Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

53 Pages « < 49 50 51 52 53 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ITP - Inspectia Tehnica Periodica

gabinicu77
post 5 Feb 2014, 19:45
Post #1501


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 29 March 08
From: Tg.Mures





@marian-j
quote=marian-j,3 Feb 2014, 22:33]...
Colega gabinicu77,daca nu-s coroziuni strapunse,din ce vad eu in poza,cred ca putem vorbi despre coroziuni acceptate ca defectiuni minore.
Daca ar fi masina mea,io as face o mica improvizatie...
Bafta! smile.gif
*

[/quote]
Merci de răspuns si de sfat !

This post has been edited by gabinicu77: 5 Feb 2014, 19:46


--------------------
Renault Megane II 1.6 16v 2009 Luxury edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 1 Apr 2014, 20:39
Post #1502


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am sa va dau o informatie referitor la pretul truselor medicale.

Crezand ca fac afacerea secolului si iau mai ieftin de la vreo farmacie, caut eu pe net si gasesc articolul cu lista pachetului.
Merg sigur pe mine la farmacia Catena si dau la ghiseu lista cu tot necesarul din pachetul auto si bineinteles in cantitatile prevazute(NU MAI MULT).

Astept cu satisfactie sa primesc raspunsul unui pret decent fata de trusa din cutia de plastic.
Mai fratilor.....surpriza sad.gif neplacuta.
Tot pachetul trece undeva de 34 roni, asa ca am plecat dezamagit si cu gandul ca trebuie sa ma intorc cu coada intre picioare acolo unde scuipasem, adica la magazinul cu truse medicale auto, la 28 roni .

Asa ca nu stiu ce sa zic. sad.gif Poate gasiti voi mai ieftin pe la alte farmacii.

Dar tot mai bine mergi la un magazin auto si iei de la ei cu termen de 5 ani valablitate si in cutie sigilata.
Doar si aici ATENTIE, sa aveti cu voi lista cu ce trebuie sa contina conform reglementarilor actuale, fiindca un prieten al meu a mers pe mana vanzatorilor snapani si cu toate ca era in garantie, la un control la care a fost oprit, a fost pus sa desigileze trusa(cutie albastra) si... stupoare, nu era tot ce scria pe ambalaj, respectiv lipseau niste tifoane, leucoplast, ace siguranta.
Saracul aruncase si bonul de la casa de marcat, asa ca nu mai avea pe cine sa reclame sau cu ce dovedi ca el asa a luat-o.

This post has been edited by cosmin_69: 1 Apr 2014, 20:44


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 1 Apr 2014, 22:05
Post #1503


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Acu' nu vreau sa ma dau eu destept, dar eu am facut 2 itp-uri intr-o luna si nu mi-a cerut nimeni trusa si extinctor.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 1 Apr 2014, 22:23
Post #1504


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Nu se stie cand dai de vreun Robocop rolleyes.gif


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 2 Apr 2014, 16:12
Post #1505


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Nu la I.T.P. este problema ci cu ,,Garcea" de la marginea strazii(este prea mult sa le zicem Robocop, fiindca nu au ei INTELIGENTA personajului din film).

Astazi am fost cum ziceam sa iau trusa si am gasit una portocalie din Polonia avizata , la 28 roni si alta in Auchan la 30 roni, neagra, scrie Procar si aia avizata.
Am vazut ca trusa trebuie sa contina si dispozitivul pentru respiratie gura la gura(Pipă Guedel)
Cea de la Auchan nu are.
Cea portocalie are.
Dar nici una din ele, nu are ace de siguranta.
Nu vreau sa fiu paranoic, dar ma gandesc ca ma opreste vreun ,,Garcea" zelos. 022.gif
De aceea va intreb:

Cum naiba de au dat avizul, ca sa se comercializeze trusele astea daca ele nu au inventarul complet ?
Am vazut ca oamenii saracii de frica luau, fara sa verifice pe eticheta continutul cutiilor, zicand ca atata timp cat sant sigilate in tipla si au termen valabil, merg.

