Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

zgomot la vint, "aerodinamica"

ghetau dan
post 2 May 2006, 09:02
Post #1


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Recent am observat cu surprindere ca masina la peste 100 km/h face zgomote cam mari la vint.Proportional cu cresterea vitezei de rulare zgomotele se amplifica si acopera zgomotul motorului(care dealtfel nu prea se aude).Nu e sigur de la trenul de rulare,se aude ca si cum ai merge permanent cu vint din fata.Sa fie caroseria mai putin studiata aerodinamic?Adica sa aibe un CX mare?Voi va confruntati cu asemenea probleme?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 2 May 2006, 09:15
Post #2


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Nu stiu daca tu ai avut sau nu bari pentru portbagaj sus, dar la mine unul cand montez acele bari(chiar daca nu e laguna) se aude un zgomot foarte tare.


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FISICHELU
post 2 May 2006, 09:27
Post #3


Boo Boo Dad


Group: Members
Posts: 595
Joined: 4 December 05
From: Onesti




Vali79m, la ce te referi? La "berile" de pe capota, la "barele" de pe capota? Poate..."buri"? tongue.gif


--------------------
Renault Megane Sedan CfExp 1,5 dCi 2005
Mercedes C Classe 2.0 CDI full option 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 2 May 2006, 09:29
Post #4


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Nu,masina e standard,nu are bare pe cupola,zgomotul este prezent indiferent daca pliez oglinzile(in mers) sau nu.Se aude pe intreaga zona frontala,nu numai in dreptul oglinzilor sau stilpilor,si pe stinga si pe dreapta.Oare sint posibilitati de imbunatatire aerodinamica?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 16 May 2006, 14:54
Post #5


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Se pare ca suieratul vine din spate(dupa cei de la reno),din zona eleronului blink.gif te doare capul cind auzi... avind in vedere ca cei care au eleron sint putini,e usor sa spui asta.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheAlphonso
post 17 May 2006, 11:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 11 March 06
From: Bucuresti




Garnitura exterioara a parbrizului meu, in partea de sus, este distantata de parbriz cu 5...7 milimetri pe portiunea din dreptul soferului. Mai mult ca sigur ca, cel putin in cazul meu, zgomotul de-acolo provine.
Aveti idee cum pot apropia garnitura de parbriz pe acea zona?


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi 88kW 2002 Privilege - B-XX-LIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihye
post 17 May 2006, 12:02
Post #7


  


Group: Members
Posts: 316
Joined: 4 May 06
From: TM




Mergi la oricare firma de montat parbrize si ei o lipesc, am patit-o cu un clio si totul a durat 5min.


--------------------
 Fiat GP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 17 May 2006, 12:09
Post #8


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




The Alphonso,de la ce viteza se intensifica suieratul?Si eu,daca stau bine sa ma gindesc,am un spatiu(chederul este ridicat,dar pe laterale)-ma mai uit o data,masina nu e la mine acum; Mihye,dupa interventie s-a schimbat ceva?.Presupun ca si tu auzeai suieraturi... huh.gif


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheAlphonso
post 18 May 2006, 14:12
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 11 March 06
From: Bucuresti




De la 120, 130 km/h in sus suieratul devine insistent. Am sa o lipesc si o sa va spun rezultatul.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi 88kW 2002 Privilege - B-XX-LIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheAlphonso
post 18 May 2006, 14:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 11 March 06
From: Bucuresti




Dupa un drum pe autostrada culeg muste, albine si alte oratanii din acel spatiu. sad.gif

This post has been edited by TheAlphonso: 18 May 2006, 14:15


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi 88kW 2002 Privilege - B-XX-LIF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 18 May 2006, 14:19
Post #11


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Exact ca la mine,la viteze mai mici de 100 dar pina pe la 70 se aude zgomotul de rulare.M-am uitat cu atentie si nu am chederele desprinse.Cred ca e o vinatoare de vrajitoare,sper sa se rezolve dar nu stiu cum... mai era un topic pe la clio,poate te ajuta...

