Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

tzepe, Atentie la ce cumparati

tarkan06
post 9 Sep 2014, 18:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 9 September 14




Va salut pe toti membrii.
Doresc intai sa ma prezint: sunt un posesor de vw polo, dar doresc sa achizitionez un Megane 3.Am intrat pe acest forum pentru a-mi face o impresie despre acest tip de masina.Dupa ce m-am informat am inceput cautarile masinii vietii mele.Nu doresc prin aceasta postare sa aduc un deserviciu cuiva , doar vreau sa va impartasesc cateva din rezultatele cautarilor mele, mai ales ca le consider destul de interesante.
Prima masina ochita a fost un Megane 3 breack 1,9, 2010.Am solicitat VIN-ul, l-am primit si am ramas uimit! sad.gif Masina avea in jur de 160000 la bord, carte service etc.L a verificare , ultima intrare in reprezentanta era din 04. 2012 cu 170000.Auto din Belgia.Asta e VIN-ul sper sa nu se intepe cineva:VF1KZ1S0641936255.Apropo, nu mai e pe net, e posibil sa o fi vandut.
A doua mai este inca ,apartine unui tip din Campulung Moldovenesc.
http://olx.ro/oferta/vand-renault-megane-2...html#50d1d09458
Tpul sustine ca are 113000.La o verificare a reiesit ca ultima intrare in service Renault era in 11.2011, cu 152000 la bord.VIN-VF1KZ1S0641824358.
Atentie la cele doua masini.Poate sunt bune, dar eu le estimez avand cam 250000-300000 km.reali.
Nu stiu daca am postat unde trebuie sau ceea ce trebuie, dar nu doresc sa facem aia mare la masluitori!



--------------------
Renault Laguna 2009, 2.0 dci, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 9 Sep 2014, 18:55
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Achizitionarea unei masini sh din strainatate e o treaba destul de dificila si care cere multa rabdare, documentare si verificari.
Verificarea in baza de date de la Renault dupa codul vin e poate cea mai relevanta dintre cercetari, privind istoricul masinii.
Daca ultima intrare in service, are ca data o perioada mai mare de un an, atunci sa stiti ca in aceasta perioada masina a mai acumulat in ca 50-70mii km.
Cartea service nu mai e demult o radiografie fidela a reviziilor efectuate; se poate "executa" la comanda. Veridicitatea datelor din aceasta ar trebui sa corespunda cu datele din baza de la Renault.
Romanului in general ii place sa fie mintit si in mod sigur va alege o masina de 3 ani cu 97.000km, fara istoric, in dauna uneia cu acelasi numar de ani, dar cu 136.000km si cu isoric real; nu de nr. km. cu o servisare la timp ar trebui sa va feriti prin urmare.
Timp de doua luni am fost in febra acestor cautari, asa ca nu vorbesc din carti; stiu exact ce presupune acest lucru. Daca nu deschizi ochii, deschizi punga, pentru ca tepari sunt peste tot.


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molnar.peter
post 10 Sep 2014, 17:39
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 8 December 13




Am cumparat un renault megane 3, an 2009, adus din Franta cu 215 000 km la bord, aproape de un an , am facut cu ea 20000 km si merge foarte bine. Ce daca are chiar 200000 de km, parerea mea este ca masinile astea merg chiar si pana la 300000 de km fara probleme daca ai grija de ea.


--------------------
renault megane 2016 break - ms 67 bcg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 16 Sep 2014, 12:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Nu contest ca n-or mege bine pana la 300.000km; dar daca afli ca masina ce tocmai ai cumparat-o are totusi...310.000km? Ca 60.000km. pe an se fac frecvent, afara.
...
Cam asta era ideea; sa stii ce cumperi si la ce sa te astepti.

