Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

OTS 0B4U

viperdel
post 24 Nov 2009, 22:28
Post #31


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




QUOTE(ssilviu @ 24 Nov 2009, 23:13)
Că nu trebuie recalibrat niciun ESP dacă schimbi roțile. wink.gif Și că diferența de viteză între vitezometru și indicațiile GPS-ului se regăsește în măsura aia cam pe la toate mașinile. De noi.  smile.gif
*



Cunosc ce zici cu diferența, dar nu mai vreau să continui că ne banează pentru off-topic.

2 mențiuni numai:
1. Diferența era vizibilă între seturile de roți, adică la început nu era diferență, apoi a apărut.
De asta am dat exemplul, ca să evidențiez că apare o diferență destul de mare.

2. Știu multe mașini la care nu există diferența asta de care pomenești tu. De ex un citroen C4 (cel cu afișaj digital) avea viteza extrem de bine calibrată. Arăta exact ca și gps-ul. Eu am Clio, și diferența asta e specificată chiar în cartea tehnică, și anume e fixă (5km/h), nu depinde de viteză, deci nu e vorba de o eroare de calcul a roții.




24 Nov 2009, 23:58:
QUOTE(IRONICK @ 24 Nov 2009, 23:15)
As putea sa caut in ddt sa vedem daca exista un camp unde se alege dimensiunea cauciucurilor, dar mai bine va las sa va dati la gioale pana nu mai puteti.


Ia spune că zici bine. Eu am vorbit toretic, habar n-am ce e înăuntru. Ne-am dat la gioale destul zic eu, așa că spune ce e în ddt dacă poți.

Apropo, ce e aia ddt?

Merci
smile.gif


This post has been edited by viperdel: 24 Nov 2009, 22:58


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 25 Nov 2009, 09:54
Post #32


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Sper ca sa va lamuresc cu postul asta si sa nu mai continuam in offtopic, unii chiar cred unele chestii de genu, iar informatia gresita nu poate aduce un beneficiu.

In algoritmii sistemului viteza rotilor poate influenta activarea sistemului DOAR daca se monteaza diametre DIFERITE pe PUNTI DIFERITE. In cazul in care toate cele 4 roti sunt cu acelasi diametru e ok.

Un alt sistem care ar avea de suferit pe baza acestei incompatibilitati este sistemul Tire pressure Monitoring daca acesta este FARA senzori de presiune, adica se estimeaza dezumflarea cauciucurilor prin calcului diametrului relativ la viteza masinii.

Acum, unii colegi au mentionat mai sus ca trebuie facute recalibrari daca schimbi rotile masinii DACA se schimba CIRCUMFERINTA, adica cauciucurile puse nu mai sunt cele din talon. Deci, daca va puneti cauciucuri omologate masinii voastre NU aveti nicio problema cu ESP-ul, garantat.



--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 25 Nov 2009, 10:04
Post #33


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




Razor, cred că ai dreptate. Aș fi curios să aflu detalii legate de partea cu diametre diferite pe punți diferite. Care e explicația?

Mulțumesc


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 25 Nov 2009, 10:38
Post #34


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Explicatia este data de diferenta de viteze intre cele 2 axe:
- oversteer
- understeer

Aceste 2 cazuri sunt fundamentale in algoritmii ESP, restul de cazuri particulare reprezinta doar un factor de desensibilizare a senzorilor la acele cazuri particulare.


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 26 Nov 2009, 16:32
Post #35


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




Sper că acum am nimerit corect topicul. smile.gif

Am găsit ceva interesant într-o documentație service de la M2. E în spaniolă, dar se înțelege destul de bine. Postez mai jos și traducerea google în engleză.

Practic, parametrul VP007 prin care se configurează dimensiunea roților este un "indice tahometric".
Documentația spune chiar că viteza calculată de ESP este chiar utilizată mai departe de toate celelalte componente ce au nevoie de informația respectivă, înlocuind astfel senzorii clasici din cutia de viteze.
De asemenea spune că indicele trebuie setat dacă se schimbă calculatorul de ESP. Nu precizează însă nimic despre ce se întâmplă dacă schimbi pneurile ceea ce mă duce la concluzia că dacă respecți dimensiunile din cartea tehnică n-ai probleme.

