afla acum casa de asigurări de sănătate. Barul plin de cefe late cu lanțuri la gât.
Cum beam noi o bere vine unul la mine și mă întreabă dacă am comandat la doamna.
Eu, neînțelegând ce vrea, întreb la care doamnă? Moment în care îmi iau o ditamai palma peste ochi, pe care, din cauza adrenalinei, nici nu am simtit-o.
Am aflat ulterior de la tovarășii lui care au sărit să-l oprească că mafiotul era gelos că chelnerița se băga în seamă cu clientii.
Am achitat repede și ne-am luat tălpășița moment în care a venit unul din ei după noi să-și ceară scuze și să ne dea o sticlă de vin s-o bem acasă, inițial am crezut că vine să ne amenințe sau ceva...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 13 Jan 2022, 09:44
Post #124


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Au vazut nr de RO...unu chiar s a uitat voalat.

Daia cred ca m au si lasat sa intru.

Si am invatat un cuvant. "Dobre" ....cica ar fi un salut ciao.. tongue.gif

This post has been edited by wolfin: 13 Jan 2022, 09:46


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Jan 2022, 09:53
Post #125


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




In momentul de fata, dupa parerea mea, masina electrica este fantastic de scumpa pentru ce ofera si eu nu o vad decat ca o a doua masina pe care sa o invarti exclusiv prin oras sau drumuri scurte in proximitate, in momentul in care ai deja o masina cu motor termic care sa iti satisfaca necesitatea de a putea face o distanta mai mare fara sa stau cate 30 minute "la o cafeluta" pe marginea drumului, cu ea in priza.

Sa plec la un drum pe care sa mi-l fac in functie de punctele de incarcare....pentru mine niciodata. Mi-l fac pe unde vreau eu. Sa pierd timp sa stau la fiecare 200 km cu masina in priza....pentru mine niciodata. Sa merg cu 80 in loc de 130, pentru ca altfel s-ar putea sa nu ajung la destinatie...pentru mine niciodata. Sau sa imi arate ca ajung cu 2-3...5% baterie.....iar......niciodata.

Pai mie deja cand imi scade rezervorul sub jumatate, deja incep sa mai uit usor-usor dupa benzinarii si in niciun caz nu va scadea sub un sfert fara sa alimentez.

Pentru oras insa, electrica ...numai de bine. Nu mai conteaza cum o conduci, nu mai conteaza cat iti ia incarcarea ca timp, nu o deranjeaza atat de tare drumurile scurte, nu scoate fum, incalzeste repede.... deci in afara de pretul prohibitiv, sunt in mare numai avantaje.

D-aia voiam Spring......da' e scump si nasol. Si parca amandoua sunt mult....ori scump da' misto (sau macar decent), ori nasol da' macar ieftin, insa ambele.....cam prrea mare compromisul.

Dar ca unica masina.......deocamdata nu.

This post has been edited by vallixx: 13 Jan 2022, 10:06


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Jan 2022, 10:13
Post #126


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Asa ziceam si eu de un S klasse, prea scumpa. Gasesti greu loc de parcare in spic ca ramane cu fundu in strada, piese scumpe, stai 20 d eminute s afaci un plin, nu e de mine.

This post has been edited by einstein1984: 13 Jan 2022, 10:26


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Jan 2022, 10:33
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




