Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages « < 8 9 10 11 12 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cine are prioritate?, (intersectii reale)

VladSoare
post 3 Dec 2016, 13:25
Post #271


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Problema nu e cu alea necunoscute, ci cu alea cunoscute. tongue.gif
Mergi zilnic pe un bulevard, știi că ai prioritate, nu-ți faci griji, ești relaxat, dar ceea ce nu știi este că azi-noapte s-a furat semnul de Stop de pe aleea care vine din dreapta. Și tocmai iese de-acolo unul înfipt, cu tupeu. Tu ești scos vinovat și rămîi fără permis. Cam așa a fost cazul de care ziceam mai sus.

This post has been edited by VladSoare: 3 Dec 2016, 16:27


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Dec 2016, 18:27
Post #272


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




mijto remarcile despre legislatie, desi iegzemplu lu nuiman e din tara lu moj craciun, bine daca ma intrebi pe mine niciaia nue tara normala.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 4 Dec 2016, 19:55
Post #273


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 5 December 09




Un astfel de caz a fost in Braila (sos Baldovinesti cu Bacului). Sos Baldovinesti, drum cu 2 benzi pe sens, toata lumea stia ca e prioritar, a fost un accident la o intersectie cu o strada unde inainte era cedeaza trecerea/oprire, era in continuare respectat chiar daca indicatorul nu mai era, insa in cazul accidentului, cel care venea de pe strada fara prioritate (asa cum era inainte) a sustinut ca are prioritate de dreapta si politistii i-au dat dreptate.
Moral, ala a fost un nesimtit ca a intrat asa, abia veiz ziua strada din dreapta, noaptea nici atat si nu te astepti ca sa fie prioritate de dreapta cand mergi pe o strada cu 2 benzi fata de una care e cu o banda si vizibilitate 0. Drept dovada, la vreo 2 zile de la accident a fost montat si indicatorul


Daca pe drumul cu prioritate era rombul (pus in asa fel incat sa fie vizibil si de pe strada fara prioritate) zic ca nu mai avea cum sa se lege de prioritatea de dreapta. Oricum in cazul asta, vinovat de accident trebuia sa fie administratorul drumului.

This post has been edited by SandelBS: 4 Dec 2016, 19:56


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Dec 2016, 00:52
Post #274


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ba se putea lega de prioritatea de dreapta chiar daca celalalt are romb, pentru ca eu nu sunt obligat sa respect indicatorul lui. Asa ca poate nici nu ma uit dupa al lui....ma uit daca am eu, daca n-am si vin din dreapta, legal am prioritate.

Invers da, mai degraba imi pui mie "cedeaza" si lui nimic decat mie nimic si lui romb.
E tot stupid da' macar mai safe.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Dec 2016, 07:46
Post #275


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Va recomand sa va dati cu masina prin Bruxelles, sa vedeti cum bulevardul cu doua benzi pe sens da prioritate de dreapta tuturor stradutelor care se "inteapa" in el. Belgienii ar putea sa-si puna un placaj in locul geamului soferului, nici nu se uita in stanga.
In Germania, orice intersectie nedirijata e anuntata din timp pentru toti cei care se indreapta spre ea.

In Romania stam foarte prost cu semnalizarea rutiera. Orice intersectie trebuie semnalizata, chiar daca o lasi nedirijata. In unele locuri chiar n-ai cum sa-ti dai seama ca urmeaza o intersectie.

Rombul de prioritate se poate instala in orice loc de pe tronsonul prioritar (o prostie, in opinia mea), uneori atat de departe de intersectie incat e imposibil sa-l vezi de pe drumul fara prioritate. Dar iti da prioritate neconditionat in toate intersectiile pe care le intalnesti pana la intalnirea celuilalt romb, cel taiat.

Regulament: Art. 129. - (1) Vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul dintre indicatoarele avand semnificatia: "Drum cu prioritate", "Intersectie cu un drum fara prioritate" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers" are prioritate de trecere


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Dec 2016, 08:19
Post #276


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Acu' e clar ca afara exista apa calda descoperita de ceva mai mult timp decat la noi si in general este ok sa ne inspiram de afara cand gandim niste lucruri. Faptul ca la ei exista de niste timp presupune ca s-au lovit de problemele inerente, le-au rezolvat, au pus pe picioare un sistem functional, iar know-how-ul si experienta acumulata pot ajuta.

