Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cine are prioritate?, (intersectii reale)

ady77
post 24 Jan 2018, 09:10
Post #331


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Cred ca erai obosit...


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2018, 10:50
Post #332


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(roland @ 23 Jan 2018, 16:05)
Unde sunt mai multe benzi separate de linie continua, nu ai voie sa schimbi banda. Eu cred ca ai postat la misto.
*


Deloc. Eu n-am zis ca e voie, ci ca nu se sanctioneaza. Cam ca mersul cu 59 km/h pe limitare de 50.
@Agrig: intre Cedeaza si Oprire, prioritate are cel care vine din dreapta.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Jan 2018, 11:12
Post #333


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.094
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Din ce-am vazut pana acum cat m-am dat cu masina, cam in toate cazurile de intersectii de tipul asta erau semnele inversate pt. B si C, adica "Cedeaza" pt. B si "Stop" pt. C, nu ca in schita colegului.

Care ati trecut spre Poiana Bv, poate ati remarcat intersectia asta misto, unii cu "Stop" (pe drumul care pare a fi cu prioritate tongue.gif ), altii cu "cedeaza". De obicei se intra la mica intelegere. wacko.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 24 Jan 2018, 11:18
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Este semnalizata asa pt ca volumul de masini ce circula dinspre sensul ala giratoriu spre poiana este cu mult mai mic decat cel ce circula de pe strada Lunga spre poiana.

This post has been edited by xmisterx: 24 Jan 2018, 11:22


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 24 Jan 2018, 11:31
Post #335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




@agrig: citeste codul rutier. Sau vei avea o surpriza la primul accident de genul, cand iti va explica politia.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 24 Jan 2018, 11:48
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Te rog spune`mi de ce as avea surprize. dar cu articol din cod si regulament nu interpretari de pe net.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 24 Jan 2018, 12:17
Post #337


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Ce ar fi sa pui tu mai intai articole din cod si regulament?

This post has been edited by ady77: 24 Jan 2018, 12:17


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 24 Jan 2018, 13:08
Post #338


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




"Articolul 59
(1) In intersectiile cu circulatie nedirijata, conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere vehiculelor care circula pe sine. Acestea pierd prioritatea de trecere cand efectueaza virajul spre stanga sau cand semnalizarea rutiera din acea zona stabileste o alta regula de circulatie.
(2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.
(4) Cand un semafor cu trei culori are o lumina verde intermitenta suplimentara, montata la acelasi nivel cu lumina verde normala a semaforului, sub forma unei sageti verzi pe fond negru, cu varful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifica permisiunea pentru vehicule de a-si continua drumul in directia indicata de sageata, indiferent de culoarea semaforului electric, cu conditia acordarii prioritatii de trecere vehiculelor si pietonilor care au drept de circulatie."

Sursa
http://www.euroavocatura.ro/legislatie/129...age/10#nextPage

C acorda prioritate lui A doar daca acesta executa manevra de intoarcere, alfel nu are nici o obligatie fata de A intrucat autovehiculele nu se intersecteaza.

B acorda prioritate lui A si C.
Intre B si C se aplica regula prioritatii de dreapta.

This post has been edited by xmisterx: 24 Jan 2018, 13:17


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Jan 2018, 13:46
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Din practica si o oarecare logica diferenta dintre indicatorul oprire (de fapt asa ii zice, nu stop) si cel de cedeaza e doar de vizibilitate in intersectii. Oprire e tot un cedeaza, sau cedeaza e tot un oprire, cu diferenta ca la oprire e obligatoriu sa opresti sau la cedeaza nu e nevoie, dar ambele iti spun acelasi lucru, ca n-ai prioritate.

Nu stiu daca fac cea mai buna comparatie dar daca stationezi care e diferenta ca o faci unde e indicator oprirea interzisa sau stationarea interzisa? Ambele indicatoare in cazul asta se refera la acelasi lucru, numai ca unul are o particularitate, ca poti opri in anumite conditii.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 24 Jan 2018, 13:51
Post #340


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Corect. Doar ca logica nu se aplica din pacate la toata lumea. Si atunci ii lamureste politia, la accident, caci nu se mai pune problema de amiabila.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 24 Jan 2018, 14:22
Post #341


