Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluence, Fluence or Megane

DFA
post 26 Nov 2010, 17:45
Post #61


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




QUOTE(andreicri @ 26 Nov 2010, 16:05)
Nu e asa.Modelul Privilege se fabrica doar in spania.restul turcia.Dealer dixit.
*


De ce crezi că Renault s-ar complica să asambleze O SINGURĂ variantă de echipare în Spania și pe restul în Turcia când le poate asambla pe TOATE în Turcia, la costuri mai mici, că doar de aia a și derivat platforma X38 din X95, ca să mai reducă costurile...
Plus că și Renault o spune, TOT ce înseamnă X38 se fabrică la Bursa.

Chestiile astea cu nu știu ce variantă și cu nu știu ce motoare sunt făcute nu știu unde nu prea au logică, știți foarte bine că Renault e ahtiat după reducerea costurilor, nu prea are sens să-și dea singuri cu stângu'n dreptu' și să folosească un lanț de logistică separat doar pentru o singură echipare.

QUOTE(b76bgaarh @ 26 Nov 2010, 16:30)
nu e asta. nu suntem capabili sa recunoastem ca am facut o alegre proasta. pt a ne scoate inventam tot felul de tertipuri, lucruri di auzite etc etc.
*


Sunt de acord.
Ne cam place să ne îmbătăm cu apă rece.


QUOTE(b76bgaarh @ 26 Nov 2010, 16:30)
dfa stiind toate aceste aspecte tot vrei sa te mai inhami la un fluence?
*


Personal mie nu-mi prea pasă foarte mult unde e construit Fluence-ul.
În schimb îmi pasă de CE are Fluence-ul (dotări, echipamente, soluții, etc.).

Mie Fluence-ul îmi place în general, dar ce nu-mi place este platforma redusă și mai ales diferențele dintre X95 și X38, faptul că nu au păstrat lucruri bune și interesante și pe Fluence.

Nu-mi place că L38 e un fel de rudă săracă a lui B95...

Nu-mi place că la prea mulți producători auto, sedan-urile de clasă compactă sunt văzute ca niște mașini "de mâna a doua", mai pentru săraci așa..., spre deosebire de hatchback-urile compacte, care-s ținute în palmă...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoboM
post 26 Nov 2010, 19:04
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 February 07
From: Bucuresti




@DFA

Si totusi, tce-ul meu (hatchback) e venit din Palencia. wink.gif


--------------------
Megane 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 26 Nov 2010, 19:41
Post #63


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Cum ai aflat asta?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 26 Nov 2010, 20:09
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




pai altfel ar trebui sa existe pe langa factura si declaratie vamala.


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 26 Nov 2010, 20:11
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09




in primul rand cred ca acest topic ar fi trebuit sa se afle la sectiunea M2. In fond e adresata posesorilor de M2 de catre un posesor de M2.. doar ei isi spun parerea.
pe aici sunt numai posesori de M2 care par a face totul posibil sa demonstreze superioritatea masinilor lor.

Tonul discutiilor imi aduce aminte de prelegerile tinute de vesnic mandrii posesori de Golf 4 (de preferat 1.9 Tdi)

Personal imi place mult mai mult fluensul, ma simt mai bine in el decat in M2, imi place cum arata si cum se misca... si sunt foarte multumit ca am primit multe la cati bani am dat.

Si nu va faceti griji, politica de reducere a costurilor se regaseste la toate marcile

This post has been edited by smardale: 26 Nov 2010, 20:16


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 27 Nov 2010, 09:55
Post #66


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Si a calitatii?


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 27 Nov 2010, 10:42
Post #67


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(smardale @ 26 Nov 2010, 20:11)
Personal imi place mult mai mult fluensul, ma simt mai bine in el decat in M2, imi place cum arata si cum se misca... si sunt foarte multumit ca am primit multe la cati bani am dat.
*


Ce era sa spui si tu acum... rolleyes.gif

E clar ca si posesorii de Megane 2 vorbesc cu o oarecare doza de subiectivism dar asta cu mult sub nivelul subiectivismului posesorilor de Fluence. Eu zic ca daca Renault au reusit sa faca o masina mai performanta rolleyes.gif si mai fiabila decat M2-ul si asta cu costuri de productie mai mici atunci nu pot sa spun decat: "Jos palaria Renault!"...dar sincer ma indoiesc ca asta se va intampla sleep.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
narcisoi
post 27 Nov 2010, 13:32
Post #68