spune sa o tin sub 130, in niciun caz la 80 smile.gif Asta acum la -4 grade, la temperaturi pozitive va scadea timpul...ca idee am fost la Sibiu, fara sa opresc in Pitesti...si am ajuns cu 12%, asta toamna. La vara sunt convins ca timpul va fi mai mic, opririle mai rare, chiar sunt curios ce timp va afisa ...oricum am de gand sa plec la plimbare prin Europa cu ea, avand in vedere reteaua supercharger. In oras, asa este, n ai nici o problema...n am avut nici cu Zoe 22 kwh, astea sunt oricum peste.
W
Eu am gandit o asa, iau electrica vad cum e si dc nu imi place o vand, insa după ce m am dumirit care e treaba cu ea, ca raman cu bani in buzunar si e o placere sa o conduc, am zis ca vreau ceva asemanator dar cu autonomie care sa imi permita un drum la munte fara sa fiu nevoit sa incarc pe drum...asa am luat zoe O stele. In paralel zic sa tin si masina mare de familie (gt nu era mare, dar a fost super masina aia si talismanul care n a fost ce trebuie). La un moment dat am zis sa incerc sa plec in concediu cu Zoe, 4 zile la munte (Ranca, Predeal, Bran) si la mare la noi vreo 5 zile. Vazand ca ma pot deplasa si pe astfel de distante, cu limitarile de rigoare (incarcare 40 de minute in Bumbesti Pitic si la Ranca Ski), respectiv Penny Agigea (dus) si Penny CT (intoarcere) am zis ca ar tb sa vand masina de familie si eventual sa mai pun ceva pt a lua ceva cu autonomie mai mare sau la fel ca lui Zoe insa mai eficienta...am mai cochetat cu diverse marci, noi si sh dar nu m am lipit de nimic...ce vroiam era fie foarte scump, fie erau scumpe si cu multi km. Sotia chiar ma intreba la ce imi mai trebuie alta masina, ca e ok Zoe, ne putem descurca si cu acea masina in concedii, ca nu are o pb cu faptul ca pierdem timp la incarcat...la alea de 50 KW se incarca chiar bine, vara smile.gif
Apoi, cand am aflat ca vom putea comanda tesla de la noi, am zis ca este singura masina pe care as cumpara o avand in vedere tehnologia de care dispune, eficienta, performanta, etc. La statiile de incarcare interactionasem cu 2 posesori de tesla, vazusem masinile și chiar mi au placut, ma gandeam ca in cativa ani poate imi voi lua si eu, cine stie.
Acum ma uitam de curiozitate la masini noi si am vazut niste preturi ce par din alta era, adica octavia 4 1.0 tsi dsg de la 27100 e si 1.5 tsi de la 29000 e....echipare style la care poti adauga lejer optiuni ce depasesc 30000 e la cea de 1.5...cand cautam eu masina era undeva la 24000 e, dar mi s a parut cam mult pt o skoda. In momentul de față chiar nu as avea ce sa iau la 33000 e, care sa fie si dotata, performanta, sa coste mai mult second decat noua, adica valoare de revanzare, senzatii in conducere, spatiu, incarcare rapida, retea supercharger care a contat nu neaparat pt ca exista in Romania, ci pt faptul ca pot sa ma duc oriunde in Europa, inclusiv Bulgaria.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jan 2022, 10:55
Post #128


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.866
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2022, 08:43)
aveti masini depeste 10 ani vechime
*



Bag seama ca tu conduci o masina noua .. nu un SH cu o anumita vechime ... ha?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 11:55
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




ca raman cu bani in buzunar - e o iluzie

eu am luat masina noua cu 24k euro, cu aproximativ 12k euro mai putin decat o electrica de la acelasi producator (am scazut subventia la ambele)

la un consum de 7,5 mixt pe care il am in 15kkm rezulta ca pot sa spun ca raman cu bani in buzunar cam dupa 8 ani si jumatate. asta in conditiile in care alimentarea la electrica se face doar gratis in perioada respectiva.

nu punem la socoteala reviziile...dar pot sa spun ca in 8 ani inseamna 2500-3000 euro. Mai mult mai putin la fel cat o baterie pentru o electrica? nu stiu

P.S. asta in conditiile in care pretul combustibilului ramane neschimbat...totusi am luat in calcul ca alimentarea la electrica se face doar gratis; cu electrica rar circuli cu viteza mai mare de 110km/h pe autostrada...cu termica rar am circulat cu o viteza mai mica de 150-160km/h pe autostrada.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 13 Jan 2022, 12:00
Post #130


