Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgarietura spoiler fata, Zgarietura spoiler fata

cip2k7
post 23 Jul 2007, 19:05
Post #1


Resistance Is Futile


Group: Members
Posts: 436
Joined: 23 July 07
From: Timisoara




Buna ziua tuturor,

Am descoperit ca am cateva zgarieturi (urate) sub spoilerul fata la masina, dupa ce am parcurs vreo 500km cu ea de cand am cumparat-o (cred ca am trecut peste ceva pietris de s-a zgariat acolo sau am dat in vreo groapa si a atins acolo, nici eu nu stiu exact).

In mod normal zgarieturile nu sunt foarte vizibile (se vede putin din fata, insa nu iti dai seama de cat de grav e zgariat decat daca te asezi in genunchi si te uiti sub), fiind undeva sub plasticul acela din fata, insa as vrea sa intreb cat ar costa o revopsire a spoilerului (metalizat) fata la Megane Sedan (masina e noua, doar 500km la bord), si cum se procedeaza daca vreau sa o repar pe CASCO... Eventual, pentru ca nu am experienta cu astfel de lucruri, as vrea sa primesc si un sfat daca se merita sa revopsesc pentru a repara zgarieturile.

Va multumesc anticipat.

23 Jul 2007, 20:07:
Am uitat sa mentionez ca acum astept numerele definitive (am inca numere rosii). Nu stiu daca asta afecteaza cumva situatia, poate la CASCO...

This post has been edited by cip2k7: 23 Jul 2007, 19:07


--------------------
Renault Megane Sedane II.2 Privilege 1.5dci 85CP 2007
All-In-One Dedicated Multimedia Unit + Xenon + LLumar-Powered Lighting + Magnat-Powered Acoustics
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 23 Jul 2007, 22:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




e asigurata casco din prima zi daca e in leasing.
Dovada politie, constatare casco - reparatie.

Depinde acum ce polita ai......un element de revopsit (aripa) costa in jur de 300 de euro. eu zic sa te interesezi exact de clauza casco - s-ar putea sa platesti chiar si cu reparatia pe casco cei 300 si ceva de ron in functie de polita, cum am zis.

Bafta!


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip2k7
post 23 Jul 2007, 23:23
Post #3


Resistance Is Futile


Group: Members
Posts: 436
Joined: 23 July 07
From: Timisoara




Multumesc pentru sfat!

Am asigurat-o CASCO la OmniAsig inainte sa imi fie livrata, mai putin pentru vandalism (nu acopera polita CASCO actele de vandalism).

La politie ce trebuie sa declar mai exact? Ca am circulat pe un drum public si am dat intr-o groapa si s-a zgariat spoilerul fata (exact partea frontala, nu aripile laterale)?

Multumesc inca o data.


--------------------
Renault Megane Sedane II.2 Privilege 1.5dci 85CP 2007
All-In-One Dedicated Multimedia Unit + Xenon + LLumar-Powered Lighting + Magnat-Powered Acoustics
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 24 Jul 2007, 06:58
Post #4


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(Christu @ 23 Jul 2007, 23:01)

Depinde acum ce polita ai......un element de revopsit (aripa) costa in jur de 300 de euro. eu zic sa te interesezi exact de clauza casco - s-ar putea sa platesti chiar si cu reparatia pe casco cei 300 si ceva de ron in functie de polita, cum am zis.

Bafta!
*



300 de euro pentru vopsitul unei aripi 173.gif 173.gif 173.gif !!!


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 24 Jul 2007, 10:39
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Cam asa mi-au zis mie la Logan daca nu ma insel.
Anyway, azi ma duc sa ii iau loganul maica-mii din service - a suferit o vopsire totala - revin cu detalii in ceea ce priveste costul.

La politie poti sa le zici ca ai gasit-o lovita in parcare - au inceput sa nu mai comenteze, ba chiar se ofera ei sa te ajute, sa iti mai puna pe constatare o zgarietura, doua.


