Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logan Se Produce Si In Rusia.

enageM
post 23 May 2005, 11:16
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München






--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 23 May 2005, 13:56
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




Domnilor a fost doar o parere.Imi cer scuze daca am sarit calul pe anumite portiuni. Asta e parerea mea si nu mi-o schimb.
Cineva zicea ceva de ford Ka.Pai ford Ka este o masina mica de oras.Normal ca arata ca naiba.La "gandacelul" ala nu aveai ce sa-i faci sa arate ca lumea.Iar materialele din bord e normal sa fie mai naspa.Doar e o masina mica-mica.Cum ar fi aratat un bord de mahon in gagalicea aia in care abia intra 4 oameni.
Dar logan se vrea o masina de familie, o masina mare, spatioasa, o masina care ataca pietele vestice. D-aia puteau sa bage niste materiale mai ca lumea in interiorul ala.
Symboluri nu stiu daca sint in vest. POate nu sint.Doar symbol este o masina facuta pentru piata estica.Dar asta nu inseamna ca e o masina proasta.E la fel ca Bicorpul, doar ca are un portbagaj mai mare si niste aparatori pe dedesubt.In rest e la fel ca Bicorpul care este in germania, franta, etc...Acelasi interior, aceleasi motoare...
Iar ca design symbolul este mult deasupra loganului, desi aici este chestie de gust. Clio este o masina la a 4-a generatie daca nu ma insel.Deci este o masina in care s-au investit niste bani, este o masina studiata, supusa unor teste. Logan este o....nu stiu ce e.E ceva facut de romani si gata.

Si mai vreau sa spun ceva: pretul unei masini nu este dat doar de felul cum arata si de motor. Toate testele facute cu aceea masina pina iese pe poarta fabricii se reflecta in pretul ei. D-aia e clio (de exemplu) mai scump decat logan. Pentru ca pe Clio s-au facut niste teste care au costat niste bani.Iar banii astia se reflecta in pretul final.
Pe Logan ,si asta o spun fara ezitare nu s-au facut teste (nici crashteste, nici teste de rulare...etc).Au fost niste aparitii prin presa cum ca logan a fost supus la nush ce teste....balarii.S-au ca au mers cu el pe la polul nord.Fiti seriosi.Daca astia faceau toate testele astea atunci loganu costa 10.000 euroi fara discutie. Logan este o masina netestata.Au desenat-o, i-au pus un motor de clio ...si gata.
Poate s-o dovedi o masina buna, si asta ii doresc si eu.Sa dea domnu sa se vanda ca sa intre banii in visteria statului, sa mearga economia.As fi chiar deplasat sa nu-mi doresc sa aiba succes.Dar mai este mult de lucru pentru asta. Trebuie munca multa pentru a avea succes in vest. Si cand o sa vad un fost posesor de golf, megane..etc ca renunta la masina lui pentru logan o sa ma pun in genunchi si-o sa-i pup cauciucurile (loganului).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 23 May 2005, 14:49
Post #33


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(enageM @ May 23 2005, 11:16 AM)

Sint de acord cu ce scrie in articol.Nemtii stiu ce vor de la o masina.Nu-i intereseaza doar pretul.Ptr ei conteaza f mult siguranta.La romani nu prea e asa.La noi conteaza sa fie masina mare(sa-ti bagi tot neamu in ea) si sa consume putin.Ca se face armonica la impactul cu 60km/ora cu un zid n-are importanta (poate am exagerat aici putin).

Dar din pct de vedere al sigurantei e clar VARZA. O masina de dimensiunea loganului nu poate fi sigura la greutatea pe care o are, respectiv sub o tona (atat scrie in talon).Deci logan e o masina mai mare decat un clio (vreo 20 cm mai inalta,vreo 20 mai lunga si 10 mai lata) ,dar...mai usoara (clio symbol are 1025kg). Atunci cum sa fie mai sigura???N-are cum.Ganditi-va!!! La cat de mare si de usoara e loganu e clar ca e ca o cutie de tabla.N-are structura de rezistenta deloc. Eu asa gandesc.Daca gresesc spuneti si voi.
Logan are acceasi greutate ca solenta!!!!! Si solenta e mult mai mica. Nu e clar ca-n logan sint numai materiale usoare: tabla subtire, plastic mult si prost...etc. Si atunci cum sa fie sigura!!??


