Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imbunatatiri Laguna III, estetice si/sau functionale

Boggy
post 30 Jan 2017, 18:31
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Pentru toti cei care m-ati citat si m-ati acuzat ca nu vad bine: trebuie sa fac o clarificare.
Eu tin luminile aprinse si pe spate tocmai pentru acei oameni care nu vad bine, sunt distrati de pasari, scriu mesaje pe telefon sau alte prostii.
Daca eu prefer, pentru siguranta mea, sa circul cu pozitiile aprinse, de ce ma blamati si ma trimiteti la oftalmolog? Ceva nu se leaga, nu?
Nu cumva credeati ca eu, fiind chior si mergand cu pozitiile aprinse, conving, printr-o minune, toti ceilalti soferi sa faca la fel, pentru a-i vedea, eu, mai bine? SERIOS?!? Nu va inteleg logica!

@marius80_eugen - calmeaza-te si vei trai mai mult; oricum, te agiti degeaba; daca m-ai cunoaste, sigur ti-ai dori sa intalnesti numai oameni ca mine, pe drum


--------------------
Renault Laguna III 2.0dCi 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 31 Jan 2017, 08:28
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Problema e ca mergand cu pozitiile aprinse un sofer care vine din fata poate crede ca esti stationat. Si se baga in depasire ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 31 Jan 2017, 10:41
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Soferul care crede ca o masina cu pozitiile aprinse este stationata si nu se pricepe la a aproxima distantele,mai bine sa predea permisul.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 31 Jan 2017, 20:15
Post #94


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(madhorsefuzzy @ 31 Jan 2017, 08:28)
Problema e ca mergand cu pozitiile aprinse un sofer care vine din fata poate crede ca esti stationat. Si se baga in depasire...
*



Pai cred ca era vorba de pozitii aprinse strict in oras. In afara ar trebui sa fie aprinse luminile de intalnire (in niciun caz DRL).

Sotia merge cu faza scurta aprinsa si in oras. Eu incerc sa nu obosesc foarte tare farurile adaptive si tin doar pozitiile.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 31 Jan 2017, 21:22
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(mars @ 31 Jan 2017, 21:15)
........................................ Eu incerc sa nu obosesc foarte tare farurile adaptive si tin doar pozitiile.
*




Sunt mai vizibile becurile de 21W de la DRL-uri, decat pozitiile de 5W. Dar na, pe pozitii se aprind si ledurile spate. Eu tin farurile pe auto si DRL-urile tot timpul. De cate ori am traversat tara, nu am intalnit echipaj sa ma opreasca din cauza asta. Si tot cu DRL-urile si pe autostrazile de "afara". In tunele, se aprind automat farurile si DRL-urile se sting.

This post has been edited by digioptic: 31 Jan 2017, 21:27


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 31 Jan 2017, 21:25
Post #96


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Desigur. Dar din spate?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 31 Jan 2017, 21:27
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




am editat blush.gif


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 5 Feb 2017, 22:13
Post #98


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(marius80_eugen @ 28 Jan 2017, 01:23)
Deci ziua , cu soarele pe cer, aveti nevoie ca masinile din fata voastra sa tina aprinse pozitiile ? Pe bune ?
*


Nu, ei as, cum sa tina pozitia aprinsa?
Faza scurta, daca e lege nu pozitie, drl, tocmeala, e "lumini de drum" - punct.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 6 Feb 2017, 11:14
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Ma tot uit pe site-urile astea cu jante. Si ca sa nu fiu pacalit cu nus' ce no-name-uri chinezesti si casante, ca e plina piata la noi, bag denumirea jantei in google si la unele gasesc si site-ul oficial al producatorului. Nu ca n-ar fi si posibilitatea sa cumperi o copie foarte bine facuta dupa o marca celebra... blush.gif . Dar na, sa nu mergem pana acolo.

Si cum nu-mi vine sa pun chiar ultima "ieftineala" ca numai ieftine nu sunt la 18", gasesc niste modele tare faine la ETA-BETA. Cica tot italieni si cu design asemanator de ce doream de la OZ, dar cu preturi cam la fel dry.gif

In fine, au pe site un configurator foarte interesant in care iti poti up-load-a poza propriei masini, ei propunandu-ti cateva modele pentru automobilul indicat in obtiuni. Interesant ca la coupe, ei propun doar PIUMA, un model de janta care seamana foarte mult cu ITALIA 150 de la OZ. Altele nu mai apar, ciutat. Daca in loc de LAGUNA III coupe, ii dau Laguna III simplu, propune mai multe modele, in tabele de informatii cu ET-ul destul de permisiv. Nu stiu sa fie diferente intre puntile coupe-ului si Lagunei normale, poate propunerile sunt cu rol estetic mai mult. Un model luat in calcul, dar in doua feluri de finisare, silver si black polish, am pus in atasament.

