Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spalare masina, Cum e mai bine sa speli masina?

Solon
post 25 Feb 2011, 10:39
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu n-am inteles nimic din poze! Sorry!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nictonic
post 25 Feb 2011, 13:45
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 29 November 08
From: Constanta




Si pe mine m-ai facut curios... poate ne zici pana vine caldura si ne apucam sa ne spalam singuri masinile


PS: la mine carpa din microfibre arata mai rau dupa ce am sters parbrizul si geamurile laterale pe interior...


--------------------
Renault Megane Hatchback 2003 Confort Dynamic 1,6 16v - CT-xx-TEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 25 Feb 2011, 14:04
Post #183


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




De pe blogul lui Cristi adunate: smile.gif

Aici e detaliata metoda celor doua galeti si multe alte tips&trick-uri.

Stati cu ochii pe el. biggrin.gif

This post has been edited by claudiu.manda: 25 Feb 2011, 14:05


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 25 Feb 2011, 18:31
Post #184


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




uite acu stau eu la 2 galeti... sorry mate nu tin masina o viata... smile.gif

PS: si mie imi place sa spal masina vara in curte cu aparat cu presiune si spuma... dar cam atat.. smile.gif

This post has been edited by semit: 25 Feb 2011, 18:32


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 25 Feb 2011, 18:51
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




Spuma, la spalatorie, in curte apa si perie,burete. Vara o spal la 1-2 saptamani in curte si cam la o luna-doua,depinde, la spalatorie. Nu folosesc sampoane sau alte spume pentru ca mi se usuca gazonul .


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Feb 2011, 22:39
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai spal-o in fata curtii! smile.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 26 Feb 2011, 00:45
Post #187


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Si te injura toti vecinii biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 26 Feb 2011, 09:43
Post #188


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




cripetre, tu ai dat direct cu spuma activa?

mai intai se da cu apa bine, se da cu spuma activa si se lasa 2-3 minute, dupa care se incepe clatirea. In functie de cat de murdara e masina mai dai o data cu spuma activa.


La spalatorie daca ar lua murdaria cu carpa ti-ai da seama cand se usuca, pentru ca nu prea se vad petele cand e uda masina si ei nu au cum sa dea cu carpa aia perfect.


cread: atunci cauta solutii mai scumpe si ecologice. Toate ar trebui sa fie ecologice, dar am dubii in privinta celor ieftine.

This post has been edited by rtBK: 26 Feb 2011, 09:46


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 26 Feb 2011, 11:26
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(Solon @ 25 Feb 2011, 23:39)
Pai spal-o in fata curtii! smile.gif
*


Mi-ar fi cam jena, ce naiba,e loc destul in curte,,
rtBK, nu dau bani pe solutii scumpe ,,,oricum nu imi place sa o spal , mai iau praful de pe ea, iti dai seama, dupa un drum in camp la "podgorie" , e strat pe ea de un deget .


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cripetre
post 26 Feb 2011, 20:33
Post #190


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 19 January 09




QUOTE(cnisav @ 25 Feb 2011, 10:22)
M-ai facut curios...
*



spune doar ce si voi incerca sa-ti rezolv curiozitatea!

QUOTE(Solon @ 25 Feb 2011, 10:39)
Eu n-am inteles nimic din poze! Sorry!
*



si eu sorry...daca ai face o asociere text+poze, poate altul ar fi rezultatul. iti stau la dispozitie oricum, cu intrebari; vreau sa fiu pe inteles!


QUOTE(nictonic @ 25 Feb 2011, 13:45)
Si pe mine m-ai facut curios... poate ne zici pana vine caldura si ne apucam sa ne spalam singuri masinile
PS: la mine carpa din microfibre arata mai rau dupa ce am sters parbrizul si geamurile laterale pe interior...
*



continuarea ar fi urmat firesc numai ca...imediat dupa ce am postat a scris cineva "bad post"...
sincer am crezut ca nu intereseaza, deci...
apropo de laveta, se spala, nu-i bai, dar atentie! foloseste detergent lichid si nu strica un paharel de otet in apa de clatire...cam 30-50 ml, asta ca sa le tina moi


QUOTE(semit @ 25 Feb 2011, 18:31)
uite acu stau eu la 2 galeti... sorry mate nu tin masina o viata... smile.gif

am scris inca de la inceput, acest post se adreseaza celor care isi ingrijesc masina...

