Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fum de sub capota

ValyComandantu
post 4 Aug 2023, 19:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 July 23




Salut,am o laguna 3 2.0 dci 150 de cai din 2007 si am problema de am iesi fum de sub capota si miroase a cauciuc ars foarte rara o data pe luna ,prima data a iesit cand i am dat undeava pe la 3500 4000 de ture,dar apoi chiar si la condus normal si pe distante mici,cidat ca la un drum mai lung pe care l am facut in jur de 300 de km nu a iesit nici gram de fum,am vazut ca mai sunt cazuri de laguna 3 2,0 dci care pierd ulei pe la capacul distributiei,tind sa precizez ca fumul iesid de pe partea pasagerului intre turbina si vasul lichidului de racire.Acum am urmatoarel intrebari :
1.este posibil ca sa pierd ulei pe la distributie si acesta datorita temperaturi mari sa se evapore si acela sa fie abur nu fum?Daca da de ce nu mi scade nivelui uleiului
2.Se poate ca acest fum sa fie din cauza turbinei?tind sa precizez ca turbina are un usor fluierat cand accelerez de la 1500 pana pe la 2500 de ture dar pe evacuare nu scoate gram de fum si ulei nu consuma.

Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luciancezar
post 23 Aug 2023, 20:55
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 August 18




Verifica cat fum scoate pe la epurator cand e motorul cald poate scapa pe furtunasul ce duce la admisia turbinei, curata epuratorul.


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dci 130hp 2008 - CJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasile Dorian
post 1 Nov 2023, 07:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 9 May 22




Turbina scoate șuerat datorită ca paleiti turbinei din atmisie atinge marginile din cauza jocului rotorului, uzură,eu am cumpărat miezul cu 150 euro lam montat și gata suerat,.


--------------------
Renault Laguna 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:54
Dacia