Pe de alta parte au si ei cutumele lor, cumva e normal, nimeni nu-i perfect, insa daca afara, recte Belgia, Buxelles, au regula idioata de a opri bulevardul mare cu doua benzi, pentru a da prioritate de dreapta tuturor stradutelor laterale, nu inseamna ca trebuie sa o preluam si noi neconditionat.

Adica...hai sa preluam lucrurile bune de afara, ca sunt si sunt destule, hai sa nu preluam si tampeniile de afara doar pentru ca sunt de afara.

Mi se pare o tampenie regula asta, toate drumurile laterale are trebui sa piarda prioritatea cand se inteapa intr-un bulevard larg, chiar si daca nu exista semn de "cedeaza" (pentru ca nu l-a pus nimeni, pentru ca s-a furat.....pentru ca orice)

De ce sa nu scrii si o regula speciala pentru asta? Si idem pentru intersectiile in T, in Y......ca nu-s chiar 509 de tipuri de intersectii incat sa faci codul rutier cat dex-ul. Ai baga 2-3......5 exceptii in el....nu's chiar atat de multe. Si daca ajuta sa faci un pic de lumina in cazuri cum sunt spetele de mai sus eu zic ca e un lucru bun.
Bineinteles, vorbim in teorie, in practica la noi la Banania probabil nu se va intampla prea curand pentru ca prostii e mai multi de 50 si din pacate prostia nu doare. Si desi e ciudat, nici durerea in cur nu doare.

This post has been edited by vallixx: 5 Dec 2016, 08:24


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Dec 2016, 10:17
Post #277


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 5 Dec 2016, 00:52)
Ba se putea lega de prioritatea de dreapta chiar daca celalalt are romb, pentru ca eu nu sunt obligat sa respect indicatorul lui. Asa ca poate nici nu ma uit dupa al lui....ma uit daca am eu, daca n-am si vin din dreapta, legal am prioritate.

Invers da, mai degraba imi pui mie "cedeaza" si lui nimic decat mie nimic si lui romb.
E tot stupid da' macar mai safe.
*


ce vorbesti frantz. cand se facea scoala de soferi, odata, regula era ca atunci cand nu ai indicator sa intri cu viteza redusa in intersectie, pana vezi indicatoarele celorlalti. da cine mai intra incet zilele astea.

ps prioritatea de dreapta e buna sa fragmentezi circulatia si viteza de deplasare, decat noi ne grabim.

This post has been edited by b76bgaarh: 5 Dec 2016, 10:18


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 10:24
Post #278


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nicăieri în lege nu scrie că trebuie să te uiți la indicatoarele celorlalți. Sigur, dacă ai un pic de minte te uiți și la ele, dar legal nu ești obligat s-o faci.
Polițistul nu-ți poate lua carnetul pe motiv că n-ai respectat rombul celuilalt.
A, că așa ar fi normal să faci, e altă poveste. Dar dacă ești tîmpit sau nesimțit, legea te favorizează.

This post has been edited by VladSoare: 5 Dec 2016, 10:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Dec 2016, 10:29
Post #279


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pe timpul ala scria.

plus ca se insista si pe prioritatea de dreapta, sa nu mai fie discutie cu drumul drept are prioritate.

This post has been edited by b76bgaarh: 5 Dec 2016, 10:31


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 5 Dec 2016, 10:33
Post #280


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 5 December 09




Valixx, ma refeream ca in intersectia aia in T drumul.drept, cu 2 benzi pe.sens, are in ambele.parti rombul, e logic ca ulita care intersecteaza are cedeaza, altfel nu isi aveau rostul romburile si era prioritate de dreapta. Gandeste -te ca a fost un.accident si in urma acestuia indicatorul a fost.pus la.pamant si vreo 2 ore nu mai se vede, dar s-ar vedea clar romburile. In alea 2 ore se aplica prioritatea de dreapta? mai mult decat atat, nesimtitu ala stia bine intersectia, altfel nu ar fi ajuns pe drumul respectiv si stia ca e drum fara prioritate. si cum am mai spus, nu ai cum sa.observi ultia aia de pe drumul cu prioritate daca nu esti de prin zona si nu o stii.