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




QUOTE(wolfin @ 13 Jan 2022, 09:18)
Dar,  tot acolo am vazut cea mai tare gagica tatuata. De pe gat pana la calcai....toata. era semi dezbracata.
*


Poti vedea acelasi lucru...vara..la Taverna Racilor in Herastrau. Tipa..care face rezervarile la intrare..este top, tatutata pe tot corpul, tunata...etc! Nu mai conteaza ce iti servesc aia in farfurie radmasa.gif

QUOTE(vallixx @ 13 Jan 2022, 09:53)
D-aia voiam Spring......da' e scump si nasol. Si parca amandoua sunt mult....ori scump da' misto (sau macar decent), ori nasol da' macar ieftin, insa ambele.....cam prrea mare compromisul.

Intr-adevar, este scump Spring'ul. Nici in oras nu e mare smecherie cu el...daca nu ai unde sa il incarci peste noapte sau la birou.
Daca il incarci in statii cu plata...tinand cont de tarifele care au inceput sa se invarta la curentul electric...incepe sa iti dea cu virgula.

QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2022, 10:13)
Asa ziceam si eu de un S klasse, prea scumpa. Gasesti greu loc de parcare in spic ca ramane cu fundu in strada, piese scumpe, stai 20 d eminute s afaci un plin, nu e de mine.
*


Cand iti iei un S, nu iti faci griji ca nu gasesti loc de parcare..ca sa te duci pana la aprozar.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Jan 2022, 12:03
Post #131


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.928
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 13 Jan 2022, 10:55)
Bag seama ca tu conduci o masina noua .. nu un SH cu o anumita vechime ... ha?
*


Eu am luat o masina care mai avea 3 ani de garantie in fata in momentul ala, cam cat un logan nou. SI 33000 km in spate, nu 183000.....

<span class='edit'>13 Jan 2022, 12:05:</span>
https://www.youtube.com/watch?v=HkJXkWC9G_0...annel=MunroLive
@ Ironik, ia zi, bratele alea de suspensie fata sunt ca alea de Logan sau nu?

This post has been edited by einstein1984: 13 Jan 2022, 12:13


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Jan 2022, 12:08
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Iar incepi cu c.acaturile?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 13 Jan 2022, 12:10
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 3.416
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2022, 12:03)

<span class='edit'>13 Jan 2022, 12:05:</span>
https://www.youtube.com/watch?v=HkJXkWC9G_0...annel=MunroLive
@ Ironik, ia zi, bartele alea de suspensie fata sunt ca alea de Logan sau nu?
*


Logan are bratele imbracate in scut de plastic?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Jan 2022, 12:37
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




QUOTE(vallixx @ 13 Jan 2022, 09:53)
......
Pai mie deja cand imi scade rezervorul sub jumatate, deja incep sa mai uit usor-usor dupa benzinarii si in niciun caz nu va scadea sub un sfert fara sa alimentez.
...
*



Inteleg ca atunci cand aveai symbolul erai numai cu ochii dupa benzinarii, nu de alta dar stii prea bine ca indicatorul de benzina ajungea la jumate dupa numai vreo 15-16l consumati.
Partea buna era ca mergeai cu zero la suta autonomie pana te plictiseai, cam ca la electrice.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 13 Jan 2022, 12:43
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(tatimeu @ 13 Jan 2022, 11:55)
ca raman cu bani in buzunar - e o iluzie

eu am luat masina noua cu 24k euro, cu aproximativ 12k euro mai putin decat o electrica de la acelasi producator (am scazut subventia la ambele)

...........

cu termica rar am circulat cu o viteza mai mica de 150-160km/h pe autostrada.
*


De la 36k cam incepe Tesla Model 3 care, cred, din pdv 0-100 cel putin, este peste echivalentul electric al modelului tau.
Dar, intr-adevar, la cum mergi tu, a doua afirmatie, electrica nu ti se potriveste. Nici Telsa nu face fata sau nu in RO


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jan 2022, 12:46
Post #136


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.866
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 13 Jan 2022, 12:03)
Eu am luat o masina care mai avea 3 ani de garantie in fata in momentul ala, cam cat un logan nou. SI 33000 km in spate, nu 183000.....

