Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

INFORMATIE

Levi74
post 29 Dec 2014, 14:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 December 14




Buna ziua,

Poate ma ajuta cineva cu o informatie la problema mea.

Am intrat acum cateva saptamani cu masina intr-o groapa, de fapt nu e chiar groapa, sunt canalizari care au ramas sub nivelul asfaltului dupa ce s-a facut asfaltarea in Constanta si de ani de zile asa au ramas. E plin orasul Constanta de asemenea gropi, pe toate strazile, mai ales cele secundare. Cred ca avea cam 20-30 cm adincime groapa si m-a cam zdruncinat pe partea stanga, sa fiu sincer. Nu aveam viteza mare cred ca in jur de 40-50 km/h. Era seara si ploua destul de tare si nu prea era luminata strada si se umpluse cu apa groapa asa ca nu s-a vazut mai nimic.

A doua zi pe lumina m-am uitat putin, am mers cu masina, nu am vazut si nu am auzit nimic in neregula, nici ci jentile nici cu cauciucurile. Poate sa imi spuna cineva in domeniu daca a patit ceva masina sau nu? Sau cum imi dau seama daca a patit ceva. Asta pana ajung eu la service la reprezentanta dar mie putin rusine sa nu zica cei de la service ca am venit ca taranul cu problema mea smile.gif Dar daca e cazul o sa ma duc si la service pana la urma sa-i faca o verificare. Masina e un Renault Clio IV.

Uneori iti vine sa urli, masina noua de cateva luni, am doar 500 km parcursi si intri in toate hartoapele din Romania, si de multe ori nu ai cum sa le eviti mai ales cand ploua si se acopera cu apa. Inainte am avut o Dacie Logan si imi pare rau ca am dat-o, nu se merita sa-ti iei masini mai sus de Dacie. Dar uneori nu poti sa ramai cu aceiasi masina pe veci...

Va multmesc pentru atentie. Poate imi lasi si mie aici cineva un raspuns la problema mea.


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Dec 2014, 15:28
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca directia este aliniata (volan drept) si cand rulezi nu vibreaza volanul (roata/pivot/bucsa)....atunci este in regula.
Masina noua este "inchegata" si un soc la fel ca al tau trece fara urmari......poate pe viitor sa se slabeasca vreun cap bara/bieleta directie/pivot/bucsa.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Levi74
post 31 Dec 2014, 13:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 December 14




Multumesc pentru informatie prietene. M-am linistit acum, ma gandeam ca am dat-o in bara. Nu e nimic din ce ati scris mai sus, nu se aude, nu se vede, nu bate nimic, s.a.m.d. are aceiasi tinuta de drum ca si inainte de a lua groapa. O sa fac si eu revelionul linistit m-am tot gandit perioada asta la acest lucru smile.gif Oricum dupa sarbatori o sa ma duc la reprezentanta totusi sa arunce si ei o privire, desi sa fiu sincer nu prea am incredere in profesionalismul lor.

La multi ani si Sarbatori fericite, cu ocazia asta.


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 3 Jan 2015, 18:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Du-te tu la ing. Paul de la TSI ca te linisteste fara sa vada masina ca n-are nimic la ce scarba de garantii are.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robespierre
post 31 Jan 2015, 12:37
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 September 12
From: Cluj-Napoca




Am patit si eu fix la fel la Cluj, ploua si am dat intr-o groapa fata dreapta de m-a zguduit teribil, am cerzut ca am rupt masina. LA rulare nu se aude insa nimic, nu trage intr-o parte, absolut nicio diferenta fata de inainte. Totusi am dus-o la service, unde au confirmat, dupa suit pe elevator si verificari, ca nu are nimic. Pare ca sunt extrem de rezistente totusi...deci stai linistit!


--------------------
Renault Clio IV 1,5 dCi 90 CP | Kadjar 1.3 EDC 159 CP; 2012|2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Levi74
post 2 Feb 2015, 12:41
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 December 14




Salut tuturor,

Am ajuns zilele trecute la service la reprezentanta la Renault, sa-i fac o verificare, sa fiu sigur ca n-a patit ceva. M-a primit frumos chiar seful de service cu care am dat o tura prin imprejurimi pe teren accidentat ca sa vada si el daca e ceva in neregula si se pare ca nu are nimic. Dupa care ne-am intors in service si am urcat-o si pe elevator si nu am remarcat nimic in neregula, eram si eu de fata. Se pare ca e foarte rezistenta masina, a preluat socul complet fara sa lase urmari. Sa fiu sincer ma asteptam sa lase ceva urme socul acela de la groapa. Bine ca n-a patit nimic, te doare intr-un fel, e masina noua, dar sunt atatea gropi ca chiar nu le poti sa le eviti uneori, mai ales seara si cand ploua.

