Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Espace 4, Probleme Espace 4

alexandrurupa
post 27 Mar 2014, 01:42
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 March 14




Salut! Am si eu nevoie de o parere va rog...Sunt nehotarat,vreau sa iau un espace 4 dar am de ales intre 2 masini....una e din 2004 cu 13000 km cu 2 proprietari si o gramada de optiuni...iar cealalta e din 2003 nu atat de multe optiuni dar cu vreo 89 de mii km.Problema e ca in cazul primului espace sunt destul de sigur ca are atati km ca e de la proprietar dar a 2a e de la parc auto,si imi vine greu sa cred ca sunt reali.si pretul este pentru prima 2900 iar a 2a 1700 posibil nenegociabil.ambele masini se afla in austria.MS!




--------------------
renaul espace 2004 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Mar 2014, 08:44
Post #32


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Depinde si motorizarea....nu doar dotarile.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 29 Mar 2014, 22:32
Post #33





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




daca nu ai scris gresit 13.000 km
prima fara discutii


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 16 Aug 2021, 12:12
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Reinviu topic asta si va spun ca motorizarea e ft importanta la un Espace 4.
Daca ai 2.0 dci l-ai prins in general pe D-zeu de picior.
Restu loterie mare de tot.
In rest ca si probleme raman vesnicele rateuri pe partea electrica. Vad ca orice model Renault are problema asta.
In rest motorizarea 2.0 e teapana rau.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poto_r
post 25 Jan 2023, 08:53
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 24 January 23




Salutare,

Parere de fan si posesor de 4 Renault uri benzinare, K4M, F4R, F4RT.

Nu va mai asteptati la minuni de la masini diesel de 15-20 de ani fara o intretinere corespunzatoare.

Tocmai ce am achizitionat un Espace 4 2.0T benzina din 2003 (165.000km dovediti din ultimele lor ITP uri).

Masina din Olanda cu un singur proprietar:

- ulei schimbat la 30 - 35.000km
- bujiile originale dupa cum aratau (distanta mare intre electrozi, depuneri, etc)
- uleiul in cutie manuala 6+1 - apos, ars... cutia facea un zgomot pe accelerare incredibil

Pot sa zic ca mecanic am pus masina la punct si ca am avut noroc ca a scpat cutia, dupa inlocuirea uleiului, dar atrag atentia ca planul de mentenante de afara nu e gandit pentru romanul ce cumpara masini la "200.000km". Neamtul nu e interesat sa si schimbe uleiul la 10.000km pentru a prelungi viata unui motor peste intervalul de timp pentru care tine el masina. Odata ajunse in Romania la un entuziasmat posesor, ce sa vezi... cad cutii, cad turbine, arbore cotiti si etc.

Eu mi am asumat mental ca se pot intampla si in cazul meu si e tocmai unul din motivele pentru care am renuntat la ideea de a cumpara diesel. Kilometraj mare datorita consumului redus, intretinere minima pe perioada de exploatare pentru care e cumparata!

PS. Mai am de pus la punct o problema cu geamurile electrice fata - schimbat macara parte mecanica fata, masina la achizitionare era cu dreapta fata proptit cu lemn, motorasul nu facea nimic, pe stanga mergea sacadat, inlocuit comanda geamuri fata datorita faptului ca nu se mai luminau, demufat module macara geam pentru verificari electrice, pus la loc, geamul stanga blocat in pozitie deschis evident!

Cumparat 2 module SH functionale, acelasi lucru. Sunt la stadiul de ma apuca de verificarile la BCM.

Daca cineva s a mai lovit de asa ceva... as aprecia orice idee pentru a face diagnosticarea mai usoara!



--------------------
Renault Clio, Megane, Kangoo, Espace '99-'03
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 25 Jan 2023, 10:53
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Si eu am probleme pe geamurile electrice, vreo 2, si nu vreau sa ma bag sa le fac ca parca vad ca nu-mi iasa. O s-o duc la service sa-si bata capu. Primesc factura si pe baza ei tre sa mearga. Altfel nu.


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:39
Dacia