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xcess
post 23 May 2005, 15:22
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 4 May 05




QUOTE
Pe Logan ,si asta o spun fara ezitare nu s-au facut teste (nici crashteste, nici teste de rulare...etc).Au fost niste aparitii prin presa cum ca logan a fost supus la nush ce teste....balarii.S-au ca au mers cu el pe la polul nord.Fiti seriosi.Daca astia faceau toate testele astea atunci loganu costa 10.000 euroi fara discutie. Logan este o masina netestata.Au desenat-o, i-au pus un motor de clio ...si gata.


Nu pot fi de acord cu tine. Din cate s-a spus prin presa in proiectul Logan s-au investit vreo 500 de milioane de euroi (incluzand modernizarea liniilor de productie, imbunatatirea logisticii & restul). Imi imaginez ca din carca asta de banet si-au permis si ei sa trimita doua-trei masinute prin finlanda sa le fugareasca acolo; exista si niste fotografii legate de acest aspect, e drept nitel irelevante asupra locatiei, dar cu siguranta sugerand conditii atmosferice destul de dure.

Sa fim realisti, Loganul este o masina cu un pret corect. Si-apoi este greu sa educi o piata de consum care a condus timp de 30-35 de ani numai Dacia 1300 sa analizeze si alternativa de a cumpara o masina din vest SH, dar fiabila, in aceiasi bani. Sunt convins ca multi romani prefera un Logan nou decat un VW cu 130k la bord. O fi si o chestie de patriotism dictat de conjunctura sociala in care ne gasim.

Cred ca noi trebuie sa fim fericiti ca ne-am permis niste masini mai bune decat un Logan, dar nu cred ca este cazul sa ii judecam aspru pe cumparatorii acestuia, ci sa acceptam ca pentru unii un Megane reprezinta un lux de care se pot lipsi.


--------------------
SAAB 9-3 AERO 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 23 May 2005, 16:17
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Apropo de articol, sunt curios de ce n-au facut ziaristii teste intre un Golf 4 SH si noul VW Fox, care se vrea a fi o replica (din nefericire, nereusita)in ceea ce priveste pretul pentru Logan. Sunt curios cum ar fi iesit la testele de crash... sunt convins ca nu este vreo diferentza majora intre Logan si Fox. Motorizare mai slaba (ma refer la benzina, caci Logan diesel nu exista), spatiu interior mai mic, pretz mai mare... si apoi ma intreb, nu o fi o invidie majora din partea nemtilor cum vad ca pierd incet incet parti importante din piatza lor de desfacere?
Sincer sa fiu imi dau seama la Loganul nu este pregatit pentru pitza din vest, insa doar din 2 motive: retea de service-uri si lipsa unor motorizari multiple (diesel, etc).


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 May 2005, 16:21
Post #36


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




QUOTE(enageM @ May 23 2005, 05:17 PM)
Loganul nu este pregatit pentru pitza din vest, insa doar din 2 motive: retea de service-uri

Vrei sa spui ca in vest nu sunt service-uri renault ? sau crezi ca cei care lucreaza acolo nu stiu sa repare o masina 100% Renault ? sau nu inteleg eu ce ai vrut tu sa subliniezi ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 23 May 2005, 16:54
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Pai se vinde sub numele de Dacia Logan sau Renault Logan?! Nu am vazut pe aici sa se duca oamenii cu Skodele la reprezentanta VW....


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 23 May 2005, 16:55
Post #38


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




De ce sa nu poti iesi cu Loganul la o pitza in vest? sad.gif
_________________
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 24 May 2005, 13:28
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




QUOTE(Xcess @ May 23 2005, 03:22 PM)

Din cate s-a spus prin presa in proiectul Logan s-au investit vreo 500 de milioane de euroi (incluzand modernizarea liniilor de productie, imbunatatirea logisticii & restul). Imi imaginez ca din carca asta de banet si-au permis si ei sa trimita doua-trei masinute prin finlanda sa le fugareasca acolo; exista si niste fotografii legate de acest aspect, e drept nitel irelevante asupra locatiei, dar cu siguranta sugerand conditii atmosferice destul de dure.


Maine daca vrei iti postez niste poze cu logan pe planeta marte. Ai crede asa ceva? Au dus o laie loganu in finlanda.L-au plimbat pe transfagarasan oleaca si gata, ca n-aveau bani de benzina (am glumit nu-mi sariti in cap).

S-au facut teste in tunelul aerodinamic?
Daca faceau, poate iesea o masina mai de doamne ajuta ,nu caramida aia.

