Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna III Dynamique 2,0 dCi, Gris Ardoise (KND)

Lucian BLK
post 15 Jun 2009, 12:15
Post #31


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




Super masina!
S-o stapanesti sanatos!

Numa' bine!


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 15 Jun 2009, 14:00
Post #32


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(kiphtea69 @ 28 May 2009, 08:06)
Masina nu am mai miscat-o de vreo 3 zile, folosesc masina de firma sau cand e aglomerat rau , metroul.
*



scuze de indiscretie, dar daca mergi asa "mult" cu masina (personala) de ce ti-ai mai luat diesel?? ca sa nu mai zic daca ai masina de firma la ce ti-ai mai luat alta personala??


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 17 Jun 2009, 14:33
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Masina e luata mai mult pt logodnica mea, atunci cand are drumuri de facut in afara orasului sau cand plecam in vacante.
Diesel vs benzina pt mine se rezuma la faptul ca sub 200cp, o masina in care trebuie sa incapa 4 persoane se comporta mult mai corect la diesel decat la benzina. Plus ca din experienta proprie motoarele pe benzina de la Renault au ceva mai multe bube in cap decat cele diesel.
Revin cu o intrebare : exista functie follow me home ? Daca da, cum se poate seta? (nu-mi spuneti pe Auto ca la mine se sting farurile imadiat cum incui).
Are cineva idee ce diametru au boxele din usi si daca pot fi schimbate in asa fel incat sa ramai cu garantia ?


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 17 Jun 2009, 15:36
Post #34


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




la mine la megane, pentru follow me home tragi de maneta de lumini spre tine 1 data pentru 30 de secunde de aprindere a farurile. daca vrei 1 minut, apesi de 2 ori la rand, si tot asa.


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jun 2009, 17:45
Post #35


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




QUOTE(kiphtea69 @ 17 Jun 2009, 14:33)
Diesel vs benzina pt mine se rezuma la faptul ca sub 200cp, o masina in care trebuie sa incapa 4 persoane se comporta mult mai corect la diesel decat la benzina. Plus ca din experienta proprie motoarele pe benzina de la Renault au ceva mai multe bube in cap decat cele diesel.
*



???? eu zic sa editezi si sa stergi ce ai scris, mai ales partea cu bube la benzina mai multe ca la diesel la renault.
orice motor benzina va depasi in orice moment un diesel cu acelasi numar de cai, doar ca motorului otto ii plac turele...
iar la drum lung diferenta de consum chiar nu justifica diesel fata de benzina, decat daca faci vreo 25.000km/an. spre exemplu masina din semnatura pana la mare si inapoi are un consum sub 6%, in conditii de mers normale, adica viteza maxima legala. am un var cu un megane 2 de 100cp, cam echivalentul 1.6 16v, si la drum lung ca sa scoata sub 5% trebuie sa mearga cu maxim 100km/h, si cu acceleratii foarte line. in aceleasi conditii de mers (ca si mine) are un consum de 5.3-5.5%. deci nu cred ca se justifica diesel, diferenta de consum fiind foarte mica...

This post has been edited by slider2: 17 Jun 2009, 17:47


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 17 Jun 2009, 17:55
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




slider2 omul a ales diesel pentru ca ii place diesel chiar trebuie sa existe o justificare ca si-a luat masina diesel si o tine in parcare si face 10.000 km/an? Poate ii place ca are putere jos nu trebuie sa tureze motorul pana la zona rosie ca sa depaseasca. Chiar conteaza? Fiecare e liber sa isi aleaga ce masina vrea cu ce motor vrea.

kiphtea69 felicitari pentru masina.

