Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Crash test cu un caine :(

dj22sib
post 10 Dec 2007, 10:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Ieri am incercat bara din fata cu un caine. Din pacate mai venea cineva din spate si nu am putut frana cum trebuie. Aveam si ceva viteza si l-am lovit, totusi am reusit sa franez destul incat sa nu il schilodesc, si am facut in asa fel incat sa nu il iau sub roti. (aveam cam 100km/h)Bilantul - grila de jos, tip fagure si nevopsita, cea din dreptul radiatorului s-a rupt.
Acum am si eu cateva intrebari, ca nu prea am vazut mare lucru acolo. S-ar mai fi putut distruge si altceva pe acolo? Radiatorul este destul de departe incat sa nu il afecteze?
Dupa incident am mers cu masina si temperatura la apa nu a mai crescut mai deloc.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Dec 2007, 10:15
Post #2


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




In primul rand e "crash" nu "crush" si in al doilea rand mi se pare ca te-a cam amuzat situatia dupa cum ai pus problema, ceea ce nu ma mira prea mult dar mi se pare aiurea ca te exprimi asa aici... Ma rog...

Asta cu "venea cineva din spate" nu o inteleg. E datoria lui sa pastreze distanta, tu franeaza cat ai nevoie, ca daca te obisnuiesti asa, sa-ti fie frica ca intra altul in tine si sa nu franezi, iti vei forma gresit reflexele, zic eu. Eu as fi franat la maxim, de intrat in copac nu intru pentru un caine, dar daca e vorba de evitat impactul in conditii de siguranta, fac tot posibilul... Si nu vad de ce altii n-ar face la fel, daca nu de mila animalului macar de mila masinii care se poate avaria destul de mult...

Oricum, du-te la service pentru o verificare, nu cred ca-ti poate raspunde cineva la intrebare fara sa se uite la masina...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 10 Dec 2007, 10:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Situatia nu a fost amuzanta de loc. Nu am mai lovit nici un caine pana acum si daca nu il mai "feream" eu il lovea in plin cel din spate sa fii sigur si nu cred ca mai pleca fugind, cum a facut de altfel. Am si eu caini si pot spune ca nu imi sunt indiferenti.
Ideea era sa stiu daca imi mai trebuie si alte piese.

Despre cum sa coduci si ce trebuie sa faci ca sa eviti o situatie mai grava cred ca nu imi mai trebuie sfaturi, mai ales ca ce a fost a fost si s-a intamplat si nu se mai poate face nimic sa schimb situatia.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 10 Dec 2007, 12:05
Post #4


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Orice ti-am spune noi (ceea ce pe nevazute ar fi oricum la ghici) nu conteaza. Trebuie sa mergi la un service pentru o constatare serioasa. Trebuie sa mergi si la politie imediat dupa accident, ca sa obtii autorizatia de reparatie, ca fara asa ceva mai greu sa gasesti service dispus sa se bage.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ecologic
post 11 Dec 2007, 21:44
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 December 07




Pentru Alex:
De cand m-a lovit unul din spate cand eram la intersectie, m-am obisnuit sa ma uit in oglinda cand franez. Acest lucru m-a ajutat si in alte dati, cand a trebuit sa franex cu altul in spate foarte aproape de mine si cand a trebuit sa franez cat mai aproape de cel din fata sa nu fiu lovit din spate. Asta e, asa se circula la noi. Am mai vazut cat timp si nervi se consuma cu un accedent in care nu sunt vinovat si incerc sa-l evit cat se poate


--------------------
Renault M3 2009/1.6 16V/Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Dec 2007, 21:56
Post #6


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Perfect de acord, dar nu cred ca trebuie sa intri in orice ai in fata doar de frica ca masina din spate "e posibil" sa intre si ea in tine...

E o diferenta intre a frana mai incet si cat mai aproape de cel din fata pentru a fi precaut, si altceva e sa nu mai franezi deloc...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 11 Dec 2007, 22:37
Post #7


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




dj22sib a procedat corect, si eu actionez la fel in cazul unui animal gen caine aparut brusc in sosea...franez dar nu atat de violent incat sa ajung la "mila" celui din spate!

@dj22sib: Primul radiator e cel de aer conditionat! In rest ce ti-a recomandat Tudor e foarte corect!


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 12 Dec 2007, 13:16
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Merci.
S-au uitat la ea dar au zis ca pana nu o desfac nu au de unde sa stie. La prima vedere n u ar fi decat grila neagra care o sa vina luni.

12 Dec 2007, 14:19:
Apropo, daca nu franam deloc de la 100 km/h sunt convins ca nu se mai alegea nimic nici de caine nici de masina, sa fii sigur, viteza la impact cred ca fost destul de mica...

