Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificare cutie manuala, Întrebare

CocaG73
post 29 May 2022, 17:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 May 22




Salutări!


Am un Renault Clio Symbol (Thalia 1), 1.4 8V din 2005, și de ceva vreme tot caut un răspuns prompt pentru următoarea situație.

Din fabrică, masina e făcută cu un top speed de 170km/h. La 4500rpm, abia prinde 140km/h. La 4500rpm pe o distanță lungă, consumul este enorm. Pe autostrada A1, între București și Pitești (~110km lungime) cu 130-140km/h, am consumat jumate de rezervor. Am făcut ceva research pe forum pentru câteva opțiuni, și cea mai promițătoare mi sa părut, cea despre modificarea pinionului 5 din cutia de viteze. Dar ce nu am fost lămurit, este daca este posibilă această operațiune.

Deci... Se poate modifica/schimba pinionul 5 din cutie, la mașina menținută? Înafara că as pierde puțin din puterea motorului, ar face o diferență mare la consum? Unde pot să mă duc să fac "manopera", că nu am sculele necesare sa dau cutia jos. Sau, se poate adaugă încă o treaptă de viteză? Sau, se găsesc deja cutii cu 6 viteze pentru mașina menționată? Sau, se merită măcar? Nu e vorba de bani, e vorba daca s-ar merita, și ar aduce un beneficiu mașinii.

Mulțumesc anticipat!


--------------------
Renault Thalia 2005/1.4L 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 30 May 2022, 22:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 27 February 09




Ce model de cutie de viteze ai ?


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:02
Dacia