Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan Qashqai - prezentare

razv22
post 26 Feb 2010, 10:03
Post #211


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 June 09




salut, numai peripetii smile.gif
vreau sa te intreb cat te-a costat schimbatul ledurilor si mai multe detalii despre piulita te rog asta chiar ma intereseaza pt ca in special iarna la mine (fiind prima iarna) scartie cand fac primele manevre stanga - dreapta


--------------------
nissan qashqai 2009 1.6 benzina - B-98-ZLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausi
post 26 Feb 2010, 16:20
Post #212


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 08




QUOTE(razv22 @ 26 Feb 2010, 10:03)
salut, numai peripetii smile.gif
vreau sa te intreb cat te-a costat schimbatul ledurilor si mai multe detalii despre piulita te rog asta chiar ma intereseaza pt ca in special iarna la mine (fiind prima iarna) scartie cand fac primele manevre stanga - dreapta
*



RENAULT NISSAN ROMANIA SA
B-dul Preciziei nr 24,
Cladirea H1 - West Gate Parc
Sector 6 - cod 062204
Bucuresti - Romania
Tel: 203.88.77
e-mail: voceaclientului.nissan@renault.com

Daca nu ai primit invitatie in service pentru verificare contacteaza-i neaparat. Nu ai vrea sa ramai fara directie la 140 Km/h. excl.gif

Ai aici lista cu VIN-urile afectate. VIN-ul e trecut in certificatul de inmatriculare.
Attached File  2009_w42_25_vin_list_.pdf ( 8.13k ) Number of downloads: 530


Treaba cu scartaitul e din coloana dar nu are treaba cu piulita. Piulita aia e undeva sub masina, la caseta de directie. Cere-le mecanicilor sa-ti greseze coloana ca scartaie la frig. La temperaturi scazute materialele se contracta si daca nu sunt bine unse e normal sa scartaie. Altfel in timp o sa capeti uzura. Eu cred ca trebuie gresat senzorul unghiular de pe coloana.
Treaba cu ledurile a fost DIY. M-a costat rabdare, un modul nou de AC si leduri si nervi. Nervi pentru ca ledurile sunt de 3 feluri SMD: 1206, 0805 si plcc si cei care vand au nuante diferite pentru ele. radmasa.gif Si constati asta abia dupa ce le vezi montate. Pe masa 1,2,3 aprinse nu arata diferit pentru ochiul uman. Cel putin pt al meu.
Asa ca dupa 2-3 lipiri si dezlipiri cu un pistol netermostatat cateva trasee s-au exfoliat. Acum mi-am luat statie cu termostat. Dar si un modul de AC. Experienta.
rolleyes.gif

This post has been edited by klausi: 26 Feb 2010, 16:53


--------------------
Nissan Qashqai 2007 2.0dci - B00120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 26 Feb 2010, 17:51
Post #213


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




Klausi, poti sa-mi spui si mie unde ai facut a doua revizie?


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausi
post 27 Feb 2010, 02:29
Post #214


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 08




QUOTE(ovidesscu @ 26 Feb 2010, 17:51)
Klausi, poti sa-mi spui si mie unde ai facut a doua revizie?
*



In acelasi loc de unde am luat masina, unde am facut si prima revizie: Serus.

This post has been edited by klausi: 27 Feb 2010, 10:35


--------------------
Nissan Qashqai 2007 2.0dci - B00120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razv22
post 5 Mar 2010, 12:40
Post #215


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 June 09




salut
am revenit pe forum dupa o discutie cu cei de la NISSAN. bineinteles ca QQ meu face obiectul unui recall smile.gif problema : piulita la caseta de directie


--------------------
nissan qashqai 2009 1.6 benzina - B-98-ZLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausi
post 8 Mar 2010, 02:48
Post #216


