Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

153 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa-mi cumpar bicicleta.

bion
post 9 Jul 2008, 11:11
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Asa sa fie. Acu` e localizata biticla. AMR ventile 1h(pana vin sa le scot) wink.gif biggrin.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 9 Jul 2008, 11:15
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




scoate tu numa' ventilele si sa vezi holocaust pe samoyezii din temesvar! o sa umble gagicile in manusi albe si pufoase pina la cot doi ani de-acu' incolo!


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Jul 2008, 11:20
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Esti de la cremenalii de potai mad.gif .Vorbeste samoyeda cu verii stradali sa-ti boteze rotile si mansetelepe unde te-or intalni happy.gif smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afilon
post 9 Jul 2008, 11:23
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 12 September 07




aia nu ma supar, descurajeaza hotii niste roti otzetite.


--------------------
zil cu pritzep 1984
baba frosa intercracis magna crapetur habet
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emil_t
post 9 Jul 2008, 19:40
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 519
Joined: 12 August 07




eu cred ca daca alege-ti DHS sau First Bike mai bine ardeti banii, eu am avut first bike si din prima zi avea joc in ghidon, dupa cateva luni imi freca bratu spate de cadru (avea suspensii) a trebuit sa pun o saiba sa nu mai frece, suspensiile au inceput sa functioneze normal dupa 1 an (erau tari ca piatra) si probleme cu pedala stanga se tot desface etc etc.

eu as zice niste seconduri la 100 ron ceva, stiu pe cineva care si-a luat second (a dat 600 lei) ei merge bine.

sau daca vrei sa-ti iei bicla sa mergi o data la pana la magazin si inapoi atunci poti sa iti iei romanesti daca vrei sa faci km sunt alternative mai bune, gandeste-te pe termen lung


--------------------
Dacia Supernova '03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 10 Jul 2008, 00:55
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Eventual iti poti lua un ciobanesc german. Il dresezi, pui banii si biletu-n punga, punga i-o agati de dinti, ii dai un hep in cur si-l trimiti la magazin, in locul tau.
Am ajuns sa ne cumparam o bicicleta parata, "gandindu-ne pe termen lung". laugh.gif
E simplu. Omul si-a luat o bicicleta normala. Sa-si faca damblaua cu ea. Nu se duce pe munte, nu face Turul Romaniei, nu se duce cu ea la piata sa care saci de cartofi ca pe timpul lui Ceausescu. Pentru asta a alocat un buget de bun simt. Lasati-l in pace sa se dea cu ea, asa cum stie si cat ii permite timpul. Iar cand se va strica un rahat de piesa (pe care o va inlocui cu bani putini), sariti-i in cap! "Ahaaaaaaaaaaaaaa, ti-am spus noi? Trebuia sa ne asculti". Pana una alta, sunt curios cand o scrie ca i-a aparut prima problema majora si ca-i pare rau de banii cheltuiti. Bag seama ca vreti sa-l convingeti c-a cumparat o bicicleta gata stricata. radmasa.gif
Nu e cea mai performanta bicicleta, dar nici n-a pretins ca ar vrea asa ceva. Exista si alte prioritati pe lumea asta.
Apoi stiti vorba aia: "daca nu traiesti mult, te tine toata viata". tongue.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 10 Jul 2008, 12:38
Post #217


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.451
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




in 500 de lei se mai pot cumpara si alte biciclete in afara de dhs sau firstbike:

eu mi-am luat un magellan hydra (cu cadru de otel ce-i drept) si prietena un altrix nelson.

Sunt comparabile cu dhs si firstbike, cu aceleasi chinezisme de shimano pe ele, dar macar cadrul/furca/pedalele/rotile par a fi mai sanatoase.



