Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

s-a dus turbina?

dominy
post 4 May 2007, 19:05
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




hai sa va mai povestesc ca eu tot cu buba! aseara cand am spus ca e de la la filtru debitmetru etc nu am scos mufa de pe debitmetru ci doar am desfacut suruburile de la filtru si am tinut capacul in aer cu mufa pusa pe debitmetru, astazi am rugat pe cineva sa imi imprumute de la masina lui debitmetrul si surpriza merge tot naspa ! am inlocuit filtrul de aer cu cel vechi sa vad daca e filtrul de vina dar surpriza tot naspa ! deci ... iar am ramas in suspans, a si am mers si cu mufa scoasa ... tot naspa sad.gif astept iar sa va certati.... si eu sa plang


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 4 May 2007, 19:18
Post #62


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Păi e clară treaba...cum spune titlul topicului..turbina fuse, fuse, și se duse... sad.gif
Turbina nu își mai face treaba, nu mai trage deloc aer...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 4 May 2007, 20:43
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Pai daca e asa cum zici tu si presupunem ca nu e cum zice Catalin...adica sa fie turbina varza... mai avem o varianta.
Cauta bine sa nu ai intreruperi intre intercooler si turbina.

Sa nu fie furtunu iesit, intepat, gaurit...etc
Chiar tu ai remarcat asa ceva, acum cateva zile.

QUOTE(dominy @ 27 Apr 2007, 18:27)
tot eu smile.gif salut ! am dat jos bara etc , m-am descurcat binisor am facut traba ca la carte ! intercolerul e ok : spalat si verificat , trs schimbat ! nu mai stiu ce sa fac muncesc aiurea la masina si puterea data de turbina nu apare! am mai obs ceva astazi cand am dat jos scutul , o baie de ulei in zona din spate adica uleiul cred ca vine de undeva de la intarea sau iesirea in turbina , nu stiu exact daca e spart sau ce o fi pe acolo sad.gif ce sa fac ? help
*



Edit: Cati cp ai ? Sau cati KW, zi-mi exact din talon, ca-s curios de-o treaba.

This post has been edited by andu911: 4 May 2007, 23:14


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 5 May 2007, 10:50
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




120 cai ....aseara ma plimbam cu masina si cand colo a intrat turbina ! sa ma dea cu capu de tetiera .. dar pt un moment f scurt :(si acum tot racita e ..


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 5 May 2007, 12:17
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




Vin cu un mic adaos la ceea ce se discuta aici.
In primul rand scoaterea mufei debitmetrului rezolva problema oarecum partial deoarece calculatorul are in memorie eroarea respectiva si inlocuieste valorile date de debitmetru cu unele "standard".Masina va merge la fel de prost ca inainte daca eroarea nu se va sterge.
Dupa schimbarea turbinei a trebuit sa schimb si debitmetrul cu senzorul de presiune aer admisie.Le-am pus in fata blocului,la bordura,masina mergea la fel de prost ca inainte.Sters erorile si,surpriza sau nu,masina a intrat in valorile normale.
Deci degeaba se schimba unele piese pe care calculatorul le citeste defecte si le memoreaza ca atare daca erorile care le privesc nu sunt sterse.
Dominy pe cat e posibil te voi ajuta cu cea mai mare placere,eventual vom face probe cu piesele de pe masina mea si vom sterge erorile cu tester kts numai sa ma cauti,eventual un telefon nu ar strica.


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 5 May 2007, 13:45
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




120cai! aseara ma plimbam cu masina si cand colo hop sa ma dau cu capu de tetiera ! se simtea turbina masina mergea struna si .. fericirea mea a durat cateva secunde:(


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 5 May 2007, 15:27
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




dominy, du-te la alta service renault, sa faci un test si sa-ti dea un diagnostic....ce-i aia, nu apare nimic...nu exista asa ceva.