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 08




QUOTE(razv22 @ 5 Mar 2010, 12:40)
salut
am revenit pe forum dupa o discutie cu cei de la NISSAN. bineinteles ca QQ meu face obiectul unui recall smile.gif problema : piulita la caseta de directie
*



Cum ti s-au parut cei de la Nissan Romania ? Sau ai vorbit cu dealerul Nissan ?
Eu de fiecare data cand i-am contactat am avut impresia ca masina am primit-o cadou si ca daca nu sunt cuminte s-ar putea sa mi-o ia inapoi. O voce obosita si sictirita care parea ca s-a ridicat de la masa doar ca sa-mi raspunda mie. Un fel de varianta masculina a doamnei de la ghiseul de la posta, administratia finantelor sau alte institutii care traiesc din impozitele platite de noi. sad.gif

This post has been edited by klausi: 8 Mar 2010, 02:49


--------------------
Nissan Qashqai 2007 2.0dci - B00120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razv22
post 8 Mar 2010, 11:55
Post #217


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 June 09




salut
direct la NISSAn am vb si din fericire eu am avut parte de o voce blonda si foarte joviala de iti venea sa o iei acasa smile.gif
foarte ok si din dl ... nu ma scotea.
tocmai ce m-am intors de la service si ca sa vezi ce chesti nu mai avea piesa pe stoc smile.gif dar bineinteles ca nu au scpat de munca pt ca trebuia sa schimb lichidul de frana si un zgomot de la capacul de la filtru de aer ca nu l-au pus bine.


--------------------
nissan qashqai 2009 1.6 benzina - B-98-ZLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobel
post 20 Mar 2010, 22:03
Post #218


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 March 10
From: Bucuresti/Reno di Leggiuno




Salutare tuturor!
O sa fiu si eu succint precum colegul Klausi.
Qashqai 2.0Dci, 4wd, 86.000 km. Numai 9.000 km au fost rulati in Romania, restul afara. Toate reviziile, in afara de cea de 80.000 le-am facut in Italia si au costat intre 200-450 euro. Cea de 80.000 km - 1.500 lei la Serus.
Probleme:
- dupa 1 an de zile a trebuit sa schimb toate cauciucurile pentru ca erau foarte tocite, cele de pe fata pe exterior, chiar am luat amenda din cauza asta. Pe spate erau ok. Inainte sa le pun pe cele de iarna am fost cu masina in service, in Italia, sa reglez unghiul. Au "trebaluit" pe acolo si au zis ca e ok. Cand am venit in Romania cu prima ocazie am fost si le Serus sa-i fac o verificare. Mi-au confirmat ca e ok, spunandu-mi totodata ca cei din Italia au facut o treaba buna.
Toti imi spun ca e ok dar acum, dupa doua ierni si o vara de cand am observat problema, cauciucurile de iarna sunt tocite pe interior iar cele de vara, cumparate in aprilie 2009, sunt tocite pe exterior. sad.gif Numai cele pe fata au probleme, pe spate sunt ca noi;
- schimbat amortizoare spate - garantie;
- cateodata, intre 2700-3000rpm, "da in nas", ca sa zic mai pe romaneste. Am fost la service si mi-au curatat valva ERG, daca am inteles eu bine, dar tot asa face. Mai rar, trebuie sa recunosc, dar tot face;
- geamul din dreapta e destul de lent. Am vazut ceva mai sus ca se poate regla;

Exceptand problemele de mai sus, sunt foarte multumit de ea.
Consumul e foarte bun, nu sare de 7L/100km decat pe autostrada, unde ajunge la maxim 8-8,5L, depinde cum mergi.
Iarna n-am avut probleme cu ea si off-road n-am facut.

Cam astea sunt experientele mele, placute si neplacute, la volanul Qashqai-ului meu.




--------------------
Nissan Qashqai 2007/4wd/2.0l/diesel/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razv22
post 22 Mar 2010, 16:11
Post #219


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 June 09




salut si multi km Bobel !!!