Au facut crash teste?
Daca faceau poate avea si loganu asta ceva kilograme in plus, kilograme date de structurile de rezistenta pe care le bagau in usi, in "sasiu"....etc

Zici ca au cheltuit 500 mil euroi.Sa fim seriosi!!!!
Si chiar daca ar fi cheltuit banii astia, iti spun eu pe ce i-au dat: pe benzina pe care o haleste nesatulul de logan.

eu nu pot sa inteleg de ce-au vrut romanii sa faca o masina noua. de ce naiba n-au produs ei clio la colibasi????? Nu mai investeau atatia bani in cercetare, in teste (pe care de fapt nu le-au facut)...etc.
Asa sintem noi romanii, vrem sa facem c****u praf, sa fim buricu pamantului.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 24 May 2005, 15:01
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




QUOTE(enageM @ May 23 2005, 04:17 PM)
Apropo de articol, sunt curios de ce n-au facut ziaristii teste intre un Golf 4 SH si noul VW Fox, care se vrea a fi o replica (din nefericire, nereusita)in ceea ce priveste pretul pentru Logan.

vw fox este o chestie cam ca ford ka. e de oras. nu poti compara golf IV cu fox. ce dracu mai copii? nu mai faceti comparatii d-astea.
Normal ca iesea mai prost fox-ul.Ptr ca e o masina de oras si nu e facuta sa reziste la impact la viteze mari.

Si iar nu se poate compara fox-ul cu logan (care e dublu ca marime).

Ma mir ca nu comparati logan cu vw lupo.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 24 May 2005, 15:16
Post #41


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




De acord.Nu se compara fox-ul cu golf IV.

Iar despre fox comparat cu logan...n-are rost. Nici macar la pret. Fox-ul e undeva intre 8900 si 12.ooo euro.Doar e vw. Marca respectata. Nu dacie.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 24 May 2005, 16:27
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Ce masina posezi domnu' "cb77rcsd"? Numai de curiozitate... vad ca esti tare suparat pe Logan...


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 25 May 2005, 07:37
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




Nu sint suparat pe logan.Doar ca unii ii atribuie mult prea multe merite. Daca ramanea ceea ce este era ok.Dar cand vad ca se incearca tot felul de comparatii fortate...in fine. Pina si Tariceanu a zis cu gurita lui la nush ce conferinta :"logan este o alternativa la SH-urile din vest". Hai sa lasam treaba asa si sa nu mai ridicam in slavi o masina care nu merita. Deja subiectul ma oboseste si d-aia nici n-o sa mai postez nimic cu privire la logan.Mi-am expus parerea si gata.

Masina mea-desi nu stiu ce legatura are cu loganu treaba asta- este o honda civic din 1999 (1600 cmc si 114 CP).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 25 May 2005, 14:30
Post #44


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




De asta ati auzit ? http://www.renault.com/presse/detail.cfm?langue=2&id=9517 accesati eventual si pdf-ul de acolo ... pare interesant


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 25 May 2005, 15:33
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




Citez:
"Dacia Logan is guaranteed for three years or 100,000 kilometres in the European Union. A Dacia Assistance helpline will be available to customers in all the countries
concerned. Local partner Renault Assistance will deal with breakdowns according to the usual procedure."
"The Logan programme is entering its second phase this year as the car
goes into production in Russia in April 2005 and Morocco and Colombia
in the second half of 2005, following start-up at Dacia’s Pitesti plant in
Romania in 2004."


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enageM
post 25 May 2005, 15:42
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 21 October 04
From: cand la BV cand la München




NUmai ca am calculat un pret si Logan LAUREAT cu full options ajunge la 10.780 €; fata de standard am adaugat: vopsea metalizata, aer conditionat, jenti aluminiu, 4x15W radio cassette with security code; restul de dracii sunt in standard la modelul asta!


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.6 16V
Megane II Sedan 1,6 16V Confort Privilege, mai 2004.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 25 May 2005, 22:33
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




@cb77rcsd : se pare ca intotdeauna apare cate unul ca tine care are senzatia ca le stie pe toate ? te intreb eu asa de chestie : stii ce e aia obiectivitate ? si de unde i tu atatea cunostinte de tehnica si mai ales de unde ai atatea informatii despre logan si povestea lui ?


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cb77rcsd
post 26 May 2005, 07:45
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 23 May 05




Locul in care lucrez mi-a permis sa am acces la unele informatii mai "ascunse". Eu nu pretind ca stiu totul.Mi-am expus doar o parere.
Nu va obliga nimeni sa credeti ce scriu eu acolo.
Simt deja oleaca de mistocareala in intrebarile tale. Si ca sa-ti raspund:
- da ,stiu ce-i aia obiectivitate
- da, am oaresce cunostiinte despre masini (mecanica, design, tehnica...etc)



Nu vreau sa ne certam aici, sa ne impartim in pro-logan si anti-logan. Asta e ultimul post pe care-l pun.Dupa cum am spus asta e un subiect pe marginea caruia se poate vb o viatza. Iar eu m-am saturat. Fiecare crede ce vrea si face alegerea pe care-o crede el mai buna.