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 5 February 05




no bine.. atunci o sa dam toti foc la fluensuri si o sa luam megane sh ca e mai bune si nu se strica .! radmasa.gif
PS.. am mai avut eu o masina mult laudata care se strica mai des decat loganul .. asa ca m-am invatat minte.. "la pomul laudat sa nu te duci cu sacul" !!!! .. asa ca astept sa se strice oricand fluensul meu , s-a stricat deja... dar ma asteptam pentru ca stiam ca taticul lui : "nea megane" era o masina stricacioasa comparativ cu altele din clasa ei .!
Nu cred ca e vre-un posesor de fluence care sa afirme ca are o masina SUPERFIABILA .. la fel cum nici megane nu a fost ... Sant doar Reno`-uri si atat ! (cu bune si cu rele .. dar eram constienti de ce am primit in momentul in care am dat banii smile.gif )


--------------------
Reno Fluence 1.5 dci 85 cheala 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 27 Nov 2010, 20:02
Post #69


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




QUOTE(mahamann @ 25 Nov 2010, 17:55)
adik farurile sunt fara lupe (la cele fara xenon), manerele la usi sunt "optionale" in functie de echipare - astia de la renault sunt nebuni????
*


Pai dupaia ce vrei sa puna pe facelift? Mai un maner, un stop schimbat, o lupa la far si gata. Costuri mici, masina noua.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smardale
post 28 Nov 2010, 00:55
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 10 April 09





Sper sa-i faca un down-face-lift.. desi ii proasta, macar sa arate ca un M2


--------------------
Renault Fluence 2010 Expression 1.6 16V 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 5 Dec 2010, 13:57
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




mergand pe soselele RO am inceput sa vad din ce in ce mai multe fluans...si am mai descoperit o chestie care nu-mi place - are terminatia tobei finale scoasa printr-un decupaj in bara (crom nichel bling bineinteles), nu cum e la megane 2, care a mascat intr-un mod foarte frumos toba cu terminatia in jos. si mie imi place sa se vada terminatia respectiva, dar doar in cazul in care sunt 2 si totul este simetric. cum s-ar zice...parerea mea


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 5 Dec 2010, 21:18
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE(narcisoi @ 27 Nov 2010, 13:32)
no bine.. atunci o sa dam toti foc la fluensuri si o sa luam megane sh ca e mai bune si nu se strica .!  radmasa.gif




Megane 2 a excelat intr-o privina - nr. de defectiuni smile.gif


This post has been edited by ncristi: 5 Dec 2010, 21:19


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 5 Dec 2010, 22:06
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




[quote=DFA,26 Nov 2010, 18:45]
De ce crezi că Renault s-ar complica să asambleze O SINGURĂ variantă de echipare în Spania și pe restul în Turcia când le poate asambla pe TOATE în Turcia, la costuri mai mici, că doar de aia a și derivat platforma X38 din X95, ca să mai reducă costurile...
Plus că și Renault o spune, TOT ce înseamnă X38 se fabrică la Bursa.

Dealer ul a spus ca varianta provilege fiind mai scumpa si oricum putin prizata fata de celelalte sa nu fie atinsa de acest downgrade de a fi fabricata in turcia cu matritele de Fluence.


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 6 Dec 2010, 07:33
Post #74


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Dar Fluensu'asta Privilege cu ce matrite se fabrica atunci? rolleyes.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 6 Dec 2010, 15:59
Post #75


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Probabil dealerul ăla spera să mai câștige un client în plus... wink.gif

Io-te ce zice Renault că fabrică și pe la ce fabrici:

Main_manufacturing_sites_by_Brand___2009.PNG ( Size: 139.31k ) Number of downloads: 1415


Se vede cumva vreo urmă de Fluence pe la vreo fabrică alta decât cea din Bursa, Turcia? blink.gif


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 6 Dec 2010, 23:19
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 6 Dec 2010, 16:59)
Probabil dealerul ăla spera să mai câștige un client în plus...  wink.gif

Io-te ce zice Renault că fabrică și pe la ce fabrici:

Main_manufacturing_sites_by_Brand___2009.PNG ( Size: 139.31k ) Number of downloads: 1415


Se vede cumva vreo urmă de Fluence pe la vreo fabrică alta decât cea din Bursa, Turcia?  blink.gif
*



Eu ma refeream la megane 3 nu la fluence.discutia la asta deviase...Mai exact raspunsesem postului 53 - ultima propozitie

This post has been edited by andreicri: 6 Dec 2010, 23:21


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 7 Dec 2010, 12:35
Post #77


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




biggrin.gif Nu contează că e Megane (gen 2010/B38) sau Fluence (L38), atât timp cât nu există nici cea mai mică dovadă că anumite echipări de B38 sau L38 ar fi asamblate în altă fabrică decât Bursa se poate spune că lucrăm la nivel de zvonuri, iar dealerii au tot interesul să-și fraierească clienții mult prea informați pentru gustul lor în a-i face să creadă că, vezi Doamne, mașina "lor" NU e fabricată în Turcia...