This post has been edited by IancuMIC: 16 Sep 2014, 12:57


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 26 Oct 2014, 09:53
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




Confirm si eu practicile samsarilor cu masluirea km masinilor aduse din afara.
Inainte sa-mi cumpar masina am verificat in baza de date Reno vreo 3 masini: una era din 2010 si avea chipurile 90.000 km. La verificari s-a constatat ca masina era din 2009 si in 2012 avea o interventie in service la 150.000 km.
O alta masina din Vitan, adusa recent din Franta avea chipurile 93.000 km. I-am cerut carnetul de service, mi l-a prezentat, parea cu reviziile la zi, dar carnetul era tiparit la imprimanta, inclusiv semnaturile si stampilele. Dupa ce m-am uitat mai atent pe la elementele de uzura ale masinii, samsarul mi-a zis ranjind: "masina asta nu-i pentru tine!".
Am preferat sa cumpar o masina folosita in Romania la 83.000 km, mai putin dotata, dar cu istoricul de service sigur. A costat mai mult, dar macar stiu am fost constient pe ce dau banii.
De regula, replica samsarilor, vis-a-vis de garantarea km este: "nu stiu domnule, eu asa am luat-o! Tu uita-te la ea, facem ce teste vrei, si daca-ti place ia-o!".

Bafta multa cumparatorilor si atentie mare amatorilor de chilipiruri!


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arinin
post 26 Oct 2014, 17:16
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 April 13




Verificarile acestea se pot face in orice reprezentanta Renault? Care sunt costurile? Doresc si eu sa fac.
Merci


--------------------
renault clio/megane 2000/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 26 Oct 2014, 19:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




cam 150 lei costa dar trebuie sa stai langa aia in service sa le spui ca vrei diagnoza completa si ce-ti mai trece tie prin cap. stai si uita-te la masina in timp ce isi fac ei treaba chiar daca te invita afara le spui politicos ca nu vrei sa arunci banii pe fereastra.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 29 Oct 2014, 13:47
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




Verificarea kilometrilor nu se face in service.
Se trimite la reprezentanta seria masinii si cei de la reprezentanta verifica in sistemul electronic Renault.
Pe mine m-a ajutat un prieten, dar nu stiu daca acest serviciu se ofera tuturor clientilor.


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 29 Oct 2014, 17:02
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




QUOTE(arinin @ 26 Oct 2014, 18:16)
Verificarile acestea se pot face in orice reprezentanta Renault? Care sunt costurile? Doresc si eu sa fac.
Merci
*



DA, verificarea istoricului se face de la orice terminal din reteaua Renault, care are acces la baza de date.
Problema apare atunci cand, fostul proprietar nu a facut rerparatiile/reviziile intr-un service din reteaua Reno; in general afara nu prea se intampla lucrul asta, mai ales la masinile de firma.
Nu stiu sa fie un pret anume, deoarece aceste date sunt confidentiale si nu se pot oferi decat proprietarului masinii; fiecare cum se descurca. Eu m-am descurcat, fie cu ajutorul unor colegi de forum fie direct prin intermediul unui salariat de la Reno.
QUOTE(Piper101 @ 26 Oct 2014, 20:55)
cam 150 lei costa dar trebuie sa stai langa aia in service sa le spui ca vrei diagnoza completa si ce-ti mai trece tie prin cap. stai si uita-te la masina in timp ce isi fac ei treaba chiar daca te invita afara le spui politicos ca nu vrei sa arunci banii pe fereastra.
*


130 de lei am platit eu; diagnoza si verificare mecanica. Nu te invita nimeni afara, dimpotriva, daca stii sa ..."vorbesti". biggrin.gif

This post has been edited by IancuMIC: 29 Oct 2014, 17:03


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannnyx77
post 3 Nov 2014, 16:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 November 14
From: Sinaia




Va salut!
Sunt nou pe forum. M-am inscris pentru ca intentionez sa cumpar un Megane 3 diesel in perioada imediat urmatoare si momentan sunt in cautari.
Ma indrept catre Megane 3 deoarece am avut un Megane 2 la un loc de munca si a fost ok, m-am impacat bine cu ea; in plus, inteleg ca megane 3 are multe plusuri la fiabilitate fata de versiunea anterioara.

De ce postez aici...
As vrea sa-mi dati cateva sfaturi pentru a evita samsarii si eventualele "tepe"...
Am cateva intrebari...

Dupa seria VIN inteleg ca pot afla destul de multe date. Pot afla aceste date inainte de a merge cu masina la o reprezentanta? Le pot afla online cumva, sau trebuie sa ma prezint la reprezentanta Renault personal? Ma intereseaza, in primul rand, daca nr de km este real.

Daca verific VIN-ul si apoi ma prezint cu masina in reprezentanta si totul pare ok, ce ar mai trebui sa verific?