Daca vreti sa va jucati cu configuratorul, e fain si la sfarsit salveaza si un PDF:

http://www.etabetawheels.it/index.php?opti...mid=224&lang=it

astea ar fi alegerea cu estetica cea mai interesanta:


si PDF-ul cu pricina, nu prea i-am potrivit cerculetele jantelor bine pe poza, dar merge de o ideie:

This post has been edited by digioptic: 6 Feb 2017, 11:21

Attached thumbnail(s)
etabeta_piuma_silver.jpg ( Size: 110.23k ) Number of downloads: 723
etabeta_piuma_black_polish.jpg ( Size: 108.14k ) Number of downloads: 729


Attached File(s)
Attached File  configuratore__2_.pdf ( 837.11k ) Number of downloads: 24


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fmcosmin
post 6 Feb 2017, 11:58
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 24 November 11
From: Bucuresti




@digioptic: am vazut ca te uitai la niste jante after market. Eu mi-am cumparat astea anul trecut, noi, de la o firma din Sibiu si am fost f multumit de ele (~400eur) (am tot "pandit" sa iau ceva de origine dar nu am gasit la un pret decent). Eu am vrut de 16 ca asa aveam cauciucurile si rezista mai bine la drumurile noastre.

Attached thumbnail(s)
20160322_174540.jpg ( Size: 1.44mb ) Number of downloads: 807
20160322_171825.jpg ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 788


--------------------
Renault Laguna III Break 2008, 1.5dci 110CP
Megane 2 hatchback, 1.5dci, 110, 6 viteze
Laguna 3 break, 1.5dci, 110, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 6 Feb 2017, 15:50
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Sunt chiar frumusele jantele tale, dar am mai zis cu ceva posturi in urma, gusturile omului sunt inatacabile smile.gif . Intotdeauna, am sustinut ca pentru clasa acestei masini, jantele ar trebuii sa fie multispita, dar iarasi, poate ating orgoliile unora si nu vreau sa fac judecati de valoare la gusturile lor.

Design-ul reusit al unei caroserii sta cel mai bine in simplitate. Laguna III, criticata si urata de unii, sau iubita si apreciata de altii, cred ca e singurul renault care mai pastreaza linia eleganta a unei masinii frantuzesti. Acum, cred ca au ales o linie gresita, mergand cu noile modele dupa un design rigid, teuton. Linia trebuie sa fie simpla si mai ales CONTINUA ! NU am sa inteleg niciodata, designul asiaticelor, cu linii scurte, dure si mai grav curbe cu prea multe puncte de inflexiune. Dar, asta e, designul nu e facut sa fie apreciat pentru simplitate si eleganta. Acum trebuie sa socheze si mai ales masina sa se vanda. Alegi o janta nu dupa cum bate vantul printre posesori si mai ales indiferent de masina. Jantele cu care vin masinile sunt atent studiate de designeri, nu se cer unui producator un volum de jante dupa pret si cate are in stoc, se cere un anumit desen.

Am ales modelul respectiv tocmai pentru spitele usor curbate in acord cu linia caroseriei a farurilor ovoidale, usor umflate, ca sa ma exprim simplu. Modelul de jante cu care au venit Lagunele dupa face-lift-ul din 2012 parca, cele negre, si ele sunt atent studiate, au acele curburi line ale spitelor in perfecta armonie cu linia fluida a caroseriei. Am zis ca nu-mi plac, pentru ca au prea putine spite, doar 10, altfel sunt perfecte pentru masina asta, dar mai potrivite cele multispita. Deci vreau ceva intre curbura astora de la face-lift si cele multispita cu care s-a lansat laguna III coupe, de asta am ales acel model.

Inlocuirea jantelor e un moft pana la urma. trecerea de la 17 la 18" inseamna "pierdere" doar de aproximativ 6mm la talon, eu zic ca e nesemnificativ, dar estetic e un castig. Cred totusi ca e putin 16" la masina asta.

