Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Miros ambreiaj incins

remesh
post 30 Mar 2010, 08:19
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




salutare. Am si eu o problemutza cu masina din semnatura. Pe drum " accidentat " - unde e necesar sa o tin din ambreiaj, chiar si in oras se simte mirosul specific al ambreiajului incins. La drum intins nu patesc asa ceva, pe camp inteleg sa faca asa, dar in orash? e normal? care ar fi problema si cum as remefdia-o. Daca ma insel eu si nu e de la ambreiaj , astept pareri.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 30 Mar 2010, 12:01
Post #2


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 8.173
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




daca tot iti place sa ai piciorul pe ambreaj macar sa nu o turezi excesiv.

vezi ca daca mai mergi cu ea asa o sa schimbi ambreajul cat de curand.

daca se intampla de 2-3 ori iarna cand patinezi sa miroasa ambreajul nu-i bai, dar cand faci o regula nu este bine.

apropo miroase a mortaciune cand se incinge wacko.gif

This post has been edited by wolfin: 30 Mar 2010, 12:02


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Mar 2010, 12:05
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.438
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




De obicei cam ala e mirosul ... sau mai bine zis ... e un miros "specific".

Asa ... cat are discul de ambreiaj ? km ... + nici pe drum accidentat nu ar trebui sa simti acest miros (ok ... "daca o conduci bine" ... ) ... s-ar putea sa-ti patineze putin si din aceasta cauza sa simti mirosul.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 30 Mar 2010, 12:24
Post #4


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




mirosul ar trebui sa se simta in habitaclu sau in compartimentul motor? sau si-si, dar mai mult in compartimentul motor?


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Mar 2010, 13:01
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.438
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Se incinge, "iese fum" ... pute peste tot ... dar teoretic - mai mult in compartimentul motor.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 30 Mar 2010, 14:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 985
Joined: 5 December 09




Eu patesc asta la borduri, cand incerc sa urc cu roata lipita de ele si cu grija sa nu fuga masina in ceva. Nu ar trebui sa miroasa decat in cazul in care tii ambreiajul mai mult decat trebuie si acceleratia la fel. Nu stiu de cand conduci, dar banuiesc ca tii ambreiajul apasat ca sa nu-ti moara motorul. Daca ciupesti acceleratia si ai cel putin 1100 rpm nu-ti moare ( asa e la mine) si tii f putin ambreiajul. Asta la denivelari. Iar in oras mers din aproape in aproape... nu am patit niciodata asa, aici ar trebui sa sincronizezi mai bine ambreiajul si acceleratia. Daca ambreiajul e cam tare, cum il am si eu, e de inteles, dar se poate si fara sa-l incingi.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 30 Mar 2010, 16:26
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




conduc de 8 ani, si am facut ceva km - deci nu cred ca e cazul ca nu stiu sa conduc ( anul trecut am facut 40.000 tot cu un clio) . Masine are 70.000 km iar senzatia mea nu e nici pe departe ca as chinui ambreiajul, de aceea sunt tare nedumerit. Pana acum am condus numai masini aproape noi si nu imi e familiar mirosul de ambreiaj incins, dar am presupus ca nu are de la ce altceva sa fie. Pedala este destul de tare, cursa destul de scurta ( nu trebuiesa ridic pana sus piciorul ca sa plece dupa loc), masina nu tremura sau alte minuni la plecare de pe loc. Ar putea fi altceva ? Asta in conditiile in care temp la apa nu e ridicata si nici presiunea la ulei nu face probleme.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Mar 2010, 16:34
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.438
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Aaa revin cu "intrebarea" - oare nu patineaza putin. Ai tras frana de mana bine si ai incercat sa pleci cu ea de pe loc sa vezi daca patineaza ambreiajul sau e ok ?

Si a doua chestie ... "nu trebuiesa ridic pana sus piciorul ca sa plece dupa loc" dar asta nu inseamna ca discul de ambreiaj face contact corect ... dar asta s-ar intampla numai daca iti sprijini piciorul de pedala si asa mergi cu ea apasata putin ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 30 Mar 2010, 17:07
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




Sa ne intelegem : Masina e luata acum 1 luna de la un batranel. Eu nu am de unde sa stiu cum a condus omul masina.
Nu prea ma pricep la notiuni de mecanica, stiu ce inseamna sa patineze dar nu stiu care sunt simptomele.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 30 Mar 2010, 18:36
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.438
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pai simptomele ar fi ... se tureaza "aiurea" ... incearca asa cum am spus ... masina in mod normal o sa se lase bine pe puntea spate si o sa vrea "sa plece", daca in schimb se lasa pe spate dar nu prea tare si turatia urca spre 4000 rpm si nu prea arata ca ar vrea sa plece de pe loc exista sanse multe ca ambreiajul sa patineze.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 30 Mar 2010, 19:17
Post #11


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.428
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Ori cum spune Andrei ori te duci cu ea pe la 40-50km/h, ii dai a 5-a ca taximetristii icon_mrgreen.gif , ridici piciorul de tot de pe ambreiaj, mergi cu 40-50 cativa metri dupa care accelerezi tare si brusc.
Daca masina tinde sa ia viteza usurel, atunci e ok, dar daca se tureaza mult si brusc dar viteza nu creste....atunci iti patineaza.

