Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Huse - Clio, pareri, modele, preturi, montaj ...

idacian
post 13 Jun 2005, 13:07
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 7 June 05




Mai bine opresc pe marginea drumului si mi le confectionez singur. Si stau si la iarba verde:))).

Serios vorbind acum, mi se par bune vara pentru ca nu se lipeste spatele de scaun.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005, 1.5 dci - B-57-HCS
[FONT=Arial]Clio Symbol II 1.5dci 65cp, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 Jun 2005, 08:59
Post #32


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Is belea alea cu bile. Mi-am luat eu de la tarabele de pe marginea drumului. Dar daca va luati, luati-va cu bile albe(adica...culoarea lemnului). Daca-s bilele negre sau maro or sa se curete pe tricouri.Eu am dat 350.000 pe 2 chestii d-astea.Ptr scaunele din fata.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clioiii
post 23 Jun 2005, 15:29
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 16 February 05




Exista site-uri care comercializeaza si huse ( pt Clio ) ?


--------------------
Clio Symbol Expression 2004 - Albastru regal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B-20-ARA
post 5 Jul 2005, 09:17
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 29 June 05
From: Bucuresti - Romania




Vreau sa va zic ca am vazut niste HUSE foarte misto si simple !! Material textil cred ca era !!

La "CARFUR" orhidea .... undeva la 1.300.000 sau 1.600.000 nu ma stiu sigur !!

PUFI se numesc..iar pe spate scria toate tipurile de masini pentru care se potrivesc...si era si Clio Symbol si Bicorp..!! Erau misto !! Mai multe culori....mi s-au parut cele mai misto..chiar meritau banii !!


Eu o sa-mi iau mai mult ca sigur !! rolleyes.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 1.4 8v
Renault CLIO SYMBOL Authentique 1.4 8V
===========================
(m) ("-") (m)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Jul 2005, 14:53
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Subscriu si eu ca mi-am pus huse Pufi la turcoaica mea. am muncit vreo 3 ore si o ora pauza din cauza ploii mad.gif am stat degeaba, dar la final s-au montat super de zici ca-s din fabrica. Sa folositi si agrafele alea mici pentru prins husele alea, mie nu mi-a sarit niciuna pana acum. La bancheta din spate am prins totusi husa cu sfoara, ca n-aveam de unde sa le agat, dar din portbagaj daca te uiti nu se vede. Gaurile le-am dat cu cutterul si apoi le-am largit fortat cu tetierele. Husele de la tetierele spate le-am montat invers. adica nu am dat gauri in ele. Arata totusi ca niste ciorapi cu 5 numere mai mici dar se vede doar din spate, deci nu ma deranjeaza.
Per total impresia mea e ca sunt parca special facute pentru clio.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woody
post 8 Jul 2005, 09:49
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 4 September 03
From: Bucuresti




Dar prelate pentru Symbol a văzut cineva de cumpărat pe undeva?


--------------------
DACIA SUPERNOVA CLIMA - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 8 Jul 2005, 17:20
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ce-ti trebuie prelata? nu-ti place vopseaua originala si vrei s-o vezi zgariata? apa impregnata in prelata ataca vopseaua mult mai mult timp( ca nu intra vantul) si cand bate vantul afara flutura si prelata si fluturand se misca carpa aia pe tabla uscata si o zgarie pe la colturi. a trecut vremea dacia cand toti prostanii aveau prelata la masina, singurul avantaj e ca nu se vede ce ai prin masina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Woody
post 11 Jul 2005, 11:01
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 4 September 03
From: Bucuresti




Tu ai dreptate pe alocuri,dar ce zici când un prostan iţi trece cu cheia de la cap la coadă pe vopsea de bucurie ca tu ai maşină nouă?


--------------------
DACIA SUPERNOVA CLIMA - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 12 Jul 2005, 08:19
Post #39


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




Mi-am luat huse d-alea cu bile de la tarabele dinspre busteni.Belea. Vorba aluia de le vindea: "is d-alea late frate, merge si pe tiruri, nu mai gasesti la altii". Si avea dreptate...chiar ca nu mai gaseai...decat la vecinu din dreapta ...ala din stanga biggrin.gif biggrin.gif
Da' una peste alta is belea, iti maseaza bucile biggrin.gif .Si doar 400mii.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Toto - BOD
post 12 Jul 2005, 19:31
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 556
Joined: 18 January 05
From: Craiova




mi-am luat niste schumacher de la metro... dintr-alea la 202 lei... (vroiam d-alea la 220 de lei dar nu mai erau). In fine... nu sunt complet multumit de ele, ma asteptam la altceva, ideea e ca pe monstra aia e un material super delicat, placut la atingere dar cand deschizi geanta constati ca doar bucati mici din ele sunt din material d-ala... M-am simtit putin inselat la faza asta pentru ca restu husei este dintr-un material sintetic care nu-mi inspira durabilitate! Never mind...
Pe bancheta din spate s-au potrivit perfect... cu exceptia tetierelor care le-am lasat 'dezbracate'. In schimb pe scaunele din fata am avut mici probleme cu prinderea si fixarea lor. Pana la urma m-am chinuit un pic pe acolo, am reusit sa le prind de niste tije care treceau prin scaun dar nu sunt fixate cum trebuie! Adica e nasol ca sunt din doua bucati... daca erau dintr-o singura bucata nu stiu daca intalneam problema asta. Culorile sunt dragute... am luat gri cu albastru... acel gri este identic cu la culoare cu fetele usilor si jumatatea de jos a bordului... Oricum cre`k mai bine mai asteptam 2,3 zile si imi luam d-alea la 220, ca aduceau ei.