2 Apr 2014, 17:47:
Si uite poze cu cele doua modele despre care vorbeam.

This post has been edited by cosmin_69: 2 Apr 2014, 17:47

Attached thumbnail(s)
1.jpg ( Size: 30.16k ) Number of downloads: 649
2.jpg ( Size: 12.75k ) Number of downloads: 649


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 2 Apr 2014, 23:31
Post #1506


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(Solon @ 1 Apr 2014, 22:05)
Acu' nu vreau sa ma dau eu destept, dar eu am facut 2 itp-uri intr-o luna si nu mi-a cerut nimeni trusa si extinctor.
*


Au fost baietii foarte atenti si au vazut ca abia asteptai sa te intrebe de ele.Te-au "citit" si si-au dat seama ca esti corect pana in varful unghiilor! sleep.gif
Vaz ca matale posezi un mijloc nou de stingere al incendiilor,si anume,"extinctor".Ala-i destinat doar incendiilor exterioare? unsure.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 3 Apr 2014, 13:18
Post #1507


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




strict ptr arges ----Cosmine cica nu e adevarat zvonu cu verificarile la trusa si stingator. E actiune permanenta. Asa a zis ala mare de la judet. Si a mai zis o tampenie :ca trebue sa aiba holograma de RAR , asa era cand a citit el ultimadata legea.



This post has been edited by verde: 3 Apr 2014, 13:20


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 10 Apr 2014, 20:57
Post #1508


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Acum sanatate !

Am luat din cea portocalie fiindca are tot ce trebuie, mai putin niste amarate de ace de siguranta(bune de legat mintea si gura guvernantilor prosti care dau asemenea legi smile.gif )
Am citit si daca am inteles eu bine, aceeasi lege ,,tampita" mai zice ca trusele medicale auto care au pe ele sigla cu EU, iar noi facem parte din EU, nu trebuie sa mai fie si emblema cu R.A.R. fiindca sant aprobate.
Daca nu am citit si nu am inteles bine articolul din lege, sa ma corectati.

This post has been edited by cosmin_69: 10 Apr 2014, 20:59


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 15 Apr 2014, 23:39
Post #1509


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Imi permit o mica corectie!Cititi aici.Codurile 7.4,respectiv 7.5.O sa fiti placut surprinsi. smile.gif
RAR-u' a spus clar:nu ai trusa medicala,nu-i omologata,este expirata,n-ai triunghiuri,nu-s omologate,nu respecta cerintele,etc,etc.Nu-i bai!Masina capata viza itp!Toate cele de mai sus sunt incadrate la "Defectiuni minore"!Asta inseamna ca poti circula,dar in cel mai scurt timp posibil,sa te aliniezi cerintelor.Este foarte important de retinut faptul ca DMi-urile se regasesc in certificatul auxiliar ce insoteste viza itp!Daca te opreste militianu' si nu esti in regula,nu mai ai nicio scuza!Ti s-a atras,clar si raspicat,atentia?N-ai cum sa negi,ca scrie pe hartie!Te-a durut in dos de ce ti-a recomandat inspectorul itp?Umbli la portmoneu! excl.gif
P.S.
Ca defect major a fost retinut doar instinctorul.

This post has been edited by marian-j: 15 Apr 2014, 23:57


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Qlaus
post 7 May 2014, 13:18
Post #1510


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 May 14




Salut baieti, va rog ajutati-ma cu problema urmatoare:
Am fost sa fac ITP-ul la un megane 2 , 1.5 dci, 60 kw din 2003 si nu imi pot citi seria de pe motor - spun ca nu se mai vede. Aceeasi problema am avut-o la inceput si la inspectia precedenta dar s-a gasit pana la urma dar nu mai retin exact zona. Va rog sa-mi spuneti in ce zona exact se afla aceasta serie( ei au cautat in dreptul jojei ) . Daca puteti sa faceti si o poza ar fi perfect.


--------------------
Rnault Megane II 2003, 1.5 dci 60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabidrideanu
post 7 May 2014, 17:15
Post #1511


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 April 10




poza luata din manualul de service ... sper ca iti dai seama unde e smile.gif

This post has been edited by gabidrideanu: 7 May 2014, 17:15

Attached thumbnail(s)
Snapshot_2014_05_07_181316.png ( Size: 151.47k ) Number of downloads: 502


--------------------
Renault Clio 2002 1.5dCi - B-31-SIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Qlaus
post 7 May 2014, 19:39
Post #1512


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 May 14




Multumesc Gabi, acolo s-au uitat si ei si este complet stearsa. Citisem undeva ca la unele modele seria este poansonata in alta parte : http://www.reno.ro/Serie-motor-MEGANE-II-2...-e-t157150.html.
Este posibil ca in 2 ani sa se stearga de tot scrisul ala?


