Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Portiera deschisa, Mi s-a deschis portiera in mers

Timosel
post 19 Nov 2021, 23:52
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 13 November 21




Desi au trecut multi ani, scriu aici spre a fi de folos altora . Am patit la fel la un Clio II.

Pe scurt:
Intreaga siguranta a usii depinde de un simplu arculet din interior. Daca arcul se gripeaza usa se poate deschide in mers.

Pe lung:
Am demontat usa si am vazut principiul de functionare al broastei. Cand se inchide usa, inelul (belciugul) fixat in pragul usii impinge ciocul din broasca usii in pozitia inchis. Cand ciocul din broasca ajunge in pozitie este declansat un arc din interiorul broastei, arc ce arunca un "stift" si blocheaza broasca pe inchis, nepermitand ciocului broastei sa "mearga inapoi". Din acest motiv atunci cand inchideti usa se aude in mod normal in interior un "tzac". Este arcul care arunca stiftul si blocheaza broasca sa nu "se dea inapoi". Cand trageti de manerul usii, stiftul este tras inapoi si arcul rearmat.

Daca arcul din broasca este murdar, oxidat, desi usa pare inchisa bine, lipita de prag si aparent inchisa bine, desi ciocul usii este in pozitia care trebuie, aceasta nefiind asigurata de stift, permite mecanismului usii sa "se dea inapoi" si sa se deschida in mers.
Mentionez ca usile au doua trepte de inchis, insa ambele se bazeaza pe aceleasi piese, un cioc cu doua crestaturi si un stift. Daca stiftul nu sare, mecanismul usii se poate misca inapoi fara sa tragi de manerul usii.



Cu alte cuvinte, asigurarea usii nu se face asa cum am crezut eu strict mecanic, prin forta cu care o inchizi, ci exista un arc in interior cu sistem gen "clicket". Forta de inchidere a usii misca ciocul din broasca in pozitia care trebuie, dar blocarea lui se face cu un arc. In mod normal, inchiderea usii n-ar fi trebuit sa depinda de arcuri ci ar fi trebuit ca atat ciocul care se prinde de inelul din prag cat si piedica ce blocheaza ciocul pe inchis sa fie impinse prin insasi forta de inchidere a usii, dar nu este asa.

Daca arcul este gripat, cand inchizi usa sunetul este aproape identic cu cel pe care-l face o usa inchisa in mod normal. Senzatia esta ca s-a inchis si ea sta la pozitie lipita de prag (deoarece intregul mecaniscm al usii din interior si ciocul de la exterior se misca la pozitie ca intotdeauna - dar mecanismul nu e asigurat sa nu faca "reverse" ). Usa e inchisa, totul e perfect, insa cand te sprijini un pic in ea reusesti sa dai mecanismul inapoi si s-o deschizi.

Solutia este schimbarea broastei sau degriparea mecanismului din interior, curatarea si ungerea acestuia. Din pacate broasca este nituita si nu se poate ajunge la arcul din interior fara s-o strici. Se poate curata si unge fara scoaterea niturilor, insa e cam riscant deoarece daca arcul nu s-a degripat bine oricand se poate bloca din nou.

This post has been edited by Timosel: 20 Nov 2021, 00:19


--------------------
Renault Clio 2, 1.4 benzina 8V, an 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:02
Dacia