PS: si mie imi place sa spal masina vara in curte cu aparat cu presiune si spuma... dar cam atat.. smile.gif
*


ok, si cu suprafata lacului cum stai? incearca in lumina directa si...daca poti sa numeri zgarieturile, inseamna ca ai rabdare...te invidiez pt asta!


QUOTE(rtBK @ 26 Feb 2011, 09:43)
cripetre, tu ai dat direct cu spuma activa?

mai intai se da cu apa bine, se da cu spuma activa si se lasa 2-3 minute, dupa care se incepe clatirea. In functie de cat de murdara e masina mai dai o data cu spuma activa.
La spalatorie daca ar lua murdaria cu carpa ti-ai da seama cand se usuca, pentru ca nu prea se vad petele cand e uda masina si ei nu au cum sa dea cu carpa aia perfect.
cread: atunci cauta solutii mai scumpe si ecologice. Toate ar trebui sa fie ecologice, dar am dubii in privinta celor ieftine.
*



este alegerea ta cum procedezi, eu iti spun ca nu procedezi corect. de ce? simplu; daca arunci spuma activa peste caroseria deja umeda, puterea de curatare-si asa redusa- se injumatateste! crede-ma!


L.E. voi reveni cu detalii privind spalarea corecta!
repet, doar pt aceia care-si respecta masina.
bafta oameni buni!

This post has been edited by cripetre: 26 Feb 2011, 20:57


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege 1.6 16v
http://img259.imageshack.us/img259/8706/40832.jpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnisav
post 27 Feb 2011, 08:58
Post #191


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 September 09
From: Baia Mare




Ziceam ca m-ai facut curios in sensul ca astept continuarea demonstratiei...


--------------------
Renault Clio Symbol 2007 - 1,5 dci - 68 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 27 Feb 2011, 17:52
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Multi ne respectam masina, dar totusi sa nu comparam spalarea unei masini normale folosite zi de zi, cu a unei masini de colectie care merita o atentie deosebita.

Masina folosita zi de zi nu o vom tine o viata intreaga incat sa merite efortul de a o spala dupa niste reguli pe care daca le iau la verificat, cu siguranta apar si acolo semne de intrebare si mici probleme(a se intelege posibile zgarieturi etc)

Avem zgarieturi de la spalat-sters? Bun, facem un polish o data pe an si tot iesim mai bine si la bani si la timp si efort decat Cel care spala nu stiu cum masina.

Ideea e sa ne ingrijim cum putem masina si cat de bine putem dupa posibilitati, ca daca aveam timp si bani o duceam in fiecare sapt la detailing specializat in nu stiu ce tara la cea mai smechera firma. smile.gif

Iar pt cei care respecta o masina nu e de ajuns sa aplici regula 2 galeti (parca asa se numea). Ar mai trebui sa stii si sa mergi cu ea tot timpul, ar mai trebui sa o pui in garaj de fiecare data, ar mai trebui sa-i dai numai piese f bune si etc etc.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cripetre
post 28 Feb 2011, 10:45
Post #193


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 19 January 09




eu incerc sa prezint cum sa NU ajungi la polishat odata pe an. apropo, stii cat e stratul de lac al unei masini? stii cat se duce la un polish? crezi ca ar merita ca in doi-trei ani, mergand dupa rationamentul tau, sa ajungi sa-ti revopsesti masina?
ok, este optiunea fiecaruia.
eu nu am masina de colectie-se vede doar din imagini ca detin un megane sedan, dar o tratez ca pe o masina de colectie!
si stii de ce? pt ca imi respect investitia. si...cum o respecti tu, asa iti va respecta si ea buzunarul.
o zi buna!