--------------------
Renault Clio 2003 - BOD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 17 Jul 2005, 23:28
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(cristib @ Jul 12 2005, 08:19 AM)
Da' una peste alta is belea, iti maseaza bucile biggrin.gif .Si doar 400mii.

Ai cumparat o singura husa sau doua cu 400 de mii? Ca eu mi-am luat din Metro cu 200 de mii una singura (de pasager ma doare undeva, eu sa ma simt bine).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siporazvan
post 22 Nov 2005, 21:27
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 3 October 05
From: Bucuresti




Am cumparat azi din Cora-Militari "husa auto ortopedica". Este din piele artificiala si arata foarte misto(e si pt. Clio)! Maine pe lumina vreau sa o montez pe scaune. Am incercat dar noaptea nu prea merge (pe bancheta din spate nu mi-am dat seama care e pt. spatar). Este putin larga pentru scaunele din fata si nu se poate strange, are doar niste snururi elasice din loc in loc. Problema este ca nu stiu cu ce sa dau gauri pentru tetiere in fata ca sa nu se strice materialul. Daca si-a mai luat careva acest model si l-a montat astept un sfat rolleyes.gif


--------------------
renault symbol 1.5dci 82c.p. 2005 Dynamique
Dacã crezi cã educaþia este scumpã aºteaptã sã vezi cât te va costa ignoranþa ta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vardan1110
post 24 Nov 2005, 12:42
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 November 05
From: Bucuresti




Dupa cum a zis si colegul meu de forum.Stati linistiti nu e nevoie sa apelati la bunice,matusi etc. Arata f bine gaurite cu tigarea am eu unele luate din turcia(830 000 bani romanesti) Sunt super incantat de ele.Cred totusi ca sunt si pe la noi.Tre sa va zic ca mam chinuit la montarea lor cam 3ore de munca pe branci ca au niste elastice care se prind pe dupa scaune cu niste clipsuri.Munca de te cocoseaza dar in final iese marfa wink.gif


--------------------
Renault Clio 2001 dec Symbol
Nu e clio breun bolid ceva dar E MASHINUTZA MEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vardan1110
post 24 Nov 2005, 12:56
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 November 05
From: Bucuresti




Dupa cum am mai zis dale cu tigarea dar mai mici decat sunt tevile de la tetiera ca in mom in care bagi tevile sa fortezi un pic husele pt a nu se vedea naspa. Si incepeti sa puneti si niste poze sa ne clatim si noi ochii cu huse misthoO sa le pun si eu pe ale mele. Sper sa se mai discute pe topicul asta ca vad ca ultimile mesaje sunt de prin iulie.


--------------------
Renault Clio 2001 dec Symbol
Nu e clio breun bolid ceva dar E MASHINUTZA MEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 24 Nov 2005, 13:30
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




uite ca mai discut eu smile.gif. Am vrut si eu sa-mi iau ieri seara niste huse din carrefour, si s-a intamplat o faza cam ca-n filmele de catrinca:
Ma uitam luung la niste huse de catifea, rosii, cam ca masina si ma ganeam da cum se vor uza, cum ar arata, etc. Ma mai invarteam, ma uitam la pufi&alete alea si cand ma intorc, continuam contemplarea. Intre tim, apare un nene care le ia si incepe sa se uite la ele, iar eu ma uitam la el smile.gif..el..nimic..le tot analiza, m-am facut ca imi caut pe acolo spray-uri silicon/deodorante in speranta ca le va lasa. Intre timp, ma mai conversam cu fumeia "nu cred oricum ca-s bune, se fac varza, se uda naspa" etc biggrin.gif , dar nimic. La un moment-dat le scoate din cutie, si am vazut totusi ca nu-mi placeau (aveau cu negru centrul) si am renuntat si eu, dar si el smile.gif . In schimb am vazut la augsburg niste huse misto (doar scaunele fata) care erau la 70ron si aratau bine (simple, negre). Oricum, discut si eu......


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 24 Nov 2005, 17:14
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




legat de huse: mie la Serus mi-au zis sa nu pun ca am airbaguri laterale in scaune si deh....

acuma stiu ca sunt huse si pt asaceva... si-a pus cineva?