Ps Maine daca as avea 18.000 Euro as cumpara un 2.0dCI


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 17 Jun 2009, 19:13
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Slider, nu am de ce sa editez cu atat mai putin sa sterg. Dieselul este mult mai placut de exploatat si greseala pe care o faci tu e sa confuzi scartzul de la semafor cu depasirea unei alte masini cu plecare de la 90 pana la 120, cu minim inca o persoana in masina. Asta e real life. Trebuie sa constientizezi cuplul. Cat despre partea cu benzina vs diesel la fiabilitate nu pot spune ca am hartii care demonstreaza asta (cum de altfel nu poti nici tu), insa ca fost posesor de benzina Reno (posesor ocazional ce e drept) am apucat sa discut cu ceva mecanici in timp ce ma plictiseam. In afara de motorul 1.5dCi (de care unii se plang, altii spun ca e bun), orice motor de la renault pe benzina are bubele lui(cel putin din ce-mi ziceau gigei aia de la mecanica). Ca tu nu ai avut probleme cu al tau, asta e altceva, insa asta nu o face o regula.
Sincer, din masinile ce le-am avut, cea mai mare parte au fost diesel, si chiar pot spune ca dieselul te educa altfel, te face mai calm. Parerea mea. Oricum, daca ar fi sa-mi iau un motor de peste 200 cp (si nu ar fi bmw), mi-as lua oricand benzina, dar nu ar fi o masina in care sa pui si catel si purcel.
Partea a doua : tot nu inteleg care e faza cu manetele pt follow me home.
Partea a 3-a : Cum fac sa schimb si eu boxele din usi ca nu-mi place sunetul scos de ele ? Falcon am inteles ca e aprobat de Serus, la ei pot schimba si sa am garantia intacta ?

This post has been edited by kiphtea69: 17 Jun 2009, 19:15


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 17 Jun 2009, 19:29
Post #38


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




poate am exagerat cu intrebarile mele, fiecare e liber sa-si ia ce vrea, dar eu am un mod de a privi lucrurile. adica ma gandesc cand fac ceva cat investesc si cat scot. ceea ce scot nu inseamna doar bani, ci stare de spirit, etc. si la faza cu dieselul am zis ca facand putini km pe an, mergand mai mult afara, adaugand pretul de cumparare mai mare, reviziile si piesele mai scumpe, de ce ai facut aceast alegere. in opinia mea in situatia data dieselul nu renteaza in nici un fel, nici macar la confortul la condus. intr-adevar comparat cu un motor pe benzina sub 2.0 e mai placut datorita momentului motor, dar altfel trage un motor otto 2.0 decat un 1.6 16v...
nu e nevoie nici pe 1.6 16v sa-l duci in zona rosie ca sa faci o depasire in siguranta, daramite un 2.0...

legat de fiabilitate diesel vs benzina, eu sunt de parere ca sunt mult mai multe chestii care se pot strica la un diesel. intr-adevar belele la diesel la renault sunt foarte intalnite la 1.5 dci, dar eu n-am auzit posesori de motorizari otto de la renault (dacia nu intra in discutie) sa se planga. stiu doar ca pe megane 2 motor 1.6 16v a avut probleme cu fulia defazatoare, dar doar atat. poate au mai fost probleme la aceste modele, dar strict legate de motor n-am auzit. acum speri ca nu consideri probleme cu alternatorul, ac-ul, esapamente ca probleme ale motorului...


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Modus
post 18 Jun 2009, 07:49
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.482
Joined: 21 August 08




QUOTE(slider2 @ 17 Jun 2009, 17:45)
spre exemplu masina din semnatura pana la mare si inapoi are un consum sub 6%, in conditii de mers normale, adica viteza maxima legala. am un var cu un megane 2 de 100cp, cam echivalentul 1.6 16v, si la drum lung ca sa scoata sub 5% trebuie sa mearga cu maxim 100km/h, si cu acceleratii foarte line. in aceleasi conditii de mers (ca si mine) are un consum de 5.3-5.5%. deci nu cred ca se justifica diesel, diferenta de consum fiind foarte mica...
*



Cred ca nu ai facut o comparatie corecta. Tu ai un Mégane 1 benzinar, iar varul tau are un Mégane 2 dCi de 100 de cai. Mégane 2 e o masina mai grea decat Mégane 1, asa ca diferentele mici de consul intre cele 2 masini nu sunt justificate.
Poate ca daca ai compara un M2 de 1.6 cu cel diesel de 100 de cai, diferenta nu ar fi atat de mica.


