Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

zgomot schimbare viteze + accelerare, frana motor

Ignateduard
post 15 Nov 2021, 21:00
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 October 21




QUOTE(Gicu Fortosu @ 13 Oct 2021, 19:51)
UPDATE !! Am reușit și o testare la un drum mai lung și un trafic mai intens (gen bară la bară în București dar și în alte orașe). Începutul a fost excelent, așa cum am specificat mai sus, altfel se schimbau vitezele 1,2,3, nu se mai manifestau acele smucituri și zgâltâieli și NU se mai auzea celebrul zgomot de măgăruș. Totul a durat aproximativ 2 luni și cam 3k km., până când mi-a apărut eroarea AVARIE SISTEM DE FRANARE în CB, însoțită de martori luminoși aprinși în bord și de un semnal sonor strident. Am verificat recipientul cu lichid de frână, era GOL, l-am completat cu DOT4 până la max. am facut programare la service, am fost la ei, au remediat problema .... concluziile lor fiind în atașament. Deci ATENȚIE mare la schimbarea rulmentului de presiune dar și la ceea ce poate apărea pe urmă !!! SUCCES !!!
*




Salutare, am.citat întregul ta experienta vis a vis de Meganul din semnătura. Precizez ca dețin aceiași mașină ca a ta, cu aceiași probleme celebre...
Sunt din Iași și după.o plângere la.vocea clientului cei de la.Bras Renault mi-au schimbat niște agrafe și cilindru ambreaj, care nu au dat nici un rezultat..
Întrebare. Cum procedez mai departe ? Dacă ma tot lovesc de "asa e masina" sau "noi am.facut ce au zis cei de la.Renault" ca dacă ma duc cu postarea ta sa le dau idei, sigur ma vor trimite la plimbare. ..


--------------------
Renault Megane 4 2020 - IS 13 LMF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gicu Fortosu
post 26 Nov 2021, 09:42
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 1 December 17




QUOTE(Ignateduard @ 15 Nov 2021, 21:00)
Salutare, am.citat întregul ta experienta vis a vis de Meganul din semnătura. Precizez ca dețin aceiași mașină ca a ta, cu aceiași probleme celebre...
Sunt din Iași și după.o plângere la.vocea clientului cei de la.Bras Renault mi-au schimbat niște agrafe și cilindru ambreaj, care nu au dat nici un rezultat..
Întrebare. Cum procedez mai departe ? Dacă ma tot lovesc de "asa e masina" sau "noi am.facut ce au zis cei de la.Renault" ca dacă ma duc cu postarea ta sa le dau idei, sigur ma vor trimite la plimbare. ..
*


Trebuie insistat și prezentate dovezi la reprezentanță cu toate problemele pe care le ai. În privința zgomotelor de la schimbarea vitezelor 1,2 și 3, precum și de la plecarea de pe loc (celebrul cârâit și răget de măgăruș) 100 în 1 000 000 problema este de la rulmentul de presiune.

This post has been edited by Gicu Fortosu: 26 Nov 2021, 09:42


--------------------
Renault Megane IV Sedane Zen 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad888
post 8 Apr 2022, 00:30
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 8 April 22




La mine aceasi problema. Masina este noua ( luata in februarie ). Am 4000km si se aude pocanitul ala la schimbare din 1 in 2 si din 2 in 1. Sincer sa fiu masina imi place mult dar troncanitul ala efectiv ma innebuneste. A gasit pana la urma cineva o solutie ??? Nu stiu daca pot sa ma obisnuiesc cu asa ceva..


--------------------
Renault Megane 4 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 15 May 2022, 19:14
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Anul acesta imi fac o noua programare la service, s-a inrautatit zgomotul facut de ambreaj,,

In mod normal ar trebui sa imi schimbe volanta .in rest nu am avut nici o problema in cei doi ani si jumatate .

Apropo , la voi cand accelerati puternic se aude un fluerat cand intra turbina ? Se aude mai usor in treapta a doua .cu geamul de la sofer deschis..

O fi vreo valva de suprapresiune ?