--------------------
nissan qashqai 2009 1.6 benzina - B-98-ZLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 23 Mar 2010, 12:33
Post #220


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




am vazut si eu la birourile renault romania noul qashqai. imi place foarte mult cum arata, l-au imbunatit putin, dar vizibil.

This post has been edited by Bacu: 23 Mar 2010, 15:20


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 23 Mar 2010, 12:38
Post #221


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Am impresia ca in weekend-ul asta sunt "Porti Deschise" in reteaua dealerilor Nissan.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 25 Mar 2010, 16:40
Post #222


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




Mai oameni buni, explicati-mi si mie va rog ce e chestia asta cu schimbatul amortizoarelor spate pe garantie? ph34r.gif
Vad ca mai toti ati facut inlocuirea asta.. wacko.gif
Ce ar trebui sa ma deranjeze (sau ce v-a deranjat pe voi) de ati ajuns la concluzia ca trebuiesc schimbate?

This post has been edited by dya: 25 Mar 2010, 16:40


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobel
post 25 Mar 2010, 22:22
Post #223


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 March 10
From: Bucuresti/Reno di Leggiuno




@ dya:
La revizia de 40.000km, le-am spus ca se aude un zgomot ciudat in partea din spate. Sincer....eu speram sa umble la haion si sa ma scape de greieri. Cand am luat masina mi-au spus ca trebuie sa schimbe amortizoarele spate ca aveau probleme (bucsa din partea superioara a amortizorului era dusa). M-au reprogramat peste cateva zile ca nu aveau amortizoare pe stoc si le-au schimbat. Eu n-am platit nimic dar urmau sa-i recupereze de la importator 196 Euro.
Sunt sigur ca problema e cunoscuta de ei.

Bafta!


--------------------
Nissan Qashqai 2007/4wd/2.0l/diesel/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 26 Mar 2010, 09:16
Post #224


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




hmmm ok, am sa urmaresc si eu sa vad daca se aude vreun zgomot ciudat cum zici...
e drept ca eu am doar 20k de km cu ea pana acum...
in principiu se aude ca un troncanit asa sau ceva mai infundat?


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razv22
post 26 Mar 2010, 12:48
Post #225


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 June 09




nu e vb de km eu i-am schimbat pana in 10.000 km
de fapt ce s-a intamplat : eu am observat inca de cand am luat ca troncanea in special pe spate si nici acum nu sunt multumit de cum se aude cand trec si peste linia de tramvai zici ca e o masina fara amortizoare, veche.
le-am explicat la service si dupa mai multe discutii mi-au explicat ca aici au gresit la proiectare (bucsa care zicea Bobel)
in continuare nu sunt multumit de ea cred ca a fost ul lot prost pt ca am tot avut si am diverse chestii la ea.
cea mai recenta e scartaitul la volan, mai vechi si nerezolvate : scartait scaun sofer, vibrat boxa/masca la spate dreapta si felul cum se aude la gropi (ma seaca)


--------------------
nissan qashqai 2009 1.6 benzina - B-98-ZLT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 26 Mar 2010, 15:56
Post #226


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Am luat la test pentru acest weekend un Nissan Qashqai +2 Accenta 2.0 140CP facelift.

O sa revin cu impresii despre diferentele dintre generatia originala si facelift. Ca prima idee, e putin submotorizat fata de dCi-ul de 150CP, insonorizarea a fost imbunatatita (nu auzi absolut nimic din masina, motorul nici atat), iar ceasurile de bord arata mai bine, cu informatiile despre masina afisate mai lizibil.