L.E.
iata celebra metoda 2BM , spalarea cu doua galeti.
sper sa fie instructiv.
daca aveti nelamuriri, va astept cu intrebari
#

This post has been edited by cripetre: 28 Feb 2011, 18:06


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege 1.6 16v
http://img259.imageshack.us/img259/8706/40832.jpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 28 Feb 2011, 21:34
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Eu ce am zis, am zis ca fapt divers, ca de polishat n-am facut-o niciodata.

Acum am urmarit filmuletul pus de tine. Dar ma bufneste rasul... Tu vrei sa spui ca acolo nu e nici un risc sa zgarii masina cand dai cu manusa aia si o freci de caroserie? Sa nu mai spunem ca mini ala nu era murdar cum ar fi la noi o masina.

Hai sa-ti spun cum spal eu masina vara si cu siguranta riscul de a o zgaria scade la mine, desi credeam ca cine stie ce smecherie e in "2 galeti".
El da cu apa pe masina, apoi cu manusa aia...particulele pe care oricum nu le vezi de jeg pe unde crezi ca se plimba? pe caroserie de colo colo, iti zic eu.
Eu dau cu apa pe masina, apoi cu o perie MOALE dar nu doar cu ea (cum face tipul cu mini) ci fix in acelasi timp stau si cu furtunu fix pe unde circula peria moale ca sa indeparteze cat se poate particulele de jeg. Deci fata de el merg si cu jetu de apa pe langa manusa/perie.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 28 Feb 2011, 21:47
Post #195


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




nerespectuosule de masini laugh.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cripetre
post 28 Feb 2011, 22:06
Post #196


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 19 January 09




colegule, ramai cu rasul... nu ma mai complic sa-ti explic rolul grit-guardului, faptul ca mizeria nu se plimba pe caroserie tocmai pt ca ai galeata de clatite...ca manusa de blana tocmai acest rol il are de a "ascunde" particulele de mizerie la baza firelor de lana...nu are rost!

stai linistit cu bufnitul...
apropo, stii cine este tipul din filmulet? da o cautare in goagle "mike philips"
vezi daca dupa aia mai te bufneste rasul.
so long!


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege 1.6 16v
http://img259.imageshack.us/img259/8706/40832.jpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 28 Feb 2011, 22:23
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Sa spunem ca ai dreptate pt o secunda, dar doar atat.

Pun o intrebare simpla prima data:
Pana sa bage tipul ala manusa in a2a galeata, manusa unde se freaca?
r: pe masina Tu spui ca particulele de jeg ajung la baza firului de lana. Bun, alta intrebare: Cum ajung pana acolo? E cu magnet si alea sunt particule de fier? r Tot prin frecare.

Eu n-am nevoie de Grit-guard pt ca dau non stop cu jet de apa pe suprafata unde actionez cu peria incat indepartez particulele de jeg de pe masina sau le plimb pe o suprafata alunecoasa (lacul vopselei+apa face ca suprafata sa fie f alunecoasa).

Parerea mea cel putin.
Colegii de forum au alta parere?

ps: nu spun ca tipul nu spala masina bine. O spala f bine, dar eu consider ca o spal si mai bine pe a mea si mai consider ca riscul de ZGARIETURI exista atat la mine cat si la el.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 28 Feb 2011, 22:26
Post #198


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Pentru unii masina este altar.Pentru altii este un fier fara suflet in care bagi banu ca sa te duca din a in b,atat. Sa fac o poza la masina mea?

cripetre...sunt banii tai, este masina ta. dar in Ro mi se pare pierdere de timp ca sa faci asa ceva.In ce oras fara praf si cu covoare pe jos stai?pe ce drumuri umbli?
M-am uitat si eu la clip.Ala spala ceva curat. Sa lasam spalatul din alte tari.