Eu cand m-am dus cu mercedesu, la reprezentanta si le-am zis ca nu mai trage, l-au pus pe test si cica nu apare nimic. Zic ba nene, cum dracu sa nu apara nimic, voi nu vedeti ca scrie in bord ca masina a intrat in mers de urgenta si trebuie dusa la serive ?? Dupa aia a venit un baiat mai istet si el a gasit defectu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 6 May 2007, 01:55
Post #68


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Salut,

Un zgomot ciudat... un carait ca de toba sparta poate sa fie de la turbo?
Nu am prierderi de putere, doar zgomotul asta ciudat care se aude din partea dreapta undeva la motor cand accelerez brusc in sarcina. Pe liber nu se aude.

Am fost la renault si au zis ca ar fi de la racordul flexibil pe care ulterior l-am schimbat. Catalizatorul l-am verificat si e ok. Ramane doar turbo.. e posibil? huh.gif


Multumesc.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 11 May 2007, 22:27
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




Sper sa se fi rezolvat problema lui dominy...furtunasele de vacuum de la trs erau inversate...Oare trage mai bine acum?Pe moment a spus ca merge mai bine...


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 20 Mar 2008, 16:13
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Buna ziua! Sper ca aici pot sa-mi spun si eu durerea : sa incep cu inceputul ,ma duc la service reno cu o mai veche problema si anume eroarea de baterie de pe bord dar nu aveam programare (eram in trecere si am zis ca poate arunca cineva o privire si la masinuta mea); toata lumea era ocupata nebunie mare n-aveau timp nici de un Clip dar sefu de service foarte amabil zice ca arunca el o privire in parcare la masina (vorbea de ceva alternator ca nu incarca sau ceva de genu,nu ma pricep la masini asa ca nu stiu ce limba vorbea)si cand deschid capota am zis ca lesin :negru umed langa turbina(ulei evident).Unde dai si unde crapa!Direct m-a lovit omu in crestet "ti-e dusa turbina".Deci eu puteam sa dorm linistit pentru ca n-a avut nici un fel se simptome care sa ma faca macar sa ridic capota dapoi sa ma gandesc ca turbinitza mea se duce dracu.Chiar mergand spre Deva la service am fortat-o putin pt ca in rest o plimb doar in oras si am zis sa-i dau putin aripi (190 arata ceasu fara sa dau a 6-a) deci trage fara probleme.
Acu vin si intrebarile : e posibil sa fie vreun furtun ceva de la care sa se scurga? trebuie schimbata cu totul? ...mecanicu dupa cum am spus era in graba mi-a zis o suma in jur de 1000 de europeni dar nimik mai mult.Si inca ceva : ce se intampla daca circul asa pana rezolv cumva problema?
Era sa uit...era si nivelul uleiului scazut si am mai pus 2 litrii...mi`i se pare cam multicel.Masina are acum 115000 km si avand chitantele de la reno in valoare de 65 de milioane de la revizia de 100000 km nici nu mi-am pus problema ca ar putea avea ceva belele (eu am cumparat masina dupa acea revizie).Incerc sa pun si o poza sper sa reusesc.Multumesc anticipat pentru eventuale raspunsuri.
Sunt negru de suparare nu cred ca mai trebuia sa precizez sad.gif

Attached thumbnail(s)
20032008.jpg ( Size: 131.6k ) Number of downloads: 1345


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Mar 2008, 16:19
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Linisteste-te putin.
Verifica mai intai daca nu cumva e slabit colierul de la furtunul ala.
Cam toate au in zona aia urme de ulei. Acum depinde la tine daca picura sau e doar putin murdar furtunul.
Zici ca ai pus 2 litri de ulei.... ai pus tu cu manuta ta sau vre-un mecanic?
Ar trebui sa verifici joja si sa completezi doar in functie de necesitati.

O turbina dusa tre sa scoata si fum negru. A ta scoate?