This post has been edited by ghetau dan: 18 May 2006, 14:20


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 May 2006, 23:21
Post #12


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.743
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Poate fi si din cauciucuri, daca sunt mai dure...
Eu am masina mai veche dar nu se aude mai nimic, si saraca vede des acul peste 150 la ora...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 19 May 2006, 07:03
Post #13


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Am CONTINENTAL Premium Contact 205/60/16 96V deci pentru viteza(v-pina la 240 km/h) dar nu se aude din cauza lor.E ca si cum ai merge permanent cu vint din fata.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 23 May 2006, 08:10
Post #14


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Hai mai,chiar nimeni in afara de The Alphonso nu mai are pb asta? sad.gif Asteptam macar un DA sau NU de la cei care au Laguna 2 face-lift (poate nu este caroseria suficient studiata aerodinamic). Nu ma deranjeaza nici raspunsurile forumistilor care mai au si alte marci,asa,sa ne facem o idee...Multumesc. Inca nu vreau sa ma gindesc la verificarea in tunelul aerodinamic...s-ar putea sa nu fie in Ro asa ceva. Ma insel?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogy
post 23 May 2006, 13:30
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 10 April 06
From: Cluj-Napoca




NU - din p.m.d.v. este ok si la peste 100km/h.
Am si eleron. Singura 'problema' cu el este cand ploua wink.gif. Cand deschid portbagaj-ul apa de pe eleron se scurge fix pe plasticurile din interiorul portbagaj-ului sad.gif (si cam stropeste tot ce este in apropiere).
Dar arata bine rolleyes.gif

This post has been edited by bogy: 23 May 2006, 13:32


--------------------
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 177CP 4WD, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 23 May 2006, 15:45
Post #16


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




bogy,de cind ai masina? A mea a fost lansata in fabricatie pe 10 august 2005 si luata pe 6 oct.Am trecut o iarna si acum,odata cu venirea caniculei probabil ca unele chedere(parbriz) s-au deplasat,nefiind lipite.Tu nu auzi nici un vijiit sau este din cauza motorului,fiind diesel? The Alphonso,ai lipit chederul? Cum naiba se lasa spatii intre fraze???


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogy
post 23 May 2006, 16:42
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 10 April 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ghetau dan @ May 23 2006, 04:45 PM)
bogy,de cind ai masina? Tu nu auzi nici un vijiit sau este din cauza motorului,fiind diesel?
*


De putin timp, din aprilie. La 130 in a 6-a zgomotul motorului este ... placut.
Chiar nu am remarcat zgomot-ul de care zici, dar zilele urmatoare o sa fac un test (fara clima si fara muzica).


--------------------
Hyundai Tucson 1.6 T-GDI 177CP 4WD, 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 24 May 2006, 17:31
Post #18


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Incep sa ma conving de faptul ca reno este o marca mai aparte.
Voi ati observat cum se inchid usile (ca sistem de inchidere) in partea lor superioara?Mai precis partea de deasupra panoului usilor (care incadreaza geamul)? DEASUPRA CUPOLEI pe un cheder,nu la aceeasi cota cu caroseria,cum ar fi intre capota motorului si aripa.
M-am uitat si nu-i asa la passat bmw peugeot .
O sa pun diseara niste poze pt a fi mai clar.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 May 2006, 18:01
Post #19


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




@dan: Am mers si eu la drum intins cu o laguna II de 1.9, masina de test drive a concesiunii, face un an prin iulie si...asta e, vajaie si a vajait de noua la viteze de peste 110-120 km/h. Eu as mai da vina si pe oglinzile retrovizoare.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 24 May 2006, 18:22
Post #20


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




HELLCAT,esti SIGUR? Este ca a mea,numai ca difera motorul? Adica L2 face-lift? Adica cea lansata anul trecut? mad.gif
Ma bucur sa aud asta(pe de o parte) dar atit...
Oglinzile n-au nici o treaba,le-am pliat in mers si nu se schimba nimic.Dar de la oglinzi de obicei suiera.
La mine in mers nici nu prea se aude motorul.Eu incep sa-l aud peste vijiit de la 180 in sus.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 24 May 2006, 19:08
Post #21


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Mai Dan, sa ne intelegem...cateva posturi mai in urma te plangeai ca te deranjeaza vantul de pe la 100 km/h, viteza de altfel cam mica pentru asa ceva, dar la 180 km/h ce sa mai ceri.
Laguna, modelul nu are neaparat o problema, suiera vantul pe caroserie, asa-i proiectata, nu se pune problema de curent la interior.