Ce e totusi ciudat, am vazut de cateva ori radar la vreo 100 m de intersectia aia, dar i-a durut undeva de lipsa indicatorului.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 10:38
Post #281


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(SandelBS @ 5 Dec 2016, 10:33)
In alea 2 ore se aplica prioritatea de dreapta?
*

Din păcate, conform legii noastre idioate, da.
Indicatoarele de prioritate au forme unice, tocmai ca să poată fi recunoscute și din spate. Numai că în lege nu scrie negru pe alb că ești obligat să faci asta. Probabil că pe vremuri scria, dar acum nu mai scrie.

Și-apoi, dacă rombul este pus cu 30-50 de metri înainte de intersecție (și sînt multe cazuri din astea), atunci de pe drumul secundar nu-l vezi.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 5 Dec 2016, 10:40
Post #282


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(VladSoare @ 5 Dec 2016, 09:24)
Nicăieri în lege nu scrie că trebuie să te uiți la indicatoarele celorlalți. Sigur, dacă ai un pic de minte te uiți și la ele, dar legal nu ești obligat s-o faci.
*


Pe acelasi rationament ca nu scrie in lege si ca legea e de partea ta, au fost oameni care au murit cu legea in brate. Nicaieri nu scrie ca daca u imbecil merge pe contrasens tu trebuie sa te dai la o parte din calea lui, nu? Cind criminalul de huidu a mers pe contrasens, cei cu loganul nu s-au dat la o parte din calea lui. Au murit cu legea in brate.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 10:45
Post #283


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu despre asta e vorba.
Ăla care intră în tine venind pe contrasens încalcă legea. El e vinovat de accident.
Ăla care intră în tine venind de pe un drum din dreapta unde semnul de Stop a dispărut, are dreptate. Legal, tu ești vinovat de accident și rămîi și fwtut, și cu banii luați.

This post has been edited by VladSoare: 5 Dec 2016, 10:46


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Dec 2016, 11:03
Post #284


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 5 Dec 2016, 10:17)
ce vorbesti frantz. cand se facea scoala de soferi, odata, regula era ca atunci cand nu ai indicator sa intri cu viteza redusa in intersectie, pana vezi indicatoarele celorlalti. da cine mai intra incet zilele astea.

ps prioritatea de dreapta e buna sa fragmentezi circulatia si viteza de deplasare, decat noi ne grabim.
*


Nene, te inteleg, vorbim insa despre lege si nu despre bunul simt.

Da, dupa bunul simt si de ce nu.. putem vorbi si depsreinstinctul de conservare, te uiti la semnele celorlalti, te uiti daca ai cum si la semafoarele celorlalti, le acorzi prioritate chiar si cand n-au daca ii vezi ca vin tare (tocmai ca sa nu mori cu dreptatea in brate). Este normal sa faci asa.

Eu insa vorbesc de legea care reglementeaza prost sau deloc. Vorbesc despre faptul ca legea si bunul simt ar trebui sa mearga mana in mana....si din pacate nu o fac, cel putin in cazul asta.

Logic, mie mi s-ar parea ca drumul drept ar trebui sa aiba prioritate, tocmai ca sa nu-l fragmentezi aiurea. Ala care schimba directia oricum isi fragmenteaza cat de cat mersul....asa ca daca ala tot si-l fragmenteaza intrucatva, de ce sa-l mai fragmentezi si pe ala care merge drept pe bulevard?

This post has been edited by vallixx: 5 Dec 2016, 11:05


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Dec 2016, 12:25
Post #285


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Cand legile sunt evident idioate, poate prinde bine sa le respecti p-alea ale bunului simt. Scutesti timp, traume, nervi cu asiguratori faliti, etc.
Nu stiu prin ce cartiere stati voi, da' la mine in zona toate stradutele, inclusiv alea care ies din parcari, sunt cu semne. Am vazut in schimb si nenorociti care ies din strazi laterale bulevardelor, fara sa se asigure, pe principiul (probabil) prioritatii de dreapta, chiar daca ei au "stop", aici. Era sa-l iau pe unu' in plin, eram pe bulevard pe banda 1, am "fandat" rapid pe banda 2 (noroc ca aveam loc), ca n-aveam timp sa franez.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 12:31
Post #286


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(maho @ 5 Dec 2016, 12:25)
Cand legile sunt evident idioate, poate prinde bine sa le respecti p-alea ale bunului simt.
*


