Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme direcție, Probleme la direcție

aaresis
post 25 Sep 2023, 22:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 March 09




Am un fenomen ciudat pe partea de directie la mașina mea Renault laguna 3 1.5 dci 2013.Nu stiu cum sa o rezolv.Am schimbat amortizoare, flanșe cu rulmenți,bielete antiruliu,caseta de direcție..absolut totul este nou .. Geometria este făcută..Directia se simte foarte instabilă,simt toate gropile sau denivelările in volan.Volanul fuge in toate direcțiile la cea mai mica groapa.Directia se simte ca și când s-ar rupe in două .Știu că nu are nici o legătură direcția cu ambreiajul dar când apare acest fenomen ambreiajul se apasă mult mai ușor de cat de obicei.Sunt momente când direcția se mai întărește dar apare alt fenomen.Volanul se mișcă foarte greu iar pedala de ambreiaj se apasă foarte greu iar mașina devine destul de greu de manevrat.Nu înțeleg legătura dintre ambreiaj și direcția mașinii.A mai întâlnit cineva acest fenomen?Ce rezolvare îmi recomandați?


--------------------
Laguna 3 Renault 0724785552 2013 /1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deeblue
post 27 Sep 2023, 10:45
Post #2


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 81
Joined: 20 June 11
From: Bucuresti




Salut,
Fenomenul descris de tine pe partea de directie il am si eu.Urmeaza sa schimb si pompa servo deoarece a inceput sa scoata un zgomot ascutit probabil din cauza rulmentilor uzati.Posibil presiunea produsa de pompa sa fie prea mica si de aici sa apara si miscarea grea a volanului.Denivelarile care le simti in volan nu cred ca dispar si sunt o problema de concept a sistemul de directie la Renault(cel putin asa declarau anumiti useri pe forum).
Pedala de ambreiaj e in legatura directa cu cilindru de ambreiaj central(nu cel din cutie) care este alimentat cu lichid de catre pompa de frana.Posibil sa fie uzat acest cilindru.
Nu vad o legatura directa intre frana si ambreiaj.

This post has been edited by Deeblue: 27 Sep 2023, 10:45


--------------------
Reno Leguma 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Sep 2023, 13:09
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




uleiul de servo a fost schimbat vreodata?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaresis
post 27 Sep 2023, 13:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 March 09




Uleiul este schimbat.Sunt momente când direcția se întărește puțin apoi își revine iar la "forma inițială" de zici că se dezintegrează și se rupe . Posibil sa fie din alimentarea pompei de servodirecție.Am vorbit cu un amic care are aceași problema doar că el nu are pompă de servodirecție.Sa fie ceva pe partea de alimentare a pompei respectiv partea electrica a direcției?? Cum se poate verifica daca funcționează în parametrii??

This post has been edited by aaresis: 27 Sep 2023, 13:55


--------------------
Laguna 3 Renault 0724785552 2013 /1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Sep 2023, 14:45
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pe Deeblue il intrebam .. el zicea ca face zgomote pompa de servo ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deeblue
post 28 Sep 2023, 05:54
Post #6


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 81
Joined: 20 June 11
From: Bucuresti




cj98czh, uleiul l-am schimbat.Pompa are o problema pe partea electrica care se amplifica mai ales la temperaturi exterioare mai mari(vara cand e cald).La rece zgomotul este mai redus iar servodirectia raspunde mai bine , volanul se roteste cu usurinta si cursiv.


aaresis, nu stiu cum ai putea verifica presiunea produsa de pompa servoelectrica.Am vazut ceva pe Youtube, verificarea presiunii se facea pe caseta de directie prin racordarea unor furtune hidraulice cu un manometru, ma gandesc ca si la pompa este acelasi principiu.Eu nu mai fac nici o verificare si schimb pompa direct deoarece am siguranta si confirmarea mai multor mecanici ca pompa e uzata.