Uite daca e sa comparam cu Megane, model cu usile infundate in caroserie, e alt ceva...Megane-ul nu prezinta "simptomele" Lagunei, e foarte confortabil d.p.d.v. acustic.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 24 May 2006, 20:30
Post #22


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Corect,asta am observat si eu,ramele ingropate nu au cum sa genereze asemenea discomfort.Concluzia mea,ca nu este foarte studiata aerodinamic se confirma si asta este o BILA NEAGRA pentru reno.Eu am avut classic inainte si nu facea chiar asa.
Imi pare rau pentru Cristi (cri123) ca va trebui sa smta si el asa ceva...
Mai astept pareri pe forum,poate gasim vreo rezolvare! wacko.gif
Salutare!
PS: aud zgomotul motorului PESTE vijiit de la 170-180 in sus.
Am vrut sa fac quote multiplu dar nu-mi iese.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 24 May 2006, 22:10
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




smile.gif Mai Dan, poate a mea are alte usi biggrin.gif

Acuma serios, e naspa daca face urat la 100, ca la viteza aia in M1 ma plictisesc smile.gif Sa vedem, o solutie se va gasi. Stai sa apara masina maine-poimaine si va spun cum suna a mea la 100 (si ceva peste wink.gif ).

M-am uitat la pozele cu usile de la M2 si de la L2 (si stiu cum sunt la M1). Laguna are usile peste cheder, deasupra stalpului. Sa fie oare prea moale acel cheder superior de pe rama usii si sa intre aer intre chederul superior si cel inferior? Eu asta banui... Oare se poate intari cu ceva chederul exterior?

This post has been edited by cri123: 24 May 2006, 22:28


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 25 May 2006, 07:03
Post #24


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Unu:sigur sint prea moi dar asta nu are nici o legatura.Aseare a venit cumatrul meu la mine si a lasat c200 la mine in curte-acolo sa vezi chedere moi...in schimb sint DUBLE-perimetral.
Doi:ramele usilor nu se inchid la acelasi nivel pe cupola-in fata este la nivel cu chederul,mai in spate se ridica peste cheder,si tot asa. Se formeaza canale prin care aerul curge neliniar.Mai precis:nu este aceeasi distanta intre rama superioara a usilor sipartea superioara a chederelor pe care se inchid usile.
Pentru a "intari" chederele sint solutii:ori schimbate cu altele noi(poate a fost un lot mai slabut calitativ),ori introducerea intre cheder si stilpi a unui cordon(ca un cablu tv,ceva asemanator,care sa impinga spre in sus(in sensul de ridicare a chederului,de marire a grosimii lui) chederele.
Nu intra nimic la interior,nu asta-i problema,aerul in curgerea lui peste caroserie,intilneste "denivelarile" create de usile care nu au aceeasi inchidere pe toata lungimea lor,si la cota cu acoperisul.Ex:C Classe are un mic cheder intre usa si caroserie,acestea nu se inchid una peste alta ci sint la acelasi nivel.Iar la reno nu este al doilea cheder,pe usa... sad.gif


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 25 May 2006, 11:43
Post #25


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




QUOTE(ghetau dan @ 16 May 2006, 15:54)
Se pare ca suieratul vine din spate(dupa cei de la reno),din zona eleronului blink.gif  te doare capul cind auzi...  avind in vedere ca cei care au eleron sint putini,e usor sa spui asta.
*



smile.gif)))))))))... intreaba/i cum este posibil ca la 100 la ora sau alta viteza zgomotul din zona eleronului sa ajunga in fatza???? wacko.gif ce imbecili... eu cred ca este de la noul design al botului(a grilei radiator mai precis), ca si la PEUGEOT au sacrificat aerodinamica in detrimentul imaginii noi a brandului...
QUOTE(ghetau dan @ 24 May 2006, 19:22)
HELLCAT,esti SIGUR? Este ca a mea,numai ca difera motorul? Adica L2 face-lift? Adica cea lansata anul trecut? mad.gif
Ma bucur sa aud asta(pe de o parte) dar atit...
Oglinzile n-au nici o treaba,le-am pliat in mers si nu se schimba nimic.Dar de la oglinzi de obicei suiera.
La mine in mers nici nu prea se aude motorul.Eu incep sa-l aud peste vijiit de la 180 in sus.
*