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.236
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Decat las asta aici tongue.gif
QUOTE
– Un avocat nu opreste cu masina la semnul STOP si este tras pe dreapta de un politist. Dupa cum se stie, avocatul este un tip arogant, care se crede mult mai destept decat altii, asa ca omul nostru decide sa faca putin mishto de politist:
– Actele dvs, va rog.
– Pentru ce?
– Nu ati oprit la semnul STOP!
– Am incetinit si era liber, nu venea nimeni!
– Dar nu ati oprit masina pe loc…actele, va rog.
– Care-i diferenta?
– Diferenta este ca la semnul STOP trebuie sa opriti masina pe loc, aceasta e legea… actele va rog…
– Daca imi poti arata care este diferenta legala intre a incetini si a opri, iti dau actele si te las sa-mi dai amenda, daca nu, ma lasi sa plec si nu ma amendezi!
– De acord, dar coborati va rog din masina!
Avocatul coboara linistit, iar intre timp politistul isi scoate bastonul si incepe sa dea vartos in avocat, spunand:
– Vrei sa ma opresc sau doar sa incetinesc?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 24 Jan 2018, 15:26
Post #342


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(DannyY @ 24 Jan 2018, 10:50)
Deloc. Eu n-am zis ca e voie, ci ca nu se sanctioneaza. Cam ca mersul cu 59 km/h pe limitare de 50.
@Agrig: intre Cedeaza si Oprire, prioritate are cel care vine din dreapta.
*



Ai dreptate cu o mica adaugire, daca sint masina din dreapta, am STOP voi avea prioritate abia cind masina din stinga mea care are semnul cedeaza trecerea si se opreste.
Abia atunci voi avea curajul sa intru in intersectie.
De ce? simplu de tot, pe mine semnul STOP ma obliga sa ma opresc, atit si nimic mai mult nu spune acel semn.
Dupa aia insa intra in vigoare regula de circulatie , art 135 lit F din regulament:
http://www.fisaauto.ro/fisa-medicala-auto-...gulament-3.html
Aia spune clar ca am obligatia de a ceda trecerea cind ma pun in miscare sau...
In cazul in care cel care are cedeaza trecerea nu opreste, incalca semnificatia unui semn de circulatie dar daca eu nu am intrat in intersectie scapam amindoi neloviti.
Daca insa eu opresc, ma asigur si`l vad ca vine dar totusi intru in intersectie deoarece exista semnul de cedeaza trecerea colegului si sint lovit incepe balamucul... el n`a respectat semnul de cedeaza, eu regula data de art 135 F.
Mai este un aspect referitor la reglementarea prioritatii,
art 59
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate, regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand in intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

Problema este semnificatia, unu spune sa cedezi trecerea, celalalt sa opresti, in cazul al doilea pierderea prioritatii apare ca urmare a unei reguli, art 135 F prin urmare este efectul indicatorului si nu semnificatia lui.

Din cauza asta eu am mare grija la acel STOP, prefer sa stau eu in favoarea altiua decit sa fiu implicat intr`un accident in care se poate ajunge la proces cu toate sansele de culpa comuna.


Codul Rutier
http://www.fisaauto.ro/fisa-medicala-auto-...d-Rutier-1.html
Art.31.
Participantii la trafic trebuie sa respecte regulile de circulatie, semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier, precum si semnificatia diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutiera, in urmatoarea ordine de prioritate:
a) semnalele, indicatiile si dispozitiile politistului rutier;
b semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevazute la art.32 alin.(2) lit.a) si b
c) semnalizarea temporara care modifica regimul normal de desfasurare a circulatiei;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulatie.

Din asta se poate trage concluzia ca cel care a intrat pe STOP are o vina mai mica deoarece n`a respectat o regula fata de semnificatia unui semn, cedeaza trecerea, insa asta doar judecatorul o va hotari.

This post has been edited by Agrig: 24 Jan 2018, 22:19


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 24 Jan 2018, 15:45
Post #343


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Amandoua zic ca pierzi prioritatea. La unu din ele trebuie sa opresti doar daca ai cui sa ii cedezi trecerea. Al doilea te obliga sa opresti chiar daca nu ai cui sa ii cedezi trecerea.
Amandoua au ca scop pierderea prioritatii in intersectie, iar in acest caz daca ambii intra in intersectie, cel care are masina in dreapta trebuie sa stea pe loc pana nu mai are pe nimeni in dreapta, dupa care poate patrunde in intersectie.
Oricine intra in intersectie si nu are indicator de cedeaza sau stop are prioritate fata de acestia, dar trebuie sa acorde prioritate celuilalt care are indicator de prioritate, daca acesta se afla in dreapta sa la patrunderea in intersectie.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 24 Jan 2018, 15:48
Post #344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(psychoo @ 24 Jan 2018, 15:45)
Amandoua zic ca pierzi prioritatea ....
*