*



Clio avea 20k km ... dar despre ce vb.? tot un SH este si are niste ani .. deci din nou ai vb. doar de dragul de a poza in ceva ce nu esti ... clasic, tipic smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Jan 2022, 12:50
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




QUOTE(tatimeu @ 13 Jan 2022, 11:55)
ca raman cu bani in buzunar - e o iluzie

eu am luat masina noua cu 24k euro, cu aproximativ 12k euro mai putin decat o electrica de la acelasi producator (am scazut subventia la ambele)

la un consum de 7,5 mixt pe care il am in 15kkm rezulta ca pot sa spun ca raman cu bani in buzunar cam dupa 8 ani si jumatate. asta in conditiile in care alimentarea la electrica se face doar gratis in perioada respectiva.

nu punem la socoteala reviziile...dar pot sa spun ca in 8 ani inseamna 2500-3000 euro. Mai mult mai putin la fel cat o baterie pentru o electrica? nu stiu

P.S. asta in conditiile in care pretul combustibilului ramane neschimbat...totusi am luat in calcul ca alimentarea la electrica se face doar gratis; cu electrica rar circuli cu viteza mai mare de 110km/h pe autostrada...cu termica rar am circulat cu o viteza mai mica de 150-160km/h pe autostrada.
*



Prima masina electrica am luat o second hand, practic nu am platit un pret foarte mare care sa ma faca sa calculez cu km, in cati ani amortizez investitia. Azi dc iau o masina electrica, sa spunem o tesla model 3 cu 35000 e ca atat e acum, ma gandesc ce as putea lua cu 325 cp, 420 nm, 0 100 in 5,6 secunde si 400 km autonomie...raspund tot eu, nu ai ce sa iei la banii astia cu 300 cp, poate i30 fastback N? Octavia rs benzina este mai scumpa, golf R sare de 40 k, cupra scump, ce variante ai, dc ai?
Eu merg pe autostrada cu 130 si 110 120 pe dn, depinde de trafic si conditii


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 12:55
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(hepea @ 13 Jan 2022, 12:43)
De la 36k cam incepe Tesla Model 3 care, cred, din pdv 0-100 cel putin, este peste echivalentul electric al modelului tau.
Dar, intr-adevar, la cum mergi tu, a doua afirmatie, electrica nu ti se potriveste. Nici Telsa nu face fata sau nu in RO
*



deci acelasi pret dupa rabla este si la nissan, deci diferenta de 12k euro.

tesla imi spune, pardon ne spune ca pentru 38k euro decartati am facut economie de 3.500 euro economii de combustibil estimat pentru 5 ani.

nu a adus nimeni in discutie 0-100..pe cine intereseaza chestia asta? mai ales la o electrica..dupa 4-5 chestii de genu scade autonomia la 30% radmasa.gif


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Jan 2022, 12:56
Post #139


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.866
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




este plina FR de Zoe la 5-6000 euro ... km relativ putini ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 13 Jan 2022, 13:00
Post #140


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 13 Jan 2022, 09:53)
In momentul de fata, dupa parerea mea, masina electrica este fantastic de scumpa pentru ce ofera si eu nu o vad decat ca o a doua masina pe care sa o invarti exclusiv prin oras sau drumuri scurte in proximitate, in momentul in care ai deja o masina cu motor termic care sa iti satisfaca necesitatea de a putea face o distanta mai mare fara sa stau cate 30 minute "la o cafeluta" pe marginea drumului, cu ea in priza.
......................
Pentru oras insa, electrica ...numai de bine. Nu mai conteaza cum o conduci, nu mai conteaza cat iti ia incarcarea ca timp, nu o deranjeaza atat de tare drumurile scurte, nu scoate fum, incalzeste repede.... deci in afara de pretul prohibitiv, sunt in mare numai avantaje.
*