--------------------
Rnault Megane II 2003, 1.5 dci 60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 7 May 2014, 20:58
Post #1513


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Colega Qlaus,incerc sa-ti ofer si eu cateva sugestii.
Nu am poza ci doar o imagine ilustrativa.
PhotoShare.png ( Size: 147.64k ) Number of downloads: 515

Daca n-o fi prea tarziu,voi reveni cat de curand si cu o poza.Daca te ajuta cu ceva,iti pot spune cu siguranta ca seria motorului 1,5 dci de pe Logan se afla exact in acelasi loc ca si cea de pe Meganu' dumitale.
Da,seria se afla exact in dreptul tubului jojei de ulei.Mai precis:aflandu-te in fata masinii,cam pe linia mediana a blocului motor,in treimea superioara a acestuia,foarte aproape de planul de imbinare cu chiuloasa.
Acum sa vedem ce putem face.
Nenorocita asta de serie motor este una dintre cele mai pacatoase posibile.Desi este destul de accesibila citirii directe,daca se corodeaza(si o face cu prisosinta!!) este foarte-foarte greu de vazut.Ca sa fie si mai "faina" treaba,caracterele sunt alcatuite din puncte!Fericire maxima!! mad.gif
Dar hai sa nu punem raul inainte,ca nu-i dracu' asa de negru pe cat pare. wink.gif
Sa purcedem.In primul rand,motorul sa fie rece!Poti incerca si cu motorul cald,dar o sa-ti blestemi zilele,ca o sa te arzi la maini(la fel cum patesc si eu,deseori!).Mai departe.Vei observa ca tubul jojei are o eclisa ce-l fixeaza pe blocul motor.Iei o inelara(sau tubulara) de 13 si desfaci piulita ce fixeaza eclisa.Vezi ca e bine stransa,asa ca trebuie sa tragi sanatos de ea ca sa se desfaca.Bun,odata piulita indepartata,tragi(finut si cu maxima atentie!) de tub pana eclisa iese de pe prezon.Repet inca o data:manevra se face cu mare atentie,sa nu smulgi tubul jojei din bloc,ca-i bai! excl.gif
Cand s-a eliberat si tubul,il deplasezi usurel spre dreapta masinii.In felul acesta castigi oleaca de spatiu in dreptul seriei.In locul in care am mentionat mai sus,vei observa un bosaj dreptunghiular vertical(adica o "iesitura" din bloc,cu suprafata frontala rectificata).Pe acel bosaj se afla inscrisa seria si tipul motorului.
Iti iei o sursa de lumina cat mai buna(de preferat ar fi o lanterna led de mici dimensiuni) si o plasezi SUB bosaj,astfel incat lumina sa nu bata direct pe serie ci numai sa ilumineze difuz caracterele.E dificil de bagat lanterna pe acolo,dar nu imposibil.Daca se intrevad caracterele(desi m-as indoi!) ai scapat!
Daca nu se vad,continuam "distractia".Iei o bucata de tesatura aspra si freci(cu ura!!) acel bosaj.Apoi iluminezi dinou.Ma rog,poti muta lanterna in orice pozitie,dar din proprie experienta iti pot spune ca cel mai bine se vede cu sursa de lumina aflata la partea inferioara a bosajului.Nu se vede nici asa?Imbibi tesatura in ceva solvent(benzina,diluant,WD 40,ce ai la indemana) si mai freci o tura bosajul.Nici asa nu se vede?Incearca sa dai cu o bucata de creta pe tot bosajul si apoi strege-l cu grija.Ar fi posibil ca creta sa intre in punctele din care sunt alcatuite caracterele,si astfel sa devina lizibile.Nici asa nu se vede?Nu mai avem ce pierde!Trecem la masuri "contondete".Iei o surubelnita micuta si incerci sa indepartezi incetisor stratul de oxid,stergand des cu carpa.Iluminezi.Tot nimic?Iei o bucata de hartie abraziva(cu granulatie de 80-100) sau,si mai bine,o bucata de pasla din aceea abraziva ce-o folosesc instalatorii la decaparea tevilor de cupru,si bagi frecush ca si chinezu' batran.Eu am obtinut cele mai bune rezulate utilizand pasla nu smirghelul!De retinut:nu freci in disperare cu pasla aia!Dai un pic,stergi,iluminezi.Mai freci oleaca si tot asa.Cam in acest moment ar trebui ca seria sa se intrevada.Bine,n-o sa se vada ca una de pe o masina noua,dar cu un minim de bunavointa din partea inspectorului itp,s-ar putea incheia identificarea motorului.
Nici dupa "abraziune" nu putem citi?Trecem la planul B.
Planul B insemnand deplasarea la RAR.Nu te speria!!RAR-u' nu mananca oameni! smile.gif
Atata doar ca vom vorbi despre niste costuri ceva mai ridicate.
Vei solicita sa-ti faci inspectia tehnica la ei.Gasesti aici toate informatiile necesare.
Inspectorii de acolo au niste camere de luat vederi foarte performante,si este posibil sa-ti poata evidentia tipul si seria motorului pe monitoarele acelor camere.
Nota bene:acele camere sunt atat de scumpe incat statiile itp obisnuite nu prea si le pot permite. blush.gif
Daca nici cu acele camere nu se poate citi ce-i de citit,va urma o procedura ceva mai complicata.Nu cunosc exact(doar din "auzite") in ce consta acea procedura,asa ca iti pot oferi doar crampeie trunchiate:
-se ia codul VIN si numarul de omologare
-se identifica masina si lotul de provenienta
-se ia codul cutiei de viteze
-etc
Se coroboreaza toate informatiile obtinute si la finalul procedurii vei capata o(bine meritata!) nota in subsolul cartii de identitate a Meganelului.Acea notare va suna ceva de genul:
"Seria motor nu poate fi poansonata"
sau
"Serie motor:FARA"
etc.
Deci n-o sa te mai doara veci capul de nenorocita aia de serie! 04.gif
Te asigur ca orice inspector itp,cand va vedea acea mentiune in CIV,va rasufla foarte usurat! wink.gif
Atata doar ca,toate cele mentionate mai sus,le vei suporta din timpul si bugetul propriu.
Cam asta am avut de spus.Bafta multa!
P.S.
Imi cer scuze(iarasi!) pentru ditai peretele de text. blush.gif

