Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pierdere ulei, la pompa de apa??

tomi87
post 18 Feb 2006, 17:44
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Am observat o pata de ulei lunga si ingusta sub masina: s-a acumulat pe o bara longitudinala a sasiului, bara care tine partea dreapta a motorului. Nu stiu de unde poate veni, portiunea blocului motor de sub pompa de apa are urme de ulei "deshidratat" de caldura. Am nivel putin cam mare la ulei (mecanicu a pus prea mult la schimb + iarna se mai poate "adauga" si putina benzina multumita socului des utilizat.) S-ar putea sa fie de la surplus de presiune? S-a pulverizat putin ulei si pe interiorul capotei, deasupra fuliei de la pompa.
Pareri, sfaturi? Multumesc


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Feb 2006, 09:51
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La mine era mai tot timpul ulei pe acolo si nu au fost probleme ... ba picura de la cutie si in mers murdarea tot, ba pe la planetara din dreapta (si dupa ce am schimbat planetarele idem sad.gif ), ba pe la busonul de golire ulei etc. ... pana la urma am zis gata ma duc si schimb garnitura de la baia de ulei ... doar ca din pacate nu se poate scoate pe sub masina (cel putin la 1.1 '85 r super 5, 5 trepte nu se putea) ... asa ca am lasat totul asa cum era ...

Cel mai bine du masina pe un canal ... sterge tot frumos ... si porma vezi exact pe unde curge ... porma poti lua o decizie ... bafta


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 20 Feb 2006, 17:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Mersi, numai problema e ca nu jos curge, ci -- din cate se pare -- undeva pe partea laterala a blocului motor.
De altfel schimbarea garniturii la baia de ulei nu e deloc usoara, (la acesta se poate demonta pe sub masina, dar are vreo 16 suruburi de diferite lungimi). Am vazut cand a fost desfacut complet motorul, in 2001, dupa ce multumita unui defect la pompa de ulei, si a uleiului de calitate nu tocmai ideala s-au facut praf rulmentii de la arborele cotit si garnitura de chiulasa, etc. Dar a supravietuit biggrin.gif si de atunci a mai facut vreo 50 de mii km. (dupa acel incident numai Castrol a vazut). Gata cu off-topic.


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 20 Feb 2006, 18:13
Post #4


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La cat timp dupa schimbul de ulei ai observat treaba asta ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 21 Feb 2006, 19:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Nu stiu exact, cam cinci, sase luni. Dar la doua saptamani dupa schimb a spart bulbul de ulei (senzorul de presiune care aprinde martorul), de atunci mi-a ramas ideea asta cu presiunea. De fapt arata presiunea (un ceas de Dacie, montat ulterior) si nu e nimic extrem, dar cine stie. La rece poate atinge putin peste 5, dar la cald nu urca peste 2,5 (sub 1 la ralanti)


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jagoman
post 26 Feb 2006, 21:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 596
Joined: 8 February 05
From: jud. Satu Mare




QUOTE(tomi87 @ Feb 21 2006, 07:50 PM)
De fapt arata presiunea (un ceas de Dacie, montat ulterior)


Se poate monta fara modificari? CUm se procedeaza?


--------------------
Renault 11 1985 TL, Skoda Fabia 2002 Comfort , - SJ-02-XLK
R11 TL 1,4 44kw 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 27 Feb 2006, 16:29
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Nu trebuie mare smecherie sa i-l montezi, la mine a fost pus cand a fost reconditionat motorul, dar se poate oricand. In mod normal bulbul de ulei (asa se cheama senzorul de presiune?), e insurubat direct in filetul lui din blocul motor. Daca se potriveste filetul cu cel de la Dacie, atunci pur si simplu scoti bulbul, insurubezi "aparatul" de dacie, care la randul lui are o gaura unde sa remontezi bulbul (presupun ca e nevoie de niste garnituri). In rest "ceasul" trebuie pus undeva si conectat cu un singur fir la senzor. La mine a fost in bord un loc special pentru acest scop (ceasul a intrat perfect, iar prin spate avea loc pt cablu), acoperit cu o placa de plastic care se scoate cu o surubelnita. Dar oricum cred ca nu locul ceasului era problema, ci restul. Bafta
-------------
De altfel azi m-am uitat la baia de ulei, si spre marea mea bucurie biggrin.gif curge, din cate se pare, si la busonul de golire. Asta e sursa petelor de sub masina, dar scapa si in zona pompei de apa cate putin.
@Andrei: de la planetare nu uleiul de transmisie curgea? Si eu aveam pierderi de ulei la cutie, pentru ca fusese lovita de un bolovan, si cele doua jumatati s-au deplasat unul fata de celalalt. Tot la demontarea motorului s-a rezolvat si asta : schimb garnitura + silicon.

-----
@jagoman
Cred ca am gresit: totusi nu e asa de simplu, parca are o piesa in forma de T, in care e conectat senzorul de dacia si bulbul, ma mai uit si scriu care e faza de fapt, prima data am scris asa, din amintiri, dar mi-am dat seama ca s-ar putea sa fie nevoie de T, dar tot nu e mare lucru. Daca ma gandesc bine, si la Dacie tre sa fie loc pt bulb, asa ca daca trebuie T, trebuie de la Dacia smile.gif smile.gif

This post has been edited by tomi87: 27 Feb 2006, 16:35


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 21 Mar 2006, 15:40
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Revenind la problema pompei de apa:
astazi mi-a dat PM Marin Flavius spunand ca in cazul lui s-a rezolvat treaba prin schimbarea garniturii tip simering.
btw nu stiu de ce nu a postat el, dar nu vreau sa dau lectii unui nou-venit. ("nu uita ca si tu ai fost incepator" biggrin.gif biggrin.gif )


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomi87
post 6 Apr 2006, 17:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Vorbisem de manometru (damn, asa se numeste? ala care arata presiunea) ulei. La mine arata astfel: poza

p.s.: stiu ca nu-i frumos sa postez de multe ori consecutiv, dar daca nimeni n-a zis nimic intre timp, asta este...

This post has been edited by tomi87: 6 Apr 2006, 17:12


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea Vizanu
post 15 Apr 2006, 15:23
Post #10


SUPERMEMBRU


Group: Members
Posts: 121
Joined: 18 October 05
From: Bucuresti-Brancoveanu




Clar ca ai probleme cu un semering sau simering, cum i-o zice corect, ori de la pompa de apa ori de la fulie de mai jos, de la arbore. Nu e grav dar trebuie remediat. Daca nu, rezulta pierderi de ulei si mizerie sub capota.
P.S. Ai acelasi bord ca al meu de la R. Express.
Mda, acum am citit tot postul nr.7. Bine ca e pe la buson, dar ai grija si de simeringuri.

This post has been edited by Nea Vizanu: 15 Apr 2006, 15:25


--------------------
Renault 18 GTS 1983 4X4 - B 77 YVA
VW Passat 1.9TDI 147CP (personala)
Symbol 1.5dci full (a parintilor)
VWaginist infiltrat printre RENO-isti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 16:56
Dacia