Pe de alta parte....chair si pe drum denivelat nu e ok cu "tinutul din ambreiaj"....adica macar teoretic, in afara de plecarea de pe loc si de schimbarea de treapta.....nu prea mai ai ce cauta cu piciorul pe pedala de ambreiaj...nici macar rezemat.

Concluzia...daca ambreiajul nu patineaza, atunci soferul e problema...si trebuie sa-ti schimbi stilul de condus si sa nu-l mai patinezi tu. Plec insa de la premiza ca patineaza el ca urmare a unei exploatari necorespunzatoare a proprietarului anterior.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 31 Mar 2010, 07:42
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Problema la 1.4 8v este ca ambreiajul prinde prea jos si nu prea ai ce sa-i faci ca se regleaza automat. Si mie mi-a mirosit cand am urcat anul trecut la Balea cu 4 persoane in masina si a trebuit sa o ambalez mai tare.
Tatal meu obisnuit cu dacia si cu acceleratie "tare" a reusit sa faca miros de ambreiaj la o simpla scoatere din garaj.
Daca mirosul nu apare doar de la accelerari mai "brutale" fara sa fi apasat ambreiajul nu e cazul sa iti faci probleme.
Si eu zic sa renunti la "menajatul" masinii din ambreiaj, cum zice valllxx!


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 31 Mar 2010, 10:25
Post #13


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.438
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La masinuta mea pedala prinde la mijloc asa cum trebuie zic eu smile.gif ... esti sigur ca este o generalizare bardu ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 31 Mar 2010, 14:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Asa mi-a zis si expertul Lion dupa ce mi-a frecat masina pe dealul de la Vatman: "Ti-o reglez si cand apesi se face tot asa".
La mijloc vreau si eu dar inclusiv aici pe forum am auzit exact aceeasi treaba cu reglarea automata, iar tiganii gen distantier la furca n-am vrut sa fac. sad.gif


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 31 Mar 2010, 14:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




Am facut si exeprimentul cu plecatul de pe loc cu frana de mana trasa si cu mers cu a 5-a cu 40 -50. Nu prezinta simptome de patinat. Incep sa ma gandesc ca nu e de la ambreiaj. Ma gandesc sa nu fie ceva pe partea electrica, nu stiu. Sotia mea sustine ca miroase a plastic topit. Eu am presupus ca e de la ambreiaj , dar nu stiu ce poate fi. Ciudat e ca nu am mai simtit mirosul de cateva zile.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 31 Mar 2010, 15:03
Post #16


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.438
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Plastic topic si ambreiaj ... sa zicem ca seamana dar totusi nu prea ... daca ai dubii mai intreaba pe cineva cand simti mirosul din nou.

bardu ... nu nu nu, nici nu ziceam de tiganii ca nu-mi plac nici mie, dar totusi eu asa stiu ca: o pedala de ambreiaj buna/normala/ok/optima/etc. prinde pe la mijlocul cursei si ca nu este deloc sanatos sa ti piciorul pe ambreiaj in mers (mai sunt unele persoana care-si sprijina piciorul pe pedala) ... cat despre reglaj, poate ca trebuie sa mai ceri parerea unui mester ... la chestii de genul, fac dar tot asa face, as fi stat langa el cand facea treaba ca sa ma conving ca nu-si bate joc si apoi sa vad eu ca "sare" din nou in pozitia anterioara.

P.S. Patanie cu mester manole duminica. Merg cu un amic la vulcanizare, schimb de vara, monteaza toate rotile si zice gata liber. Eu zic, pai nu, hai sa verificam presiunea. El nu domle ca am bagat egal in toate. Cat ? 2.4. Si noi am spus nu, 2.2 fata si 2.1 spate ca asa scria in carte. Nervos aduca manometrul si se apuca de treaba. Taran cu sunt ii stau in spate sa vad ce face. Fata stanga 3.1, spate stanga 3.4, fata dreapta 2.8, spate dreapta 3.1. Asa ca ... eu m-am lecuit a n-a oara de mesteri care stiu ei ce fac si cum fac totul.

Imi cer scuze pentru lungimea postului si offtopic.

V-as recomanda totusi sa incercati sa reglati cumva pedala, sau daca v-ati obisnuit asa e ok. remesh studiaza te rog mai clar despre ce este vorba ca sa intelegem si noi si sa stim despre ce este vorba. Multumim,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bardu
post 31 Mar 2010, 15:26
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 602
Joined: 21 March 08




Cu respect, atata vreme cat nu "caraie" cand bag in viteza si nu "duce" rulmentul cand nu se foloseste pedala e ok, m-am obisnuit sa prinda mai jos.
Tin minte si mai intreb si la alt service daca e adevarat sau e doar basm ambreiajul autoreglabil, la lion nu mai merg!
@remesh eu cred ca sotia ta e de vina icon_mrgreen.gif!


--------------------
Renault Symbol Fidji - MS-08-?MS
Intrebare: Cum se pune la loc dopul la o sampanie?
Raspuns: Intrebati-l pe Geoana.
1,4L, 8V @ 75Cp | aprilie 2008 @ 6,8Km!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd September 2024 - 04:20
Dacia