Corect. Dar ce te faci cînd legea se opune bunului simț?
Sau poate că prin bun simț înțelegi ca pe un bulevard să frînezi la fiecare ieșire dintre blocuri și să te uiți atent dacă nu cumva s-a furat peste noapte semnul de cedează de-acolo?
Pe străduțe mici, printre blocuri, merg încet și nu mă bazez pe semne. Chiar dacă am prioritate, mă uit atent, că poate vine vreun taximetrist de la Pelicanul care-și face propriile lui reguli. Pe unde e școala fetelor sînt multe străduțe din astea, identice între ele, dintre care unele au cedează, altele n-au nimic (aparent fără vreo logică anume). Și atunci trec mereu cu grijă.
Dar pe o stradă principală ar fi stupid să merg cu 15 la oră și să belesc ochii la toate aleile.

This post has been edited by VladSoare: 5 Dec 2016, 12:39


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Dec 2016, 12:47
Post #287


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Din contra, prin bun-simt inteleg ca daca ies de pe straduta nesemnalizata in bulevard (sau strada mai mare, mai circulata, etc.), opresc (sau incetinesc), chiar daca ies din dreapta. Instinctul de conservare e mai puternic decat o lege idioata.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 13:11
Post #288


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Asta da, așa fac și eu. Și din fericire cei mai mulți fac într-adevăr așa.
Problema e că dacă un dobitoc nu o face, legea îi dă lui dreptate. Ceea ce nu-i deloc normal.

This post has been edited by VladSoare: 5 Dec 2016, 13:12


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 5 Dec 2016, 13:56
Post #289


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(vallixx @ 5 Dec 2016, 01:52)
Ba se putea lega de prioritatea de dreapta chiar daca celalalt are romb, pentru ca eu nu sunt obligat sa respect indicatorul lui. Asa ca poate nici nu ma uit dupa al lui....ma uit daca am eu, daca n-am si vin din dreapta, legal am prioritate.

Invers da, mai degraba imi pui mie "cedeaza" si lui nimic decat mie nimic si lui romb.
E tot stupid da' macar mai safe.
*



Pai cand intri in intersesctie nu te uiti in dreapta ta daca vine cineva? Si vezi rombul si iti dai seama ca e intersectie dirijata? Oricum nu sunt prea multe situatii de genul asta majoritatea au cedeaza trecerea.
Daca observi ca cineva a furat indicatorul sau e cazul la pamant ai obligatia de a anunta administratorul drumului.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Dec 2016, 14:00
Post #290


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Doar daca-l vezi pe ala fugind cu Stopul in spinare, altfel n-ai de unde sa stii ca s-a furat. biggrin.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 5 Dec 2016, 14:23
Post #291


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(b76bgaarh @ 4 Dec 2016, 19:27)
mijto remarcile despre legislatie, desi iegzemplu lu nuiman e din tara lu moj craciun, bine daca ma intrebi pe mine niciaia nue tara normala.
*



Nu am inteles legatura.. am mentionat undeva locatia gipies sau ceva? Sau ai ajuns la concluzia ca io nu conduc in Bucuresti absolut deloc?

5 Dec 2016, 15:28:
QUOTE
ps prioritatea de dreapta e buna sa fragmentezi circulatia si viteza de deplasare, decat noi ne grabim.



Aici bateam. Uneori mergi incet si te rupe ala din spate cu claxoanele. Ca se grabeste.. Cand ideea cu prioritatea de dreapta e exact pe dos. Sa cresti siguranta in trafic.

La "s-afurat indicatoru" as da culpa comuna 50-50. Din cauza de lipsa de prudenta si viteza neadaptata.

5 Dec 2016, 15:58:
De asemenea, daca stii ca iti repari singur fierul (la culpa de 50-50), atunci cred ca esti suficient motivat sa nu intri in intersectie ca boul, chiar daca nu vezi indicator. Te face, probabil, sa te gandesti de 2 ori si zic ca asta e scopul.