Le : am spalat si eu odata masina beton.pe urma nu stiu ce tratament..arata betonnn. Am fost pana la Bacau - nu a plouat pe drum dar pot sa-ti zic ca pragurile erau pline de balega. iar bara fata plus capota erau pline de pamant pentru ca tocmai iesise unul cu tractorul de pe camp direct in E85.. tongue.gif

This post has been edited by M i h a i: 28 Feb 2011, 22:30


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cripetre
post 1 Mar 2011, 09:48
Post #199


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 19 January 09




QUOTE(eugenTL @ 28 Feb 2011, 22:23)
Sa spunem ca ai dreptate pt o secunda, dar doar atat.

Pun o intrebare simpla prima data:
Pana sa bage tipul ala manusa in a2a galeata, manusa unde se freaca?
r: pe masina     Tu spui ca particulele de jeg ajung la baza firului de lana. Bun, alta intrebare: Cum ajung pana acolo? E cu magnet si alea sunt particule de fier? r Tot prin frecare.

Eu n-am nevoie de Grit-guard pt ca dau non stop cu jet de apa pe suprafata unde actionez cu peria incat indepartez particulele de jeg de pe masina sau le plimb pe o suprafata alunecoasa (lacul vopselei+apa face ca suprafata sa fie f alunecoasa).

Parerea mea cel putin.
Colegii de forum au alta parere?

ps: nu spun ca tipul nu spala masina bine. O spala f bine, dar eu consider ca o spal si mai bine pe a mea si mai consider ca riscul de ZGARIETURI exista atat la mine cat si la el.
*



ca sa te convingi cat de bine o speli, priveste in lumina directa si ai sa ramai suprins de cate "cerculete" - swirls-uri ai sa gasesti..

te rog sa-mi spui dupa ce vei face testul, daca este vreo diferenta intre aceasta imagine si suprafata caroseriei masinii tale.. dar am sa te rog sa fi foarte sincer, eventual sa vii cu o poza-doua, martor!

img9240y.jpg

un sfat; uita de peria aia, cat zici tu ca ar fi de moale, uita! o manusa din blana sau macar din microfibre nu este o avere si vei vedea rezultatul.
treaba cu mizeria care ajunge la baza perilor nu o spun eu ci e demonstrata de marii detaileri, exista materiale filmate in care se arata acest lucru. rolul grit-guardului este capital pt o spalare corecta. ti-as mai prezenta un film, de data asta facut de mine, in care ai sa ramai foarte surprins la o masina - a mea- nu foarte murdara, dupa jetul de snowfoam si spalarea cu 2BM sa vezi ce "bolovani" au ramas in galeata de clatire, aia care este dotata cu grit-guard. nu il pun pt ca poate fi considerat reclama la propriul site si stiu ca ai dvs. admini si/sau moderatori sunt foarte sensibili la astfel de lucruri...nu are rost sa discutam acest aspect-informarea nu inseamna reclama, dar...este o alta discutie.
in sfarsit, toate aceste sfaturi si propuneri se adreseaza intradevar, pasionatilor...

QUOTE(M i h a i @ 28 Feb 2011, 22:26)
Pentru unii masina este altar.Pentru altii este un fier fara suflet in care bagi banu ca sa te duca din a in b,atat. Sa fac o poza la masina mea?

cripetre...sunt banii tai, este masina ta. dar in Ro mi se pare pierdere de timp ca sa faci asa ceva.In ce oras fara praf si cu covoare pe jos stai?pe ce drumuri umbli?
M-am uitat si eu la clip.Ala spala ceva curat.  Sa lasam spalatul din alte tari.