Uite cum ne exploatează ăștia mentalitățile noastre privind turcismele, chinezismele și să nu uităm, marfa de export...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 11 Dec 2010, 12:19
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




am avut treaba azi pe la serus....si am zis sa vad si eu cu ochii mei fluansul. gusturile nu se discuta in ceea ce priveste designul (mi se pare nasol rau exteriorul, pe cand interiorul mi se pare super, cel putin comparativ cu megane2), dar e extraordinar la ce s-au dedat frantujii - au pus niste table cu arc pentru sistemul de deschidere al portbagajului ca la logan!!! amortizoarele cu gaz sunt scumpe pt ei!!! scaunele sunt foarte tari!! am avut megane1, ala avea fotoliu nu scaun, megane 2 are scaunele mult mai tari, si fluansul si mai tari!! dar se pare ca asta e trendul.....passat a trecut de la suspensie cu 4 bucsi si 4 pivoti pe fata la mcpherson ca e mai ieftina, pastrand acelasi pret pe masina, cu taria scaunelor aceeasi poveste ca la renault. asa ca ce sa asteptam de la patronii rombului??

gun3.gif


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 23 Dec 2010, 17:06
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




intrebare intrebatoare:in prezentarea seriei limitate passion la Fluence scrie printre altele Instrumente bord cu afisaj mixt numeric si analogic.oare ce inseamna asta?ca sunt mixte cum sunt la Megane 3 vest sau e purul limbaj de lemn romanesc?ca adac era sa fie asa ar fi scris digital nu analog.... unsure.gif


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 23 Dec 2010, 19:16
Post #80


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Înseamnă exact ceea ce scrie, tablou de bord a la Megane III, cu vitezometru digital.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 23 Dec 2010, 22:14
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




ok ok ,de acord cu tine,dar de cand digital=analogic??atunci indicatoarele clasice cum se numesc fata de cele digitale ?


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 24 Dec 2010, 09:09
Post #82


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




"Instrumente bord cu afisaj mixt numeric si analogic"

Numeric (fr:numerique) = digital
Analogic = indicatoare cu ac, clasice

De ce "digital=analogic" ????

Nu înțeleg de unde confuzia ta!


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreicri
post 24 Dec 2010, 22:32
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 740
Joined: 5 September 04
From: Bucuresti




m-am lamurit...confuzia mea era legata de numeric adica sistemul clasic cu indicatorare obisnuite si nu cum ai zis si tu digital.acum m-am clarificat,desi stii ce nu inteleg?ma uitam pe pozele cu Fluence sportway de la Paris (ma rog nu e exact acelasi lucru ca Passion ,dar pe acolo) si avea indicatoarele la fel ca Fluence clasic cu unele mici modificari.la passion sunt altfel...intelege cine poate

This post has been edited by andreicri: 24 Dec 2010, 22:36


--------------------
Renault megane 2 sedan 1,9dCi/2004
Laguna 3 Dynamique 2.0 dCi full (fara piele si trapa)(pe vine)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 8 Jan 2011, 14:12
Post #84


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Sunt curios cati fosti posesori de Megane 2 sunt acum posesori de Fluence?... cred ca asta spune multe despre Reno' in momentul de fata... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 10 Jan 2011, 13:29
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Salut la toata lumea,
Sunt posesorul unui Renault Clio Symbol 1.4l, 8valve, si acum sunt intr-o dilema: vreau sa trec la o noua masina, si oscilez intre Renault Fluence 1.6l, 110 CP si Megane III (generatie 2010). Din cate am vazut eu din discutiile anterioare, ambele sunt asamblate la Bursa, in Turcia (ca si Clio, dealtfel).
Din pacate inca nu m-am lamurit care ar fi mai fiabila dintre cele 2 (Fluence sau Megane III). Megane 2 au niste colegi la birou, si nu prea au fost multumiti deloc de ele, au avut probleme destule.
Dupa ,,experientele'' avute cu Clio Symbol, vreau ca fiabilitatea sa fie principala motivatie care sa ma faca sa imi cumpar o masina.
Asa ca va intreb pe voi: care credeti ca ar fi mai fiabila dintre acestea doua? La Megane III s-a venit cu ceva nou fata de Megane II, sau s-a schimbat doar design-ul?