hmmm... degeaba pliezi oglinzile... zgomotul nu este dat de volumul lor ci de fanta dintre bratzu care vine pe portiera si corpul oglinzii care se roteste pe acesta, aerul care intra pe acolo are acelasi efect ca si aerul care intr intr/un fluier, dar nu ar trebui sa se auda atat de tare, de distins se distinge si la faza 1 si 2 dar nu ar trebui sa fie inervant... raman la parerea ca totul este de la grila radiator redesenata nereusit d.p.d.v. aerodinamic... nu e de neglijat nici aspectul cu chederul...

This post has been edited by claus: 25 May 2006, 11:55


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 25 May 2006, 12:07
Post #26


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Am fost la show-room la reno si mi-am aruncat privirea pe modelele expuse.S-au prostit si astia rau de tot...incepi sa nu mai deosebesti modelele daca privesti frontal.(parca ar fi la vw sau audi biggrin.gif )
O diferenta notabila este la modul in care se inchid usile pe caroserie.Restul sint variatiuni pe aceeasi tema.Ma duc simbata in service sa-mi schimb niste repere si sa reverific pozitia pieselor schimbate in urma incidentului cu mistretul...
Evident,caroseria nu permite o curgere fluenta a aerului tocmai din cauza modului de inchidere a usilor.La Laguna 2 faza 1 cum este?Are 2 chedere:unul pe usa si altul pe caroserie?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 25 May 2006, 15:41
Post #27


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- raman la parerea ca faza 1 este mult mai faina la bot ca 2, farurile sunt OK dar cu masca si capota au mers in minus si e pacat... nu mi/a placut noua imagine a brandului de cand a aparut megane2... e frumoasa masina dar masca fatza nu se potriveste...

- din cate imi aduc aminte(masina e in service la modificat) la faza 1 sunt 2 randuri de chedere ambele pe caroserie, odata este chederul care inconjoara complet intrarea in habitaclu si apoi chederu care vine de la parbriz in sus pt marginea superioara a portierei... ar mai fi ceva pe portiera in partea de jos (prag) care si el are rol de a te apara de noroi etc

- caroseria in parte este la fel la faza 1 cu faza 2, diferentza este la limo fatza si spatele, la GT doar fatza... apoi este interiorul la bord refacut si apoi chestiile elecrice si mecanice care sunt la zi... platforma tehnica este totusi cam aceiasi

- zgomotul apare in momentul in care datorita aerodinamicii precare se formeaza curenti turbionari si zgomotul lor in db depaseste zgomotul motorului ajungand sa se auda si la interior

This post has been edited by cmandrei: 25 May 2006, 15:51


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 25 May 2006, 15:51
Post #28


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




chederele sint identice la faza 1 si faza 2, si eu am cum ai zis tu,eu ma refeream ca NU sint amindoua rindurile perimetrale,complete.
SI daca botul seamana cu cel de pe megane 2 si acesta din urma nu face zgomot...SI daca chederele de pe faza 2 sint identice cu cele de pe faza 1 si cea din urma nu face zgomot,UNDE e problema??? blink.gif

de ce cind atasez o fotografie, submit modified post devine gri,si nu mai pot face nimic?

This post has been edited by ghetau dan: 26 May 2006, 07:58


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 26 May 2006, 08:00
Post #29


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




IMG 0134 JPG

IMG 0135 JPG

IMG 0137 JPG

IMG 0138 JPG

M-am chinuit sa postez in alt mod dar nu se poate...
Daca va chinui,va rog sa ma iertati. blush.gif

This post has been edited by ghetau dan: 26 May 2006, 08:11


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 May 2006, 08:34
Post #30


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Probabil ca multi nu vor vedea pozele ... incearca imageshack.us ataseaza poza (fa resize - 640 e ok pentru forum) ia ultimul link ... apsa butonul IMG si pune link-ul acolo.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 19:48
Dacia