Le : am spalat si eu odata masina beton.pe urma nu stiu ce tratament..arata betonnn. Am fost pana la Bacau - nu a plouat pe drum dar pot sa-ti zic ca pragurile erau pline de balega. iar bara fata plus capota erau pline de pamant pentru ca tocmai iesise unul cu tractorul de pe camp direct in E85.. tongue.gif
*



in cadrul comunitatii detailerilor din Ro circula o vorba, apropo la ceea ce spui tu; "am spalat masina azi si maine e plina de mizerie? nu-i nimic, e un nou motiv pentru o noua spalare."
nu vorbim de cazurile de care ai pomenit, e firesc sa fie asa. tu iti speli masina azi si maine faci un drum mai lung si e mai murdara decat inainte de a o spala, ok; ideea e alta; daca tot o speli, macar fa-o corect, pt ca o faci pentru tine, nu pentru altii. nu cred ca te costa o avere sa te dotezi cu doua galeti, una-doua manusi, unul sau doua prosoape fine din microfibra, un sampon de calitate si o ceara/sealant la spray-asta pt a aplica usor si rapid!
asta daca ti la masina!

stimati colegi, am postat aici in ideea in care, acest topic trateaza problema spalarii masinii. nu trebuie sa intelegeti ca am aterizat eu aici si va arat vreo minune; nu, doar v-am explicat cum se face CORECT o spalare, atat si nimic mai mult. fiecare este liber sa procedeze dupa bunul plac, dar daca sunt printre voi oameni care vor incerca sa procedeze in viitor conform celor spuse, inseamna ca nu am vorbit degeaba, si, asta ma bucura cel mai mult.
restul e cancan!

o zi superba va doresc!

This post has been edited by cripetre: 1 Mar 2011, 09:54


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege 1.6 16v
http://img259.imageshack.us/img259/8706/40832.jpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 1 Mar 2011, 12:20
Post #200


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Cam cat te-ar costa sa speli masna "ca la carte" in timp si in bani, sa zicem pe luna?
Se renteaza avand in vedere gradul de mizerie de pe strazi? Mie de exemplu mi-a dat un meltean cu cheia de jur imprejur, pana la tabla pentru ca a fost masina parcata unde parca el de obicei. Nu mai stau sa ma uit acum in lumina la zgarieturi ca sunt insesizabile pe langa imaginea de ansamblu.
Eu consider ca daca apuci sa speli masina de 2 ori pe luna esti ok. Nu iti mananca timp foarte mult, interiorul ramane curat (asta depinde si de pasageri) iar caroseria nu se tencuieste de namol dar nici nu iti pare rau ca a picurat sau ca a batut vecinu de la 4 covorul si ai aruncat cu timpul si banii pe fereastra.
Poate unii chiar sunt pasionati de asta, e treaba lor. Si mie imi place sa fac unele lucruri care nu prea au sens sau logica dar ma distrez de minune si imi sunt benefice. Daca ai timpul necesar, banii necesari si chiar iti place sa bibilesti masina mai tot timpul atunci spor la treaba smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cripetre
post 1 Mar 2011, 13:28
Post #201


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 19 January 09




de doua ori pe luna o spal si eu. despre costuri?pai mult mai mici fata de un altul care, dupa ce-si spala masina cu matura,o va duce la polishat si il va costa cat nu face.
dar asa cum am mai spus, e vorba de gusturi.
dar sincer, ce nu inteleg eu la unii dintre voi; ce vreti sa demonstrati cu negatia asta continua? spalati-va fratilor masinile asa cum doriti, daca doriti.
sincer chiar nu e problema mea. asa cum am scris mai sus,doar am prezentat o metoda pt cei care doresc s-o foloseasca. cine nu, ok, treaba fiecaruia.
nu trebuie sa-mi veniti cu argumente contra, ca sincer nu ma intereseaza.
bafta!