--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHNNYSM
post 26 May 2010, 21:08
Post #227


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 March 09




Salutare tuturor!
O sa fiu si eu succint precum colegul Klausi.
Qashqai 2.0Dci, 4wd, 86.000 km. Numai 9.000 km au fost rulati in Romania, restul afara. Toate reviziile, in afara de cea de 80.000 le-am facut in Italia si au costat intre 200-450 euro. Cea de 80.000 km - 1.500 lei la Serus.
Probleme:
- dupa 1 an de zile a trebuit sa schimb toate cauciucurile pentru ca erau foarte tocite, cele de pe fata pe exterior, chiar am luat amenda din cauza asta. Pe spate erau ok. Inainte sa le pun pe cele de iarna am fost cu masina in service, in Italia, sa reglez unghiul. Au "trebaluit" pe acolo si au zis ca e ok. Cand am venit in Romania cu prima ocazie am fost si le Serus sa-i fac o verificare. Mi-au confirmat ca e ok, spunandu-mi totodata ca cei din Italia au facut o treaba buna.
Toti imi spun ca e ok dar acum, dupa doua ierni si o vara de cand am observat problema, cauciucurile de iarna sunt tocite pe interior iar cele de vara, cumparate in aprilie 2009, sunt tocite pe exterior. Numai cele pe fata au probleme, pe spate sunt ca noi;
- schimbat amortizoare spate - garantie;
- cateodata, intre 2700-3000rpm, "da in nas", ca sa zic mai pe romaneste. Am fost la service si mi-au curatat valva ERG, daca am inteles eu bine, dar tot asa face. Mai rar, trebuie sa recunosc, dar tot face;
- geamul din dreapta e destul de lent. Am vazut ceva mai sus ca se poate regla;

Exceptand problemele de mai sus, sunt foarte multumit de ea.
Consumul e foarte bun, nu sare de 7L/100km decat pe autostrada, unde ajunge la maxim 8-8,5L, depinde cum mergi.
Iarna n-am avut probleme cu ea si off-road n-am facut.

Cam astea sunt experientele mele, placute si neplacute, la volanul Qashqai-ului meu.



Salut.

cum ai rezolvat chestia cu "da in nas ", mi se intimpla si mie.


--------------------
nissan qashqai 2007 2.0l dci tekna plus
johnnysm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobel
post 8 Jun 2010, 21:52
Post #228


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 March 10
From: Bucuresti/Reno di Leggiuno




@ JOHNNYSM: n-am rezolvat problema, inca mai face. peste vreo doua luni, cand ma voi duce la revizia de 100.000km le aduc aminte de problema. sper sa nu gaseasca brusc rezolvarea si sa ma puna sa platesc ceva (masina fiind iesita din garantie la momentul respectiv).
Cand am pus cauciucurile de vara le-am schimbat pe cele din fata cu cele din spate......sa vedem daca si astea de pe fata devin slick-uri...si daca da, unde? pe interior sau pe exterior smile.gif

Bafta!


--------------------
Nissan Qashqai 2007/4wd/2.0l/diesel/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JOHNNYSM
post 14 Jun 2010, 19:43
Post #229


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 March 09




Multumesc mult pt. raspuns Bobel, as fi curios si eu sa stiu daca iti rezolva problema , a mea e inca in garantie si nimeni nu gaseste vreo solutie, deocamdata!!!! cool.gif



Salut si tinem legatura..


--------------------
nissan qashqai 2007 2.0l dci tekna plus
johnnysm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobel
post 22 Jul 2010, 22:13
Post #230


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 March 10
From: Bucuresti/Reno di Leggiuno




