Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

MII 1.6, nu vor sa-mi schimbe coloana volan, In garantie...

imsocurious
post 20 Mar 2006, 17:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Masina a inceput sa troncane foarte tare cam la vreo 2-3 luni dupa ce am luat-o. E un zgomot foart stresant, care se aude din zona volanului, atunci cand trec peste denivelari mici si dese, gen piatra cubica, parca vibreaza ceva nestrans bine pe acolo, decat ca se aude foarte tare. Masina are 13500km, 10 luni vechime, si am mers rezonabil cu ea, zic eu si mecanicul de la Meridian la care am facut de curand revizia de 15000 - am facut-o inainte. Atunci mi-a gasit un burduf de planetara fisurat, a facut alerta pe amandoua, dar mi-au dat doar planetara, au zis sa mai incerc sa vad daca mai face dupa aia, desi era logic ca nu avea cum sa dispara zgomotul de la volan. Asteptat 3 saptamani, incercat din nou, nici nu mi-a mai bagat masina in service, a facut direct cererea ca era clar ca facea in continuare. Raspunsul Renault a fost ca are prea putini km !!! si ca jocul coloanei e normal. O fi, dar zgomotul nu este - se aude peste muzica, chiar data tare, si se aude si la cele mai mici denivelari, nu are rost sa mai spun ca e extrem de enervant. Intrebarea mea era: cum ar trebui sa procedez? Vocea clientului ? OPC ? Sa o las asa ? In ce ordine? Exista vreo procedura, sau sa incerc sa dau de cineva cu o functie mai mare ? Cu masina chiar nu pot merge in halu' asta...


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
@tt@ck
post 20 Mar 2006, 17:57
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 12 September 05




Solutia... sa te duci sa tragi masina in poarta service-ului si sa nu pleci de acolo pana nu iti remediaza toate zgomotele suspecte.


--------------------
Megane 2 1.6 16V 2003 Hatchback
Renault, Megane 2 Bicorp, Confort Dinamique, 1.6 16V 115CP, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lao
post 20 Mar 2006, 18:11
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 7 December 05




OPC direct. Merge cineva cu tine, vede cum/cât face de tare și gata. Eventual în drum spre service. wink.gif


--------------------
Daewoo Cielo Executive 2003
Napoleon a murit, Einstein a murit... si nici eu nu ma simt pea bine.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 20 Mar 2006, 18:23
Post #4


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Din cate imi aduc aminte, masina e in leasing. Ca atare OPC-ul cade. Poate nu-mi aduc aminte bine.
Incearca sa mergi si cu alt Megane pe aceleasi drumuri sa vezi cum face alta in aceleasi conditii. Daca n-ai de unde sa iei alta masina, mergi la intalnirea de vineri si roaga pe cineva sa faceti cate o tura in ambele masini.
Daca e o mare diferenta de zgomote/vibratii/jocuri, mergi la alt service pentru a reclama problema si sa ti se faca o constatare. Lasa-i pe cei de la Meridian. La Serus, de exemplu, ca nu-i departe. Dar nu le spune nimic de schimbat coloana pentru ca, sincer vorbind, nu e sigur ca ea e vinovata. Lasa-i pe ei sa ia totul de la cap la coada.
Daca nu se rezolva nimic, urmatorul pas este Vocea Clientului, dar trebuie sa fii sigur ca zgomotele sunt anormale si sigur ai o problema nerezolvata.
Nu vad ce legatura are numarul de km in toata treaba asta. Dar e adevarat ca schimbul trebuie aprobat de Renault. Dar depinde si de cum service-ul pune problema.

PS: Mi-am adus aminte de cineva care se plangea de ceva asemanator (zgomote la nivelul volanului ca si cum ar avea niste bile sau pietricele in volan) si care tot n-a scapat de problema desi ii fusesera inlocuite caseta de directie si coloana volanului si vreo doua busci pe undeva).
In caz ca nu se rezolva, o alta varianta e sa mai stai asa o perioada, ca mai ai din garantie. Sunt sanse sa apara noi specificatii tehnice care sa dea o solutie problemei.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 20 Mar 2006, 19:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Multumes pt. raspunsuri...
@ cipman: Ai dreptate cu OPC-ul ... nu m-am gandit.
Zgomotele - nu stiu cum sa ma exprim mai exact - sunt deosebit de suparatoare. Am avut masini vechi, masini noi, mai scumpe, mai ieftine, cu cativa km, cu sute de mii. Nici una nu facea in halu' asta. Nici eu nu vad ce legatura are, dar tipul dragut de la service mi-a aratat pe faxul de la Renault ca era subliniat nr. de km, cu semnul exclamarii langa si o mentiune ca sunt prea putini km. Ufff... o sa ma duc si pe la Serus...


