Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Fluence Ph2 facelift (2013)

centurion
post 25 Feb 2013, 22:03
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Du-te in Turcia si ia masina de acolo.


Si Octavia ce este? Nu tot un low-cost?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 26 Feb 2013, 00:30
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 945
Joined: 5 December 09




QUOTE(99AIM @ 25 Feb 2013, 16:49)
Ce se abereaza pe aicea....Mai Sandele daca la tine aspiratul de 1.6 de pe Fluence e asa o mare inginerie atunci pot spune ca esti la nivelul anilor 2003


Eu cred ca tu aberezi. Eu am intrebat daca e varza. nu ca e super. Mie imi ajunge motorul ala, nu as da mai mult de 15-16 k pe o masina (noua, vorba unuia de pe forum, masina noua, ma bas primu-n ea). E subiectiv acest lucru (ti-am si bolduit ca sa intelegi). Felicitari ca stai pana la 16 la serviciu, noi astia prostii stam pana la 22. Si de prosti ce suntem ne luam un Renault. Si in cazul meu ma duc cu un Renault la munca, si tot asa ma intorc. Nu ca altii cu Skoda, Opel, acasa si merg cu autobuzul (scumpa benzina). Da ei sunt inteligenti ca au limuzine iar eu sunt prost/fraier ca am Renault. Cam asa vad ca gandesti tu.

Daca esti asa de inteligent, de ce vorbesti aiurea? Stii ce e ala pret de export (mai ales la Turcia)?

Am mai spus, sunt scoruri mari la piese pt ca manopera e ieftina. Ia schimba ceva la un service in tarile alea unde visezi. Si sa ne spui de manopera. De ce oare la o instalatie de gaz in Germania platesti 3000 EUR si in RO tot 3000, da RON (e p-aici pe forum cineva cu un kangoo). Oare de ce?

Cand afirmi ceva vino cu niste link-uri, ca tot asa si cu Fluence de 22 000 EUR, ori ala o fi cu 3 tablete, scaune de myabach, 20 xenoane etc. Si cand colo pe site gasesc 18 300 (cu toate optiunile alea care nu imi trebuie).

Pt fiecare masina i se potriveste un motor, din cate vad ai vrea sa ai masina de 10 k cu motor de la una de 30 k. Ti-am spus, ia-ti altceva, RS, lamborghini, d-astea. Vezi ca dupa cum ti-au aratat si altii te contrazici singur, aberezi. Ti-am dat exemplu ala cu Opel, ca asa cum a fost nemultumit ( a fost ghinion, si e real, doar n-oi vrea sa iti scanez documente de la reparatie) asa esti si tu, 1-2 cazuri. Vorbesti din auzite despre alte marci, ca si cum alea ar fi supermasini cu supermotoare, de "autoband".

Pe tine daca te trateaza cineva ca pe un prost, te conformezi? D-aia ti-ai luat Megane? Iti doresc sa iti iei altceva, sa mergi la o clasa mai sus si apoi sa incepi sa ii injuri p-aia. Insa din orgoliu niciodata nu vei afirma ca ce bun era Renault-ul ala prost, da nu asa pretentios.

Pt el, din cate vad O2 un simbol al fiabilitatii si corectitudinii vanzatorilor, service-urilot, ce mai, e un Mertz cls S, insa doar sigla schimbata.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 26 Feb 2013, 08:30
Post #123


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




QUOTE(BiCos @ 25 Feb 2013, 20:37)
Vreau sa aflu si eu ceva bun/rau de FLUENCE II iar voi o tot scaldati aiurea pe subiecte diverse(aka moderatori!). Posturi mele OFF TOPIC pot fi sterse si poate cine a vazut/cumparat FLUENCE II zice ceva LOGIC!
Scuze celor ce se impedica de postul in cauza!
*

Pai...nu putem sa te ajutam cu prea multe informatii pentru ca Renault nu a anuntat inca un viitor model Fluence II si nu avem absolut nici o informatie sad.gif


Pentru ceilalti colegi care se "hartuiesc" in mesajele de mai sus : Chiar are importanta daca mergi in Skoda, Opel sau Vw?
Va impartasesc cateva mici experiente ale mele traite la ca fost proprietar de Opel si Vw.