--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 10 Jul 2008, 15:41
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




OFF TOPIC:Dupa ce am studiat cu atentie expertizele prezentate aici ma intreb , cum drac` un popor cu atatia experti in orice domeniu toba de carte si plini de idei nu produce decat marete fassssssssuri in toate domeniile cand e vorba de facut ceva si nu de dat cu parerea wacko.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 10 Jul 2008, 17:06
Post #219


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Off-Topic: Ne e lene! icon_mrgreen.gif


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 10 Jul 2008, 17:31
Post #220


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Eu m-as da exemplu pe mine. As putea face o bicicleta exact potrivita mie, din materiale foarte bune si cu piesele cele mai bune... dar ma gandesc ca va iesi la un pret astronomic si nu stiu daca merit eu sa merg cu atatia bani intre picioare. Si daca ar mai fi s-o vand si altuia, mai bine as tine-o pe balcon sa se umple de praf.
Asa ca ma complac sa iau piese la pret modic sa sa le incropesc intr-o bicicleta. La cat merg eu, e arhisuficient.
Asa-i romanul, prefera sa faca din rahat bici si uneori mai are pretentia sa si trosneasca biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 11 Jul 2008, 18:52
Post #221


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Iaca si primul upgrade smile.gif ... nu s-a stricat nimic, nu va bucurati .. pur si simplu mi s-a pus pata pe un sistem mai ergonomic.
Asa ca, acum m-am dotat cu :
shimano.jpg ( Size: 18.74k ) Number of downloads: 549


I-am pus si un set de gripuri lock-on:
worldcycle_vel_c_softlock_grip.jpg ( Size: 13.69k ) Number of downloads: 555


Am mai pus pe ea si un set de pedale din aluminiu .. si lumini fata/spate cateye si un ciclocomputer ordinar (cat sa vad viteza si distanta).

Trebuie sa recunosc ca acum e cu totul alta treaba la schimbat vitezele iar franele merg mai usor.

Singura chestie care s-a intamplat negativ a fost ca dupa 130Km totali, butucul spate a prins un usor joc .. se pare ca nu era strans cum trebuie .. l-am rezolvat rapid wink.gif.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 11 Jul 2008, 19:37
Post #222


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Mai trebuiesc niste V-brakeuri la franele alea si niste roti cu jante duble. (moment prielnic sa schimbi butucii fata/spate si pinioanele tongue.gif)


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 11 Jul 2008, 23:07
Post #223


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Pai am V-brake-uri si am si jante duble ... de acum pana nu pica ceva nuici nu schimb. Mi-am facut damblaua .. gata ...


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 12 Jul 2008, 08:05
Post #224


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Ai 8 sau 7 pinioane pe spate? Butuc cu casetă sau cu filet?

De fapt, de ce nu ne pui niște poze cu bolidul?

This post has been edited by LuluMOB: 12 Jul 2008, 08:06


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2008, 09:38
Post #225


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Am 6 pinioane pe spate si inca stau in dubii daca sa pun sau nu 7 .. caci parca nu prea imi trebuie. Momentan viteza 7 la schimbator nu face absolut nimic.
Am sa pun niste poze dar nu stiu ce ati putea vedea la ele .. e doar o bicicleta smile.gif.
Cat despre butuc .. nu am nici o idee ce fel de butuc este. Am sa pun o poza poate stiti voi.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 12 Jul 2008, 21:24
Post #226


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iași




Te-am întrebat pentru că distanța între pinioane diferă în funcție de număr; între 7 și 8 viteze diferența e -să spunem- acceptabilă. Vezi niște detalii la http://sheldonbrown.com/k7.html#spacing dar dacă ție-ți merge bine atunci e OK. Diferențele între butucul tip casetă și cel cu filet le vezi la http://sheldonbrown.com/gloss_ca-g.html#cassette și vezi și ce implică fiecare. De regulă nu merg manete făcute pentru x pinioane cu grupuri de y pinioane, dar în practică există toleranțe acceptabile.


--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2008, 23:28
Post #227


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard






--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 12 Jul 2008, 23:30
Post #228


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




@Liviu, in ce zona stai? biggrin.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 12 Jul 2008, 23:40
Post #229


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




E secret tongue.gif.
Adevarul e ca stau si eu cam cu frica pentru faptul ca o tin parcata pe casa scarii .. dar chiar nu am loc in casa sad.gif.


