Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

scurgeri ulei, scurgeri ulei

bau33
post 11 Dec 2006, 12:03
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 15 November 06




Salut
Am constatat ca si mie im curge ulei pe undeva. Am fost la reno service dar nu au gasit pe unde (replica lor: demontam motoru si vedem pe unde curge !?!?!?)
O presupunere ar fi pe la garnitura de la culbutori (sau cum s-or fi numi smile.gif)
Mai am identificat o scurgere si in partea din fata a motorului pe linga o chestie din plastic - are cineva o poza cu motorul de 2.2 dci sa va arat pe unde?


--------------------
Nissan Qashqai 2017 - TMXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AAndy
post 15 Dec 2006, 13:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 14 December 06




S-ar putea sa aiprobleme cu ungerea de la turbina. Acolo exista un simering care nu mai etanseaza cum trebuie. Turbocompresorul se unge si se raceste cu ulei din baia de ulei si alimentata de pompa de ulei a motorului. Daca uleiul e mai batran sau are ceva particule mai abrazive, se poate sa-ti fi ros din simering si din cauz presiunii din rampa de ulei sa-ti curga pe acolo. Asta s-ar putea sa fie o cauza. BAFTA!


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 2005 - Limusine - PH 58 DAL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno79
post 27 Dec 2006, 15:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 27 December 06




Salut
Chiar astazi am fost cu masina mea la un mecanic si chiar mi-a atras atentia asupra acestui subiect ... scurgeri de ulei ... in anumite locuri ale motorului. Mi-a spus sa nu imi fac griji pentru ca este o problema generica pentru motoarele diesel de la Renault. Sunt o serie de garnituri care datorita vibratiilor produse de BUNELE DRUMURI DIN ROMANIA se desprind de pe locasurile lor si permit scurgerea de ulei. Sfatul acestuia a fost ca din cand in cand sa mai sterg cu o carpa urmele de ulei si sa nu ma grabesc sa le inlocuiesc pentru ca si cele noi vor ajunge in aceasi situatie (de la vibratii)...


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dCi - TM-........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 23:25
Dacia