--------------------
Renault Clio GTLine 1.5 dCi EDC 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slider2
post 18 Jun 2009, 08:32
Post #40


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




masinea mea are 1250kg sau ceva de genul. o sa ma uit in talon cand ajunge tata acasa. intr-adevar in talonul varului meu scrie 1450kg, dar mie mi se pare mult prea mult, nu cred sa aiba atat. de obicei sunt mai grele masinile cu motoare diesel, dar nici chiar asa...

This post has been edited by slider2: 18 Jun 2009, 08:34


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 21 Jun 2009, 00:14
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Revin cu niste impresii (momentan sunt in Sibiu).
Ma enerveaza ca nu are impuls pe semnalizare.
Azi am cumparat de la Kauffland un aerosol d-ala de-l dai in masina si pui pe recirculare, deoarece mirosea ingrozitor cand dadeam drumu la ventilatie in primele 5 minute. Sper sa-si fi facut efectul chiar daca mie momentan inca mi se pare ca mai miroase ceva - ceva.
Tot nu stiu cum sa procedez cu follow me home smile.gif
Nu gasesc parasolar pe dimensiunea parbrizului ei.
Cu ce-mi recomandati sa sterg bordul ?
Exista ceva ce pot apasa sa transform torpedoul ala intr-unul cu adevarat refrigerat ?
Si acum partea de pareri :
-sta f bine pe drum
-pleaca inca f prost in treptele 1 si 2
-e foarte confortabila
-se descurca bine si pe teren accidentat si chiar are o garda la sol considerabila
-incap 3 persoane de sex feminin pe bancheta din spate fara sa resimta disconfort
La ora asta atat imi vine in cap.
Daca aveti timp, fie-va mila si spuneti-mi si mie cateva chestii din ce am intrebat p-aici smile.gif
Va salut si va doresc weekend placut, sosele bune si libere (deci va doresc sa plecati prin strainatate).


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ViperRS
post 21 Jun 2009, 08:39
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 712
Joined: 20 September 04
From: Cluj Napoca




foloseste produse ELF pentru curatarea tapiteriei si plasticului, gasesti in carrefour, cora. Eu cred ca sunt testate sa nu produca pagube pe vopseaua cauciucata de pe butoane si tot. Eu de 2 ani numai asa ceva am folosit in laguna mea si nu am avut probleme de genu exfoliere etc.

This post has been edited by ViperRS: 21 Jun 2009, 08:40


--------------------
Dacia 1310 - cj
Renault Laguna 1.9 dci 120 cp Expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fuzz
post 21 Jun 2009, 08:43
Post #43


gHIdusul


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 21 October 06
From: RFG




Pentru Follow me Home - opresti masina, deschizi portiera si scoti cartela, si dai un "flash". Astfel farurile vor ramane aprinse 15 secunde. 2 flash`uri, 30 de secunde si tot asa, nu stiu daca este o limita superioara. Dupa ce dai cate flash`uri vrei, inchizi masina si te duci home biggrin.gif

Torpedoul refrigerat, ca si la alte marci, doar tine o temperatura scazuta. Am vazut ca la drumuri destul de lungi (2-3) ore, chiar poate raci o sticla de 2L la temperaturi racoritoare, dar nu te gandi ca o scoti rece ca din frigider.