Te rog articol litera din cod sau regulament poate n`am gasit eu cind am cautat.
Ia in seama ce am spus mai sus, la unu se pierde in mod direct, la stop abia prin regula de circulatie.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 24 Jan 2018, 16:01
Post #345


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




https://legeaz.net/oug-195-2002/anexa-nr-2
Toate indicatoarele din poza sunt pentru reglementarea prioritatii. Exista si fiecare detaliat explicat prin oug sau anexe

This post has been edited by psychoo: 24 Jan 2018, 16:02

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20180124_155933.png ( Size: 660.97k ) Number of downloads: 222


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 24 Jan 2018, 16:10
Post #346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Agrig, ambele indicatoare se monteaza pe drumuri fara prioritate dar care se intersecteaza cu un drum prioritar, in consecinta putem spune ca, sunt indicatoare fara prioritate dar cu particularitati diferite.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 24 Jan 2018, 16:32
Post #347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(psychoo @ 24 Jan 2018, 16:01)
https://legeaz.net/oug-195-2002/anexa-nr-2
Toate indicatoarele din poza sunt pentru reglementarea prioritatii. Exista si fiecare detaliat explicat prin oug sau anexe
*



Corect, la STOP spune oprire!
Deci cum se reglementeaza prioritatea?
Are aceeasi semnificatie cu cedeaza trecerea STOP? atunci de ce nu si cu priioritate din sens invers ca`s incadrate in aceeasi grupa ?


24 Jan 2018, 16:35:
QUOTE(xmisterx @ 24 Jan 2018, 16:10)
Agrig, ambele indicatoare se monteaza pe drumuri fara prioritate dar care se intersecteaza cu un drum prioritar, in consecinta putem spune ca, sunt indicatoare fara prioritate dar cu particularitati diferite.
*



Sint de reglementare a prioritatii , nu au aceeasi semnificatie dar in final au acelasi efect.
In aceeas barca este si prioritate din sens invers.

This post has been edited by Agrig: 24 Jan 2018, 16:35


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 24 Jan 2018, 16:39
Post #348


Membru


Group: Members
Posts: 3.423
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Exista 2 situatii pe drum:
1: ai prioritate -> mergi
2: nu ai prioritate -> stai

Cand vezi semnul de cedeaza sau de stop incetinesti si te pregatesti sa lasi pe altul (daca exista) sa treaca? Esti in situatia 2

This post has been edited by psychoo: 24 Jan 2018, 16:40


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 24 Jan 2018, 16:51
Post #349


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov





QUOTE(Agrig @ 24 Jan 2018, 16:32)
Sint de reglementare a prioritatii , nu au aceeasi semnificatie dar in final au acelasi efect.
In aceeas barca este si prioritate din sens invers.
*



Da au acelasi efect(ambele autovehicule isi pierd prioritatea la intalnirea acestor indicatoare) dar aceste 2 indicatoare fac partajarea intre autovehiculele care nu au prioritate prin aplicarea reguli "prioritate de dreapta".


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 24 Jan 2018, 19:36
Post #350


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(ady77 @ 24 Jan 2018, 09:10)
Cred ca erai obosit...
*



Nu era!
QUOTE(Agrig @ 24 Jan 2018, 15:26)
Ai dreptate cu o mica adaugire, ....
*






QUOTE(Agrig @ 24 Jan 2018, 15:26)
De ce? simplu de tot, pe mine semnul STOP ma obliga sa ma opresc, atit si nimic mai mult nu spune acel semn.
*


Deci opresti. Nu te uiti stanga-dreapta, opresti si apoi mergi mai departe, mai ales la trecerea la nivel cu calea ferata.

This post has been edited by ady77: 24 Jan 2018, 19:41


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 24 Jan 2018, 20:15
Post #351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




Tot cautati nod in papura legii. Asa hai sa vedem si unde scrie expres in lege ca daca stai la semafor, unde de 25/50m a inceput linia continua ai voie sa opresti sa astepti sa se faca verde si sa pleci. N-ar trebui sa vina politistul sa te amendeze pentru oprire neregulamentara la mai putin de 25m de intersectie?