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 12 Jul 2008, 23:48
Post #230


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




nici pe balcon n-ai loc? eu o mai tin pe balcon sau la uscatorie biggrin.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 13 Jul 2008, 18:22
Post #231


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Eu am lasat-o asa vreo 3 zile si am ramas doar... fara ventile biggrin.gif
Oricum, arata bine. La ce faci tu cu ea, e indeajuns.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 13 Jul 2008, 19:08
Post #232


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Dupa plimbarea de sambata asta prin parc, as vrea sa scap de cauciucurile de munte.
Am un prieten care si-a pus cauciucuri subtiri si e alta viata la pedalat. Cu astea asa late dai degeaba la pedale ca se opreste bicla imediat ce te-ai oprit din pedalat.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 14 Jul 2008, 10:34
Post #233


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(ady85btz @ 12 Jul 2008, 23:48)
nici pe balcon n-ai loc? eu o mai tin pe balcon sau la uscatorie  biggrin.gif
*



Eu consider ca asta este un obiect pe care nu merita sa dai banii. Motivul? Am atatea aparate/obiecte pe acasa pe care nu cred ca le-am folosit de 3 ori de cand le-am cumparat dar erau bani la vremea aia. Am avut ocazia de curand sa cumpar de la un amic o bicicleta FirstBike, era aproape nepurtata intr-adevar. Mi-a aratat factura: daduse pe ea 840 RON si acum vroia pe ea 500 RON dar ce sa fac eu cu ea? In primul rand nu am unde s-o tin. In balcon numai bicicleta imi lipseste, pe casa scarii s-a si furat una din blocul de vis-a-vis iar de plimbare cu ea o data la 3 saptamani sau nu stiu cat timp.
Parerea mea: daca nu puteti sa va faceti timp pentru asa ceva, nu va mai cumparati decat sa mai aveti inca un obiect/aparat pe care il folositi rar sau cand va mai aduceti aminte.

LATER EDIT: Mai spunea cineva in cadrul topicului (nu mai retin exact cine) ca a facut 250 km cu bicicleta de cand o are. Si mai merita sa iti cumperi daca nu o folosesti?

This post has been edited by ionutctn: 14 Jul 2008, 10:39


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andu
post 17 Jul 2008, 14:33
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 294
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Sa ma bag si eu in discutie pe aici.
Am o bicicleta de vreo 4 ani de zile pe care o folosesc cu relativ succes pentru a inlocui masina pentru drumurile din oras. A mea este un Neuzer cu cadru fix complet, nici urma de suspensie. La vremea ei a costat aproximativ 400 lei, acum e undeva spre 7-8 din cate am vazut. Majoritatea pieselor de pe ea sunt shimano, si nu sunt nici pe departe ceea ce s-ar putea numi "jeguri chinezesti"A avut de la inceput schimbatoare si manere de frana Alivio. Componentele pe care nu scria Shimano pe de alta parte (cu exceptia cadrului, jantelor si a butucilor) au trebuit schimbate rand pe rand. Astfel V-urile au fost inlocuite cu astea : http://cycle.shimano-eu.com/catalog/cycle/...D=1216296508657.