Posesorii de Fluence ce spun? Cat sunt de multumiti? Ma intereseaza mai ales parerile celor care au trecut de pe Megane II pe Fluence.
Merci mult.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 10 Jan 2011, 14:08
Post #86


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Mai stai vreo 2 ani si doar apoi pune intrebarea asta despre fiabilitate wink.gif . Din ce am vazut pe aici pe forum cei ce au trecut de pe Megane 2 pe Fluence au impresia ca si-au luat racheta, desi habar nu am ce le da impresia asta unsure.gif ...

This post has been edited by Hack: 10 Jan 2011, 14:10


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 10 Jan 2011, 14:40
Post #87


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(theodor2004 @ 10 Jan 2011, 13:29)
Dupa ,,experientele'' avute cu Clio Symbol, vreau ca fiabilitatea sa fie principala motivatie care sa ma faca sa imi cumpar o masina.
*


eu nu inteleg ceva la fostii posesori de megane 2 , in prezent posesori de fluence ori megane 3... prima a fost jaf..proasta..au picat toate... acum au 20 k cu ele si deja sunt fiabile..mama fiabilitatii...parca sunt s classe....racheta cum a zis si Hack....nu mai este tot renault radmasa.gif ... daca vrei fiabilitate alege toyota, lexus..honda..subaru...astea se lauda cu fiabilitatea... renault se lauda cu pretul eftin' la masina..cat vei baga in ea pe urma , numai tu stii..in functie de utilizare..de noroc..etc...Pe un posesor de fluence ori megane 3 care a avut megane 2 si nu a avut prob cu ea , il inteleg...dar pe cei din categoria de mai sus nu..

This post has been edited by M i h a i: 10 Jan 2011, 14:42


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 10 Jan 2011, 14:50
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE(M i h a i @ 10 Jan 2011, 14:40)
..honda..
*



http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=4136

Un post memorabil al unui coleg de pe hondafan lgat de civicul HB :

"Ca sunt betivi, n-am nimic cu ei - e fix problema lor. Ca sunt neglijenti, e cu totul altceva. Indiferent daca sunt beti sau treji, la capitolul fineturi sunt de toata jena. Ce dracu', si un cimpanzeu poate fi dresat sa stranga un surub.
Masina mea a fost una din multele care au venit cu geometria varza din fabrica (vechea problema cu trasul dreapta), problema care a fost rezolvata la service in 10 minute, poate 15. Ce i-a impiedicat pe copiii reginei sa faca geometria cum trebuie inaite sa dea "verde" pentru plecarea din fabrica? Da, stiu, o sa spuneti ca individul de la "ctc" era mahmur. Se cam spulbera mitul produselor fabricate in tari civilizate (cel putin din Europa).."

radmasa.gif

This post has been edited by ncristi: 10 Jan 2011, 14:54


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 10 Jan 2011, 14:50
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




omul trage speranta ca un model nou va fi mai bun decat un model vechi. Eu acum nu mi-as mai cumpara Clio Symbol (desi 4-5 ani nu am avut probleme cu ea), pt ca intre 4-7 ani problemele s-au inmultit simtitor de mult.
Deci de asta am intebat, pt ca am crezut/sperat ca s-au rezolvat o parte din problemele de pe Megane II. De asta am si intrebat cu ce a venit nou Megane III fata de II.
In plus nu toti posesorii de Renault au avut probleme. Eu, daca vindeam masina dupa 4 ani, azi as fi laudat calitatea unui Renault Clio Symbol. Abia din anul 5 m-au lasat multe chestii.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adytym
post 10 Jan 2011, 17:37
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.172
Joined: 6 May 09
From: TIMISOARA




pai orice lucru produs in zilele noastre trebuie sa functioneze o anumita perioada de timp , tu cum crezi ca astia ar rezista pe piata fara piese de schimb. sa faca un lucru care sa nu se mai strice, exemplu cel mai simplu mercedes cobra care din cauza lui era sa dea aia faliment pentru ca era o masina care nu se prea strica.
totusi alege ceva asamblat in spania nu in turcia daca optezi pentru un reno.


--------------------
Ex Megane 3; Volvo XC60; Toyota Yaris - TIMISOARA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:59
Dacia