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prise
post 24 Jul 2007, 14:43
Post #6


Posesor de megane fericit


Group: Members
Posts: 234
Joined: 4 February 07
From: Birlad




eu aveam niste zgarieturi micute pe bara din fata facuta la o bordura foarte inalta care nu o vasusem cand parcam ... nu am vopsit nimic atunci si peste vreo cateva zile am infundat bara de tot si m-am dus la politie, am luat dovada, am fost la omniasig, am schimbat la reprezentanta toata bara si arata impecabil biggrin.gif


--------------------
RENAULT MEGANE SEDANE 1,5 DCi 80 CP 2006 100.000km fara probleme - VS-03-LCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip2k7
post 24 Jul 2007, 15:02
Post #7


Resistance Is Futile


Group: Members
Posts: 436
Joined: 23 July 07
From: Timisoara




Multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa raspunda!

Momentan, cred, pentru ca zgarieturile nu sunt observabile complet decat daca ma uit sub masina (din fata masinii sunt doar urme slab vizibile), ma gandesc sa mai astept putin pana cand devin fie mai vizibile, fie mai tarziu cand pot lasa masina mai mult timp la revopsit bara din fata.

Cum inca nu am fost la OmniAsig cu cartea de identitate - eu asigurand masina inainte de a o ridica de la dealer (si spunea agentul ca daca tot vin cu masina la OmniAsig o sa-i faca si poze, desi nu e necesar la masina noua...), o sa-i inventez o scuza ca masina e folosita de un membru al familiei si scap poate de poze smile.gif

Multumesc inca o data!

P.S.: Pare destul de mult 300 de euro pentru revopsire bara din fata... si-a revopsit cineva bara din fata pana acum si poate sa imi spuna cat a costat?


--------------------
Renault Megane Sedane II.2 Privilege 1.5dci 85CP 2007
All-In-One Dedicated Multimedia Unit + Xenon + LLumar-Powered Lighting + Magnat-Powered Acoustics
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 24 Jul 2007, 20:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




La Serus ziceau ca e 600 ron vopsirea oricarui element din caroserie!
In cazul meu aripa!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prise
post 24 Jul 2007, 23:20
Post #9


Posesor de megane fericit


Group: Members
Posts: 234
Joined: 4 February 07
From: Birlad




pe factura data de renault pt asigurator (omniasig) adica bara noua si vopsita am recuperat jumate din bani de asigurare adica 15 mil a costat toata treaba biggrin.gif deci 300 euro pt un vopsit e enorm


--------------------
RENAULT MEGANE SEDANE 1,5 DCi 80 CP 2006 100.000km fara probleme - VS-03-LCZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
czs
post 22 Aug 2007, 08:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 6 August 07
From: Germania




nu stiu exact cat o fi vopsitul. pe mine m-a impins din spate un camion care cica nu m-a vazut ca am oprit la trecerea de pietoni sa las pe cineva sa treaca strada si totul a costat cam 1900, adica: stopul stanga spate, bara spate revopsita, ornamentul bara spate (chestia aia gri) schimbata si revopsita, piesa de jos a haionului schimbata si vopsita si inscriptia renault. oricum era pe asigurarea talambului...alta data sa caste bine ochii biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2 2007/coupe
Megane 2.2 coupe 1.6 16v dynamique full
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adimegane
post 21 Nov 2007, 14:41
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 18 June 07
From: Bucuresti




Daca am gasit-o zgariata cu cheia in parcare, usa dreapta pana la becul din spate, se repara pe casco ?


--------------------
Renault Megane 2 2008 - 2.2 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 21 Nov 2007, 14:58
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




Politie - declaratie ca ai gasit-o lovita in parcare (e non-stop dar iti recomand sa te duci noaptea sau la 6 dimineata daca nu vrei sa stai 4-5 ore sau mai bine), constatare la cei de la casco si fuga la service.

Stai cu gura pe ei sa ti-o faca asa cum trebuie.
Bafta


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 22 Nov 2007, 16:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Service neautorizat Renault, bara fata maxim 450 ron tot elementul, depinde de vopsea, dar mai mult de 450 ron nu ma duc cu tot cu manopera.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 15:52
Dacia