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebi
post 20 Mar 2006, 19:37
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 18 January 06




Incearca si la alte service-uri, daca nimik si nimik, cum a zis si @tt@ck nu pleci de la ei pana nu se rezolva problema, sau sa-ti dea inscris ca nu vor sa o schimbe sau sa zica ca e perfecta si nu trebuie schimbata wink.gif


--------------------
EX Owner: Renault Megane -2005- All black - Prea multe modificari pt a le pune intr-o semnatura :)

Audi A8 4.2tdi Quattro 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 20 Mar 2006, 19:43
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Problema nu e in nici un caz de la service. Ei sunt multumiti sa faca orice operatiune chiar si pe garantie deoarece plateste Renault. Ideea este ca nici o piesa nu se schimba pe garantie pana nu isi da acordul Renault. Renault nu a vrut sa isi dea acceptul sa mi se schimbe coloana - problema e direct de la ei.

This post has been edited by imsocurious: 20 Mar 2006, 19:43


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 20 Mar 2006, 19:53
Post #8


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ba problema poate sa fie si de la service. Nu se stie daca defectul (in caz ca exista) a fost diagnosticat corect si nu se stie daca motivatia schimbarii coloanei e corecta (poate au scris ca are vopseaua sarita, normal sa fie refuzata inlocuirea).


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 20 Mar 2006, 19:58
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Am inteles concluzia, maine dimineata ma duc la Serus.

DAR. Oamenii au fost de buna credinta si nu au scris nimic aiurea, am vazut toate hartiile, inclusiv faxul venit de la Renault sin care citam mai sus.Cand mi-au trimis alerta a doua oara, Renault trimisese deja o circulara - cica pe la toate service-urile - prin care spunea ca nu se mai schimba coloane de volan - mi-au zis si de aia. Oricum, poate nu e coloana de volan, insa nu asta a fost raspunsul Renault, ci: nu vrem sa o schimbam. Atat, nici o alta solutie.


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 20 Mar 2006, 20:23
Post #10


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Cum nu putem sti exact ce scrie in circulara eu, unul, nu pot comenta. Sunt convins insa ca in circulara sunt prevazute si conditii/exceptii. Daca se rupe coloana, se arde motorul sau se strica senzorii ce-or sa faca? O sudeaza si-i dau doua ciocane?
Pe de alta parte le dau dreptate. Stiu de multe cazuri in care coloana de directie a fost schimbata degeaba, parca erau si p-aici pe forum.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 20 Mar 2006, 23:46
Post #11


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




si eu am patit exact ce descrii tu!..prin luna septembrie am fost in locul unde imi faceam reviziile (mach1) unde am fost aproape dat afara pe usa..ca masina merge normal si c daca vreau sa nu aud zgomote sa imi iau jeep (ca astea nu-s drumuri pt masinile astea dom'le)
a doua zi m-am dus la cobalcescu care fara prea multa stradanie au zis: clar, e din coloana,,,o schimbam..dar mai asteptati pana in decembrie ca atunci vin unele modekl nou...
zis si facut... am fost in dec, au schimbat-o (arata altfel...barele alea sub volan) iar masina nu mai cloncane..bineinteles ca daca merg pe un drum distrus complet..la o anumita viteza (parca mai incet decat repede ) cloncane..da asta e ca asa fac toate.. dar oricum nu mai am senzatia de "cade volanu in brate" la linia de tramvai

succes in lupta cu renault, care stiu sa vanda masini nu sa le si intretina post-vanzare


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 21 Mar 2006, 07:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




mai oameni buni, reno refuza schimbarea coloanei pt ca in 90% din cazuri e vorba de o bucsa. e o bucsa care e din plastic si care se poate rezolva prin incarcare. problema e ca reno (importatorul) a schimbat zeci de coloane si casete degeaba iar service-urile nu vor sa repare bucsa pt ca le e mai simplu si castiga mai mult din schimbarea coloanei sau a casetei.
Recomandarea este: schimba service-ul.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lexxx
post 21 Mar 2006, 08:31
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 23 November 05




Asa este !!! Problema asta am avut-o la Laguna 1 si toata problema era la o bucsa lunga din plastic alb, aflata intr-o teaca de metal .Bucsa se subtiaza si creeaza joc in teaca.De aici zgomotul.
Eu am rezolvat olteneste : am umplut cu silicon sanitar teaca respectiva,am infipt tija cu bucsa in teaca si un an de zile,pina am dat masina,nu s-a auzit nimic , nimic.Este o solutie de kk, dar atunci chiar nu aveam nici o solutie....


--------------------
Tot Renault va fi. Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj666
post 21 Mar 2006, 12:38
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 29 July 05
From: Cluj




Adica cum, daca incepe coloana mea de directie sa sune ca tractoru renault romania nu-mi remediaza defctul si ma lasa sa umblu asa? pai asta-i o chestie pentru care trebuie dati in judecata, reclamati la opc sau dracu mai stie ce. In orice caz, trebuie obligati sa remedieze si in plus sa plateasca daune pentru nervi si timpul pierdut! In orice tara din lume un asemenea operator si-ar pierde dreptul de a activa pe piata!