+1
Eu nu inteleg totusi nevoia celor care isi cumpara masina electrica de a evidentia numai avantajele (in gereral vorbind, fara s a atac pe nimeni... in vremurile astea in care totul a capatat viteza, informatia circula mult mai repede si mai usor, totul s a accelarat intr un ritm fantastic, statul 40 minute din viata
intr o statie de incarcare nu este deloc o problema)... o avea avantaje nu zic nu, dar are si dezavantaje suficiente cat sa i opreasca pe restul cel putin pentru o perioada sa faca trecerea la o masina electrica... nu le mai enumar si eu pentru ca s au tot precizat in comentariile anterioare.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 13:06
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu se pune in discutie putere cuplu.
chestia asta e ceva de genu softpedia unde stim ca toti o au cea mai lunga si groasa.
eu si cu 160cp si 270Nm circul pe autostrada cu aceasi viteza cu care circul cu 300Cp si 420 NM.

comparatia mea este o comparatie plecand de la o utilizare normala a celor doua tipuri de masini.

altfel pot sa spun ca merg cu RS-ul cu 200km/h pe autostrada si ma costa x lei si cu tesla 3 cu 145km/h si ma costa x-5 lei. (si alimentez/pierd timp de 2 ori pe aceasi distanta parcursa)

dupa o perioada nu de 8 ani ci de 6 ani in conditiile respective de utilizare raman cu bani in buzunar..

ironia este ca acum masina electrica beneficiaza de o subventie generoasa la achizitie si totusi are pret mai mare iar in viitor posibil sa avem acelasi pret de vanzare ca o termica actuala dar cost cu energia pe km identic cu cat avem acum la benzina motorina.

in momentul acela singurul avantaj este cel al reducerii poluarii dar si reducerea poluarii se face cumulat pe perioada de viata a automobilului si dupa cum insusi studiile Volvo sustin aceasta reducere se face observata dupa o perioada destul de buna/lunga de utilizare.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 13 Jan 2022, 13:06
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Cum nu intelegi? huh.gif decizia luata cu jumatate de inima trebuie justificata constant, in primul rand in fata sinelui, ca sa te convingi ca ai luat-o pe cea buna, dupa care pe ceilalti, ca sa iti valideze alegerea si sa pari eco.
D-aia.

E ca aia care descopera Toyotele hibride si moaaaama, zici ca au atins giulgiul lui Iisus. Mai mare revelatie decat ca ai un benzinar care nu se strica niciodata, care consuma cat un 1.9 TDI ALH, da' care si costa o caruta de bani, nu se egzista. De cand isi conduc carutele (btw, n-am nimic cu ele, Tuamneajuta), restul is tonti care nu au avut aceeasi justificare eco-rationala. Whatsofakingeva dry.gif

This post has been edited by Bwwlan: 13 Jan 2022, 13:06


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Jan 2022, 13:10
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




QUOTE(tatimeu @ 13 Jan 2022, 12:55)
deci acelasi pret dupa rabla este si la nissan, deci diferenta de 12k euro.

tesla imi spune, pardon ne spune ca pentru 38k euro decartati am facut economie de 3.500 euro economii de combustibil estimat pentru 5 ani.

nu a adus nimeni in discutie 0-100..pe cine intereseaza chestia asta? mai ales la o electrica..dupa 4-5 chestii de genu scade autonomia la 30% radmasa.gif
*


vorbesti din experienta personală sau cum? smile.gif

O fi plina Franta de Zoe, probabil alea cu baterii mici sau inchiriate...si pe aici se vand cu 8 9000 e si te trezesti ca ti le blocheaza Renault si ramai cu banii dati.