This post has been edited by Fuzz: 21 Jun 2009, 08:44


--------------------
Renault Megane Sedan Luxe Privilege 2.2 - 1.6 16v 110cp Decembrie 2006 - B-XX-FUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 28 Jun 2009, 22:19
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Mersi pt info. Intr-adevar, asa e treaba cu follow me home. Insa e cu 30 / 60 / 90 secunde.
Ma enerveaza ca nu are semnal triplu la impuls cum are orice masina cu minim de pretentii.
Intrebare : daca pun stergatoarele pe auto, atunci cand modific intensitatea de la picaturelele alea, le face mai sensibile si implicit reactioneaza mai repede sau nu are niciun efect ?
In rest masina se comporta superb, un drum de mare facut in maxim confort si siguranta. Depasirile sunt o placere iar pe autostrada e perfect sa mergi cu Cruise Control. Ieri am testat si eu pana la cat ma lasa sa setez viteza de croaziera. Inca nu imi place sa sunetul este distorsionat prin vibratiile fetelor de usi.
Ma enerveaza ca mirosul de pe coloana de ventilatie nu s-a dus in totalitate chiar daca am bagat un aerosol d-ala in masina (nu mai miroase asa rau dar se mai simte usor). Tind sa cred ca a fost numai ciuperca aia ce se face in urma condensului, ci cred ca a mai fost si vreo gaza suculenta ce si-a lasat seva pe-acolo.
Si-a montat cineva ceva electronic aftermarket pe Laguna cat timp era in garantie ? Daca da, ce anume si la cine ? M-ar interesa in general sa instalez detector radar in bara, poate niste boxe mai serioase si chiar un car-kit.


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
parpanel
post 29 Jun 2009, 08:36
Post #45


Calator


Group: Members
Posts: 805
Joined: 11 March 05




Te sfatuiesc sa faci o curatare profesionala la service ca panaramele astea din supermarket-uri sunt numai pentru parfumat.


--------------------
DACIA Logan 2006 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 2 Sep 2009, 10:37
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Mai updatez un pic situatia. Masina a ajuns la aproape 14000 km si se comporta ireprosabil. Am fost intr-un concediu ce a inclus un tur cu plecare din Bucuresti si a avut urmatoarele opriri : - Brasov - Sibiu - Budapesta - Bratislava - Brno - Praga - Kutna Hora - Brno - Arad - Bucuresti. Cruise controlul si-a scos banii cu varf si indesat. Pe autostrada mers cu 132 in mod constant si in rest pe drumurile lor nationale mers fix pe limita. Consumul mediu inregistrat a fost undeva pe la 7.2 . O mentiune trebuie sa fac totusi , la 130 km / h consumul instantaneu era undeva pe la 7.3 - 7.4, in timp ce la 150 era undeva la 7.6 , 7.7 . Nu mi se pare o diferenta prea mare si am decis , ca in Romania cel putin, 150 sa fie viteza de croaziera.
Parti bune sunt f multe, sunt extrem de incantat de masina, fiind f confortabila dar si suficient de ferma pe viraje.
Partile mai putine bune ar fi : radioul , care pierde destul de repede semnalul
- treapta 1 , care inca nu imi place deloc, reusind chiar sa ma enerveze in Budapesta unde, la urcarea unei rampe, nedorind sa accelerez prea tare, am incercat sa urc cam la 2000 rpm, insa draguta de ea nu a fost prea incantata si mai - mai sa-mi moara motorul. A trebuit sa fac o plecare ce a lasat un usor miros de ambreiaj.
Momentan nu-mi prea vin alte chestii in cap. Masina chiar se comporta f bine . Urmeaza acum revizia de 15 000 km. Aveti idee de un pret aproximativ pentru o revizie normala ?