Iti scrie doar ca tre sa opresti, nu ca ai voie, d-aia s-a inventat deductia.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 24 Jan 2018, 20:23
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Va rog sa ma iertati ca va contrazic, art 136 reglementeaza asta tocmai pentru ca semnul Stop
inseamna doar oprire!

Art. 136.
(1) La trecerea la nivel cu calea ferata curenta, conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu viteza redusa si sa se asigure ca din partea stanga sau din partea dreapta nu se apropie un vehicul feroviar.
(2) La traversarea caii ferate, pietonii sunt obligati sa se asigure ca din stanga sau din dreapta nu se apropie un vehicul feroviar.

http://www.fisaauto.ro/fisa-medicala-auto-...gulament-3.html

Art. 138.
(1) Conducatorul de vehicul este obligat sa opreasca atunci cand:
a) barierele sau semibarierele sunt coborate, in curs de coborare sau de ridicare;
b ) semnalul cu lumini rosii si/sau semnalul sonor sunt in functiune;
c) intalneste indicatorul "Trecerea la nivel cu calea ferata simpla, fara bariere", "Trecerea la nivel cu calea ferata dubla, fara bariere" sau "Oprire".
(2) Vehiculele trebuie sa opreasca, in ordinea sosirii, in locul in care exista vizibilitate maxima asupra caii ferate fara a trece de indicatoarele prevazute la alin. (1) lit. c) sau, dupa caz, inaintea marcajului pentru oprire ori inaintea barierelor sau semibarierelor, cand acestea sunt inchise, in curs de coborare sau de ridicare.

This post has been edited by Agrig: 24 Jan 2018, 21:42


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 24 Jan 2018, 21:17
Post #353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Agrig am o simpla intrebare pt tine:
Ce legatura au articolele insirate de tine cu situatia prezentata de colegul nostru in acea intersectie?

Da semnul ala inseamna STOP(OPRIRE) la calea ferata te uiti stanga-dreapta, nu vine nimic, pleci insa indicatorul asta banal care este folosit si in alte situatii decat calea ferata, pe langa indicator se mai aplica si alte reguli.

Deja o dam in barci sau incepem sa postam la misto. Eu ma opresc aici.

This post has been edited by xmisterx: 24 Jan 2018, 21:19


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 24 Jan 2018, 21:41
Post #354


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Agrig, procedezi foarte bine. Si eu sunt de parere ca daca tot am prioritate, pot sa dau si altora mai saraci. Iar daca n-am, n-am.
Dar asta nu e lege, e spirit de conservare.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Jan 2018, 09:17
Post #355


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.960
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




un om a zis odata "prioritate ai cand ti se da"


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata87
post 25 Jan 2018, 10:08
Post #356


membru alb-violet


Group: Members
Posts: 590
Joined: 4 January 07
From: Timisoara




Eu zic ca politistul stie ce vorbeste si a lamurit problema: http://www.hotnews.ro/stiri-magazin-214215...-prioritate.htm



--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 25 Jan 2018, 10:17
Post #357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Stie si e clar, problema e ca multi au trecut prin scoala ca prin branza, fie nu au invatat suficient, fie instructorii nu au pus accentul pe chestiunile delicate. Si, cand ajungi in situatia prezentata de Godina, fie amandoi stau si se uita, fie iasa cu buf. Si ii lamureste politistul ulterior pe ala cu cedeaza.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 25 Jan 2018, 10:48
Post #358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.943
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Ambele semne au acelasi efect, semnificatie nici o data.
Unu spune sa cedezi celalalt sa opresti, asta este semnificatia acelor semne.
Legal nu se putea folosi termenul de indicatoare la fel sau identice.
Daca unii se incurca voit sau nu in acest cuvint e treaba lor.
Ca trece primul cel de la STOP e corect insa modul in care trece inclin sa cred ca este cel pe care l`am sustinut mai sus.




--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Jan 2018, 11:15
Post #359


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Uite aici un semn de Oprire la care nu opreste nici dracu' daca nu vine nimeni de sus, din dreapta:

https://www.instantstreetview.com/@44.42692...7.59h,11.48p,1z


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 25 Jan 2018, 11:27
Post #360


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(Agrig @ 25 Jan 2018, 10:48)
Ca trece primul cel de la STOP e corect insa modul in care trece inclin sa cred ca este cel pe care l`am sustinut mai sus.
*


Sigur! blink.gif blink.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 23:45
Dacia