Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alegere Laguna 2 DCI (phase 2 facelift), Motor, FAP, etc.

lspaun
post 15 Nov 2007, 15:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 November 07




Salut dragi(e) cunoscatori(are) de Laguna


Caut sa cumpar o Laguna II (Franta, region parisienne sau pe aproape) pentru taica-meu, pentru taica-meu in Romania (cauta un oarceare confort inclusiv volum in masina, siguranta, utilizare zilnica pt mers intr-o localitate de provincie in Ro, plus wenduri mai lungi pe DN in Ro)

Ma gandesc la o Laguna II phase 2 dCI deci 2005->. Buget ~10-12k€ (sperand ca taxa de inamtriculare va scade totusi in inceputul 2008)

Ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri la intrebarile de mai jos ?

- Modelele Euro 4 (cu FAP) mi se par destul de scumpe si gasesc destul de putine masini saintre in bugetul meu. In Franta aceste motoare au fost introduse la modelele dupa 2006, si in plus este destul de greu sa-ti dai seama care e Euro 4 sau nu....
-- este FAP-ul o indicatie necesara si suficienta pentru a determina daca e Euro 4 sau nu
-- ce parere aveti despre dezavantajele FAP Renault pt o utilizare a masinii in Ro (costuri de intretinere, pana FAP ce necesita intretinere) ?

- Modele Euro 3 la care ma gandesc ar fi 1.9 dCI, unde am posibilitate sau 110 CP sau 120 CP
-- opinii pro/contra ?

- Alte lucruri la care ar trebui sa mai ma uit (evident, in afara de istoricum masinii, ma refeream la dotari sau nu)



Mersi mult si daca ma decid sa iau o sa va mai scriu pentru a vedea care e modalitatea cea mai interesanta legat de chestiile administrative legate de inmatriculare (gen daca sa-i refac certificat de inmatriculare pe numele cumparatorului in Franta, pe ce nume sa o cumpar, etc)

PS. Site-ul principal de masini in Franta e lacentrale.fr , dar ar mai fi si paruvendu.fr, caradisiac.fr sau siteurile europene mobile.de sau autoscout24.de dar acolo gasesti mai putine - asta daca v reti sa vedeti cam ce e pe piata ; ibserv insa ca marea majoritate a masinilor le gasesti la garajisti (vanzatori PRO), se pare ca sunt foarte multi cumparatori din est care vin si cumpara...


Sorin


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 15 Nov 2007, 16:01
Post #2


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




Nu vreau sa te dezamagesc dar eu asa stiu ca dureaza 6 luni de cand se voteaza si pana se aplica legea cu noua taxa... Mai pe scurt, inainte de august - septembrie 2008 nu cred sa scada...


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bas|cX
post 15 Nov 2007, 16:25
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 18 April 07




asa e ...asa zisa lege este de fapt o propunere catre UE ( www.automobiletv.ro ) ..special taxes ..nu se stie daca se va aproba si chiar daca se va aproba o sa mai dureze destul pana adormitii nostrii o sa o puna in practica . Ca sa te ajut pt ca am cautat si eu singurele motoare E4 (in afara de astea 2006) sunt 1.9dci cu 130cp si fap+ 2.0 16v 135cp(unele) + 2.0 16v IDE 140cp.

15 Nov 2007, 16:45:
vezi ca mai era o chestie..de genu' masina mai tinara de 6 luni sau sa aiba sub 6k km ..din ce stiu eu nu se plateste taxa de 1 inmatriculare ..la fel daca in acte apare o persoana cu certificat de handicap..(o data la 5 ani are voie)...

This post has been edited by Bas|cX: 15 Nov 2007, 16:45


--------------------
none ex Lag 2 1.9dci - none
Brasov
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 15 Nov 2007, 16:50
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




Daca intri pe www.planeterenault.com gasesti daca selectezi din partea stinga, nu mai sint sigur, "azi" sau "tehnica"(nu stau bine cu ortografia in franceza) date despre functionarea FAP la Renault, dar din ce-am citit eu nu prea vor fi probleme de reparatii sau intretinere la aceste filtre.DCI-urile cu FAP sint TOATE euro 4, din cele fara FAP doar 2.0 150cp. este euro 4.Tot pe acelasi site, la forum,daca pui la "search" sa-ti caute motoarele "euro 4"(si banui ca te descurci bine in franceza) afli tot ce te intereseaza, inclusiv pareri de la cei care au diversele tipuri in folosinta.


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oty78
post 15 Nov 2007, 18:46
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 10 November 07




0299206060+prefix franta, daca stii franceza, e un concesionar reno, au o gramada de buyback-uri.
Iar dupa 1 ianuarie taxa nu va mai fi calculata la 35500 ci la vreo 33000 cat a fost cotatia euro in 1oct.
Bafta.


--------------------
renault laguna II 1,9dCi 2005 expresion full option, fara nav
[COLOR=green]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 21:09
Dacia