This post has been edited by digioptic: 6 Feb 2017, 15:58


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 6 Feb 2017, 18:32
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




o intrebare, cred prosteasca,se poate face face lift la bara fata? ,a mea e de anul 2008,si as vrea sa pun o bara de 2011,unii spun ca nu se potriveste din cauza farurilor ,unii spun ca merge fara probleme.ma refer sa nu dau banii pe bara degeaba
multumesc(se vede poza la avatar)

<span class='edit'>6 Feb 2017, 17:39:</span>
a si apropo cu luminile de zi,in 2014 am venit cu masina in tara ,pe la brasov ,cam inainte de brasov cu vreo50 km de brasov ,m-a oprit un politai si va jur ca nu mint,mi-a zis ca de ce nu merg cu farurile aprinse,am spus cu respect ,dar masina e dotata cu lumini de zi din fabrica,el a zis ca : as putea sa te amendez ca nu ai aprins farurile,.....ok am zis ca o sa le aprind,ca sa nu ma certcu el,pina la urma intrebarea e se poate amenda pt asta?eu tin intodeauna farurile pe automat

This post has been edited by andru1973: 6 Feb 2017, 18:40


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Feb 2017, 20:02
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




fmcosmin arata bine jantele, dar se "cere" mai mari. Eu nu le-as pune decat cum am si acum pe anvelope de iarna. Vezi ca in topicul de anvelope am pus poze cu ale mele si au costat la Emag 1.280 lei, noi, anul trecut si sunt unele dintre cele mai usoare si zic eu de marca si sunt f. multumit de ele. Mie imi place ca se vad foarte tare discurile prin ele si sunt "de efect".
digioptic ... e un moft scump rau, mai ales la anvelope si cred eu ca riscurile cresc mult pe drumurile noastre.
andru vezi ca sunt mai muilte diferente intre cele doua bari si sincer iti recomand sa stai linsitit. A mea din 2012 este mai "subreda" decat cea din 2008, are partea din mijloc separat din plastic si sunt probleme si la stropitorile de faruri.
Daca se mai intampla treaba cu politistul suna la 112 supracontrolul de la rutiera pentru reclamatie de abuz. Legislatia europeana prevede sa aprinzi farurile de intalnire DACA masina nu este dotata cu DRL.

This post has been edited by marius80_eugen: 6 Feb 2017, 20:07


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 6 Feb 2017, 20:05
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(andru1973 @ 6 Feb 2017, 19:32)
..................................... ,m-a oprit un politai si va jur ca nu mint,mi-a zis ca de ce nu merg cu farurile aprinse,am spus cu respect ,dar masina e dotata cu lumini de zi din fabrica,el a zis ca : as putea sa te amendez ca nu ai aprins farurile,.....ok am zis ca o sa le aprind,ca sa nu ma certcu el,pina la urma
*




Dar prin tari straine ai intalnit vreun garcea de asta sa te ameninte cu amenda ca n-ai aprins farurile ? Nu baga in seama orice...


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 6 Feb 2017, 21:13
Post #105


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(andru1973 @ 6 Feb 2017, 18:32)
o intrebare, cred prosteasca,se poate face face lift la bara fata? ,a mea e de anul 2008,si as vrea sa pun o bara de 2011,unii spun ca nu se potriveste din cauza farurilor ,unii spun ca merge fara probleme.ma refer sa nu dau banii pe bara degeaba
multumesc(se vede poza la avatar)
*



Farurile au exact aceeasi forma, la fel si capota. Bara de ph.2 se poate pune pe ph.1 fara nici o problema, au mai fost facute conversii din astea. Uite aici un coleg din Franta, care a luat piesele noi de la Renault - http://www.planeterenault.com/forum/laguna...e-2-t35472.html


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Feb 2017, 21:29
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




A mea din 2012 are altfel plasticul de sub capota, de deasupra radiatoarelor, fata de L3 din 2008, cel putin eu asa am vazut. La sfarsitul saptamanii mai fac o vizita si voi face si poze la ambele masini. Pe mine ma bate gandul sa pun spalatoare la a mea, care are halogen cu lupa, nu xenon si de asta m-am uitat la diferentele de bare fata.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 6 Feb 2017, 21:52
Post #107


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Sunt absolut la fel, singura diferenta este capacul de peste motor, la ph.1 este argintiu, la ph. 2 este negru. Uite aici cum arata ph.1, e identica cu ph.2. Cel putin a mea este la fel.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 7 Feb 2017, 06:08
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(marius80_eugen @ 6 Feb 2017, 21:02)
fmcosmin arata bine jantele, dar se "cere" mai mari. .................................
digioptic ... e un moft scump rau, mai ales la anvelope si cred eu ca riscurile cresc mult pe drumurile noastre.
...............................................
*



Se "cere" cum zici tu, pentru ca asta e clasa masinii. Nu poti sa te raportezi la "barcile" americane incaltate cu 15" ca asa era moda la '66. Deja renault a trecut la 18 sau chiar 19" la talisman. Dar fiecare o doteaza cum doreste, traim intr-o tara libera, zice-se...