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege 1.6 16v
http://img259.imageshack.us/img259/8706/40832.jpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 1 Mar 2011, 13:48
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Am sa tin cont de sfatul tau si chiar ma voi uita dupa o manusa de lana, ca sa inlocuiesc peria. Dar tot voi tine furtunul langa mine pt a da pe unde trece manusa. Si cand am timp o sa incerc si cu cele 2 galeti, cand da caldura oricum.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 12 Jun 2011, 20:24
Post #203


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Am si eu o intrebare, am cumparat o spuma din asta de la Mafra, folosesc un aparat de spalare cu presiune de 125 bari, dar nu conteaza asta banuiesc, cu bidon pe lance, cum se introduce solutia in bidon? Asa cum e, sau diluata 1:10 ?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 14 Jun 2011, 14:06
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Salut,

presiunea aparatului are ceva avantaje si conteaza sa stii.
dilutia se foloseste conform specificatiillor producatorului ei. daca spune dilutie 1:10 si daca bidonul lancei de spumare are 1L se pun 100ml de solutie si 900ml apa. sfat: apa calda spre fierbinte.

restul ... e fun!!!


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jun 2011, 20:14
Post #205


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu am sursa de apa calda sau fierbinte, dar si daca as avea, aparatele astea pana in 20-30 de milioane merg cu apa rece pentru ca motorul si pompa au racirea cu apa, cele de la suma aia in sus au baie de ulei, pistoane ceramice, alta treaba, deja sunt pe gama profesionale, pot fi racordate si la apa calda, binenteles, cele care nu si-o incalzesc singure(alea mari cu motorina de la spalatorii).

This post has been edited by argon: 15 Jun 2011, 20:16


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 16 Jun 2011, 10:07
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




apa calda spre fierbinte ...ma refeream la cei 900ml din lance.


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cripetre
post 16 Jun 2011, 17:23
Post #207


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 19 January 09




QUOTE(argon @ 12 Jun 2011, 20:24)
Am si eu o intrebare, am cumparat o spuma din asta de la Mafra, folosesc un aparat de spalare cu presiune de 125 bari, dar nu conteaza asta banuiesc, cu bidon pe lance, cum se introduce solutia in bidon?  Asa cum e, sau diluata 1:10 ?
*




dilutia de 1:10 este recomandata cand pulverizezi dintr-un vermorel sau ceva in genul.
pt a cunoaste dilutia necesara la folosirea unui aparat cu presiune si a pulveriza solutia de spalare prin lancea dedicata, ar trebui sa cunosti exact debitul pe care il are aparatul tau si in cat timp pulverizeaza tot lichidul(care sa fie solutie fara amestec de apa) din bidonas-lance, in unitatea de timp. ti-as arata un exemplu de calcul cu imagini, dar sunt sigur ca se va interpreta ca reclama si incep iar sa explic moderatorilor ca informatia nu inseamna neaparat reclama...si nu ajungem la niciun rezultat tongue.gif
pana una-alta, ia de bun sfatul cu 100 ml solutie la 900 ml de apa calda...

colegul Darem stie la ce calcul ma refer...
apropo, salut colega biggrin.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 Privillege 1.6 16v
http://img259.imageshack.us/img259/8706/40832.jpg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Nov 2012, 08:29
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am avut spuma activa de la o spalatorie (acum vreo 5 ani) care era excelenta. Fiind luata la recipient de sticla de 1l nu stiu marca. Dupa ce s-a consumat am tot intrebat si am luat de la Mafra "spuma" lor activa Jedi Self care era mai mult un sampon. Nu m-a multumit iar acum am decis sa iau alta marca si am gasit Futura si Activ de la Kimicar, comercializata aici: http://www.alexcreativ.ro/ la pretul de 40 lei per 5 litri.
A folosit cineva de pe forum asa ceva? Mai trebuie stearsa caroseria dupa spalare? Ar fi buna cumpararea unui polish lichid care se aplica pe ud?
Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barcelona
post 12 Nov 2012, 16:46
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 2 December 11




Ceara folositi?De care?


--------------------
Renault Symbol 1.2 16v 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 Nov 2012, 18:32
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Eu de la Arexons, ceara rapida (spray). Am comandat alta marca impreuna cu spuma activa.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 00:52
Dacia