Sunt dezavantaje, nu am zis ca e totul roz, fiecare pricepe ce doreste din postarile mele, inseamna ca n ai fost atent si la aspectele negative, gen infrastructura, anotimp, etc... in 20 de minute are 80%, nu moare nimeni ca sta 40 de minute la incarcat sau 60...asa de ce ai sta in traficul de doi lei sa te duci la Predeal in 6 ore? Unii dintre voi vedeti lucrurile doar cum vreti voi, aia e, insa sunt si avantaje si dezavantaje, dar avantajele sunt mai multe decat dezavantajele, cel putin asa vad eu. Ramaneti la ale voastre, nu vreau sa va conving, sunt masini pt toate gusturile biggrin.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 13 Jan 2022, 13:13
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




Sigur ca sunt dezavantaje. O gramada! Dar, pui pe foaie plusurile si minusurile, tragi linie si alegi.
Dezavantaje la Spring, ca sa nu vorbesc de ce am auzit de la altii:
- autonomia! Ar fi mers o bateria mai mare, niste celule puse in fata, loc era cacalau si as fi platit in plus!
- autonomia la frig. Dupa ce ca e cat e scade la aproape jumate. Aproape smile.gif
- incarcarea la frig. Pe type2 e mai rapid ca pe CCS
- putere. Ii durea sa pun un motor de 70-80 cai? Asa de mult sarea pretul in sus?
- putere limitata la plecarea de pe loc. Nu cunosc exact detaliile tehnice dar nu au pus nu stiu ce rahat care face nu stiu ce sincronizare si ca sa nu arda motorul au limitat puterea aia "mare"
- consumul. La o tona cat are trebuia sa consume mai putin, desi, ea nu consuma mult dar un citigo/eup, masina similara, cu baterie mai mare si motor mai puternic, consuma mai putin.
Asta doar pe partea de "electric". Cum mai descopar va mai spun daca vreti


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Jan 2022, 13:13
Post #145


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da dar fiind un model exclusiv de oras, autonomia sa zic ca nu ar fi mare problema, pentru necesitatile personale, uzuale, de transport urban nu ramai fara juice intr-o zi, iar seara oricum o bagi in priza si o lasi acolo, de asta nici incarcarea lenta sa zic ca pentru mine n-ar fi deal breaker.

Puterea e mica dar nu m-a deranjat fantastic....pentru oras e ok, masina e mica.....un 70-80 CP ar fi insemnat ca bateria si asa mica.....era golita si mult mai repede, iar una mai mare insemna alte costuri.

Pe mine mai mult m-a deranjat de exemplu ca nu vedeam bordul, ca nu se regleaza scaunul sau macar coloana de directie......si nu pe 9200 de euro.

QUOTE(mircea_aq @ 13 Jan 2022, 12:37)
Inteleg ca atunci cand aveai symbolul erai numai cu ochii dupa benzinarii, nu de alta dar stii prea bine ca indicatorul de benzina ajungea la jumate dupa numai vreo 15-16l consumati.
Partea buna era ca mergeai cu zero la suta autonomie pana te plictiseai, cam ca la electrice.
*


Daaaa, initial scadea prea mult indicatorul in raport cu ce consumasem, dupa aaia mergeai cu el o gramada si nu scadea deloc, dupa care iar brusc de te panicai ca ramai in pana prostului (in care am ramas de 2 ori icon_mrgreen.gif , dar spre scuza mea....aveam Trabbi.....unde nu aveai indicator ci doar o piesa in plastic pe care o bagai in rezervor ca joja de la ulei). radmasa.gif

This post has been edited by vallixx: 13 Jan 2022, 13:23


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Jan 2022, 13:16
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