This post has been edited by dj22sib: 12 Dec 2007, 13:19


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sequention
post 13 Dec 2007, 18:05
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 24 September 07
From: Timisoara




Ecologic are dreptate si eu de cand m-a lovit un autobuz din spate (nu prindeau franele la autobuz) la masina de 1 luna inainte sa franez brusc trag si o privire rapida in oglinda sa vad nu am nimic f.aproape de spatele masinii( bineinteles sunt situatii cand nu mai ai timp de asaceva)


--------------------
Renault Clio 3 2006 confort dynamic 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 17 Dec 2007, 17:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Masina e gata. 556 lei toata reparatia, adica doar grila din fata. Atat a fost distrus. A mai fost si scutul de sub spoiler dar i-au pus ei acolo un surub, nu l-au mai schimbat. Mai aveau putin si il legau cu sarma sa tina smile.gif. Cam dezamagit de data asta, dar nu m-au tinut mult.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei Clio Trei
post 21 Dec 2007, 09:27
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 18 June 07




asemanator... lovit masina semi-usor, pagube: far dreapta declipsat si putin matuita "sticla", bara declipsata (a ramas insa pe pozitia ei, doar s'au indoit zonele de clipsare putin) si raschetata nitel in partea dreapta, cele doua grile micute au clipsurile rupte si ornamentul de pe bara putin ciobit. probabil s'a intamplat ceva si cu scutul de sub masina, desi nu imi dau seama inca.

tot astept sa isi dea ok-u' cei de la asigurari ca sa pot sa ma duc in service sa imi schimbe deja piesele. ma astepata de vreo 2 saptamani piesele comandate, vopsite, etc. Conform constatarii am asa: schimbat si vopsit bara fata, schimbat far drepata, schimbat cele doua grile micute, schimbat un ornament bara (dreapta) si cam atat daca nu mai apare altceva cand o demonteaza...

cat face toata treaba plus manopera? undeva in zona lu' 28 milioane...

cam atat de zis...

altfel, m'am tot uitat sub capota: cea mai apropiata piesa esentiala, adica radiatoru' e la vreo 40 cm in spate fata de numarul masinii sa zicem... deci greu de ajuns. nici macar bara aceea de ranforsare nu a fost atinsa... e bine gandita masina, s'a comportat misto dupa mine... nici macar aripile nu au fost afectate, totu' e la loc... si frumusetea e ca totul functioneaza perfect... inclusiv farul smile.gif cu putina dibacie se putea face in fata casei. trebuie doar sa reclipsezi totul smile.gif de fapt am incercat sa nu folosesc asigurarea, da' ma rog, am auzit pretul, mi'a picat fata, bref am depus dosar, o face "de noua"... oricum, n'are nimic, trei plastice zgariate, atata tot. o galagie de bani insa... un fenomen masinile astea smile.gif



ca o chestie "amuzanta": un circ intreg la constatare daca sa schimbe bara sau sa o revopseasca. de ce? mie practic mi'a crapat plasticul negru al barei, sus, sub capota, acolo unde se prinde in 2 suruburi de structura masinii. daca deschizi capota motorului se vede zona de prindere. bara e compusa practic din doua componente paralele, prinse cumva intre ele: fata vopsita, exterioara, si un suport de plastic negru care sta in spate si care are rol de prindere pe masina... ei, intrebarea era CE sa schimbe smile.gif pana a venit un dom' sef cu un xerox dupa cartea tehnica, o imagine explodata a intregii zone fata a masinii, si a convins cinstita adunare ca se schimba in bloc cele doua componente... acu'... ce mi se pare stupid e ca in mod normal ar fi fost limpede felul in care se comanda piesele astea... impreuna sau separat... e un puzzle, dar francezu' cred ca a stabilit deja clar pana acum chestia asta... nush de ce trebuie totul decis si discutat pe maidanu' de la service..... mecanicul "nu, ca se schimba totul", asiguratorul "nu, ca se schimba numai fata interioara".... un joc normal, chestie de interes... si totusi... piesele's piese... vin impreuna sau separat... zic si io...

ma rog... de Craciun cred ca sunt in ograda lor, la schimbat componente... smile.gif

oricum... aveti grija la derapaje, umezeala, gheata... in 10 ani de condus asta e singura buba pe care mi'am facut'o dar... se intampla... si e mai mare alergatura si nervii de dupa decat paguba!


daca nu ne mai "scriem" prea curand, Sarbatori fericite tuturor!


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 06:25
Dacia