Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Megane 4 lumini bord, Luminile de la bord isi modifica intensitatea

Cacyu
post 18 Jun 2022, 14:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 June 22




Buna ziua. Am un Megane 4 din 2016 1.2 TCE 51.000 km si mi se intampla ceva ciudat la luminile de la bord, mai precis la ceasuri. In acelasi timp se aude si un impuls in difuzoare, iar dupa acest impuls scade intensitatea luminii in bord si dupa isi revine, iar ecst lucru este intampla frecvent.
Dupa ce scot cheia din contact si astept pana se opreste tot, cam 30 secunde se opreste si acest impuls, dar nu am cum sa vad bordul pt ca se stinge automat si daca incerc sa il aprind incepe iar acel impuls. Mentionez ca are navigatie si am demontat o pt a anula din suspiciuni. Cu ea montata se schimba si culoarea ceasurilor tot in urma acelui impuls din verde in albastru exact ca o bataie a inimii pe un tensiometru, adica pulseaza culaorea din verde in albastru si invers. Navigatia nu mai functioneaza si nu se stie cauza. Astept un sfat sau ajutor. Multumesc!

18 Jun 2022, 16:24:
Mai mentionez ca pe fire din mufa de la navigatie pe rosu vine 12.3 V si pe inca doua vine 11.8 V.
Eu stiam ca doar pe doua trebuie sa vine curent, nu pe trei.

This post has been edited by Cacyu: 18 Jun 2022, 15:24


--------------------
Renault Megane 2016 - Dj92wax
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebiang2001
post 22 Jun 2022, 09:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 544
Joined: 14 December 18




QUOTE(Cacyu @ 18 Jun 2022, 14:42)
Buna ziua. Am un Megane 4 din 2016 1.2 TCE 51.000 km si mi se intampla ceva ciudat la luminile de la bord, mai precis la ceasuri. In acelasi timp se aude si un impuls in difuzoare, iar dupa acest impuls scade intensitatea luminii in bord si dupa isi revine, iar ecst lucru este intampla frecvent.
Dupa ce scot cheia din contact si astept pana se opreste tot, cam 30 secunde se opreste si acest impuls, dar nu am cum sa vad bordul pt ca se stinge automat si daca incerc sa il aprind incepe iar acel impuls. Mentionez ca are navigatie si am demontat o pt a anula din suspiciuni. Cu ea montata se schimba si culoarea ceasurilor tot in urma acelui impuls din verde in albastru exact ca o bataie a inimii pe un tensiometru, adica pulseaza culaorea din verde in albastru si invers. Navigatia nu mai functioneaza si nu se stie cauza. Astept un sfat sau ajutor. Multumesc!

<span class='edit'>18 Jun 2022, 16:24:</span>
Mai mentionez ca pe fire din mufa de la navigatie pe rosu vine 12.3 V si pe inca doua vine 11.8 V.
Eu stiam ca doar pe doua trebuie sa vine curent, nu pe trei.
*


s-a incercat vreun update la navi? ca mai mult ca sigur e prajita. d-aia iti pulseaza bordul. lasa-mi un nr in privat si te ajut cu alta navigatie (montat, codat pe masina)


--------------------
Renault Talisman Initiale paris 1.6 160 cp 4 control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:49
Dacia