Salutare tuturor!
Astazi am reusit si eu sa fac revizia, am 96.161 km. Operatii efectuate (copy/paste factura): schimb ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filter kit-air, curatat circuit ventilatie, tunap protectie diesel micrologic, garnitura.., kit placute frana(fata), discuri frana fata, protectie anticoroziva discuri, placute frana spate, strainer assy-f, plate lock kit, manopera. Pret total: 900 Eur. Le-am readus aminte de "datul in nas" si mi-au re-curatat si re-programat valva ERG, plus schimbat filtru motorina - gratis. Baietii au inceput in decembrie 2009 o caplanie recall cu codul "PG9ACO", nu stiu traducerea exacta ceva legat de un capac cu suruburi...si ma opresc aici ca nu vreau sa ma fac de ras cu traducerea. Am fost surprins ca in Romania cand am facut revizia de 80.000km n-au zis nimic si nici scrisoare n-am primit acasa. Placutele de frana fata le-am schimbat la 40.000km, cele din spate nu le-am schimbat deloc. Discurile de frana erau sub minim si n-am vrut sa ma mai risc cu ele inca 20.000km.(165,44 euro + tva 2 buc) La toate piesele mi-au facut un discount de 10%.
Acum astept sa se aseze placutele pe discuri .....parca n-am frana deloc si parca pedala tine mai sus acum.
Vedeti si voi cu campania de recall, puneti-va pe telefoane ca daca asteptam sa ne sune ei sau sa ne trimeata scrisori.........

Bafta!


--------------------
Nissan Qashqai 2007/4wd/2.0l/diesel/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xhermesx
post 6 Sep 2010, 13:08
Post #231


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 8 April 04
From: Bucuresti




Si-a montat careva de aici suport pentru biciclete care se prinde la spatele masinii pe carlig? M-ar interesa nu varianta originala Nissan, care costa cca 3000 de lei (carlig plus suport), ci alte variante care sunt compatibile si costa mai putin (inclusiv carligul).
Multumesc.


--------------------
Nissan Qashqai 2009 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobel
post 22 Sep 2010, 11:08
Post #232


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 March 10
From: Bucuresti/Reno di Leggiuno




100.010 km smile.gif si unele probleme continua. La cateva zile dupa ce am fost cu masina la revizie, cateodata, la miscari bruste ale volanului se aude un scartait la volan. Inca nu mi-am facut timp sa merg in service cu masina, sper sa n-am probleme si sa ma puna sa platesc, ca a iesit din garantie. Acum "da in nas" la 2.000 rpm, fix, si nu pe la 2.700-3.000 rpm cum se intampla inainte. Am observat ca si consumul a urcat cu 0,5L/100km cu toate ca regimul de mers este aproape la fel. Cred ca ultima regenerere a filtrului de particule nu a fost completa sau nu a fost facuta "ca la carte". Cand s-a aprins becul galben eram in oras si pana am iesit la drum lung am mers ceva mai turat (spre 4.000 rpm). Sper sa fie ceva temporar.

Bafta!


--------------------
Nissan Qashqai 2007/4wd/2.0l/diesel/
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vily33
post 7 Jan 2011, 20:24
Post #233


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 January 11




Buna tuturor,
Din februarie a.c. voi fi si eu un fericit posesor(sper) de New QQ 2.0 dci Acenta/dark blue.
Este primul Crossover pe care il am si ma bucur ca voi putea "exploata" mai bine drumurile patriei(din ce in ce mai gaurite dupa prima parte a iernii)
Am studiat si alte topic-uri despre QQ dar aici am gasit cele mai interesante discutii(cam slaba activitatea din ultima perioada),sper ca nu le-ati vandut unsure.gif
Am observat ca sunt cativa dintre voi care sunt cu adevarati pasionati de QQ-ul lor si de aceea vreau sa va intreb daca pot sa-mi montez ulterior barele portbagaj de plafon, daca da poate imi sugerati un pret(la reprezentanta din IS nu am primit un raspuns).
Merci anticipat pt raspunsuri...!!

P.S. poate mai revigoram activitatea de pe forum...

merci.


--------------------
skoda octavia tour 1.9 tdi/101 CP 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
therodot
post 17 Jan 2011, 10:36
Post #234


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 January 11




Am luat un QQ 2.0 4x4 benzina din 2008, acum are in jur de 40.000 de km. Masina pare ok, insa eu ma pricep prea putin.

Incercand sa fac un rezumat, din cate vad pe forum, problema comuna principala este troncanitul spatelui (care nu am inteles clar daca se rezolva prin schimbarea amortizoarelor si bucselor spate).