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 5 Jul 2022, 22:23
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




nimic , au sesizat zgomotul cu pricina doi ingineri, dar de la sesizare la efectiv schimbarea volantei nu s-a facut nimic. sunt programat sa imi schimbe basculele, ce treaba or avea basculele nu stiu.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiutb22
post 6 Jul 2022, 22:12
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 12 January 22




Eu am un Megane IV Estate, motorizare pe benzina, 140cp, are doar 7000 de km la bord si zgomotul mentionat a aparut undeva pe la 4000 de km. Am incercat sa replic zgomotul cu masina parcata, pe sol, nu pe cric sau altele. Am facut asa: fara frana de mana trasa, in treapa 1 si 2 am rotit, impins de roata fata dreapta si stanga sa incerc sa fac sa apara zgomotul si parca a si aparut ( cred ), insa nu-mi dau seama de unde vine acel zgomot metalic. In restul treptelor, respectiv 3,4,5,6 nu apare!


--------------------
Renault Megane 2021 Megane Estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 11 Jul 2022, 22:22
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




mi-au fost inlocuite basculele la 24000 km - masina spre surprinderea mea este mai inchegata acum. deci basculele se pare ca in 24000 de km se flescaiesc ! , masina nu batea si nu avea zgomote la roti.

Sper totusi sa imi inlocuiasca volanta , mai am circa 5 luni de garantie.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 2 Aug 2022, 23:18
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




cati dintre cei care sunteti pe forum doriti sa facem o plangere comuna in vederea solutionarii acestei probleme ?

Inginerii care verifica masina comfirma ca ar fi o problema, fac cerere catre RENO pentru inlocuirea pisei dar primesc negatie .
la masina mea problema s-a intensificat foarte mult in ultima perioada.
acum face in toate treptele de viteze si orice sunt dispusi sa schimbe mai putin volanta.


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 3 Aug 2022, 08:48
Post #129


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Cel mai probabil o schimbi tu dupa ce se termina garantia... este clar ca reno' o zguduie numai sa expire garantia... jenant ce sa zic! wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 3 Aug 2022, 09:02
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Cam asa procedau si la M2 cu blocul de lumini.Te lungeau pana expira garantia.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguspan
post 3 Aug 2022, 19:29
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 487
Joined: 7 November 13




asa e si parerea mea, dai le dam cu OPC ul nici o probl


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kappa_ii
post 3 Aug 2022, 22:27
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 24 February 05




Daca am fi cativa uniti cu aceeasi problema, poate ne-ar lua in serios .
Daca sunt ceva doritori din Bucuresti, facem programare la acelasi service in aceeasi zi si mergem toti cu aceeasi problema. Mi-a fost comunicat ca se stie de problema dar ei nu ar primi aprobare de la reno sa inlocuiasca piesa. doar ca la mine acum chiar face foarte urat si tot nu vor sa faca nimic.

Am propus sa schimb pe banii mei si daca se constata ulterior lipsa acelei batai, zgomot pronuntat , pe care il denumesc ZGOMOT TEHNOLOGIC - e bine sa imi restituie banii pentru piesa inlocuita. Nici asa nu vor.

Cum procedam mai departe. unde ne adresam ?

Trebuie sa ajungem in proces pentru a rezolva problema. Eu daca ajung sa dau in judecata reno pai am si alte doleante - nu doar inlocuirea volantei .


--------------------
Megane 4 1.33 116cp Business 2019-10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin 12
post 14 Apr 2023, 20:05
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 2 March 23




La mine schimbătorul se mișcă în fata și în spate la accelerare și decelerare iar după 7000 km, în treapta a 4 a, în accelerare, din cauza jocului respectiv a început sa scoată un zgomot ca și cum ar bate în ceva, am expus problema la reprezentanta, rezultat,, toate face la fel,,.


--------------------
renault megane 2021 - BC31GUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kermex
post 17 Jun 2023, 06:47
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 28 March 23




@catalin 12: Exact aceeași chestie am observat-o și eu la al meu Megane. Mașina am primit-o în 25 mai. Se și vede cum se mișcă exact în momentul când ating pedala de accelerație. Nu am experiență cu Renault, am avut două Ford-uri până acum. E ceva normal, oare?

This post has been edited by Kermex: 17 Jun 2023, 06:47


--------------------
Renault Megane Equilibre 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex A.
post 26 Nov 2023, 00:53
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 26 November 23




O cunostinta care lucreaza intr-o firma a carei flota auto este compusa numai din M4 mi-a spus ca au rezolvat zgomotul respectiv prin inlocuirea barei stabilizatoare. Se desprinde bucsa de pe bara si loveste in suportul de fixare, prost gandit.
Daca au mai rezolvat si altii, sa ne spuna si noua!


--------------------
Renault Megane IV 2018 Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:13
Dacia