Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Laguna 1994 - ledurile de atentie

reno-Against
post 13 Jan 2005, 23:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 January 05




Am gasit la ocazie un Renault Laguna din 1994, cu 110.000km la bord (cel putin biggrin.gif) si care arata foarte bine. Probema e ca pe bord are 2 becuri martor aprinse - ABS si SERVICE. Omul mi-a zis ca a schimbat instalatia de aer conditionat - 400 de euro si placutele de frina pe fata - 3 milioane. Aveti idee cam ce ar putea sa reprezinte cele 2 leduri? si la cit m-ar putea duce niste reparatii? Dua cum am spus, masina arata si "se simte" excelent. Vreau sa aflu in detaliu ce inseamna cele 2 leduri.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 14 Jan 2005, 00:59
Post #2


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




1. km sunt FOARTE putzini ptr 10-11 ani
2. o instalatzie de AC la 400 de euri miash dori shi io.. compara cu placutzele de 3mil shi vei vedea ca e prea putzin.
3. ABS aprins inseamna ca e defect ceva pe la abs shi impune SERVICE
cat poate sa duca?? maxim cateva mii de euri..
du'te la reno shi pune'o pe tester, sa'tzi citeasca codurile de eroare, sa asculte motorul, sa traga de articulatzii.. asta inainte de a o cumpara, evident! itzi vei face o idee despre ce ar mai impune sa scotzi din buzunar..

bafta..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reno-Against
post 14 Jan 2005, 08:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 January 05




Mersi mult. Faza e ca omul nu a platit RCA-ul la masina si nu vrea sa circule cu ea asa. Da vrea sa o vinda repede laugh.gif . I-am propus sa mergem la service, dar mi-a zis ca nu umbla atit de mult fara asigurare... si ma gindeam daca pot sa risc sau nu. Dar in cazul asta...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 14 Jan 2005, 09:32
Post #4


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




Asa cum a recomandat strumfadi fa o vizita in service sa o puna pe tester. Asa stii sigur ce si cum s-a intamplat cu masina respectiva ( dpdv al erorilor inregistrare de computer)
in privinta rca-ului ... e cu doua taisuri. stiu ca aia pe la udriste ( cu asigurarile) faceau pentru masini in curs de inmatriculare ( pe o singura luna .. asa am facut cand mi-am inmatriculat berlina). Incearca si vezi ce se poate.


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 14 Jan 2005, 18:27
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




sfatul meu este sa nu cumperi o masina fara o expertiza tehnica ..decat daca cunosti bine persoana de la care o iei ..altfel graba lui de a o vinde fara expertiza ...mi se pare suspecta !
A ... si tu alegi service-ul unde sa va duceti sa o verificati ..nu te duci la service-ul unde vrea sa mearga el ... (gen service de cartier)


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 28 Feb 2005, 10:42
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Cand mi-am cumparat laguna aparea uneori becul de abs si servici.Initial am fost foarte ingrijorat ptr ca banuiesc ca ai aflat ==atunci cand becul abs este aprins ==nu ai ABS.Probvlema se pune astfel: 1.Posibil ca modulul ABS sa fie defect si atunci este TRIST.
2 .Posibil ca unul din senzorii de la roti sa nu functioneze si atunci este SEMITRIST.
3.Posibil ca o parte a cablajului electric sa fie intrerupt si etunci este SIMPLU.
4.Posibil ca releul sa fie blocat.(asculta cu atentie cand pui contactul si observa daca se aude un ticat scurt )
eu am avut o problema la o mufa a senzorului dreapta fata.Nu te grabi sa mergi la service ptr ca iti vor devora buzunarul ptr o problema posibil simpla.Aia de la renault serus au un tester ptr senzori dar costa enorm.si asta este doar constatarea.incearca sa urmaresti problema in timp cum se manifesta.El nu se stinge niciodata?


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 28 Feb 2005, 10:46
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




butonul service este legat in paralel cu toate butoanele portocalii din bord.Atunci cand unul dintre ele se aprinde automat se aprinde si butonul service


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:44
Dacia