75AIM, nu stiu la care service e Ing. Paul dar eu am fost la service-ul de pe B-dul Tomis, langa Carrefour. Era Sambata si la cateva zile dupa revelion si sfarsit de program. Imediat m-a rezolvat si nu m-a costat nimic. Am fost multumit pe deplin, nu am ce sa reprosez. Probabil ca Ing. Paul o fi dincolo la service pe Bratianu sau poate ca nu mai lucreaza la Renault. Vad ca Renault si-a schimbat politica fata de clienti in comparatie cu trecutul.

Robespierre, exact ce ai patit tu am patit si eu, identic ca la tine, tot groapa cu rotile din partea dreapta am intrat si m-a zguduit teribil, am crezut la fel ca tine ca s-a rupt masina in doua. Un avantaj mare a fost la mine ca groapa era gen palnie, ca o clepsidra, intelegi, adica nu a avut marginile taioase, ca altfel cred ca se taia cauciucul sau poate chiar si jeanta patea ceva. Am avut noroc si tu si eu. Vorba ta, se pare ca sunt rezistente sau posibil sa fie mai rezistente masinile fabricate pentru Romania, unii constructori au in vedere acest lucru. Totusi, e cam rigida masina, simt orice denivelare chiar si cele usoare. La tine e la fel? Si o alta problema e consumul, cam mult peste ce spune constructorul. Motorul meu e 0.9 Tce benzina. La tine cum e? Vreau sa ma uit pe aici pe forum si la altii daca e la fel. Mie mi-au spus de la service ca dupa rodajul de 3000 km consumul o sa intre in normal. Eu am doar 750 km parcursi deocamdata. Sper sa fie asa, sa nu fie vreo pacaleala de la constructor in privinta consumului. In rest e ok masina, am completat de doua ori lichidul de racire pana la 750 km, dar ma gandesc ca pana isi face rodajul de 3000 km o sa mai fie nevoie de completari. Sper sa nu fie o problema si dupa rodaj. Tu esti multumit de masina?


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusf23
post 2 Feb 2015, 20:03
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 20 September 14




Cred ca e putin off-topic, dar nu voiam sa deschid topic nou pentru 2 mici intrebari.
- Mi s-a format condens inauntrul stopului din stanga, unde e lumina de ceata. E caz de garantie?
- dupa 3500 km parcursi vad ca mi s-a innegrit intr-un fel uleiul, asa il vad de ceva timp cand scot joja. Ce e de facut?


--------------------
Renault Clio 2014, 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 2 Feb 2015, 20:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 691
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Acolo e Buranescu sef care e paralel cu tot...fii sigur ca daca nu erai in garantie iti scotea o lista de defectiuni luuunga chiar daca masina nu avea nimic ,ing.Paul e dincolo si e mai morocanos dar stie meserie iar cu clientii fideli se comporta bine.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robespierre
post 3 Feb 2015, 00:07
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 September 12
From: Cluj-Napoca




QUOTE(mariusf23 @ 2 Feb 2015, 20:03)
Cred ca e putin off-topic, dar nu voiam sa deschid topic nou pentru 2 mici intrebari.
- Mi s-a format condens inauntrul stopului din stanga, unde e lumina de ceata. E caz de garantie?
- dupa 3500 km parcursi vad ca mi s-a innegrit intr-un fel uleiul, asa il vad de ceva timp cand scot joja. Ce e de facut?
*



Uleiul innegrit nu inseamna nimic. Orice ulei, dupa 5 minute de circuit prin motor, e negru. Important e ca isi pastreaza proprietatile cat scrie in specificatii. La Clio 4 uleiul specificat tine 30.000 km. Elf 5W-30 DPF

3 Feb 2015, 00:16:
Levi 74: Masina are un motor excelent, restul e ori doar rezonabil ori facut fuserit. Am postat cateva topicuri in sensul asta: caseta directie defecta din conceptie (sunt la a treia in 42.000 km si bate si asta), indicator carburant conceput rau (mergi sute de km fara sa se schimbe pozitia acului), disc de frana si placute subdimensionate (se consuma ca untul, cum se exprima forumistii italieni de Clio 4), muchii periculos de taioase la volan, greierasi, etc. O masina splendida estetic vorbind, insa conceputa in graba si stress, ca sa poata fi prezentata la Targul de nu mai stiu unde din 2012. De aici defectele.