This post has been edited by Deeblue: 28 Sep 2023, 05:59


--------------------
Reno Leguma 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaresis
post 4 Oct 2023, 03:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 15 March 09




Ieri am schimbat și pompa de servo.Nu este de acolo problema..Nu s-a schimbat nimic în comportamentul mașinii.
Problema.persista.Si caseta de direcție a fost schimbată crezând că problema este de acolo.,dar la fel ca și în cazul pompei de servo tot nu s-a remediat problema..

This post has been edited by aaresis: 4 Oct 2023, 03:56


--------------------
Laguna 3 Renault 0724785552 2013 /1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Deeblue
post 4 Oct 2023, 06:09
Post #8


Membru incepator


Group: Validating
Posts: 81
Joined: 20 June 11
From: Bucuresti




Adevarul este ca reconditionarea casetei nu iti garanteaza o functionare buna.Conteaza foarte mult gradul de uzura al casetei inainte de reconditionare in special al cremalierei si componenetele utilizate la reconditionare.Eu am reconditionat-o in Timisoara si nu pot sa zic ca am simtit o imbunatatire.Cateaodata la bracaj maxim al rotilor volanul revine sacadat nu cursiv,parca agata.Am verificat si cuplajul dintre ax volan si caseta dar nu exista joc sau uzura.Mai am o problema la coloana de directie, exista un joc in ea din cauza rulmentilor radiali uzati.Pentru a anula acest joc am impins coloana la maxim.Acum stau cu mainile intinse biggrin.gif

This post has been edited by Deeblue: 4 Oct 2023, 06:10


--------------------
Reno Leguma 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fisshu
post 22 Dec 2023, 03:50
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 21 May 08
From: Hunedoara




Salutare, vin și eu cu o întrebare. La tipul acesta de pompă servo a schimbat cineva uleiul. Și dacă da, îmi poate da câteva detalii precum: cum a făcut schimbul, ce ulei a folosit și cât?
Mulțumesc mult. Numai bine.

This post has been edited by fisshu: 22 Dec 2023, 03:56

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2023_12_22_03_49_10_367_com.android.chrome.jpg ( Size: 448.57k ) Number of downloads: 67


--------------------
renault laguna III grandtour Ph.1 , 2.0 16v, 2008 140 CP
"...don't judge me, you don't even know me"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
secarianurazvan
post 5 Jan 2024, 19:38
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 31 December 22
From: Constanta




Da, eu. Presupune scoaterea rotii si carenajului. Apoi:
Scoti conducta de inalta ce intra in pompa (aia mai groasa), ai grija sa pui o tava sub pompa fiibdca va curge ulei, apoi pui pe cineva sa invarta directia in loc (va trage greu fiindca masina e oprita si pompa nu e alimentata) pentru a scoate uleiul din pompa. Apoi mai scoti si returul si elimini ce se poate. Daca vrei sa scoti mai bine uleiul, sa porbeasca motorul si sa miste gradual si usor de la stanga la dreapta directia (nu se va arde pompa pentru cateva secunde). In manual zice ca sa desfaci conducta de la nivelul casetei de directie. Nu e musai.
Apoi, dupa ce vei ramane uimit de ce culoare va avea uleiul purjat... (negru taciune), prinzi bine conductele scoase, cea de tur si cea de retur, strangi la mana ca oricum au oring, desfaci capacul buson de deasupra pompei si vei completa cu ulei proaspat circa 800 ml, marca Total DA, celalalt va invarti gradual stanga dreapta maxim si usor (progresiv) pana sistemul se va aerisi (circa 10 ture complete stanga dreapta, dar nu mai putib de 10). Pui carenajul cu clipsurile aferente si roata si aia e. El se mai aeriseste pe parcurs. Nivelul nu il vei vedea, va trebui sa pui cu un telefon pe blitz si sa pozezi pana ce nivelul de ulei e deasupra sitei, cumva la nivelul inceperii filetului de insurubare a capacului ...
Ai marcajele pe o latura a vasului (bati cu lumina si vei vedea).20230530_180114.jpg ( Size: 3.17mb ) Number of downloads: 59


This post has been edited by secarianurazvan: 5 Jan 2024, 19:45


--------------------
Renault Laguna 3 2008 L3 - CT94SCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 08:00
Dacia