Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problemă geam dreapta față, Sprijinul vostru m-ar ajuta enorm.

robertmx78
post 11 Oct 2023, 14:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 October 07




Salutare.
Întâmpin următoarea problemă la un Megane 2 (1.6, 16V din 2017), la care nu mai reușesc să rezolv problema cu acționarea geamului. Așadar am schimbat macaraua de la geamul dreapta față, fără rezultat. Apoi am schimbat și butonul de acționare geam dreapta față. La fel, fără efect. Ulterior am schimbat și modulul de comandă care vine pe macaraua din stânga. Menționez că am verificat cablurile și pe partea stângă și pe partea dreapta, precum și siguranțele. Doar geamul de la șofer este cu impuls, geamul de la pasager este fără impuls.
Chiar nu mai știu ce să fac...
V-aș ruga mult să mă ajutați cu un sfat, ca să rezolv problema asta. Mulțumesc tuturor!

This post has been edited by robertmx78: 11 Oct 2023, 15:30


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 Sedan Manager 1.6 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Oct 2023, 14:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Salut, primul sfat: inainte de a deschide topic nou foloseate cu incredere functia "Search" (cautare), iar pentru geamurile electrice (fata) MeganeII gasesti foarte multe informatii, experiente, tutoriale, etc. in destul de multe topice, doar ca ex:
https://www.reno.ro/Problema-geam-t294398.html#

https://www.reno.ro/Problema-geam-lateral-d...2-t169825.html#

https://www.reno.ro/problema-geamuri-electr...a-t313783.html#

https://www.reno.ro/Probleme-Geamuri-electrice-t119912.html#

https://www.reno.ro/Megane-II-t237267.html#

etc...

This post has been edited by Gil26: 11 Oct 2023, 14:25


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertmx78
post 11 Oct 2023, 14:46
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 October 07




Am mai cautat si am citit toate topicele din link-urile de mai sus si tot nu am gasit un raspuns. Macar cu un sfat m-ar putea indruma cineva? Merci frumos.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 Sedan Manager 1.6 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 11 Oct 2023, 15:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Uite un sfat de la un utilizator de megane 2, care intelege diferenta intre plus si minus.

Schimbatul modulelor fara a intelege ce faci exact nu ajuta.Asa se procedeaza in 99% din serviceuri si rezultatele sunt dezastru, atat ca finalitate cat si costuri.

Cauta un electrician/electronist sa iti explice cum si ce trebuie sa gasesti acolo.E posibil sa fi gresit legaturile.

Daca te pricepi sa citesti o schema bloc/electrica roaga-l pe gil26 sa te ajute cu schema de actionare.

This post has been edited by megan2: 11 Oct 2023, 15:40


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertmx78
post 11 Oct 2023, 15:45
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 October 07




QUOTE(megan2 @ 11 Oct 2023, 15:38)
Uite un sfat de la un utilizator de megane 2, care intelege diferenta intre plus si minus.

Schimbatul modulelor fara a intelege ce faci exact nu ajuta.Asa se procedeaza in 99% din serviceuri si rezultatele sunt dezastru, atat ca finalitate cat si costuri.

Cauta un electrician/electronist sa iti explice cum si ce trebuie sa gasesti acolo.E posibil sa fi gresit legaturile.

Daca te pricepi sa citesti o schema bloc/electrica roaga-l pe gil26 sa te ajute cu schema de actionare.
*



Am ințeles... Fusesem într-un service serios și finalitatea după ce am cumpărat și schimbat tot ce am enumerat mai sus (macara noua, butoane, verificări peste verificări) este că tot nu merge geamul
dreapta... Deci din ce am expus in post, ce părere ai avea că ar avea?
Mulțumesc pentru reply.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 Sedan Manager 1.6 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Oct 2023, 18:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




