Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

am nevoie de un sfat

johnny20
post 8 Nov 2006, 20:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 November 06




buna, as vrea sa imi iau un automobil: Renault Laguna K. D CI GRAND. EXPRESSION
din 2004, 134.517km,88 kW-Diesel, Dotari:Sistemul automat de climatizare , Velur, program electronic de stabilitate, Sistem antiblocare, Sistem de reglare antipatinare, Cuplă remorcă, Telecomandă, Dispozitiv de imobilizare , Radio / CD, Calculator de bord, Airbag față, Banchetă spate fracționată, Scaun ortopedic al conducătorului auto, Cotiera centrală, Tetiere, Capac la compartimentul de încărcături, Servodirecție, Închidere centralizată, Lămpi de ceață, Geamuri color, 4 macaralele electrice de ferestre, Oglindă exterioară reglabilă electric, încălzită, Indicator temperatură exterioară, etc..
pretul e: 7950 E, specific ca masina e in germania la un autohaus, si as vrea sa va cer parerea in legatura cu pretul, fiabilitatea acestei masini, cam tot ceea ce stiti despre masina asta, iar ce e inca important e ca mi-as permite sa "investesc smile.gif)" cam 1000 Euro intr-un an in ea (e mult, e putin? )....ps: ma mai gandesc daca ma duc acuma sau mai astept pana dupa 2007, dar asa ca si idee as vrea sa aud si parerea voastra despre masina. Multumesc anticipat!.


--------------------
asd dsa 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 9 Nov 2006, 10:05
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Dupa ce spui, masina este Laguna 2 phase 1. Buna, insa trebuie avut grija la cateva aspecte:
- punte spate - are niste rulmenti si bucsi care pot provoca neplaceri
- turbina si valva EGR - pierdere putere motor

In rest, masina are 6 airbaguri, nu unul cum scrie acolo. Desigur, trebuie verificat ca nu a fost lovita, istoria de service, compresia la motor.

Pretul este bun.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vuc
post 13 Nov 2006, 21:55
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 13 November 06




rar exista pb cu compresia m. ai grija la turbo, sa nu supureze prea mult (daca e putin umeda,e ok, toate sunt, daca e balta de ulei, fugi!). uita-te in fata, prin grila radiatorului, la intercooler sa nu fie patat de ulei. vezi ca in sarcina sa nu fluiere. in germania e considerata cea mai fiabila masina la clasa ei. pb cu bucsi punte spate si bara antiruliu. 7-8 milioane bucsi cu manopera, 5 mil. bara. a... si du-o la service sa nu fie ceva joc in cas de directie


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 2001 pr+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnny20
post 13 Nov 2006, 22:59
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 November 06




multumesc celor care au mi-au dat o idee la ce sa ma uit cand iau masina.


--------------------
asd dsa 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 23 Nov 2006, 23:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




QUOTE(vuc @ 13 Nov 2006, 22:55)
in germania e considerata cea mai fiabila masina la clasa ei.


Zi-ne si noua de unde ai informatia asta caci ar fi super tare. Adica toti romanii isi cumpara Passat cand Laguna e mai fiabila si mai ieftina?


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 24 Nov 2006, 08:58
Post #6


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Rominii isi cumpara Passat ca are imagine...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 24 Nov 2006, 09:20
Post #7


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- sa va spun eu cum sta treaba... cand mi-am luat laguna cel de la autohaus avea in curte 5 passat-uri aliniate unu langa altu... mi-a pus tot felul de intrebari ca de ce imi iau laguna etc etc... la final ma felicita si imi spune: ''Ale 5 sunt toate rezervate de romani... Ce aveti voi romanii cu passatu??? (si extrem de mirat) la noi Laguna 2 este vazuta mult peste passat... tehnologie, design, fiabilitate... voi stiti una si buna, masina nemteasca... numai ca acum nici clientii nemti nu mai au incredere in masinile de productie proprie'' si apoi chestia de fiabilitate reiese si din niste statistici pubilcate de ADAC si alte institutii asa ca... la noi snobismul e la putere, prostia intuneca judecata si toata lumea are passat smile.gif)))


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saa
post 24 Nov 2006, 14:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 28 October 06




mare dreptate ai:) vreau sa zic...ca inainte sa imi iau laguna...am cautat passat...si na...n-am gasit si mi am luat laguna...si nu regret:)ca dotari este peste cu mult...in rest nu ma pricep:D


--------------------
Renault Laguna 2 2002 PRIVILEGE 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 26 Nov 2006, 10:36
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




În legătură cu adusul după 2007.... taxele nu vor scade cu un procent semnificativ întrucât, deși nu se vor mai plăti accize la produsele din EU (3-5%), TVA din Germania va crește la 19% tot ca la noi (față de 16% actual)! În plus instabilitatea legislativă poate duce la surprize care numai plăcute nu pot fi (a se vedea Ungaria, Polonia etc.) în legătură cu prima înmatriculare în RO a autoturismelor SH. Sfatul meu este s-o aduci acum!


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 20:57
Dacia