This post has been edited by marian-j: 8 May 2014, 13:14


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 7 May 2014, 21:16
Post #1514


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




Si eu am patit un lucru asemanator cand am inmatriculat masina in 2008. Pe Brief-ul de Germania, pe Certificatul de Omologare CEE si pe toate documentele masinii nu scria nicaieri de nicio serie de motor. Ba chiar am gasit undeva pe net un document cum ca Lancia nu marcheaza seria pe motor.

La RAR, cand am facut autentificarea (sau cum i-a zis atunci) in vederea emiterii Cartii de Identitate a Vehicululu, bineinteles ca nu au avut ce serie sa citeasca. Si atunci a trebuit sa merg la un notar, sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca nu am schimbat motorul (sau ceva asemanator, nu-mi mai aduc aminte) si mi s-a trecut in CIV mentiunea ca "Seria motorului nu se poate pansona".


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 7 May 2014, 21:20
Post #1515


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Corect!La prima inmatriculare asa se procedeaza.
La colegul Qlaus difera oleaca procedura,dat fiind faptul ca are deja autentificarea facuta,precum si o inspectie itp ulterioara.
Multumim pentru precizare. smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Qlaus
post 7 May 2014, 21:40
Post #1516


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 May 14




Multumesc pentru explicatia detaliata colega Marian, se pare ca este ceva de munca sa iasa ceva. Au dat si la service cu ceva pasla si cu w40 vreo 5 minute dar nu s-a vazut nimic. Au incercat si cu bec din ala cu camera si sa vada pe monitor dar nu cred totusi ca au dat tot ce puteau pentru ca mai asteptau masini si cred ca se grabeau.
O sa incerc metoda propusa de tine si poate reusesc eu sa scot ceva.
Daca reusesti sa faci o poza cu locatia exacta sa stiu unde sa sap raman dator.
Mare pacat pentru noi ca nu esti in B.


--------------------
Rnault Megane II 2003, 1.5 dci 60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 8 May 2014, 21:05
Post #1517


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Iaca si pozele!Calde!De azi! biggrin.gif
Sunt facute pe 2 Kangoo dar nu conteaza!Si la Megane seria se afla exact in acelasi loc!
Am facut mai multe poze,din diferite unghiuri.Cred ca te vei lamuri exact unde sa cauti!
Iata cam cum aratau bosajele in prima faza:
DSCN0676.JPG ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 453
DSCN0680.JPG ( Size: 1.81mb ) Number of downloads: 105
DSCN0681.JPG ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 88
DSCN0683.JPG ( Size: 2.03mb ) Number of downloads: 84
DSCN0684.JPG ( Size: 1.32mb ) Number of downloads: 73