In primul rand repet ca NU era necesar sa deschizi topic nou, puteai foarte bine sa postezi ex in topicul din primul link, care chiar asa se si numeste: “Problema geam dreapta renault megane 2
Apoi in acele topice oferite doar ca ex (sunt mai multe) se gasesc destule informatii si experiente legate de acest subiect, insa acestea mai trebuie si citite \intelese.
Oricum nu ai oferit prea multe detalii nici despre masina si nici despre problema, doar ca ai schimbat componente (macaraua si butonul de actionare de la geamul dreapta fata si modulul de comanda) apoi ca “… am verificat cablurile și pe partea stângă și pe partea dreapta, precum și siguranțele…” si ulterior ca “verificări peste verificări” fara sa precizezi ce verificari ai facut si mai ales cum.
Tinand cont de tot ceea ce ai scris cred ca este greu ca cineva pe forum sa iti indice cauza exacta a problemei tale si cred ca este bine sa apelezi la cineva care are cunostintele si “uneltele” necesare sa faca verificarile in mod conform fizic pe masina (subliniez asta) inainte de a schimba orice alte componente.
Nu cred ca te ajuta cu ceva, atasez totusi o schema electrica, locatii si mufe pentru un MeganeII, dar acestea pot sa difere functie de masina \dotari, insa poate sunt de folos si altor colegi de forum.


Attached thumbnail(s)
SchemaElectrica.png ( Size: 119.63k ) Number of downloads: 75
LocatiiSiMufe.png ( Size: 697.54k ) Number of downloads: 80
MufaComandaPasager.png ( Size: 114.33k ) Number of downloads: 78


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 11 Oct 2023, 18:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Sunt n discutii despre geamuri numai pe reno.

Stiu...stiu iti este lene sau te adoarme sa citesti atat.

Nu este vina noastra ca tu "nu poti". Daca ai fost la scoala din clasa a 10 a pana in a 12- a ai invatat la fizica baza electricii/electronicii.

Daca nu-ti place dar tot vrei sa repari fa un efort si acorda timp citirii .Este o informatie pretioasa pe care datorita internetului ai sansa sa o gasesti.

Apoi multumindu-i userului Gil26 ca a postat vei vedea ca schemele acelea sunt aur in practica.

Sunt colegi care au postat din experienta proprie.Macar din respect pentru asta citeste si
poate intelegi n%.

Cealalta optiune este sa cauti un profesionist dispus sa iti repare contracost (nu service).

Eu nu sunt unul si nici nu te pot induce in eroare ca cei autosuficienti din service.

Reiterez totusi chestia asta cu "AM SCHIMBAT, AM REPARAT, AM DIAGNOSTICAT" gresita care NE induce in eroare.

DEci =====AI FOST IN SERVICE=== NU AI REPARAT TU.


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 11 Oct 2023, 20:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.103
Joined: 10 May 20




Schemele electrice pot sa fie de ajutor.
In postul precedent este o schema pentru MeganeII geam sofer cu impulsuri + antiprindere si pasager electric, mai atasez o schema pentru geamuri fata electrice cu impulsuri si una doar pentru geamuri electrice plus inca o mufa motoras geam pasager si doua sofer, ca sa fie impreuna (si sa se gaseasca mai usor) si pentru celelalte tipuri de geamuri electrice.


Attached thumbnail(s)
SchemaElectrica2.png ( Size: 95k ) Number of downloads: 66
SchemaElectrica3.png ( Size: 66.38k ) Number of downloads: 63
MufeMotorase.png ( Size: 508.86k ) Number of downloads: 12


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertmx78
post 12 Oct 2023, 10:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 28 October 07




QUOTE(Gil26 @ 11 Oct 2023, 20:12)
Schemele electrice pot sa fie de ajutor.
In postul precedent este o schema pentru MeganeII geam sofer cu impulsuri + antiprindere si pasager electric, mai atasez o schema pentru geamuri fata electrice cu impulsuri si una doar pentru geamuri electrice plus inca o mufa  motoras geam pasager si doua sofer, ca sa fie impreuna (si sa se gaseasca mai usor) si pentru celelalte tipuri de geamuri electrice.
*



Multumesc pentru sprijin!