This post has been edited by cmandrei: 15 Mar 2006, 18:17


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xcess
post 26 May 2005, 21:19
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 4 May 05




Eu nu prea cred. Tu ai habar cat costa un robot industrial? Dar sa trimiti oamenii la training-uri ca sa nu ti-l nenoroceasca? Ar fi frumos sa ii dai unui pusti de la arhitectura sa iti faca design-ul, o macheta si apoi lui nea tache sa iti tinichigeasca o caroserie, insa crearea unei masini (oricat de spartana ar fi) necesita costuri care se cuantifica in milioane de euroi/dolarei. Ai vazut CKT Center-ul de la Mioveni? Pe dinafara poate ti-ar parea un Carrefour mai mare, insa te asigur ca in interior stau ascunse circa $40 milioane investite. Dar tu esti prea carcotas ca sa intelegi lucrurile astea...


--------------------
SAAB 9-3 AERO 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 26 May 2005, 22:05
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




@cb77rcsd

nu te iau la misto ! intreb pur si simplu pt ca vad ca afirmi unele lucruri care sincer mie mi se par niste aberatii ! cum crezi ca o masina poata fi facuta si netestata ! ceea ce spui tu nu are nici cel mai mic sens ! probabil esti genul de om suspicios care are senzatia ca totul este o consipratie ! probabil nu iti dai seama ca pentru a realiza un autovehicul chiar si de teapa lui logan iti trebuie resurse uriase si mai ales timp ! da poti sa stii poate oi lucra si tu la Tehnocentre ( ca de acolo e facut si testat loganul) nu la mioveni cum cred unii !

This post has been edited by cmandrei: 15 Mar 2006, 18:18


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 27 May 2005, 07:38
Post #51


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




mijuself tu esti angajat ptr dacia? esti agent de vanzari la mioveni? ia-ti tata logan daca-i asa misto si lasa-ne-n pace. pentru laudat loganu vezi pe www.daciaclub.ro.

Eu sustin ce spune cb77rcsd.Logan e o masina in care nu s-a investit cat trebuie.e o masina facuta-n graba. Si inca o data : in afara de faptu ca-i mare in spate si are ditai portbagaju, eu nu-i gasesc alta calitate.
Dar sa nu fim carcotasi si sa asteptam sa treaca vreo 3-4 ani si vreo 50.000 km si mai vb apoi despre logan.Poate o sa mearga...


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
venom
post 30 May 2005, 08:21
Post #52


Membru


Group: Banned
Posts: 186
Joined: 28 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(cristib @ May 27 2005, 07:42 AM)
Pentru ca noi sintem posesori de renault si...zic eu...avem ceva mai multa minte decat posesorii de logan  tongue.gif .


Ma rog, nu intotdeauna...poate e vorba si despre costuri (bani).Poate sunt oameni care si-ar fi dorit cel putin un clio sau vreun megan...dar au avut doar de logan; nu inseamna ca nu au minte.

OFF...si intr-adevar pari cam dur...asa putin ... pentru un forum de discutii blink.gif ...


--------------------
>>>>>speed is the essence! >>>>>
Clio Simbol 1.4 16v full dec.2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 31 May 2005, 16:42
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Oricum,vreau nu vreau,iar am un Logan de teste cateva zile pe mana pana vine varu-meu de unde pleaca afara,ca nici nu am retinut....e din provincie,director general la Dacia intr-un judet al tarii.L-am mai condus o saptamana cand a fost in Cuba si comparativ cu ce am eu,nu se compara,dar pentru romanasii fara posilbilitati e ok.Daca nu ma credeti vin cu poze.Are un demaraj asta de 1,6 90 c.p. sub Clio 1,5 DCI 80c.p. !Doar pe gropi sta mai bine,probabil pentru gropi a fost facuta si pentru carat porcu' !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 31 May 2005, 21:22
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Am auzit ca pleaca la BRUXELLES, o fi Logan-ul bun si pentru belgieni?


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 2 Jun 2005, 14:19
Post #55


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Parerea mea......Loganul nu este nici mai mult...nici mai putzin decat ceea ce a fost menit sa fie....adica...un compromis.
(Partea proasta e ca, in permisul de conducere, la nici o categorie n-am vazut trecut "Compromis" de 4+1 locuri....etc etc....ashea ca, nu shtiu daca e legal s-o conduca cineva pe drumurile publice )...cu atat mai putzin pushtiul de 19 ani care a vrut sa-i arate fetishcanei din dreapta ce mashina tare are el.....shi cum ma "face" el pe mine ..dupa ce l-am depashit...shi s-a pus de-a latul intr-o curba.....undeva intre Rm Valcea shi Tg Jiu. Sau, bineintzeles, altzii ca el......


