Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade faruri megane 4, schimbare far

einstein1984
post 25 Feb 2021, 09:30
Post #61


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.907
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ledurile nu dau caldura asa multa, deci e mai greu sa usuce farul=> abureala;


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADU 20
post 25 Feb 2021, 13:11
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 February 21




QUOTE(einstein1984 @ 25 Feb 2021, 09:30)
Ledurile nu dau caldura asa multa, deci e mai greu sa usuce farul=> abureala;
*



Ok, stiu asta , dar intrebarea mea era daca ar putea fi alta cauza, tinand cont ca la mine se abureste decat cel de pe stanga.

Ma gandesc ca ar putea avea ceva defect..


--------------------
RENAULT MEGANE 4 2016, 1.5 DIESEL - AG 20 ADU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 8 Jul 2022, 15:29
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Sunt in situatia de a schimba farul de pe stanga in regie proprie. M-am gandit ca nu o sa fie mare bataie de cap, ca o sa caut far stanga sh pe anunturi sau chiar nou. Stiam ca sunt 3 tipuri de faruri, cele basic halogen cu led de zi doar jos, cele halogen cu led de zi C shape si cele full led. Eu le am pe cele basic...surpriza e ca am intrat pe anunturi de piese pe net si constat ca exista o gramada de coduri diferite pt far stanga pt Life...in poza arata toate la fel dar o gramada de coduri.
Cei care ati mai schimbat faruri aveti idee care este faza, daca chiar exista diferente intre faruri de Life cu coduri diferite? O explicatie pt nr mare de coduri pt acelasi tip de far?
Multumesc


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sandu Dumitru
post 4 Nov 2022, 19:56
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 November 22




Salut!Sunt nou pe forum,am un megane 4 ,as vrea sa schimb becurile cu halogen de pe faza scurta și lunga cu becuri led,la far pe faza scurta am lupă ,am înțeles ca nu merge orice bec led pe far cu lupa,ce îmi recomandați?


--------------------
Renault Megane 4 2018 grandtoor,1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 May 2023, 19:12
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(papa_mulo @ 8 Jul 2022, 16:29)
Sunt in situatia de a schimba farul de pe stanga in regie proprie. M-am gandit ca nu o sa fie mare bataie de cap, ca o sa caut far stanga sh pe anunturi sau chiar nou. Stiam ca sunt 3 tipuri de faruri, cele basic halogen cu led de zi doar jos, cele halogen cu led de zi C shape si cele full led. Eu le am pe cele basic...surpriza e ca am intrat pe anunturi de piese pe net si constat ca exista o gramada de coduri diferite pt far stanga pt Life...in poza arata toate la fel dar o gramada de coduri.
Cei care ati mai schimbat faruri aveti idee care este faza, daca chiar exista diferente intre faruri de Life cu coduri diferite? O explicatie pt nr mare de coduri pt acelasi tip de far?
Multumesc
*



Revin cu problema asta. Farul meu are cod 260603157r dar gasesc o gramada de faruri care arata la fel dar au alte coduri. Multe coduri pt acelasi tip de far...oare ce ar putea sa difere de au alte coduri?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hammer
post 25 May 2023, 06:45
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 6 June 03
From: Sighetu Marmatiei




E doar o presupunere, dar ar putea fi faruri similare ca parametri dar cu sistem de reglare diferit...adica cele cu sistem automat sa difere constructiv fata de cele cu sistem manual, chiar daca sunt full led ambele. Cel mai ok ar fi dupa parerea mea sa iei codul de la un model cu full led si sistem manual (presupun) din acelasi an cu a ta sau imediat urmator.


