Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme la clio symbol la 20 000km, sunt foarte nemultumita

gabitza159
post 3 Sep 2006, 10:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 September 06




am un clio symbol 1.5dci din oct 2005. acum o luna au inceput problemele. masina nu mai tragea,nu mai avea putere si se ineca.am crezut k e de la filtul de motorina k s-a infundat si nu mai trage cat trebuie.
am stat 2 zile pe la filaret de dimineata pana seara. erau cate 6-7 mecanici pe langa ea si nu au stiut ce sa-i faca. pana la urma am plecat la ipso la otopeni de unde o luasem si acolo surpriza dupa inca o zi de investigatii! era vorba de o mufa din computer care dadea un scurt circuit si nu mai facea legaturile bine, se intrerupea si pe zi ce trecea strica cate ceva. dupa ce au scos-o din service urma sa plec si sa revin cand veneau cablurile k sa le inlocuiasca. binenteles k n-am mai putut sa plec, a trebuit sa o las acolo. masina tremura de nu puteam sa stau in ea si nu avea servo. efectiv nu puteam sa o misc din loc! dupa 2 saptamani mi-au schimbat toate mufele de la computer, electrovana EGR si calculatorul de injectie. plus ca masina consuma aproape 12 ceea ce nu era deloc normal la motor de 1.5!
eu sunt tare nemultumita!!! sunt de proasta calitate si mai ales mecanici lasa de dorit! daca nu stiu aia de la reprezentanta ce are, de aia de la service nu mai zic nimic! nu e posibil sa pierzi 3zile pe langa ea si sa nu stii ce are! nu e asa de complicat k nu e motor de bmw sau de mercedes! ii baga calculatoru si spune exact ce are! in fine, acum masina merge bine dar am ramas k un gust amar


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 3 Sep 2006, 10:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Se intampla si la case mai mari.
N-as spune ca un motor de mercedes sau de bmw e mai complicat.
Si pana la urma pt asta e garantia, sa iti rezolve anumite defecte de fabricatie.
Si eu am avut problema la servodirectie dupa 2 sapt dupa ce am ridicat masina noua, dar mi-au reparat-o si sunt f multumit.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabitza159
post 3 Sep 2006, 18:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 September 06




si eu sunt multumita acum dar am avut noroc de garantie k altfel costau piesele de ma rupeau!


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 3 Sep 2006, 19:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




pai asta e ideea garantiei, sa repare defectele de fabricatie. Dupa perioada de fiabilizare, daca masina e intretinuta corect se vor defecta mai putine lucruri.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mbc
post 4 Sep 2006, 06:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 432
Joined: 1 July 05
From: BUCURESTI




bine ca s-a rezolvat.


--------------------
Renault / Dacia Clio / NOVA GT si GTi 2005, 1.5dci / 1999 - B43HZK
clio bicorp extreme 1.5 dci 80cp, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 11:42
Dacia