Vreau sa cumpar din tara masina. Sa ma orientez catre anunturile din zona (Prahova) sau sa caut in toata tara? Cele din parcurile auto sunt de incredere? (Ma refer la firme care se ocupa cu asta).

Va intreb pentru ca suflu si in iaurt acum, dupa ce acum cativa ani m-am "intepat" cu o masina. Am invatat ce era de invatat, dar nu vreau sa repet isprava.

Va rog mult sa nu-mi raspundeti cu "s-a mai discutat" pentru ca am citit cam tot ce "s-a mai discutat". Daca cineva binevoieste sa-mi raspunda cu un sfat cat de mic, ii sunt recunoscator!

Va salut si o saptamana frumoasa va doresc!


--------------------
Renault Megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 3 Nov 2014, 17:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Masina inmatriculata afara sau in tara?


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 3 Nov 2014, 17:09
Post #12


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(dannnyx77 @ 3 Nov 2014, 17:33)
Vreau sa cumpar din tara masina.
Sa ma orientez catre anunturile din zona (Prahova) sau sa caut in toata tara?
*



Gresit.
Orienteaza-te in afara si du-te si ia-o de acolo.
Chiar daca piezi o saptamana de concediu o sa iti multumesti dupa.

This post has been edited by R19/16v: 3 Nov 2014, 17:11


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IancuMIC
post 3 Nov 2014, 17:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 277
Joined: 4 December 11
From: Galati




Si eu am cumparat recent un Megane 3 din ...tara; adusa din Franta.biggrin.gif
Aici nu sunt lamurit.
In fine, daca e inmatriculata in Romania atunci sa zicem asa.
Cauti masina, functie de buget si preferinte; an, dotari, motorizare. Dupa aceea contactezi vanzatorul si vezi masina. Daca te satisface ceea ce ai vazut, o programare la reprezentanta unde verifici istoricul, nr. de km. si starea tehnica; musai o diagnoza. Daca refuza, iarasi "delete". biggrin.gif
Daca nu are istoric in reprezentanta, nu te mai incurca; povestile frumos spuse au doar darul de a induiosa inimile celor naivi.


--------------------
DACIA Logan 2008,Prestige 1.6/16v
Renault Megane 3 1,5 dCi Expression
Drumul cel mai scurt dintre doi oameni este zambetul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Nov 2014, 17:49
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masinile astea care vin din Franta se cumpara de pe la licitatii....legal sau la limita legalitatii.
Cel mai bine este sa ti-o cumperi personal,chiar si din Romania via net,apoi apelezi la o firma de transport si ti-o aduce acasa.
Firmele de licitatii auto sunt serioase(vand sute de masini saptamanal) si prezinta pe site informatii complete despre masina prin poze detaliate afisare raport control tehnic precum si plata securizata.
Masinile vandute la licitatie sunt in majoritate din retur leasing si au istoric service complet precum si dotari peste mediu.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiV
post 3 Nov 2014, 21:30
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 26 November 02
From: Bucuresti




achizitia din germania sau franta e destul de complicata daca nu ai pe cineva sa vada/testeze masina, sunt samsarii stabiliti acolo care achizitioneaza okaziile, plus transportul de minim 600 euro pe platforma...iesi peste pretul unei masini deja inmatriculate cu timbru cu tot
cateva informatii despre varianta societe foarte prezenta in vest
-minusuri la siguranta airbagurile cortina sunt optionale si lipsesc la majoritatea, lipsa pretensionare centuri spate.
-costuri suplimentare rar pentru omologare din N1 in M1, tarif eliberare carte 100e- carte + omologare 200e, plus o atentie pentru conformitatea centurilor si banchetelor. documentele cerute de RAR nu se elibereaza de reteaua renault decat daca montezi bancheta centuri si schimbi calculatorul ptr aibag uri.
inmatricularea pe n1 este o bataie de cap deoarece se solicita panou despartitor
un alt lucru foarte important diferenta dintre euro4 si euro5 este de ~500euro la timbrul de mediu

dupa 2 luni de asteptare am gasit un societe 2010 1.5dci 85 cp 110.000km istoric service, revizii la zi, anvelope noi 4000e+transport. in bucuresti ceva asemanator cu km dati inapoi aprox 5500e


--------------------
RENAULT Laguna III GT 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 17:53
Dacia