Cat despre moftul meu, am pe coaja cu care ma deplasez zilnic, o compacta ieftina, 17"de vara, ca asa a venit masina si 16" pentru iarna, pe niste jante chinezesti de aliaj. Erau mai ieftine astea de aliaj, ca unele de tabla. Si nu-mi pare rau, au rezistat. Riscuri zici, la o diferenta de cativa milimetri la talon ? De la 17 la 18" zic. Cum sa pun la laguna de 16" ?

Sau mai bine sa intreb (retoric evident), cum s-o las pe 17" ? biggrin.gif

This post has been edited by digioptic: 7 Feb 2017, 06:16


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Feb 2017, 07:10
Post #109


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




17" si 18" cer anvelope XL, ceva mai rezistente decat alea normale. Eu nu am avut probleme pana acum.

This post has been edited by mars: 7 Feb 2017, 07:10


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 7 Feb 2017, 08:14
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(mars @ 7 Feb 2017, 08:10)
17" si 18" cer anvelope XL, ceva mai rezistente decat alea normale. Eu nu am avut probleme pana acum.
*




Asa este, Laguna este o masina grea. La fel si cu jantele. Nu poti pune chiar orice "finuta" cu 5 spite doar ca da bine. Toate modele de jante cu care au venit lagunele, au minim 10 spite. Janta nu e chiar un moft, are in primul rand un rol functional si la urma e cel estetic.

Se circula bine merci in romania cu 19" pe kadjar si talisman, nu stiu de unde teama asta ca trebuie sa ai probleme cu o janta mai mare... wink.gif


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Feb 2017, 08:37
Post #111


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(digioptic @ 7 Feb 2017, 09:14)
Asa este, Laguna este o masina grea. La fel si cu jantele. Nu poti pune chiar orice "finuta" cu 5 spite doar ca da bine.
Eu zic ca poti. biggrin.gif


Attached thumbnail(s)
22a.jpg ( Size: 90.68k ) Number of downloads: 788
23a.jpg ( Size: 83.93k ) Number of downloads: 294


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 7 Feb 2017, 09:09
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Sigur ca da, nu te opreste nimeni... tongue.gif Doar ca sunt pline nemtestile de la noi de "5 spite", trebuie sa puna toata lumea modelul asta... wink.gif


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Feb 2017, 11:16
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(digioptic @ 7 Feb 2017, 06:08)
Se "cere" cum zici tu, pentru ca asta e clasa masinii.  Dar fiecare o doteaza cum doreste, traim intr-o tara libera, zice-se...
Cat despre moftul meu, am pe coaja cu care ma deplasez zilnic, o compacta ieftina, 17"de vara, ca asa a venit masina si 16" pentru iarna, pe niste jante chinezesti de aliaj. Erau mai ieftine astea de aliaj, ca unele de tabla. Si nu-mi pare rau, au rezistat.  Riscuri zici, la o diferenta de cativa milimetri la talon ? De la 17 la 18" zic.  Cum sa pun la laguna de 16" ?
*


Dupa cum poti observa si eu folosesc pe 16' de iarna pe aliaj, dar asta pentru ca aveam deja jantele cumparate si erau noi, iar anvelopele nu m-au "uscat" la buzunar. Am spus ca "cere" pentru ca si la la mine cere ... dar va primi doar vara, pentru ca noi oricum avem drumurile ca dupa bombardament. Si sa stii ca se simte la orice diferenta dintre 16 si 17. Poate 18 sa fie si mai dure decat 17, dar nu am nevoie de asa ceva.
In tura pe la munte am vazut ca sta foarte ok pe viraje si cu cele de 16 pe ud, iar la vara ... abia astept sa vad cum va fi. Pana atunci va primi si un cip, dar deocamdata sunt pieton dupa numere ... este o birocratie incredibila la inmatriculari.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Feb 2017, 20:14
Post #114


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai pe acelasi criteriu unii nu isi cumpara anvelope de iarna runflat pentru BMW, ca sunt scumpe, si merg pe ideea ca sunt mai confortabile cele normale (pe riscul lor, daca fac pana). Asta nu inseamna ca suspensia masinii mai lucreaza asa cum a fost ea proiectata de ingineri si testata in tot felul de conditii.