Spaniolă


QUOTE
ESP BOSCH 8.0
PARAMETRAJES

VP007:

Índice tacométrico.
Este mando permite programar en la memoria del calculador el índice que permite calcular la
velocidad del vehículo según el montaje de los neumáticos.
El calculador ESP Bosch 8.0 proporciona la señal de la velocidad del vehículo a todos los
utilizadores de esta información en el vehículo (cuadro de instrumentos, control del motor,...).
Esta señal velocidad del vehículo sustituye a la que suministra el captador de velocidad
situado en la caja de velocidades.
El calculador ESP calcula la velocidad del vehículo a partir de las velocidades de las ruedas
y del desarrollo del neumático que equipa el vehículo.
Nota:
La velocidad del vehículo se proporciona por vía alámbrica (vía 33) a las lámparas de xenón,
a la radio y al techo solar eléctrico y a través de la red multiplexada, para los otros
calculadores.
En un calculador nuevo hay que programar en la memoria el desarrollo del neumático.
Esto consiste en introducir un índice "X" con el útil de diagnóstico por el mando VP007
"Índice tacométrico".
Tras introducir el índice por el mando VP007, borrar la memoria de fallo del calculador, cortar
el contacto. Controlar mediante el parámetro PR030, que el índice introducido ha sido
aceptado correctamente.


Engleză (google translate)

QUOTE
Index tachometer.
This command allows you to program in the memory of calculating the index to calculate the
vehicle speed as the tire assembly.
Bosch ESP 8.0 The calculator provides the signal from the vehicle speed at all
users of this information in the vehicle (instrument panel, engine control ,...).
This vehicle speed signal replaces the speed sensor supplies
located in the gearbox.
The calculator ESP calculates the vehicle speed from the wheel speeds
and development of pneumatic equip the vehicle.
Note:
The vehicle speed is provided by wire (via 33) to xenon lamps,
radio and electric sunroof and multiplexed over the network, to other
calculators.
In a new calculation must be programmed into the memory tire development.
This is to introduce an index "X" with useful diagnostic command VP007
"Index tachometer.
After entering the command VP007 index, erase the fault memory of the calculator, cut
contact. Parameter controlled by the PR030, the index has been introduced
accepted correctly.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 29 Nov 2009, 20:58
Post #36


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




Un document cu o mențiune interesantă despre re-programarea ESP atunci când se modifică dimensiunea standard la cauciucuri:

http://project-jk.com/images/tsb/TSB_05-001-08.pdf

Extras:

QUOTE
DISCUSSION:
Vehicles modified with larger tires and/or suspension lifts may experience early Electronic
Stability Program (ESP) activations as compared to a non-modified production vehicle
depending on lift size/height, tire size, suspension changes and/or driving habits.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 2 Dec 2009, 12:00
Post #37


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




Am scris mai demult la mai multe companii producătoare, și acum am primit un răspuns de la Volkswagen referitor la acest subiect. Îl citez mai jos. Întrebarea mea a fost mult mai elaborată (inclusiv despre ce se întâmplă când ai pană, sau explodează cauciucul), dar n-au vrut se pare să-mi dea mai multe detalii.


QUOTE
Thank you for your recent enquiry. This query has reached Volkswagen UK and as such we can only offer comment on UK specification vehicle. In short if for any reason you need to replace a tyre on your vehicle then it should be replaced like for like with those provided at the factory. This is due to the fact that the ESP works in conjunction with ABS which is calibrated through the tyre rotation, Volkswagen therefore does not recommend changing the tyres from those provided at the factory.

If there is the need to use winter tyres in Romania, I would recommend that you consult either your vehicle handbook or your local Volkswagen Dealer to ensure that tyres of the correct size are used.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dpopa
post 21 May 2010, 21:31
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 1 February 09
From: Brno / Cehia




Le-am pus la loc pe cele de vara, tot la reprezentanta.
Cu siguranta acest OTS nu a fost aplicat de data aceasta.


--------------------
Renault Megane III 2009 / 1.6 - 16v - 110 CP / Dynamique - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viperdel
post 21 May 2010, 21:42
Post #39


Membru cu drepturi


Group: Members
Posts: 224
Joined: 20 November 09




QUOTE(dpopa @ 21 May 2010, 22:31)
Le-am pus la loc pe cele de vara, tot la reprezentanta.
Cu siguranta acest OTS nu a fost aplicat de data aceasta.
*



Apropo, am primit mai demult un răspuns de la Bosch legat de subiectul ăsta, dar am uitat să-l postez. Îl postez mai jos. Răspunsurile în bold


QUOTE
- flat tire/exploding tire while driving
- change of size due to normal tire wear
- change of tires from summer to winter tires and vice-versa
- change of tire size in accordance with the vehicle specifications
-> ESP will work

- change of tires using a tire size not specified in the vehicle specifications.
- using tires of different sizes on the front and rear axle.
-> This will influence the ESP system. It could come to not specified interventions or system shut off

If the tire size change has any influence at all, what is the error margin for it?
-> 4% difference

Mit freundlichen Grüßen / Best regards

Frank Gaudernack

Bosch Engineering GmbH


--------------------
Renault Megane 3 2009 Dynamique
Respectă toate regulile și presupune că nimeni altcineva nu le respectă - Ghidul supraviețuirii în trafic
M3 B95 K9K 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 21:38
Dacia