--------------------
Renault Megane IV GT TCE 205 - 2017
Seen it all, done it all, can't remember most of it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nilo
post 25 May 2023, 08:44
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 30 September 18




Grija mai ales la cele led cu lupa , sunt mai multe coduri pentru masinile cu volan pe dreapta decat pe pe cele ca noi cu volan pe stanga smile.gif


--------------------
Reno Megane IV Intense 2018 1,33 6M
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goguspan
post 26 May 2023, 08:32
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 7 November 13




cei ce se tem cu ingalbeneala n far uitati va pe DRL si vedeti solutia, se pot face, am reusit eu unul polisand doar fibra, daca ai noroc scapi cu atat, daca nu schimbi si ledul si gata, problema asta este si la bmw audi, skoda numa din ce am vazut eu


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgeleus
post 18 Jan 2024, 12:26
Post #69


georgeleus


Group: Members
Posts: 129
Joined: 1 July 21
From: Ploiesti




QUOTE(papa_mulo @ 8 Jul 2022, 15:29)
Sunt in situatia de a schimba farul de pe stanga in regie proprie. M-am gandit ca nu o sa fie mare bataie de cap, ca o sa caut far stanga sh pe anunturi sau chiar nou. Stiam ca sunt 3 tipuri de faruri, cele basic halogen cu led de zi doar jos, cele halogen cu led de zi C shape si cele full led. Eu le am pe cele basic...surpriza e ca am intrat pe anunturi de piese pe net si constat ca exista o gramada de coduri diferite pt far stanga pt Life...in poza arata toate la fel dar o gramada de coduri.
Cei care ati mai schimbat faruri aveti idee care este faza, daca chiar exista diferente intre faruri de Life cu coduri diferite? O explicatie pt nr mare de coduri pt acelasi tip de far?
Multumesc
*





Si eu sunt pus in aceeasi situatie.
Dupa accidentul despre care v-am povestit acum 2 ani nu mai imi functiona banda de jos a C-ului de la DLR.
Nu mai tin minte pe unde am scris ca stiu c-am mai dezbatut o data pe-aici, nu mai gasesc postarea neam.

In fine, mi s-a zis ca e un montaj cu 3 leduri in spate , trebuie scos, vazut daca e acel LED care serveste partea de jos "afumat", ca sa-l schimb, ca _ cutare.

Bineinteles ca nu m-am preocupat, c-am zis ca merge si in doua, am trecut un ITP cu el asa, in fine.


Problema e ca nenorocitu , fiind crapat sus, incepuse sa se abureasca din ce in ce mai rau si cred eu ca tot aburul ala si toata apa de pe sticla pe dinauntru a provocat arderea respectivului montaj.
De o saptamana nu mai am DLR pe stanga. Cele doua becuri de scurta si lunga merg.


N-ar fi asta o problema, am un preten la reprezentata cu masina identica, a avut si el un accident, i-a ramas DLR-u intact, mi-l poate da si ma inteleg cu el.

Dar nu as vrea sa schimb doar nenorocirea aia, pentru ca daca in continuare am apa pe dinauntru, in continuare va fi supusa la stres partea electronica.

La dezmembrari nu am gasit nimic pe PRAHOVA. Am dat cautare la DEZ, am dat sfoara si pe la colegi, nimic inca.


Fina-miu poate sa-mi aduca pe discount doar carcasa farului noua , OE , la 1.250 ron.
Asta ar insemna ca eu sa recuperez de pe farul vechi tot (motorasu de nivel, becuri, etc), sa iau DLR-u de la pretenul celalalt si sa le asamblez pe toate pe noul far.


Se merita combinatia ?
Am sanse de reusita ?


SAu mai trebuie sa tin cont si de alte aspecte ?


Va multumesc.

This post has been edited by georgeleus: 18 Jan 2024, 12:27


--------------------
Renault Megane IV 2017 KH2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kermex
post 25 Mar 2024, 21:33
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 28 March 23




La mașina mea, din semnătură, nu se pot pune semnalizatoare dinamice, pe spate? Nu mă pricep, de-aia întreb.


--------------------
Renault Megane Equilibre 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BANDOI
post 26 Mar 2024, 08:47
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 July 17




se pot pune, daca schimibi lampile


--------------------
renault megane 4gt 2016+talisman 2.0dci 200 megane 2016/zen+modif spre intens/2016/2019 - ag 4 brs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 19:57
Dacia