Dar, una peste alta, sa zicem ca iarna oricum se merge mai incet, nu se forteaza prea tare curbele, deci ar putea fi un compromis OK, dar tot un compromis ramane. Daca as avea in cartea masinii jante de 17" si 18" si anvelope XL (si asa am), n-as pune altceva. O sa vezi tu la vara care e diferenta, mai ales ca nu ai PDG.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 Feb 2017, 21:03
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Acum in cartea masinii am si 16' icon_mrgreen.gif si stiu cum se comporta asa putin , pentru ca am mers cu ea cu anvelope de vara cam o sapt pana sa lel schimb pentru ca asa am luat masina, dar normal ca fiind iarna ... se comporta altfel.
Cu toate astea daca ajungi sa depinzi in curbe de diferenta de stabilitate dintre 16 si 17 ... cred ca mergi totusi cam "la limita" si pe drumurile patriei noastre care sunt foarte jegoase mai ales pe marginea drumului incepand cu pietris, frunze, nisip, crengute, noroi ... si vorbind de "iarna" ... cred ca cele pe 16 isi fac treaba acceptabil ca fiind economice si poate chiar mai "safe" pentru suspensie si directie. Pana la urma vrei sa o si protejezi putin iarna ca sa ai parte de alergaturile din vara.
Sincer nu cred ca arata mai bine masina cu jante de 17 de tabla cu capace decat cu jante de aliaj pe 16' icon_mrgreen.gif daca vorbim de aspect.
Nu incerc sa conving pe nimeni sa ia de 16' daca isi permite de 17', dar daca vrei sa faci si economie si sa fii si safe iarna , 16' e acceptabil. Trebuie sa mentionez ca eu am luat de 16' cu XL de iarna si sunt Nokian-uri pe fata, deci poate ca cele fara XL ar avea burta si s-ar comporta mult mai prost decat cele cu XL mai ales la greutatea masinii.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 Feb 2017, 10:33
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Cel mai bine arata masina cu jante de 19", neomologate. 20" nu cred ca intra.

Se simte diferenta pe curbe si intre 17" si 18".



--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luko13
post 8 Feb 2017, 13:47
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 365
Joined: 21 August 08




Sa mergeti voi cu jante pe 18 si 19 in Romanica, eu am pe 17 si tot mi se pare rigida! Oricum Laguna este o masina prea rigida pentru clasa ei. Nu stiu cum sunt cele achizitionate din Ro , poate au pachet drumuri grele ceva , dar a mea , din Franta ,e tun cand iau liniile de tramvai prin Bucuresti smile.gif)


--------------------
Renault Laguna3 2008/Estate/Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 8 Feb 2017, 14:04
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




QUOTE(Luko13 @ 8 Feb 2017, 13:47)
Sa mergeti voi cu jante pe 18 si 19 in Romanica, eu am pe 17 si tot mi se pare rigida! Oricum Laguna este o masina prea rigida pentru clasa ei. Nu stiu cum sunt cele achizitionate din Ro , poate au pachet drumuri grele ceva , dar a mea , din Franta ,e tun cand iau liniile de tramvai prin Bucuresti smile.gif)
*



Confirm.
Chiar si cu jante de 16 este horror. Inutil de rigida. Fiecare denivelare oricat de mica o simti pana in suflet.


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 Feb 2017, 14:22
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu infirm. Nu mi se pare o masina rigida nici cu jante si cauciucuri pe 18". Dar poate e de la sasiul GT de la 4Control.

Daca ar fi sa imi cumpar niste jante noi cu siguranta as lua ceva pe 19". Si poate nimeresc si aspectul pe langa functionalitate.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 8 Feb 2017, 15:21
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




e bine ca politia nu va zice nimic daca schimbi rotile ma refer la jante daca masina e prevazuta cu 16 si tu pui 17,18,19,,aici e interzis,poti pune ,dar tre sa mergi la RAR sa faci omologarea


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 02:25
Dacia