Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Concediu vara 2008, Un traseu destul de lung !!!

Mihai60
post 25 Feb 2009, 13:40
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Pai hai sa-ti zic radmasa.gif
Cazarea o fac chiar pe Mariahilferstrasse. Daca vom merge la vara ar fi a treia oara biggrin.gif ca stam in acelasi loc. Este chiar la mijlocul strazii. Intr-un capat este un magazin in care pot sa-l las toata ziua pe fii-miu ( Games-Workshop ) iar ea poate sa viziteze biggrin.gif aceasta strada. Aproape este Kartner-Strasse care duce pana la Catedrala Stefan. Eu mai mult cu condusul sofer7.gif . Ea nu conduce in concediu. Sta copilot si-mi face capul blink.gif Si ar mai fi in ultima zi inainte de iesirea din Austria, SCS-ul de langa Viena. Pana la ora 14 / 15 are voie sa viziteze icon_mrgreen.gif Adevarul ca si eu intru in acea zona. In iarna am fost la Conrad de unde am luat un GPS ph34r.gif
La Parndorf nu mai oprim de mult. Ne facem ca nu vedem pe unde trecem.

This post has been edited by Mihai60: 25 Feb 2009, 13:47


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 25 Feb 2009, 13:56
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Ha, ha, tare postul. O sa-l arat sotiei diseara. Intrebarea mea era in ghilimele. Noi stam de obicei la Ibis Schoenbrunner, am stat de 3 ori anul trecut acolo. Este la 4 strazi de Mariahilf. Parndorful este imposibil sa nu-l vedem, se numeste oprire obligatorie. La SCS garantat 2 zile.
In schimb sotiei mele ii place enorm sa conduca pe autostrazi!


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 25 Mar 2009, 14:46
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Am hotarat si platit deja traseul de anul asta.
La dus:
Ploiesti-Wiena (2 nopti la paprika)- Salzburg (1 noapte) -Munchen (1 noapte) –Zurich (1 noapte)-Milano (1 noapte) - Cannes (7 nopti)
La intoarcere:
Cannes –Geneva (2 nopti- vizitat si Lausanne)-Bern-Zurich- Wiena (1 noapte)-Ploiesti.
Sunt 16 nopti, am platit totul in avans la Ibis, pe Ibis.com cu happy rate 20 fara posibilitatea de a anula rezervarile.
Total 785 euro pt cazare, km 5500 estimat. Plecarea este pe 5 Iunie.
Zilele petrecute la Viena si munchen sunt exclusiv pt cumparaturi, restul sunt exclusiv pt vizitat si plaja.



--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 27 Mar 2009, 13:38
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Sal

A mea nevasta vrea sase nopti cazare in Paris, trei sau patru pe malul Oceanului, trei la Viena si restul ce o mai fi :-))
Traseul ( 2009 ) inca nu este facut. Nu stim inca daca se ne aventuram spre Nord - Belgia. Am fost acum doi ani.

Mihai

PS. Cam ce este de vizitat in Elvetia ? In afara de privelisti :-)). Posibil sa renuntam la ea in favoarea Germaniei ( castele / fii-miu ).
PS.1 De ce doua nopti la Paprika ? La Munich a mea sotie nu a avut ce cumpara ( doua zile ). A gasit mult mai multe in Viena, Salzburg. Iarna scap ( cumparaturi ) foarte usor cu Zell Am See si Kaprun.

This post has been edited by Mihai60: 27 Mar 2009, 13:44


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 9 Apr 2009, 13:52
Post #35


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pai sa-ti spun eu.... Probabil ca in 5 zile la Paris o sa reusiti sa vedeti suficiente chestii dar NU toate.... Noi am vizitat 6 zile si apoi am mai prelungit inca 2 zile ....
In Elvetia... Hmmm pot sa-ti spun unde am fost noi:
Am vizitat in fuga Berna, zurich si ceva mai in detaliu Lucerne (Lutzern) oraselul este superb si toti Elvetienii intrebati Ce oras merita vizitat... Raspundeau invariabil Lucerne. Apoi din Lucerne am urcat cu telecabina si telegondola pe varful Pilatus .... (destul de scump parca in jur de 45 euro /persoana)
Ce pot sa spun este ca Elvetia este o tara extrem de scumpa... Am platit cazarea la un MOTEL cam 80 euro/noapte iar Daca mergi cu masina sa nu uiti sa cumperi vigneta.... se poate cumpara doar pentru o perioada de 1 an si costa cam 32 de euro iti trebuie neaparat daca folosesti autostrazile. Limita de viteza pe autostrada este 120 km/h. E drept ca reteaua de drumuri "nationale" pentru care nu iti trebuie vigneta este paralela cu autostrazile dar trece prin foarte multe orase iar viteza de deplasare este foarte mica. ATENTIE MARE LA PIETONI.... Astia se arunca fara nici un fel de grija sa traverseze pe trecerea de pietoni... Si Elvetienii ... Hmmmmm daca vad un pieton care este mai aproape de 5-6 metri de trecerea de pietoni OPRESC si il asteapta sa treaca .... Se intampla de multe ori ca acel pieton SA NU TRAVERSEZE.... dar asta nu ai de unde sa sti .... Eu am ramas socat de modul in care opresc la trecerile de pietoni.... Amenzile sunt foarte mari... Pentru 10km/h peste limita de viteza legala platesti in jur de 100 euro.... Eu am facut deplasarea in Elvetia cu masina personala de la aceea vreme o Solenza si apoi prin Elvetia am condus o masina a unei firme de acolo. Daca le venea amenda stiau cine a condus si mi se imputa ... Pot sa spun ca atat de legal ca atunci cand am condus in Elvetia NU AM MERS NICI CAND AM DAT EXAMENUL LA SCOALA DE SOFERI pentru obtinerea permisului de conducere....