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 2 Sep 2009, 19:38
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Circa 8oo Ron la reprezentanta ( revizia de 1 an ), depinde si de tipul de ulei pe care il pui


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 8 Sep 2009, 13:56
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(kiphtea69 @ 28 Jun 2009, 23:19)
...
Ma enerveaza ca nu are semnal triplu la impuls cum are orice masina cu minim de pretentii.
...
*


Nu tine de pretentii, cred ca tine de tara de origine smile.gif
Am Fiesta de serviciu si are "facilitatea" si vorba aia, nu se poate intitula masina cu pretentii. Cel de la care mi-am cumparat Megane-ul avea Opel Vectra si la fel imi povestea ca are facilitatea, ceea ce m-a dus cu gandul ca probabil cele din "seria" Ford/Vw/Opel au asa ceva, probabil datorita unui furnizor comun.
De cate ori trec de pa Fiesta pe Megane ma lovesc de "problema" dar mai mult datorita obisnuitei cred, nu vad asta ca fiind un minus.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 30 Sep 2009, 14:03
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Mai adaug vreo doua poze facute dupa o spalare. Masina a trecut acum 2 saptamani parca revizia de 15000 si m-a costat undeva la 850 ron. Aveti idee daca sistemul maini libere la deschidere e ceva ce poate fi pus cu usurinta after market , dar in service Renault ?
Masina se comporta impecabil si sper sa nu fiu nevoit sa scriu ceva de rau de ea.

Attached thumbnail(s)
Open_Road_2.jpg ( Size: 142.66k ) Number of downloads: 483
Open_Sky2.jpg ( Size: 210.71k ) Number of downloads: 542


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 30 Sep 2009, 14:13
Post #50


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




cred ca ai iesi mai ieftin cu ceva de genul asta


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 30 Sep 2009, 18:23
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Dar ce grad avea rampa aia? Cum de nu ai putut, la 2000 de turatii, cu 340 nm cuplu, sa demarezi corect?!


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 30 Sep 2009, 20:15
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Nu e neaparat de rampa (care era destul de abrupta) , insa eu sunt obisnuit cu dieselul (ford, bmw, vw) sa isi tina turatia chiar si in urcare lejera, fara sa aiba caderi mari in turatie. Chiar daca m-am mai obisnuit, tot nu mi se pare o setare corecta a rapoartelor din cutie.
Cat despre alarma aia Viper, nu vreau sa fac modifica suplimentare, as dori sa fie totul cat mai aproape de original.

M-ai atasez inca doua poze (prelucrarea e interesanta, insa masina face toti banii smile.gif )

This post has been edited by kiphtea69: 30 Sep 2009, 21:06

Attached thumbnail(s)
Open_Road_Skyr.jpg ( Size: 217.3k ) Number of downloads: 433
Sky_Roof_r.jpg ( Size: 194.71k ) Number of downloads: 412


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eduardsebe
post 2 Oct 2009, 14:09
Post #53


Membru Expressionist


Group: Members
Posts: 2.150
Joined: 19 September 08
From: Bucuresti




chiar e o maisna frumoasa biggrin.gif
sa o stapanesti sanatos wink.gif


--------------------
Seat Leon FR 184 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 6 Oct 2009, 12:34
Post #54


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Frumoasa masina, culoarea deosebita, pozele super! BV! tongue.gif


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiphtea69
post 29 Jan 2010, 02:07
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 8 May 09




Nu am mai pus de mult poze si nici nu am mai zis nimic pe aici.
Masina are acum peste 25 000 dar asta numai pentru ca in ultimele luni ne-am potolit cu mersul cu masina si am ales ai alte mijloace de locomotie, plus ca iarna in combinatie cu numai 2 cauciucuri de iarna nu e cea mai fericita situatie.
Momentan masina merge ok, foarte multumiti de ea si sper sa ne tina asa mai multi km.
Tot sunt in cautare de o solutie de car kit insa nu prea stiu care cum se comporta, ce e integrabil in sistemul audio, ce nu e ....etc .
Pozele sunt facute undeva pe langa Breaza, weekendul trecut.

Attached thumbnail(s)
Laguna_rs2.jpg ( Size: 107.83k ) Number of downloads: 259
Laguna_rs1.jpg ( Size: 160.49k ) Number of downloads: 153


--------------------
asd dsa 2005 - b-14-xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 29 Jan 2010, 15:49
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




ai trecut cu ea prin rauletul ala? tongue.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:41
Dacia