Opel Vectra Gts an 2006 : motor 1.9 Cdti 150 Cp, Probleme : bielete antiruliu dupa 7k, alternator schimbat dupa 25k, planetara dreapta schimbata dupa 42k, kit ambreiaj + volant masa dubla schimbat dupa 63k, intreg sistemul de incalzire al bujiilor incandescente "releu, fise, bujii" dupa 75k..+ alte chichite care adunate la un loc, ustura la buzunar. Masina a plecat de la mine la 124k si nu am fost niciodata mai bucuros ca am scapat de o masina.

Vw Golf 5 an 2008 1.9 Tdi 105 cp cu FP : Probleme : niste bucse pe fata care scartaiau de la inceput si ziceai ca esti intr-o corabie pe mare, schimbate la 5k, kit ambreiaj + volant de doua ori, o data la 15k si a doua oara la 60k, alternator la 23k , doua injectoare, ambele la 32k, mereu probleme cu FP, se infunda destul de des..desi nu se rula decat extraurban, masina a plecat la 70k dupa ce mi-am luat la revedere si de la turbina.

Nici Opel si nici Vw nu mai sunt varful calitati de multa vreme si daca rasfoiti putin forumurile lor, o sa ramaneti cu un gust amar.

Probabil ca sunt cel mai mare contestatar al marcii Renault dar momentan se afla peste Opel si Vw, altfel nu-mi cumparam asa ceva. Poate ca scartaie la interior mai mult decat celelalte rivale dar nu cad piesele atat de des precum se intampla la nemti.

This post has been edited by ali3n_cop: 26 Feb 2013, 08:33


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 26 Feb 2013, 10:52
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(99AIM @ 25 Feb 2013, 20:55)
De acord ca faza cu inflatia sau cursul nu arata nimic,erau alte vremuri....repet si ce am spus mai sus-dupa ce ca Renault are un nume prost la fiabilitate mai urca si preturile....dupa esecul numit Koleos urmat de de Latitude  si L3 de nici in showroom nu o mai tin ei cu un amarat de sedan low cost vor sa gadile orgoliul celor ce au deja un Renault dar nu tine ca oamenii s-au lovit de probleme multe la masini si de dispretul celor din service ce arunca scoruri mari la piese in Ro,eu va intreb asa pe voi:de ce in Turkye o pompa de injectie Delphy costa 300 euro inclusiv manopera iar la noi peste 2000 ron?de ce in France un injector E4 nou la dealer costa 150 euro iar in Ro 1200 ron?stiti cat costa un Fluence diesel full la export in Turkye in vara 2012?aprox 28000 de Tl adica 14k de euro,la noi cat costa? atat timp cat ne vor trata ca pe niste fraieri pe noi amarastenii din Ro pe mine m-au pierdut de client.
*



Sincer nu ma mai bazez pe forumuri cand vine vorba de preturi. S-a spus mai sus ca octavia este mai convenabila ca fluence. Cand m-am uitat la preturi...un fluence diesel ii cam 16,000 cu tot ce trebuie pe cand o octavia ii 21,000. La benzina diferenta este cam tot aceasi dar valorile un pic mai mici. Asta in conditiile in care fluence vinde o masina proaspata fara reduceri prea mari, iar octavia vine o masina de aprox 5 ani (daca nu mai bine). Octavia 2 nu se mai fabrica deci nu ma intereseaza.
Pretul in turcia este pus strategic la valoarea aia, aia nu au atatia bani, plus ca daca tu crezi ca faci o afacere cumparand de acolo vei avea o supriza numita taxe vamale la inmatricularea in RO. Si cu toate taxele acelea vei ajunge la acelasi pret, atata ca pe masina o sa fie suportul de numere in turceste si poate pe dimensiunile lor.
Asa ca domnu 99AIM cu megane2...personal iti recomand sa nu iti mai dai cu parerea despre o masina pe care nu o deti, la care visezi sa o ai dar din pacate vremurile in care aruncau dupa tine cu meganuri sedan s-au terminat (vezi tu, euro, basescu, mai putina hotie etc.), plus ca romanu tat roman ii si tine masina 10 ani. Asa ca aia care si-au luat amu-s 4-5 ani megane doar nu si-or lua fluence acuma, ca doara megan ii masina buna si consuma putin si na...ai dat acuma 4-5 ani 15000 si acuma sa o dai cu 5000...personal nici pe mine nu m-ar interesa.
Dar sa revenim la subiect, aici se discuta despre fluence cu FL, nu despre ce poate domu 99AIM sa cumpere la o anumita suma de bani...vorba aia, daca nu ajungi la struguri...da-i dreq ca oricum is acri.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 26 Feb 2013, 13:02
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