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 11:48
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




Uzina Dacia de la Mioveni livreza piese in Rusia pentru fabricarea Loganului, livreaza si in Africa si in Iran.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, ºi el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Volverine
post 2 Jan 2008, 20:04
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 1 January 08




Curios ca in toata lumea e laudata Logan numai in Romania nu. Ca asa ne place noua sepuku.....


--------------------
Renault Talisman 160 + chip, EDC Intens
Renault 18, 1.6 GT
Renault Laguna 2 SW, 1.9 dci
Renault Clio 4, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 2 Jan 2008, 23:52
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




volverine e lauda pentru spatiu, consum, si pret. Atat. Un francez care cumpara un MCV spre exemplu, il cumpara pentru 3 ani si apoi il vinde, scapa de el. In timp ce la noi un roman care cumpare un MCV vrea sa il aiba cel putin 4 ani. 11.000 euro nu gasesti masina cu spatiul pe care il ofera MCV-ul. Gasesti de 2 ori mai scump. Si de aceea e rentabil pentru el si o lauda.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, ºi el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Jan 2008, 11:50
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(cristib @ 23 May 2005, 14:49)
Sint de acord cu ce scrie in articol.Nemtii stiu ce vor de la o masina.Nu-i intereseaza doar pretul.Ptr ei conteaza f mult siguranta.La romani nu prea e asa.La noi conteaza sa fie masina mare(sa-ti bagi tot neamu in ea) si sa consume putin.Ca se face armonica la impactul cu 60km/ora cu un zid n-are importanta (poate am exagerat aici putin).

is curios ce parere ai dupa ~3 ani de la ce ai spus radmasa.gif loganul se vinde destul de bine in germania. Oare pt ca stiu ce vor de la o masina si nu is asa de plini de fitze cum is UNII romani?

Dar din pct de vedere al sigurantei e clar VARZA. O masina de dimensiunea loganului nu poate fi sigura la greutatea pe care o are, respectiv sub o tona (atat scrie in talon).Deci logan e o masina mai mare decat un clio (vreo 20 cm mai inalta,vreo 20 mai lunga si 10 mai lata) ,dar...mai usoara (clio symbol are 1025kg). Atunci cum sa fie mai sigura???N-are cum.Ganditi-va!!!  La cat de mare si de usoara e loganu e clar ca e ca o cutie de tabla.N-are structura de rezistenta deloc. Eu asa gandesc.Daca gresesc spuneti si voi.
normal ca gresesti. euroncap-ul te contrazice. Ca e usoara, pai asta e handicapul oricarei masini mici, care se intalneste cu o utilitara de 3.5 t de exemplu. Iar securitatea pasiva sta in cum e proiectata structura de rezistenta, nu cat de groasa e tabla

Logan are acceasi greutate ca solenta!!!!! Si solenta e mult mai mica. Nu e clar ca-n logan sint numai materiale usoare: tabla subtire, plastic mult si prost...etc. Si atunci cum sa fie sigura!!??

din cate stiu eu megane are aripi de plastic. ceea ce intareste ideea ca structura de rezistenta conteaza, nu... ca are tabla sau plastic pe structura aia de rezistenta. Si uite ca e relativ sigura, is curios chiar daca loganul ar lua 4 stele cu airbaguri laterale
*




--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
94 aln
post 27 Jan 2008, 16:34
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 24 March 07




In luna noiembrie 2007 s-au inmatriculat in Germania 1859 automobile Logan, ceea ce reprezinta o cota de piata in clasa compacta de 2,4%. Fata de luna octombrie 2007 cand s-au vandut 1242 automobile inseamna o crestere cu 617 unitati. In primele 11 luni ale anului 2007 vanzarile de Logan se ridica la 15.899 unitati, cu 185,7 % mai multe decat in aceeasi perioada a anului 2006. De remarcat este faptul ca vanzarile de Logan in Germania au ajuns sa egaleze pe cele ale Megan-ului si sa depaseasca vanzarile de Citroen C4, Kia Cee´d, Toyota Auris etc.


Sursa:
http://linkuri.2info.ro/www.automobiletv.ro.htm


--------------------
renault megane sedan 2 2007/euro 4; 1,6/16V benzina/greege/privilege - RO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:34
Dacia