Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ajutor, procedura dupa accident

acordeon
post 26 Jun 2006, 11:44
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 111
Joined: 26 June 06
From: Bucuresti




Buna ziua, am si eu o mica...mare problema

Am un laureat din octombrie 2004 si zilele trecute, o tampita mi-a lovit-o in parcare. Am fost la politie, la asigurare (asigurarea ei), mi-au facut dosar, pozat, acum urmeaza sa merg in service... Ce mai este de facut (adica astia din service o sa ma plimbe service---firma de asigurare si invers)?


--------------------
dacia / dacia logan / logan face lift laureate 1,4 rosu passion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Jun 2006, 12:02
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Citeste Ghidul casco. E destul de limpede in privinta asta. Daca apoi mai ai neclaritati, pune intrebari aici.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataline
post 26 Jun 2006, 14:24
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 9 February 06
From: Bucuresti




te duci in service care are decontare directa cu firma de asigurari, lasi masina acolo (dupa ce te suna ei ca a fost aprobata reparatia de asigurator) si o iei cand iti zic ei sa vii (cand iti dau tel deobicei)...si cam asta e.


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005 - B-xx-XXX
Logan 1.6 Ambition, dec 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 6 Jul 2006, 08:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




O intrebare pt voi: am reusit sa zgarii masina de perete intr-o parcare subterana. Nu pare foarte adanc, sper sa nu stau in service cu ea prea mult. Intrebarea este: e "safe" sa declar exact ce am facut la politie sau sa zic ca asa am gasit-o in parcare? Ideea e ca daca analizeaza atent poate sa vada ca e var si nu vopsea, si sa nu tina scuza cu gasita in parcare.

Nu se vede prea bine in poza, dar asa ca idee de cum arata. Este roata spate dreapta.

This post has been edited by bonzai: 6 Jul 2006, 08:51

Attached thumbnail(s)
IMAGE_00242.jpg ( Size: 13.98k ) Number of downloads: 145


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 6 Jul 2006, 08:53
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




De ce sa nu tina ? asa ai gasit masina ... de unde sa stii tu cine si cum si cu ce a "creat problema". Bafta si curaj.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 6 Jul 2006, 09:16
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Politistii de la accidente usoare nu sunt nascuti ieri. Daca declari ca ai lovit-o tu atunci iei o amenda. Daca declari ca asa ai gasit-o, dar politistul nu e de acord, atunci s-ar putea sa-ti faca scandal (daca e prost dispus, daca e cald in birou, daca ii e sete si nu se poate duce sa-si ia suc etc.). Depinde asadar de tupeul tau si de dispozitia politistului.

This post has been edited by thecagero: 6 Jul 2006, 09:58


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 6 Jul 2006, 09:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Amenda pentru ce ?


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 6 Jul 2006, 09:53
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti






--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 6 Jul 2006, 21:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Iti recomand sa nu declari ca ai lovit-o tu. Daca faci asta trebuie sa demonstrezi ca nu ai distrus spatiul public si din cate stiu vei primi si amenda. Declara la politie ca ai gasit-o zgariata in parcare.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 7 Jul 2006, 00:48
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am rezolvat cu dovada. Un mic sfat pt cei care fac treaba asta pt prima oara: luati declaratia cu numar de ordine, completati-o, asteptati-l pe politist ca e posibil sa iasa afara din cand in cand sa vada treaca in declaratie ce este lovit si pe urma MERGETI ACASA. Sau la munca, piscina, unde vreti voi. Va intoarceti frumus dupa CEL PUTIN 2 ore si vedeti ca inca mai sunt destule persoane de de intrat.

Acum o intrebare mai importanta: Nu mi-au mai dat Anexa2 ca cica "nu se mai dau", in schimb mi-au scris pe spatele autorizatiei "autoturism gasit lovit etc" cu data, semnatura si 2 stampile. E ok ce mi-au dat?


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 7 Jul 2006, 16:10
Post #11


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.727
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Mai nou asa este, am un prieten care si-a gasit masina de 6 luni lovita in parcarea de domiciliu.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 8 Jul 2006, 14:18
Post #12


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Mai nou nu se mai da anexa 2, se scrie si se stampileaza pe verso Autorizatie de reparatie.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 14 Jul 2006, 18:45
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am rezolvat foarte repede si sunt foarte multumit. Am fost la casco (RAI) sa deschid dosarul. Acestia m-au indrumat catre o vopsitorie din apropiere, Auto Service International, sau cam asa ceva, pe strada Teleajan (pe la dealeri reno se asteapta mult cu programarea mi-a spus, nu am verificat). Miercuri seara m-au programat sa aduc masina a doua zi dimineata; joi am dus-o si azi dimineata am ridicat-o. Au facut treaba excelenta si rapida.
Eu am trecut azi de dimineata pe la ei sa vad starea masinii, desi nu ma sunasera ca e gata. Masina era in curte terminata. Se astepta un schimb de acte, devize cu asiguratorul. Am insistat sa o ridic caci ajungeam foarte greu in timpul zilei la service, si in 5 minute am iesit cu ea pe poarta.
Nu am dat spaga, nu am vazut/vorbit cu nici un muncitor de acolo. Am vorbit doar cu persoana care se ocupa de receptii masini, ce parea si un pic de sef pe acolo, si cu o domana care se ocupa de acte la ridicare. In curte erau aproape numai masini straine, bmw, audi, vw etc. Atat doar ca nu e atelier mecanic, ci doar vopsitorie.
Mi-a placut ca la receptie se cunoaste ochiul format. Eu nici nu observasem zgariiturile (evidente) de pe ornamentul lateral aflat la 20 cm de aripa atinsa. Mi-a aratat si unde trebuie indreptata tabla (infundaturi foarte mici, sesizabile doar la atingere, si faptul ca linia de protectia a aripii era infundata. Eu dau nota 10 la vopsitorie si bila alba la asigurator.
Singura mea emotie sta in faptul ca semnat un deviz de plata in alb caci altfel nu reuseam sa ridic masina in momentul respectiv si trebuia sa ma intorc dupa amiaza. Sper sa nu am surprize neplacute cand platesc rata la casco.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 18:53
Dacia