La voi s-a rezolvat bocaneala din spate prin schimbarea amortizoarelor?

This post has been edited by therodot: 17 Jan 2011, 12:15


--------------------
nissan qq 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausi
post 21 Mar 2011, 15:31
Post #235


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 08




Am o navigatie noua nissan connect. Pot sa asigur si instalarea. Detalii pe PM.


--------------------
Nissan Qashqai 2007 2.0dci - B00120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidesscu
post 31 Jan 2012, 21:01
Post #236


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 15 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(therodot @ 17 Jan 2011, 10:36)
Am luat un QQ 2.0 4x4 benzina din 2008, acum are in jur de 40.000 de km. Masina pare ok, insa eu ma pricep prea putin.

Incercand sa fac un rezumat, din cate vad pe forum, problema comuna principala este troncanitul spatelui (care nu am inteles clar daca se rezolva prin schimbarea amortizoarelor si bucselor spate).

La voi s-a rezolvat bocaneala din spate prin schimbarea amortizoarelor?
*



La mine s-a rezolvat. Dar a inceput pe fata biggrin.gif . Acolo s-a rezolvat prin schimbat bucse, capete de bara si tampoane motor.


--------------------
NISSAN QASHQAI 2.O dCi 4WD 2007 ACENTA - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
one2009
post 12 Feb 2012, 11:16
Post #237


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 February 12




nou posesor de qashqai de 1 luna. DISPERAT! Am avut doar VW-AUDI inainte;

are 145.000 km, bine intretinuta. probleme:
- consum 9l/km,
- bate in spate;
- scartait in col directie/volan;
- se incalzeste extrem de greu motorul;

am schimbat racitorul de EGR, papa antigel; acuma e OK;

acuma daca aveti solutii si cum ati procedat tare v-as multumi daca mi-ati spune. MULTUMESC!


--------------------
nissan qashqai 2008, 2.0, 4WD - SJ 04 FMZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 12 Feb 2012, 14:04
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Nu inteleg de ce esti DISPERAT ? Consumul e normal raportat la capacitate/greutate/anotimp , iar inclazirea rapida numai cu webasto o poti avea .
OFF Crezi ca VW se incalzeste mai repede ?

This post has been edited by alc2: 12 Feb 2012, 14:05


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 2 Mar 2012, 22:51
Post #239


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




QUOTE(one2009 @ 12 Feb 2012, 11:16)
nou posesor de qashqai de 1 luna. DISPERAT! Am avut doar VW-AUDI inainte;

are 145.000 km, bine intretinuta. probleme:
- consum 9l/km,
- bate in spate;
- scartait in col directie/volan;
- se incalzeste extrem de greu motorul;

am schimbat racitorul de EGR, papa antigel; acuma e OK;

acuma daca aveti solutii si cum ati procedat tare v-as multumi daca mi-ati spune. MULTUMESC!
*


in legatura cu consumul eu zic sa o pupi in fiecare dimineata cand te trezesti si o vezi.
a mea are un consum de 10,5 in oras.
despre bataile in spate toata treaba vine de la amortizoare. cica au fost unele probleme din fabrica care si-au gasit rezolvarea. intereseaza-te la reprezentanta despre treaba asta.
iar despre motor asta cam asa este se incalzeste un pic mai greu, dar in 10-15 minute de mers ai caldura in masina. motoarele de 2.0l dci de la renault ( banuiesc ca acest motor il ai pe masina) sunt foarte bune.


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
etapiterie
post 13 Nov 2012, 12:00
Post #240


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 November 12




toata lumea spune ca nissanu e urat in intererior.eu nu sunt de parere cu ei,daca imbraci tot interiorul in piele si asortezi frumos culorile cred ca o sa iasa ceva ok.


--------------------
reno clio 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 6 7 8 9 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:28
Dacia