This post has been edited by neumann: 5 Dec 2016, 14:58


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 15:28
Post #292


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(neumann @ 5 Dec 2016, 14:23)
La "s-afurat indicatoru" as da culpa comuna 50-50. Din cauza de lipsa de prudenta si viteza neadaptata.
*

Nu poți, pentru că nu ai o bază legală pentru asta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 5 Dec 2016, 15:47
Post #293


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 5 Dec 2016, 13:11)
Asta da, așa fac și eu. Și din fericire cei mai mulți fac într-adevăr așa.
Problema e că dacă un dobitoc nu o face, legea îi dă lui dreptate. Ceea ce nu-i deloc normal.
*


in tarile cu apa calda, e normal, decat tu il consideri dobitoc pe ala care are dreptate.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 16:01
Post #294


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Depinde de ce înțelegi prin "dreptate". Dacă iese de pe o străduță lăturalnică, care de ani de zile a avut indicator de stop, dar peste noapte l-au furat țiganii și atunci el consideră că a căpătat brusc prioritate, asta înseamnă că are dreptate?
Da, conform legii are dreptate, dar moral tot un dobitoc e.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 5 Dec 2016, 16:32
Post #295


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




La politie cel care iese de pe straduta cu indicator furat ramane fara permis si cu amenda si poate da in judecata adm. drumului.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 16:38
Post #296


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Tocmai, că nu-i așa. La noi în Banania e exact invers. Ăla de pe drumul prioritar rămîne fără permis.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Dec 2016, 18:31
Post #297


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(b34uen @ 5 Dec 2016, 13:56)
Daca observi ca cineva a furat indicatorul....
*


QUOTE(DannyY @ 5 Dec 2016, 14:00)
Doar daca-l vezi pe ala fugind cu Stopul in spinare, altfel n-ai de unde sa stii ca s-a furat. biggrin.gif
*


Exact la asta ma.gandeam eu acum. Cum as putea sa stiu, atunci cand intru intr-o intersectie, daca cel cu care ma intersectez n-are indicator deloc sau are dar s-a furat?

Daca nu-l vad voi presupune ca nu are indicator, presupun ca intersectia e nedirijata si ma bazez pe prioritate. Aceeasi presupunere o va face si el...nici el nu poate sti, daca n-are semn presupune ca nu exista.

Si chiar daca cumva imi dau seama ca s-a furat....prin absurd, inseamna ca nu am ce indicator sa respect, chiar daca stiu ca acolo era, atata timp cat nu e....nu am ce sa respect. Si ma bazez pe prioritatea de dreapta.

This post has been edited by vallixx: 5 Dec 2016, 18:32


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 5 Dec 2016, 18:55
Post #298


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(VladSoare @ 5 Dec 2016, 17:38)
Tocmai, că nu-i așa. La noi în Banania e exact invers. Ăla de pe drumul prioritar rămîne fără permis.
*


Daca ajungi la constatare la politie 100% cel de pe drumul prioritar ramane cu carnetul. Politistul nu verifica pe teren daca lipseste sau nu indicatorul. El stie care e strada prioritara si se ia dupa schitele prezentate de conducatorii auto.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 5 Dec 2016, 19:43
Post #299


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Tu te gîndești la cazul în care polițistul este un burtos leneș care vrea să scape repede și caută soluția cea mai facilă. Dar nu sînt toți așa, ba chiar dimpotrivă, majoritatea sînt interesați să rezolve cazul corect. Și atunci, dacă cel de pe drumul secundar susține sus și tare că nu exista nici un indicator, eventual arătîndu-le și o poză făcută acolo, ei vor ține cont de asta. Eventual se pot și deplasa la fața locului, sau pot cere unui alt echipaj să se deplaseze. E suficient să contacteze un coleg care se află pe teren prin cartierul cu pricina și să-l roage să verifice. Vor constata lipsa indicatorului într-un fel sau altul.
Chiar au fost astfel de cazuri în realitate, nu vorbesc din imaginație. Un caz l-a povestit un coleg mai sus. Altul l-am văzut discutat pe forumul polițiștilor, iar concluzia a fost aceeași, că cel de pe drumul prioritar e vinovat.

This post has been edited by VladSoare: 5 Dec 2016, 20:12


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Dec 2016, 20:11
Post #300


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Varianta romaneasca sanatoasa e: daca nu vezi nici un semn, presupui ca n-ai prioritate. Daca ai prioritate, mai da-le si altora, n-o tine doar pentru tine wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages « < 8 9 10 11 12 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 17:01
Dacia