Axul pedalier si cel al rotii spate au fost inlocuite cu altele capsulate de la acelasi producator. Pedalele sunt la a 3-a inlocuire (aici e vina mea combinata cu bordurile lui Videanu), grupul de pinioane a necesitat si el inlocuire, rlmentii de la ghidon la fel. Cablurile de la schimbatoare de asemenea. Toate astea s-au petrecut in primul an de folosinta. Dupa aia n-a mai comentat nimic. Nu a ratat niciodata o schimbare de pinion sau foaie, franele sunt extraordinar de eficiente indiferent de cat de ud este (scartaie ingrozitor cand ploua dar se opreste la fel de bine).
Ca echipament suplimentar am un vitezometru si eu, far si stop de la Cateye, catadioptru spate, ochi de pisica pe roti, manusi (cred ca cel mai important accesoriu la mers indelungat) ochelari, clipsuri pentru prins panatalonii si benzi reflectorizante pe care le pun pe glezne daca ma prinde noaptea.
Despre casca, desi o sa mi-o fur rau, stiu, cele de bicicleta mi se par o gluma si nu cred ca voi purta in oras decat daca devine obligatorie prin lege. Pe munte in schimb e alta situatie, si acolo (o data s-a intamplat) si am purtat o casca facuta pentru un al sport care imi da mai multa incredere.
Ca masuri de siguranta suplimentare:
-merg cat mai pe partea dreapta adrumului
-respect regulile de circulatie ca atunci cand ma aflu la volan
-respect inclusiv preselectia in intersectii
-nu insist niciodata pe prioritatea mea daca am fie si cea mai mica indoiala ca soferul nu m-a observat
- nu am casti in urechi atunci cand merg in trafic ( pe trotuar parc etc e alta poveste)
- nu depasesc niciodata o masina prin dreapta atata timp cat se afla inca in miscare
- daca trebuie sa traversez o strada trec pe la trecerea de pietoni ori cobor de pe bicicleta, ori traversez in paralel cu pietonii

Urmand toate astea nu am avut absolut nici un incident pana acum (doamne ajuta sa fie asa si mai departe), nici macar nu sunt claxonat iar majoritatea soferilor imi lasa o distanta destul de mare cand ma depasesc incat sa nu ma simt in pericol, chiar si soferii de pe RATB. In categoria soferilor insa nu sunt inclusi taximetristii si conducatorii de maxi taxi, ei sunt magari la volan (imi cer scuze daca va numarati printre ei, sunt sigur ca exista si cazuri speciale).
Pe cand o intalnire de ciclism?


--------------------
Opel Astra H ABS+EBD+EBA+CBC+DDS ESP+TC+UCL TPMS.... 2006 - fost GGA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 17 Jul 2008, 23:01
Post #235


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




de unde fac rost de clipsuri pentru pantaloni lungi? m-am saturat de ace de siguranta


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 16 Mar 2009, 13:31
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Iata ca vine si primavara si ar cam fi timpul sa reinviem acest topic.

Vreau sa imi cumpar o bicicleta, bugetul ar fi undeva intre 500-700lei. Pt ce imi doresc bicicleta? pai pt iesiri in parc, diverse deplasari pana la prieteni prin oras si eventual pt munte, dar pt trasee relativ usoare.

Eu ma gandeam sa iau una noua, dar din ce am citit nu se prea merita una noua in banii astia, n-as vrea sa arunc banii pe geam pt firstbike.

Cam ce as gasi SH in banii astia sau mai bine zis unde? Din ce am citit pe aici am inteles cam ce ar trebui sa verific la bicla, dar n-ar strica niste sfaturi in plus.

Stie cineva pe unde ar avea baietii astia (http://www.neuzer.ro/) un punct de desfacere in buc? pe site vad doar o adresa in targu-mures.

Multumesc.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 16 Mar 2009, 14:15
Post #237


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Urmareste anunturile de pe www.ciclism.ro


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 16 Mar 2009, 14:17
Post #238


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Era un baiat pe ciclism.ro, vindea una castigata la un concurs (SH), vroia vreo 350 de lei pe ea. pentru mine era prea mica, parca 18"


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cocojambo
post 16 Mar 2009, 14:46
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




Doar ce ma uitam pe ciclism.ro smile.gif
stau la panda sa vad ce apare pe acolo.

Cam ce marime ar trebui sa aiba cadrul? eu am 1.75, parca de 18 ar trebui sa aiba fie.

@ Marty: Am vazut si oferta baiatului respectiv, insa el era din zarnesti, n-as prea bate drumul pana acolo pt o bicicleta. sad.gif

This post has been edited by Cocojambo: 16 Mar 2009, 17:11


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladrehau
post 17 Mar 2009, 07:48
Post #240


Instalator


Group: Members
Posts: 918
Joined: 22 January 07
From: middle moldova




de vanzare pegas vechi de epoca in stare de functionare....300 ron smile.gif


--------------------
logan 1.5 DCI SUPERCHARGED
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
153 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 09:47
Dacia