This post has been edited by nairam: 9 Apr 2009, 13:54


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 9 Apr 2009, 14:26
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




- Fiind concediu nu depasesc viteza regulamentara. Si in Spania tot 120km/h este viteza max. Am fost vara trecuta. Am scris mai sus - am copilotul langa mine mad.gif
- Parisul a mai fost vizitat acum patru ani. Atunci a fost a doua oara cand am stat la un Campanile. Tot la Campanile voi sta si anul asta. ~ 100 euro trei persoane.
- Elevetia - Bern, Lausanne, Lucerne, Zurich. Doua nopti cazare undeva pe langa Interlaken.





--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 9 Apr 2009, 14:55
Post #37


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Io cand merg cu nevasta in drepata obisnuiesc sa spun ca am limitatoru de viteza cu mine.... In rest jos palaria ..... Este un copilot excelent ..... da parca o aud (asa de pe la 140 km/h in sus) "Puiu puiu puiu de ce vrei tu sa strici concediu? daca se strica masina (eram cu solenza)..... si de pe la 150 km / h incepea si mai grav ...... "mai incet.... Mai incet .... MAI incet ..... MAI INCEEEEEETTTT.... OPRESTEEEEEEE..... CA VREAU SA MERG LA BAIE .... TREBE SA BAGAM BENZINAAAA... OPRESTE OPRESTE OPRESTE..... " Etc ....
Nu cred ca sunt Off topic pentru ca este vorba de condus in concediu ......


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 10 Apr 2009, 07:06
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Scuze pt ca nu am raspuns mai devreme! In Elvetia eu o sa stau o noapte la Zurich cu 100chf /noapte evident la Ibis. O sa mai stam 2 nopti la Geneva (tot ibis) cu 49e/noapte in iunie. In afara de ceea ce a spus nairam , adaug ca ar mai fi de vazut Montreux, locul unde Freddie a trait ultimele momente din viata sa . Este o statuie de-a lui chiar pe malul lacului. localitatea este superba ca de altfel toate localitatile de pe malul lacului Leman.
vigneta s-a facut 37,7 euro daca nu ma insel. Si eu recomand mersul regulamentar, grija la parcari si multa grija la ce comanzi la restaurant. Consider ca mancarea pe care o au este ffff proasta si scumpa. (merg relativ des si pe banii companiei, asa ca nu se pune problema de bani sau locatie).
Mihai, ascult-o pe sotie si ia cel putin 6 nopti la paris, aveti ce face.
Eu o sa incep sezonul de vacante de maine, vom fi la Viena pt 10 zile.
Pe curand!


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 10 Apr 2009, 15:00
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Drum bun " dumid " petrecere frumoasa.

2009
In vara asta incercam.

1 Hegyeshalom, 2 Antwerp, 6 Paris, 5 La Rochelle, 1 Annemasse, 3 Sachseln, 1 Kaprun, 3 Viena, 1 Arad.

Rezervarile le voi incepe de luni. Mail, telefoane, ....
Cifre = nopti.

Nu este batut in cuie pana LUNI biggrin.gif

M


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 7 Aug 2009, 20:18
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




- Daca doreste cineva pot sa pun aici pozele din 2008. Normal ca le mai am biggrin.gif

- Mai am si din 2007 cand am fost in Ungaria ( stop ), Slovacia, Cehia, Germania ( stop ), Olanda ( stop ), Belgia, Germania ( stop in doua locuri ), Austria ( stop ), Ungaria ( stop ), Bucuresti.

This post has been edited by Mihai60: 7 Aug 2009, 20:19


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 17:20
Dacia