This post has been edited by $$ilvviu: 20 Mar 2008, 16:20


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 20 Mar 2008, 16:27
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Eu am pus 2 litrii imediat ce mi-a aratat mecanicul ca mai aveam doar un cerculet de ala cand verifici uleiul cu cartela bagata si apesi butonul de la computerul de bord-sunt 6 cand e nivelul optim parca-(eu nu stiam de treaba aia credeam ca daca imi apare OIL OK e in ordine nivelul uleiului).
Nu scoate fum negru,nu scoate fum mai mult decat ar trebui sa scoata,dimineata e putin mai dens si de culoare alba (din cate stiu asa face cand e motorul rece) in rest dupa cum am mai spus nici o simptoma care sa ma faca sa ma gandesc la turbina daca nu vedeam pata aia.O sa merg la un garaj ceva sa iau si plasticul acela jos sa vad exact.Din pacate nu ma pot duce la service reno pt fiecare chichita desi as vrea pt ca stau la 100 km de Deva singurul oras unde e service reno asa ca o sa gasesc vreun garaj sa vad cum se prezinta cu plasticul acela luat jos.


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 20 Mar 2008, 16:29
Post #73


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Parerea mea e ca ai pus ENORM de mult si ca o strici mai rau cu fiecare secunda in care motorul merge.
Pune frumos manuta pe joja, sterge-o, bag-o inapoi, vezi cat ulei e in motor, da-le naibii de cerculete.

Daca e mult peste maximul de pe joja trebuie sa te duci urgent sa scoti din el...


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 20 Mar 2008, 17:07
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Am fost la un mecanic si-am revenit cu o poza .Dupa cum se observa treaba e cam nasoala.El mi-a zis ca e dus si EGR.Am masurat uleiul si e la limita superioara deci 2 litrii au cam fost lipsa(mananca cam mult)

Attached thumbnail(s)
20032008_003_.jpg ( Size: 141.94k ) Number of downloads: 1661


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Mar 2008, 20:42
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Hmmm......
E umeda pata aia de ulei? Inca o data intreb........ picura pe acolo sau e doar putin ulei imbibat cu praf?
Ai putea sa cureti frumos locul si sa verifici periodic sa vezi daca intradevar scapa ulei.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 20 Mar 2008, 20:50
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Da e umed.O sa incerc si sa curat sa vad cum se prezinta dupa aia,desi daca au intrat 2 litrii de ulei cam pierde ceva nu?Mai pun o poza si cu debitmetru (umed si pe acolo)

Attached thumbnail(s)
20032008_005_.jpg ( Size: 120.65k ) Number of downloads: 1571


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Mar 2008, 21:01
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Cam naspa atunci.
TOTUSI:
Daca zici ca nu scoate fum nu cred sa fie dusa turbina.
Daca cei 2 litri ar fi umblat hai-hui prin intercooler ar fi fost bagati in cele din urma in admisie si arsi, deci rezulta fum.
Din ce ai explicat mai sus reiese ca ai 15000 km cu uleiul asta si ti-a mancat 2 litri.
Se poate sa iti fi bagat baietii doar 4 litri, sa nu mai desfaca un bidon, deci rezulta cam 0.5 l in minus. Mai pune la socoteala cei 15000 km, in care un consum de 1-1.x litri e oarecum normal, sa zicem ca si tu ai bagat 0.5 litri in plus, deci nu ar fi un motiv prea mare de ingrijorare.

Incearca totusi sa faci schimbul de ulei si filtre (asta se face la 10000, tu deja ai depasit termenul), apoi cureti zona, mai strangi colierul si urmaresti periodic scaparile de ulei si nivelul acestuia pe joja sau indicatorul din bord (cel putin la mine indica destul de bine in bord).


AAAaa sa nu uit.
Nu te mai duce la nenorocitii aia de la Dacia, da-i naibii, ca de 65 milioane cat te-a costat ultima revizie iti luai alt motor.

This post has been edited by $$ilvviu: 20 Mar 2008, 21:03


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 20 Mar 2008, 21:11
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Multumesc pentru sfaturi.Nu am fost eu la revizia de 100000 ci vechiul proprietar(eu doar am facturile : kit distr,telescoape,filtre,bascule si multe altele) ma gandeam ca am facut o afacere buna dar nah. Multumesc inca o data,o sa curat sa strang si mai vedem.


