Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane Bicorp Prima vs Clio 3 Dynamique

stef12
post 12 Dec 2007, 23:39
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 22 November 07




Serus este dealerul. Iar informatiile le-am luat de pe site...
Modificarile s-au facut in seara asta pe la ora 20:00 sad.gif.
Pai dupa atatea argumente ca Megane, fie el si chior..., ar fi mai bine decat Clio Dynamique, acum sa inteleg ca raman totusi la varianta Clio? sad.gif
Off, nu stiu ce sa fac, iar modificarea asta asa subita chiar mi-a dat peste cap toate calculele...


--------------------
Dacia Suprenova 2002 - Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 13 Dec 2007, 00:14
Post #32


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Daca tot te tenteaza authentique de ce nu? Strangi putin cureaua dar sigur nu vei regreta dupa ca ai facut alegerea asta...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 Dec 2007, 09:04
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Cum am mai zis: Megane! wub.gif wub.gif


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin_f39
post 13 Dec 2007, 13:07
Post #34


Ferrari fan


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 22 August 05
From: Galați




QUOTE(stef12 @ 11 Dec 2007, 21:12)

Raman totusi la diesel pentru ca.. Bucurestiul e Bucuresti smile.gif. Iar un 1.6 16V benzina sigur nu scoate sub 12-13 in minunata noastra capitala. Deci, m-ar interesa sa si merg cu masina nu doar s-o am smile.gif.
*



Alege Megane, in detrimentul lui Clio, fara sa te gandesti. Argumentele scrise de colegii de pe forum sunt foarte bine intemeiate.
Acum, insa, din ceea ce vad eu, la Bucuresti nu se circula! LA Bucuresti se sta, se pierde timp in trafic. Unde vrei tu sa mergi cu ea in oras?
Chiar si asa, parerea mea este, tinand cont de faptul ca partea financiara este foarte stricta, sa te mai gandesti la partea cu achizitionarea unui Diesel. Din start ai scadea vreo 1500 euro daca ai cumpara un Otto. Fa-ti un calcul si vezi in cat timp ti-ai amortiza banii astia. Daca intr-adevar un benzinar in Bucuresti ar scoate 12 litri / 100 km, crezi ca un dizelache ar scadea sub 8.5 - 9 litri / 100 km?


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp Dynamique 1.6 16V (2007) - GL
I'm the freedom man / That's how lucky I am.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 13 Dec 2007, 13:14
Post #35


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




dumid : Foarte simpatica masina, dar daca vrei un sfat, cand nu ai ce face cu ceva bani ti-as recomanda sa iti vopsesti bandourile ca restul masinii, sa fie aceeasi nuanta si sa luceasca... Nu e practic dar e superb biggrin.gif

Cat despre topic, parerea mea e sa studiezi mai bine ambele masini si sa faci test drive pentru ca noi nu te putem ajuta prea mult -- fiecare are parerea lui...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 13 Dec 2007, 13:25
Post #36


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(sorin_f39 @ 13 Dec 2007, 13:07)
Fa-ti un calcul si vezi in cat timp ti-ai amortiza banii astia. Daca intr-adevar un benzinar in Bucuresti ar scoate 12 litri / 100 km, crezi ca un dizelache ar scadea sub 8.5 - 9 litri / 100 km?
*



Da, scade.
In conditiile de trafic din ultimele 2 saptamani, un 1.6 16v consuma aprox. 13-14%, ca o medie.
Un diesel 1.5 80 CP consuma, in aceleasi conditii de trafic, 7-8%.
Rezulta o economie de aprox. 5-6 l la fiecare 100 km. Ca n-or fi 5-6 si or fi 4-5... tot e o diferenta.
Valorile astea sunt pur informative, nu au o baza de calcul riguroasa, dar pot sa garantez pentru ele wink.gif Daca cineva are timp sa ma creada, bine, daca nu, la fel de bine.

Si nu e vorba numai de consum, e vorba si de confort, atat din pdv al conducerii cat si din pdv psihologic: este foarte reconfortant sa alimentezi la 3-4 saptmani, in conditiile de trafic nebunes de azi.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LNG
post 13 Dec 2007, 14:59
Post #37


.


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 August 07




Da, e vorba de impactul psihologic. Eu de exemplu dorm mai linistit noaptea stiind ca sunt altii care cheltuie mai mult ca mine pe combustibil.
In rest nu ma intereseaza in cat timp se amortizeaza investitia.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 13 Dec 2007, 15:39
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eu mi-as lua clio daca nu ai neaparata nevoie de diferenta de spatiu, sau megane sedan manager care este 13700 cu vopsea metalizata. Dar totusi un clio dynamic este 12998 cu clima si cu vopsea metalizata. Pentru maxim 4 persoane si pentru un condus preponderent in oras si pentru bugetul de care dispui cred ca un clio la 13000 ar fi foarte bun.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanu_WZI
post 13 Dec 2007, 15:48
Post #39


Membru in trecere


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 August 07
From: Bucuresti




deja l-am bagat in ceata pe bietul om!

concluziile care se desprind la prima vedere ar fi :
1 ). - alege megane in detrimentul lui clio
2 ). - alege o varianta mai echipata decat Prima pentru ca aceasta iti va aduce o multime de "neplaceri" (pret mic la revanzare, optiuni pe care nu le ai si pe care mai tarziu le-ai vrea etc.)
2' ). - daca nu ai banii de o versiune mai dotata mai asteapta o luna (sau imprumuta-te de niste bani la cunostinte). Nu-ti iei masina in fiecare zi. O iei ca sa o ai cativa ani. Nu te grabi ca si cand te-ai duce la cumparaturi in Hypermarket.

Succes!


--------------------
Megane Sedan Manager 2007 - 1.5dCI 85CP Euro4
Logan VAN 2007 - 1.4 MPi
Clio Symbol Expression 2005 - 1.5 dCi 65CP Euro3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 22:26
Dacia