--------------------
Renault Koleos 2009, Dinamique 175 cp
VW Golf 7, 1.2 TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 21 Mar 2006, 12:46
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Numai ca nu suntem in orice tara din lume... Incerc sa ajung azi la Serus, si va tin la curent.

This post has been edited by imsocurious: 21 Mar 2006, 12:46


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 21 Mar 2006, 15:03
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




lexxx@ Unde e teaca aia care ai umplt-o cu silicon?
Se ajunge usor la ea?

PS. Nici mie nu-mi place zgomotul facut cand trec peste denivelari, dar am zis ca asa or face toate, oricum tre sa ma dau cu inca un Megane sa fac comparatie.


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 22 Mar 2006, 09:29
Post #17


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Asta cu zgomotul facut la trecerea peste denivelari este deja clasica la megane2. Eu am mers cu meganul unui amic (masina de firma) si tot la fel face.
Am sa incerc sa ajung si eu la intalnirea de vineri si poate mai facem cateva comparatii.


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 22 Mar 2006, 10:32
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Noutati... Simpaticii de la Serus mi-au facut o programare de urgenta... pe 7 aprilie !!!
No comment... Incerc azi sa apelez la o pila.


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 22 Mar 2006, 11:49
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE
Asta cu zgomotul facut la trecerea peste denivelari este deja clasica la megane2


Asa este.Si la mine se aude si am cautat mult pe tema asta pt ca eu am avut senzatia ca este un defect si cei de la service nu vor sa schimbe ce este de schimbat smile.gif De fapt este un zgomot intalnit la directiile electromecanice (adica nu au nimic hidraulic in componenta lor).


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 22 Mar 2006, 12:42
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Faptul ca se intampla la multa lume nu inseamna ca e normal si firesc. Inseamna ca asta e un defect general al masinilor, care trebuia remediat obligatoriu de catre Renault, si demult. Ei fac rechemari ca sa schimbe centurile din spate... folositor, nu zic nu, dar parca mult mai tare ma streseaza si mi se rupe sufletul cand trec cu masina pe mici denivelari si troncane de parca se rupe in doua...


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 22 Mar 2006, 17:08
Post #21


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Ce? Zgomotul? Stai linistit...ala nu-i defect. Asa fac ele, are dreptate ncristi.
Si asta nu se intalneste numai la Megane sau numai la Renault. Nissanul meu troncane mai rau. Iar la Primera...se pare ca, pana la 100k km...daca ti se strica ceva pe la directie/suspensii, cica-ti dau aia de la nissan premiu de raritate.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 22 Mar 2006, 18:48
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE
Nissanul meu troncane mai rau. Iar la Primera...se pare ca, pana la 100k km...daca ti se strica ceva pe la directie/suspensii, cica-ti dau aia de la nissan premiu de raritate.


Vorbesti serios smile.gif ?
Daca da maine vand meganul smile.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 22 Mar 2006, 20:29
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Vad ca nu ma intelege nimeni... nu stiu ce intelegeti voi prin zgomot, da' la mine face de nu pot sa stau in masina... troncane ca un tractor obosit. Chiar nu stiu cum sa va descriu zgomotul, dar este absolut insuportabil. Foarte puternic, zici ca se rupe ceva in volan, sau cad rotile... e de vazut, ca sa ma intelegeti si pe mine.


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 22 Mar 2006, 20:32
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




da cu masina ta nu a fost nimeni in proba de drum! ?


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 22 Mar 2006, 21:01
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Ba da, mecanicul de la Meridian. El mi-a dat dreptate 100%, el mi-a si facut alerta catre Renault de 2 ori. Dar ei nu l-au crezut...


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 22 Mar 2006, 22:14
Post #26


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Incearca sa obtii o lista a verificarilor ce se vor face in service cand esti programat pentru constatare.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 23 Mar 2006, 13:44
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Sigur. O sa fac o copie. Dar pana atunci incerc sa fac in asa fel sa gasesc un 'binevoitor' pe la Serus sa ma primeasca mai inainte de 7 aprilie...


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 23 Mar 2006, 23:13
Post #28


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Hmm....daca intr-adevar face asa de rau...atunci mai mult ca sigur ai coloana de directie dusa. Cel putin, din cate am mai citit pe aici, cam aia ar fi.


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 24 Mar 2006, 00:50
Post #29


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




La fel de bine ar putea avea caseta de directie slabita din suruburile care o tin pe sub-cadru. Trebuie luata de cap la coada pe tot lantul si verificata. Daca se va gasi si a doua oara acelasi lucru, coloana de directie defecta, atunci va avea alt cuvant de spus in caz de refuz din partea RNR.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imsocurious
post 24 Mar 2006, 22:52
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 22 August 05




Va multumesc mult pentru ajutor. Astept sa treaca zilele pana pe 7.04 sa ajung in service cu ea. Oricum, mi-e deja clar ca asta e o problema care se intampla la prea multe masini ca Renault sa nu o remedieze, si e o mare pata pe obrazul lor. Altfel, eram chiar multumit de masina...


--------------------
Renault Megane II 2k5 CE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 12:23
Dacia