http://www.renault.ro/gama-renault/autotur...5_ROUM;V#/recap
cat e mosule un Fluence full? asa cu minunea de tableta ca o incununare a ingineriei si dotari Renault...aud.
Referitor la putinta mea de a cumpara o asa minune de masina te rog sa te abtii ca am depasit nivelul,iar referitor la preturile de export afla si tu mai multe cat se taxeaza la vama apoi mai sa mai vb..cand eu o sa cumpar daca o sa cumpar Fluece la 80-90 % din pretul dat de tine la jepcarii de Renault Romania sa te vad cum faci...iar daca pt. tine Fluence este o realizare la care zici ca eu nu ajung atunci lasa.ma frate...iar daca tot imi porti de grija cu cat o sa vand eu Megane afla ca tu nu iei nici 60% din pretul de nou dupa 2 ani...frumos.,eu l/am luat la sh la 1 an si 4 luni in garantie cu 26k de km returnat la leasingsi comparativ cu cat am dat pe el pied cam 20% si asta in aprox. 4 ani,acu sa te vad ce mai zici...sa nu iesi iar cu faza cu bashina ca nu tine. radmasa.gif


This post has been edited by 99AIM: 26 Feb 2013, 13:08


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 26 Feb 2013, 13:56
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(99AIM @ 26 Feb 2013, 13:02)
http://www.renault.ro/gama-renault/autotur...5_ROUM;V#/recap
cat e mosule un Fluence full? asa cu minunea de tableta ca o incununare a ingineriei si dotari Renault...aud.
  Referitor la putinta mea de a cumpara o asa minune de masina te rog sa te abtii ca am depasit nivelul,iar referitor la preturile de export afla si tu mai multe cat se taxeaza la vama apoi mai sa mai vb..cand eu o sa cumpar daca o sa cumpar Fluece la 80-90 % din pretul dat de tine la jepcarii de Renault Romania sa te vad cum faci...iar daca pt. tine Fluence este o  realizare la care zici ca eu nu ajung atunci  lasa.ma frate...iar daca tot imi porti de grija cu cat o sa vand eu Megane afla ca  tu nu iei nici 60% din pretul de nou dupa 2 ani...frumos.,eu l/am luat la sh la 1 an si 4 luni in garantie cu 26k de km returnat la leasingsi comparativ cu cat am dat pe el pied cam 20% si asta in aprox. 4 ani,acu sa te vad ce mai zici...sa nu iesi iar cu faza cu bashina ca nu tine. radmasa.gif
*



Pai si atunci ce pusca mea te plangi? Pe cuvant daca inteleg? Ce vrei sa atingi cu posturile astea ale tale, ca eu si ceilalti de pe aici cred ca nu au inteles deloc ceea ce vroiai tu sa spui. Cat ii un fluence full? Habar nu am ca nu am deschis linku, pers. nu ma intereseaza, m-a interesat cand am luat masina ce-i drept, acuma ce rost are?. Cat ii o skoda octavia full? nu de alta dar am certitudienea ca te-ai documentat avand in vedere ca esti in cautarea unei masini...sau esti setat Giga Contra, daca apare ceva nou, hai sa ne legam de ce ii rau si nu de ce ii bun. Bah macar poti sa-i multumesti celor de la Renault ca au creat o masina buna pentru tine la banii pe care ii aveai atunci, ca pe vremea aia la banii pe care i-ai dat tu pe masina luai probabil octavia 1 tour, care sa nu uitam ca ii din anii 90+.
Sincer nu mai intru in polemici cu tine, pur si simplu nu are rost...apropos, vezi ca sigur este topic despre renault clio modelul nou...intra si acolo si baga dume ca nu-i fiabil si ca-i scump, mai bine cumperi fabia de banii aia...asta bineinteles daca nu ai facut-o deja


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 26 Feb 2013, 14:05
Post #127


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Sau macar sa te plangi cand esti in cauza, uite exemplul cel mai bun este rabla mea care petrece 2 saptamani in service si 2 in parcarea ei de acasa. Dar eu am stiut pe ce dau banii si din toate rablele de pe piata, am ales rabla cea mai buna radmasa.gif
Pentru mine este un hobby sa-i zapacesc la cap pe cei din service...e bine din cand in cand sa le pui creierul la gandit pentru ca ei au obisnuinta de a nu face nimica si de a raspunde tot timpul cu placa "e normal" sau "asa fac toate"

This post has been edited by ali3n_cop: 26 Feb 2013, 14:07


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 26 Feb 2013, 16:43
Post #128


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Cine spune pe aici ce bani(adevarati) a dat pe masina lui(cumparata si nu vizualizata pe cofigurator). De preferat masina cumparata sa fie Reno/Fluence poate chiar2. Si la capitolul asta sa se mentioneze si optiunile/problemele/avantajele.
Acum ca multi pe aici discuta alte frustrari decat numele topicului propun: Ori numele topicului "FRUSTRARI ALE DIVERSILOR" ori intervine un moderator si mai curata mizeria!


