Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sunet deranjant in usile din fata, troncanit in usile din fata la vibratiile masinii

outlawkaze
post 8 Jan 2007, 11:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 August 06




Nu mai rezist ..............
Nu conteaza pe ce fel de mediu rulez, si la ce viteze, in usile din fata se aude un troncanit foarte deranjant. Dupa zgomot as crede ca este un fir de la vreun cablaj electric care loveste ori in fata de usa, ori in tabla. Nu stiu ce sa fac exact, sa astept pana la prima revizie sau sa ma apuc sa dau jos fetele de usi (de parca as sti cum...).
Astept parerile voastre, cu mare interes.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JustInTime
post 8 Jan 2007, 11:29
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 22 August 06




Eheeee, bine ai venit in lumea greierashilor! Cati km are masina? Nu stiu de ce cred, dar asta e doar inceputul... Eu am 3500 de km si aud tot felul de troncaniturui, caraituri, zgomote care mai de care mai ciudate ba pe la portbagaj, pa pe la usi, ba pe la plafon (langa oglinda retrovizoare), ba pe la stalpul din stanga (ca un fel de plescait), etc. Cel din zona portbagajului este si cel mai enervant. Am observat ca atunci cand il deschid (dar nu intotdeauna) se aude un clincait metalic, parca ar fi o piesa metalica care cade in gol. A mai patit cineva asa ceva? Se poate rezolva in garantie, cum sa procedez?


--------------------
Renault Laguna 3 2008 2.0 DCI 150CP CVA Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fade2black
post 9 Jan 2007, 16:06
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 21 June 06




Sal,

Am fost de 2 ori cu problema asta in service!
S-a uitat mesteru ca la usa noua! I-a scos fata de usa si tot ca bou se uita la ea. Intr-adevar cablurile ce merg la oglinda si la butoanele de actionare a geamurilor si la boze is cam slobode si toate iasa prin niste orificii metalice din interiorul usii. Prima interventie s-a terminat la faza asta, in interiorul usii este o folie de unica folosinta pe care ei nu o aveau si nu le-am dat voie sa o dezlipeasca!
La a 2-a programare s-au tot eschivat, ba ca nu e necesara folia si o dau jos (eu m-am opus) ba ca inca nu a venit folia..... M-am scarbit si nu m-am mai dus la ei. Vezi si post-ul din topic-ul

Topic

Maine merg la alt service pentru revizia de 10000 si o sa ridic iara problema!
Va tin la curent!



--------------------
Renault Clio III 2006, dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursu'
post 9 Jan 2007, 21:28
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 15 October 06




Aceeasi problema o am si eu: troncanit in portiera dreapta fata. Am remarcat troncanitul la prima iesire din oras ( pe la 900km ) iar acum se aude la condus pe mai toate tipurile de carosabil (evident, daca nu sunt denivalari, nu se aude ).
Am sperat sa fie ceva evident : joc la oglinda, joc la vreun element de pe portiera, sa se fi slabit balamalele sau incuietoarea ... ghinion, pare sa nu fie nici una din astea. Asa ca am ramas fara idei ...
Ce e mai trist, e ca troncane de "noua" si nu e singura ... Apropo, "cica" e fabricata in Franta.


--------------------
Renault Clio III 1.5 dci 80CP - de leasing :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 29 Jan 2007, 16:23
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




In acest topic puteti gasi o rezolvare si /sau continua discutiile pe aceasta tema. Aici se inchide.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 08:44
Dacia