QUOTE(hepea @ 13 Jan 2022, 13:13)
Sigur ca sunt dezavantaje. O gramada! Dar, pui pe foaie plusurile si minusurile, tragi linie si alegi.
Dezavantaje la Spring, ca sa nu vorbesc de ce am auzit de la altii:
- autonomia! Ar fi mers o bateria mai mare, niste celule puse in fata, loc era cacalau si as fi platit in plus!
- autonomia la frig. Dupa ce ca e cat e scade la aproape jumate. Aproape smile.gif
- incarcarea la frig. Pe type2 e mai rapid ca pe CCS
- putere. Ii durea sa pun un motor de 70-80 cai? Asa de mult sarea pretul in sus?
- putere limitata la plecarea de pe loc. Nu cunosc exact detaliile tehnice dar nu au pus nu stiu ce rahat care face nu stiu ce sincronizare si ca sa nu arda motorul au limitat puterea aia "mare"
- consumul. La o tona cat are trebuia sa consume mai putin, desi, ea nu consuma mult dar un citigo/eup, masina similara, cu baterie mai mare si motor mai puternic, consuma mai putin.
Asta doar pe partea de "electric". Cum mai descopar va mai spun daca vreti
*



dc avea baterie mai mare nu ar mai fi fost la un pret mic si nu mai aveau vanzarile care le au. Citigo si e up sunt mult mai scumpe, aproape 50% ar tb sa platesti in plus smile.gif
Cand aud asta cu mersul cu 150 200 sustinut imi vine sa rad...vedem unde mai mergi tu asa dupa ce dau astia drumul la camerele alea la care nu mai au contracte de mententanta...sa vezi pe dn1 cum mergi cu rs ul cu 79 in localitate si 109 in afara ei, o sa fie de vis...sunt tari europene unde au si limite de viteze pe autostrazi, gen 110 sau 120....alergi platesti amenzi, pt ce? ca sa ajungi 20 de minute mai devreme. Masina ofera senzatiile pe care le dau hot hatch urile, cel putin pe accelerare, nici pe viraje nu sta rau, nu se compara cu rs ul tau, dar e acolo, pe aproape. Asta cu viteza mare in ritm sustinut este un pretext, la fel cu pierdutul timpului la statiile de incarcare. Daca ai conduce asa ceva, ma indoiesc ca ai mai vedea lucrurile asa cum le vezi acum smile.gif

This post has been edited by speedman: 13 Jan 2022, 13:23


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 13 Jan 2022, 13:17
Post #147


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




QUOTE(tatimeu @ 13 Jan 2022, 13:06)
dupa o perioada nu de 8 ani ci de 6 ani in conditiile respective de utilizare raman cu bani in buzunar..

In cei 6 ani..daca mergi pe electrica, ramai si cu vreo 36000 de minute (din viata) pierdute prin statiile de incarcare.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 13:21
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




speedman

ai pus un citat din postarea mea si apoi o intrebare, urmata de un comentariu.

nu prea pricep daca exista legatura intre intrebare si comentariu, dar ca sa raspund la intrebare da din experienta proprie si deductie.

deductia este la "...mai ales la o electrica..dupa 4-5 chestii de genu scade autonomia la 30% radmasa.".
nu trebuie sa am o experienta fizica cu o electrica ci imi este suficienta experienta cu RS-ul unde evident ca am un consum instant la un 0-100 in 5,5 s. fata de o utilizare normala . Exact la fel e si cu o electrica.

experienta proprie este la afirmatiile din primele randuri citate si de super increderea pe care o am in vanzatorii care isi lauda marfa


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Jan 2022, 13:25
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




nu imi laud marfa, altii o fac smile.gif
prin Europa este cea mai vanduta masina electrica, ma gandesc ca spune ceva...pt cine vrea si poate intelege tongue.gif
Zoe este masina cu care Renault se laudă că face profit, si ea este o mașină care vindea bine pana prin noiembrie

<span class='edit'>13 Jan 2022, 13:26:</span>
QUOTE(ali3n_cop @ 13 Jan 2022, 13:17)
In cei 6 ani..daca mergi pe electrica, ramai si cu vreo 36000 de minute (din viata) pierdute prin statiile de incarcare.
*


ai inclus in minutele alea si incarcarea acasa sau doar deplasarile? smile.gif

This post has been edited by speedman: 13 Jan 2022, 13:27


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 13:29
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




eu nu am spus ca tu iti lauzi marfa
TESLA.jpg ( Size: 106.37k ) Number of downloads: 88


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 14:46
Dacia