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 26 Feb 2013, 16:47
Post #129


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




QUOTE(BiCos @ 26 Feb 2013, 17:43)
Cine spune pe aici ce bani(adevarati) a dat pe masina lui(cumparata si nu vizualizata pe cofigurator). De preferat masina cumparata sa fie Reno/Fluence poate chiar2. Si la capitolul asta sa se mentioneze si optiunile/problemele/avantajele.
Acum ca multi pe aici discuta alte frustrari decat numele topicului propun: Ori numele topicului "FRUSTRARI ALE DIVERSILOR" ori intervine un moderator si mai curata mizeria!
*

De unde sa iei un Fluence 2..daca nu exista?


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 26 Feb 2013, 16:57
Post #130


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




pai e expusa, cel putin in autocobalcescu pe splai. Sau inca nu e de vanzare?


















This post has been edited by BiCos: 26 Feb 2013, 17:04


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 26 Feb 2013, 16:58
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




e phase 2..

hai ca vorbiti de va intelegeti.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Feb 2013, 18:50
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(BiCos @ 26 Feb 2013, 17:43)
Fluence 2.
*


(Bond, James Bond)

2, faza 2.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 26 Feb 2013, 21:06
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Cuki ai Fluence de 90 Cp,succesuri cu injectia Delphy...poti incepe sa pui bani deoparte radmasa.gif MERITI UN UPGRADE radmasa.gif

This post has been edited by 99AIM: 26 Feb 2013, 21:32


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 26 Feb 2013, 21:52
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(99AIM @ 26 Feb 2013, 21:06)
Cuki ai Fluence de 90 Cp,succesuri cu injectia Delphy...poti incepe sa pui bani deoparte radmasa.gif  MERITI UN UPGRADE radmasa.gif
*



mah desteptule ce legatura are injectia de pe masina mea cu topicu asta? Si daca se duce injectia stai linistit ca nu ma urc pe forum sa ma plang de asta, ma duc la service si rezolv problema. Da pana una alta, eu am masina noua, tu...din 2007, tie daca ti-i se duce injectia dai jumate valoarea masinii pe reparatie...si atunci chiar ca doare radmasa.gif sa sti ca utilajul valoareaza cel mult 4000 euro si tu sa bagi 1-2 mi in reparatie radmasa.gif

This post has been edited by cuki46: 26 Feb 2013, 21:52


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 26 Feb 2013, 22:01
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Mai flacau am facut odata pompa de injectie si injectoarele asa cum trebuie...mah eu nu inteleg un lucru:cum draq sa-ti mai iei injectie Delphy la minunatie de Fluence cand tot forumul tipa de pilitura....asa ca fa cum ti-am spus eu ca MERITI UN UPGRADE si pune bani la saltea ca daca se strica itri pe mana maestrilor de la dealer si fara 2000 nu scapi radmasa.gif
Hai sa-ti mai zic una asa pt tine de la mine:unde a mers masina asta nu o sa mergi tu never ever cu Fluence...vezi ca am poze pe topicul cu poze de la M 2.2 cu Simena,Alanya,Cappadokia,Efes, Barcelona,Creta Thasos,Pitvice....si si si...Roma si Venice, ce drumuri ce lume...

This post has been edited by 99AIM: 26 Feb 2013, 22:06


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Feb 2013, 22:05
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Habar nu ai sa scrii Delphi, dar stii sigur ca sunt sisteme proaste. radmasa.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 26 Feb 2013, 22:07
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Oau ce big mistake...rusine la mine,ma gandeam la parcul acvatic PortAventura unde Megane si-a luat o amenda de parcare.

This post has been edited by 99AIM: 26 Feb 2013, 22:10


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Feb 2013, 22:10
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Cu totii e bine d`apprendre quelque chose new every day. - ca sa scriu asa cum ai facut-o si tu.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 08:03
Dacia