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 20 Mar 2008, 21:19
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Si sa schimbi uleiul si filtrele.
15000 pt tara noastra plina de praf si conditiile de circulatie "care este" e cam mult.
Oricum mai mult de 300-350 lei nu te costa toata afacerea.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexHD
post 20 Mar 2008, 21:26
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 16 November 07




Sper sa nu fim off-topic (foarte tare) : asa scrie pe cartea de la reno "urmatoarea revizie 115000" am mentionat ca nu prea ma pricep.dar acu stau sa ma intreb si nu stiu daca e bine sa fac antireclama,cei de la reno e posibil sa nu fi bagat de seama umezeala de pe turbo la revizia de 100 de mii? pt ca nu pomeneste nimik de turbo in tot caietu ala de revizie.Apropo au bagat ulei Castrol(reno Focsani a bagat ulei castrol in Laguna 2 la revizie) deci banuiesc ca ar fi posibil sa nu fi observat treaba cu turbo mad.gif


--------------------
Renault Laguna II 2001 Privilege 1.9 dCI 120cp
Seat Cordoba 2001 1.9 TDI 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 21 Mar 2008, 01:17
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Am explicat pe larg in alt topic care e treaba cu mizeria aia...

http://www.reno.ro/probleme-Valva-EGR-page...45576-s120.html

N-ai de ce sa iti faci griji. Eventual verific-o daca are joc la ax. Am pus un video despre cum arata o turbina cu un joc normal.

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=105...dpost&p=1290904

N-ar strica o curatire, avand in vedere ca ai turbina variabila.
Nu te lua dupa toti mecanicii, multi vorbesc din exces de zel... Sunt primii la verdicte...

Deci, dupa ce se scoate furtunul de la admisie si se verifica jocul, atunci se poate spune cu exactitate in ce conditie este turbina.

This post has been edited by andu911: 21 Mar 2008, 01:19


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fubiansky
post 12 May 2008, 22:46
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 362
Joined: 23 July 07
From: Arad




Salut,

Ma macina gandul ca turbina mea e bolnava....spun asta deoarece masina scoate fum albastru.
Scoate fum doar atunci cand accelerez si cand merg constant nu se vede nimic.
Citind pe forum am ajuns la concluzia ca atunci cand scoate fum albastru si nu trage e terminata turbina.La mine scoate fum albastru dar de tras trage la fel cum tragea si atunci cand am cumparat-o si nu scotea fum.Cei drept in ultimu timp conduc cam subturat dar din cate am inteles ar trebui sa scoata fum negru nu albastru.
Maine ma pun la mesterit si vreau sa verific axul la turbina.
Cat ar trebui sa fie jocul 2-3 mm (la o turbina in stare buna de functionare).

Masina are 170.000 Km

This post has been edited by Fubiansky: 12 May 2008, 23:03


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 120cp 270 Nm 2002 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 May 2008, 22:52
Post #83


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Daca te referi la jocul in ax nu ar trebui sa fie deloc smile.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanny69
post 13 May 2008, 12:43
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 6 April 08




Daca umblii numai in oras si subturat atunci mai scoate fum albastru. Du te si dai o blana lunga si vezi dupa aia. Daca turbo e dus, sau e pe duse, o sa observi si aia in blana. Sa-ti incarci telefonu ca sa poti suna dupa ajutor. biggrin.gif
Glumesc, sper sa nu fie turbo-ul de vina...