Ce sa citesti acolo?!Citesti pe naiba!!
Ma rog,pozele sunt facute cam pe fuga.Cand a venit primul "cangur",eu aveam o alta masina in lucru si a fost preluat de un coleg.In schimb,pe al doilea nu l-am mai ratat! wink.gif
Am desfacut piulita despre care ti-am zis ieri si am deplasat tubul jojei.
DSCN0692.JPG ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 88

Apoi mi-am tras niste manusi pe maini,am luat pasla si dai si freaca!
Dupa circa 10 minute(bune!!) de frecush,am lasat pasla,am luat o bucata de carpa,am dat peste bosaj,et voilà!! a scapat.gif

<span class='edit'>8 May 2014, 22:10:</span>
DSCN0688.JPG ( Size: 1.23mb ) Number of downloads: 110
DSCN0690.JPG ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 110
DSCN0708.jpg ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 101
DSCN0713.JPG ( Size: 1.21mb ) Number of downloads: 98

Acum poti vedea cam cum arata caracterele,cum sunt dispuse,cadenta in care sunt batute,etc.
Noah, gata.Cam asta-i tot.Mai multe nu am ce sa-ti spun,in afara de "Bafta"!
Spor si mult noroc! smile.gif

This post has been edited by marian-j: 8 May 2014, 21:17


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 13 May 2014, 11:40
Post #1518


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara






--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 13 May 2014, 12:50
Post #1519


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Sper sa nu imi filmeze si dimensiunile anvelopelor biggrin.gif.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 13 May 2014, 13:01
Post #1520


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Eu nu am nicio pb cu asta. Pana la urma de aia imi fac reviziile, ca sa nu ma doara capul. Anul asta am facut 2 itp-uri. Intai revizie, vedem ce si cum, si apoi itp.
@diesel: as baga aici si uzura anvelopelor. Am un BMW in vizor cu slick-uri. Si mai era si o poza pe aici cu un Megane tot bun de dus pe circuit.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 May 2014, 13:27
Post #1521


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(diesel_power @ 13 May 2014, 13:50)
Sper sa nu imi filmeze si dimensiunile anvelopelor biggrin.gif.
*




Am facut ITP in martie la Megane si inspectorul a verificat toate 4 rotile daca corespund cu cele din CIV si daca sunt la pe fel pe axe.

+ a facut poze la masina cu farurile si proiectoarele de ceata aprinse, aviz amatorilor de xenoane puse aiurea.

Eu unul nu pot decat sa ma bucur ca se inaspresc conditiile e acordare a ITP-ului, este masina in stare ok circuli, daca nu o repari ... scurt.

This post has been edited by cj98czh: 13 May 2014, 13:29


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 13 May 2014, 13:32
Post #1522


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




1.Asa cum se ocolesc si acum unii pasi din ITP asa se vor ocoli si atunci.Parerea mea.

2.Apropo de xenoane:eu am pus aftermarket 4300 k si ulterior am adaugat si spalatoarele de faruri.Asta pe faza scurta.Pe proiectoare am halogenele din fabrica(daca or mai merge ca nu le am mai aprins demult).Intrebarea mea este:daca se face poza(desi anul trecut s a facut cu farurile stinse-vezi punctul 1) ce se demonstreaza?Ca pe afara arata ca la carte?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 May 2014, 13:44
Post #1523


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Aici poate ne lamureste Marian.

Am intrebat si eu de ce cu farurile aprinse si raspunsul a fost ca acum asa se cere ... ca este sau nu ... habar nu am .... Mariane ai legatura biggrin.gif

This post has been edited by cj98czh: 13 May 2014, 13:45


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 13 May 2014, 14:18
Post #1524


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(gotty @ 13 May 2014, 14:32)
ulterior am adaugat si spalatoarele de faruri.




Astia se uita si la autoleveling?

QUOTE(gotty @ 13 May 2014, 14:32)
(desi anul trecut s a facut cu farurile stinse



Eu am facut cu farurile aprinse + proiectoare... am inteles ca e obligatoriu..

This post has been edited by UXE: 13 May 2014, 14:19


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 13 May 2014, 14:19
Post #1525


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Pai asa era si anul trecut-obligatoriu. tongue.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 14 May 2014, 07:21
Post #1526


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Nea Marian se documenteaza acum... nedumerire.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 14 May 2014, 09:08
Post #1527


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Stai,bre,ca nu dau turcii! tongue.gif
Amu mi-s la munca si n-am vreme de stat la povesti.
Vorovim mai pe seara.