Consumul e foarte bun insa, 1.5 dci imi ia 5.5 in oras iarna, ceea ce e bine. Sistemul audio e de asemeni ok. Repet, motorul e absolut formidabil. Ca de obicei la Renault.

This post has been edited by robespierre: 3 Feb 2015, 00:16


--------------------
Renault Clio IV 1,5 dCi 90 CP | Kadjar 1.3 EDC 159 CP; 2012|2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Levi74
post 8 Feb 2015, 14:38
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 29 December 14




Salut,

75AIM, am fost la service-ul de langa Carrefour ca e aproape de mine. Data viitoare cand am drum pe Bratianu o sa trec si pe la Dl. Ing. Paul sa are arunce si dansul o privire, ca mai am cateva nelamuriri. E departe de mine service-ul Bratianu desi acolo in cunosc pe Dl. Cristian, Directorul vanzari masini noi, am copilarit impreuna si tot el m-a ajutat sa iau masina la un pret bun. Dar mi-a fost lene sa ma duc pana acolo.

Robespierre, vad ca ai avut destule probleme la masina. Sper sa nu le am si eu pe parcurs, eu sunt de obicei atent si intretin bine masinile si pe cele care le-am avut inainte nu am avut deloc probleme. Eu merg putin cu masina personala, doar in weekend, in cursul saptamanii umblu cu cea de la firma de la tata. Oricum am garantie 4 ani sau 120.000 km, dupa ce iese din garantie o dau, daca imi creaza probleme ca si la tine. O sa ma uit si pe celelatle topicuri sa vad la altii cum se comporta masina. Dar deocamdata sunt multumit, e silentioasa masina si motorul chiar "trage" peste asteptarile mele, nu prea i-am gasit probleme. Indicatorul de benzina e ok la mine, nu am observat ceva in neregula. Si de frane sunt multumit, nu stiu in privinta uzurii, e prematur sa spun ceva. In interior arata bine, e destul de bine lucrat si finisat pentru clasa si pretul ei, nu am ce sa reprosez. Dar vorba ta, arata bine in exterior dar se pare ca a fost conceputa in graba, are cateva chestii care nu mi-au placut nici mie. Masina e fabricata la Bursa in Turcia, desi stiam mai demult acest lucru, nu stiu de ce am avut impresia ca se fabrica in Franta. Poate ca masina era mai buna, ma gandesc, daca era produsa in Franta, desi nu prea cred in diferentele acestea.
Daca vii la vara la mare in Constanta, poate facem o "liniuta" smile.gif

Stie cineva garantia ce defecte, reparatii, inlocuiri, etc. acopera? Nu am gasit parca in contract si nici pe site-ul lor ceva informatii in acest sens. Sunt curios. Cand ajung la ei la service o sa-i intreb, dar nu cred ca mai am drum de curand pe acolo.

Mersi pentru informatii. Numai bine tuturor.

This post has been edited by Levi74: 8 Feb 2015, 14:44


--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robespierre
post 10 Feb 2015, 19:32
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 September 12
From: Cluj-Napoca




Ma bucur ca esti multumit, bucura-te de ea si om mai vedea..smile.gif Daca vin la CT le comparam in persoana..smile.gif Toate bune din Ardeal!


--------------------
Renault Clio IV 1,5 dCi 90 CP | Kadjar 1.3 EDC 159 CP; 2012|2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robespierre
post 3 Aug 2016, 23:07
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 179
Joined: 29 September 12
From: Cluj-Napoca




Levi74, mai ai masina? Cum se comporta?


--------------------
Renault Clio IV 1,5 dCi 90 CP | Kadjar 1.3 EDC 159 CP; 2012|2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 11:01
Dacia