--------------------
Ex Renault Laguna II 2002 1,9 dci 140 Cp
Ford Mondeo 2.0 TDCI 131 Cp Ghia Denso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boozywoozy
post 14 May 2008, 13:08
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 18 August 06
From: galati




deci...acea pata de ulei...hmmm...culmea o am si eu iar turbina e NOUA,cu intercoolerul nou,EGR nou si admisie curatata.Acea pata de ulei e de la gazele din motor,acesta gazeaza mult,n-ar strica o verificare a compresiei ( bine ca stiu sa dau sfaturi la altii ca eu nu-s in stare.. ),daca te uiti pe la acele furtune,ai sa gasesti unul care iese din epuratorul de gaze ( parca asa se cheama ) cam pe unde bagi ulei in motor,si intra in furtunul de admisie mai jos de filtrul de aer...Acest gaz intra si in turbina deci implicit in toata instalatia de admisie care ai sa o gasesti plina de ulei...
Mult succes in descoperirea bubei!!


--------------------
ex renault laguna 2 2002 1.9 dci dynamique - gl 41 nyk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 14 May 2008, 13:13
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




am mai spus in zeci de topicuri ca scurgerea de ulei e destul de normala si zicea lumea ca sunt nebun...
va dau acum scris negru pe alb, direct din manualul de la Renault.
despre fumul albastru nu e normal, sigur e albastru ? Cat ulei mananca la 10.000km ? De fapt daca vorbim despre fum albastru, cat ulei mananca la 1000km ?

Attached thumbnail(s)
reciclare_ulei.JPG ( Size: 145.07k ) Number of downloads: 1355


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fubiansky
post 15 May 2008, 09:44
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 362
Joined: 23 July 07
From: Arad




Am facut 3000 Km de cand am schimbat uleiul si e la acelasi nivel.
Inca ceva am turat motorul pana aproape am scos pistoanele afara si nu a scos fum albastru...doar negru.Si fumul negru il scotea din ce in ce mai putin.
Cred ca intr-un final am sa merg la Renault sa-mi faca o verificare amanuntita la motor.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 120cp 270 Nm 2002 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 15 May 2008, 09:46
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Daca e negru sau gri, n-are nimic.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 15 May 2008, 10:09
Post #89


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




QUOTE(alexHD @ 20 Mar 2008, 21:11)
Multumesc pentru sfaturi.Nu am fost eu la revizia de 100000 ci vechiul proprietar(eu doar am facturile : kit distr,telescoape,filtre,bascule si multe altele) ma gandeam ca am facut o afacere buna dar nah. Multumesc inca o data,o sa curat sa strang si mai vedem.
*



mai frate lagunist uleiul cand pierde calitatile ,cazul tau mai mult ca sigur 15000 de km,este mancat de motor ...nu stiu .......dar un lucru este sigur patit si de mine la fosta masina o daciuca eeeee cand faceam schimbul primii 3000- 4000 de km nu manca nimic ,si o calcam nu joaca...dupa km astia incepea sa manance din ulei.... faceam schimbul cam la 7000-8000km si problema se repeta primi.......nu manca apoi...... la laguna din semnatura pot spune ca in 12000 de km am pus 1l de ulei dupa ce desteptul care mi-a facut schimbul mi-a pus 4 l de ulei ca asa a zis le ca trebe....
Bafta si Doamne Ajuta !!!


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mpaunica
post 18 May 2008, 22:23
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 26 April 08




Salut am si eu un jaf de laguna ii 1.9 120 cai (spun jaf pentru ca acum are o problema).Din senin azi sa aprins o eroare la bord si scria {fuel injection failure}
si tanti care ma ruga sa contactez renault diler dupa care masina mea de care eram foarte mindru s-a transformat in caruta, adica cei 120 de cai au plecat si nu a mai ramas nimeni sa traga la caruta.Am mai mers asa cu ea cam 1km si motorul a inceput sa se tureze singur de nebun.am reusit sa il opresc bagind in a 5 cred .dupa o asa mare spaima nu am mai pornit-o.Din ce am citit pe aici pare turbinadar vreau sa fiu sigur. intrebare poate sa cada turbo asa din senin. cum pot verifica ca daca ma duc la redac craiova astia ma jupoaie


--------------------
Renault laguna 2 privilege 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 16:56
Dacia