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 14 May 2014, 16:32
Post #1528


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




La noi se da atacu la case de schimb ,banci , se taie cu sabiile in carciuma.....cu camere cu tot . La viteza cu care schimbam ministrii , mai dureaza.... desi astia cu auto au fost militieni totdeauna. Era o vreme cand scria nr auto cu markeru pe trusa si triunghi , cereau factura la anvelopele de iarna ....ce vremuri. Vorba poetului...bucurosi le-om duce toate !


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 14 May 2014, 21:34
Post #1529


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(gotty @ 13 May 2014, 14:32)
1.Asa cum se ocolesc si acum unii pasi din ITP asa se vor ocoli si atunci.Parerea mea.

2.Apropo de xenoane:eu am pus aftermarket 4300 k si ulterior am adaugat si spalatoarele de faruri.Asta pe faza scurta.Pe proiectoare am halogenele din fabrica(daca or mai merge ca nu le am mai aprins demult).Intrebarea mea este:daca se face poza(desi anul trecut s a facut cu farurile stinse-vezi punctul 1) ce se demonstreaza?Ca pe afara arata  ca la carte?
*


1.Tot ce-i posibil.
2.La autoturisme nu se face o singura poza,ci doua.Una in compartimentul motor si una din fata-lateral,cu farurile setate pe faza scurta(si lampile de ceata,daca exista) APRINSE!Exista o procedura foarte clara,emisa de RAR,in ceea ce priveste modul de efectuare al capturilor foto.Nerespectarea acelei proceduri este considerata abatere de la planul de operatiuni itp impus.Verificarea capturilor foto se face in cadrul monitorizarii de fond a statiilor itp.
Cam ce se urmareste cu acele poze:
-sa fie motor benzinar nu dizel,sau viceversa(au fost cazuri)
-existenta pe masina a instalatiilor gpl neomologate
-masina sa fie efectiv in statia itp.Cel mai "celebru" caz ce-mi vine acuma in minte ,ar fi acela al unui TIR(cap tractor+semiremorca).In acte figura cu inspectia facuta azi in TM(taloanele erau in in TM) si RAR-ul primeste o notificare de la politia italiana cum ca respetivul TIR a fost oprit(fix in aceaiasi zi!!) pentru un control de rutina,undeva prin nordul Italiei.A fost gasit cu ceva defectiuni pe la semiremorca(ceva becuri si anvelope neconforme,parca) iar soferul nu a putut prezenta la control certificatele de inmatriculare ale vehiculelor,precum si anexele itp aferente acestora.Fara comentarii. mellow.gif
-modificari neomologate vizibile
-masina respectiva sa nu apara in poza cu ambele geamuri laterale fatza coborate la maxim.Aviz amatorilor. sleep.gif
-starea prabrizului si a blocurilor optice(inclusiv xenoane!!)
-aspect exterior
-etc.Pot continua,dar cred ca v-ati prins deja ce vreau sa zic

QUOTE(UXE @ 13 May 2014, 15:18)
Astia se uita si la autoleveling?
[...]
*


Da,se uita!Eu,cel putin,caut cu grija!!Ai xenoane neomologate?Iti dau viteza!Nici nu te bag in statie.Nu vrei sa pleci?Voi cauta sa iti fac o zi tare urata!Viza itp?Nici daca crepi!!Poti sa ai masina perfecta!!Nici daca te tavalesti pe jos!!Am boala maxima-maxima pe csenonisti! mad.gif
Cred ca cea mai multa "carne" am primit-o pe tema de xenoane.Inclusiv amenintari cu "de toate". rolleyes.gif
In rest,incerc sa fiu cat se poate de ingaduitor.Stiu foarte bine ca banii-s putini si masinile inghit o multime de parale.
Sa revenim la inspectia filmata.
Nu am nimic impotriva.Cu o singura conditie:sa fie filmate si inspectiile efectuate in cadrul RAR.
Nu stiu daca stiti,dar faza cu blocatul masinilor pentru reinspectie,se aplica doar in statiile "ordinare".Staiile itp aflate in cadrul RAR sunt exceptate de la astfel de deranjuri. happy.gif

This post has been edited by marian-j: 15 May 2014, 12:36


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 15 May 2014, 08:02
Post #1530


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Deci sa nu vin la Timisoara pentru ITP. laugh.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
53 Pages « < 49 50 51 52 53 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 10:11
Dacia