12 Oct 2023, 10:56:
QUOTE(megan2 @ 11 Oct 2023, 18:56)
Sunt n discutii despre geamuri numai pe reno.

Stiu...stiu iti este lene sau te adoarme sa citesti atat.

Nu este vina noastra ca tu "nu poti". Daca ai fost la scoala din clasa a 10 a pana in a 12- a ai invatat la fizica baza electricii/electronicii.

Daca nu-ti place dar tot vrei sa repari fa un efort si acorda timp citirii .Este o informatie pretioasa pe care datorita internetului ai sansa sa o gasesti.

Apoi multumindu-i userului Gil26 ca a postat vei vedea ca schemele acelea sunt aur in practica.

Sunt colegi care au postat din experienta proprie.Macar din respect pentru asta citeste si
poate intelegi n%.

Cealalta optiune este sa cauti un profesionist dispus sa iti repare contracost (nu service).

Eu nu sunt unul si nici nu te pot induce in eroare ca  cei autosuficienti din service.

Reiterez totusi chestia asta cu "AM SCHIMBAT, AM REPARAT, AM DIAGNOSTICAT" gresita care NE induce in eroare.

DEci =====AI FOST IN SERVICE===  NU AI REPARAT TU.
*



pentru user-ul @megan2:
Am văzut și citit majoritatea post-urilor despre geamuri pe forum și ulterior am făcut postarea pentru că nu găsisem specific un sfat pentru ce problemă ridicasem. Am specificat că în service am schimbat astea, nu eu personal în spatele blocului. Dar știu... stiu, e mult prea simplu să arunci cu noroi în user-ii care poate nu sunt atât de tehnici, iar starea ta de autosuficiență în materie de auto și cumva senzația lasată, de om atotștiutor, chiar nu-ti conferă o bravură. Ba din contra. Iar legat de școli absolvite, clase terminate și facultăți, mai degrabă te abțineai, pentru că nu știu să fi absolvit împreună vreuna din ele.
Așadar, plecasem de la o rugăminte la care nu găsisem soluție și s-a ajuns la cu totul altceva.
Îmi pare rău că în loc de sprijin, unii atât pot primi.

Bucurii!


This post has been edited by robertmx78: 12 Oct 2023, 10:56


--------------------
Renault Megane Sedan Manager 2007 Sedan Manager 1.6 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 12 Oct 2023, 11:26
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Mai ...userul robertmtx78, ai specificat ca ai facut asta in service abia la a 3 a postare , exact dupa ce ti-am atras atentia ca nu e buna schimbarea modulelor fara cunostiinte teoretice si ceva practica.

Nu te mai da virgina ca nu te-am agresat eu si pune mana si fa ceva . Idei si ajutor ai primit destul.

Nu esti primul si nici ultimul probabil care crede ca aici este solutia.

NU, solutia este la tine.
Nu trebuie sa absolvim ceva/orice impreuna, pe tot teritoriul romaniei scoala este identica.Daca te-ai simtit deranjat ca ti-am indicat scoala ca baza pentru intelegerea problemei, inseamna ca ori nu ai facut-o, ori nu ai facut-o.Faptul ca ai fost prezent nu inseamna nimic.Multi au diplome dar sunt analfabeti.Culmea sunt si in conducere in multe locuri.

Ma raportez la ce am scris "autosuficient" mai sus (cealalta optiune este sa cauti un profesionist care sa iti repare contracost).

Ma bucur ca ai citat postul meu integral deoarece acolo am scris ca nu sunt vreun profesionist care sa iti repare tie masina.

Nu iti trebuie mai mult de 8 clase primare facute pe bune ca sa intelegi ceva atat de simplu.

This post has been edited by megan2: 12 Oct 2023, 11:35


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 21:02
Dacia