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EL_BGD
post 24 Nov 2005, 18:51
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 9 September 05
From: Bucharest




Sunt...cele cu shumi de la metro de exemplu. Lista continua.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v 2003 bicorp
Clio II Bicorp, Pack Expression, 1.4 16V 98cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur_dci
post 24 Nov 2005, 18:52
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 21 April 05




Kata: "pufi" de la carrefour sunt si pt airbaguri laterale

le cam vanez de mult si ma gandeam ca fac si ei o promotie de sarbatori dar ....


--------------------
Clio Bicorp 1.5dci 80cp extreme 2005
clio symbol fidji 2006 1.5dci 65cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 25 Nov 2005, 13:19
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Vreau si eu ,daca se potrivesc si pentru scaunele fata sport.Mersi


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FidjiAngora
post 28 Dec 2005, 13:56
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 27 December 05




Salut,

Stie cineva niste huse bune pt. Symbol?
Vreau sa se aseze bine pe scaune, sa nu se largeasca dupa un timp si sa fie un material mai ok decat panza care vine in varianta de fabrica.

P.S. Fiind primul meu post pe acest forum, sper sa nu repet un subiect care s-a mai dezbatut pana acum.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 - Fidji
Renault Symbol Fidji - 1.5l / 65CP - Bej Angora
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Dec 2005, 18:26
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pai eu recomand cu caldura husele Pufi din metro, costa ceva, dar se aseaza perfect pe scaune, ai zice ca-s speciale pentru Clio. Numai ca nu rezista la scrum incins de tigara sad.gif
Pun si niste poze ca sa vezi cum se prezinta dupa 6 luni si 8000 de km. Nu cred ca vezi cum se prezinta pe scaunul soferului, dar poza cu el nu am acum. iti pot spune ca nu le-am reasezat niciodata, nici la sofer (ceea ce urasc eu la o husa).
Nu recomand insa mochetele de cauciuc Pufi, se potrivesc bine ca dimensiuni, insa pe cea de la sofer trebuie sa o asez incontinuu la locul ei. Am sa ma gandesc la un sistem de retinere, dar care sa includa si scoaterea lor usoara.
La bancheta spate (atat la sezut cat si la spatar) vei folosi sfoara subtire de canepa la imbinarea intre elastice, nu se vad din portbagaj, la tetierele spate vei pune husele invers (ca la sosete), iar la scaunele fata vei folosi agrafele speciale pe care le primesti in pachet cu husele. Le vei prinde pe dedesubt, vei avea un schelet metalic de sarma sub scaune ce se preteaza perfect la asa ceva.
Sa-ti pregatesti 3 ore libere pentru miscarea asta.
teste0013yu.th.jpgteste0277bm.th.jpgteste0280ph.th.jpg


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 28 Dec 2005, 18:33
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iaºi




@Laurentiu83: cu scai ai incercat?


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Dec 2005, 18:35
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu stiu, unde se gasesc si cum se prezinta?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 28 Dec 2005, 18:41
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iaºi




Pai vezi in Selgros (acolo am vazut eu ultima data), sunt role de 2, 5, 10 metri de scai (cum e cel folosit pe la geci sau etc.) de latime variabila. Am vazut si de 5 cm latime.

Pui doua benzi de alea de vreo 20 cm pe mocheta originala si pe covoras si gata biggrin.gif

Problema e cu ce lipesti scai-ul de mocheta. Daca pentru covoras merge cu incredere orice adeziv gen SuperGlue (doar e cauciuc), nu stiu ce ai putea pune pe mocheta originala ca la un moment dat sa reusesti sa indepartezi scai-ul daca vrei...

As pune pe mocheta originala ariciul si pe covoras partea pufoasa pentru ca daca nu potrivesti bine piesele intre ele ai putea sa o agati destul de des...


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 28 Dec 2005, 18:55
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am sa incerc cu ac si ata (nu prea ma tenteaza) sau cu capsatorul. Sub scaun este o intaritura a caroseriei. Deasupra ei mocheta este decupata pe cca 15 cm. Am sa bag mana pe acolo si am sa vad ce spatiu de manevra am. Oricum aricii de prindere sunt necesari doar la partea dinspre scaun, covorasul oricum "pleaca" tot timpul spre pedale.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 28 Dec 2005, 19:46
Post #56


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




Prinde banda de mocheta cu capsatorul (e un capsator special care se foloseste si la tapiterii) iar de cauciucul de la covoras cu dublu-adeziv. Prinzi intai banda de mocheta, pui pe spatele benzii care vine pe covoras dublu-adezivul, il apesi bine, scoti foita protectoare a celei de-a doua fete a dublu-adezivului, prinzi peste bucata fixata pe mocheta cea de-a doua bucata (perechea ei care are dublu-adezivul pe spate) dupa care fixezi covorasul avand grije sa-l asezi peste dublu-adeziv doar in momentul in care este pe pozitia optima si presezi in zona benzilor de fixare.
Te sfatuiesc ca bucata care o prinzi pe mocheta sa fie mai mica decat cea care e fixata cu dublu-adeziv de covoras (maxim 1/2 din lungimea celei prinsa de covoras) si "centrata" pe aceasta astfel incat sa nu risti ca in momentul in care vrei sa desfaci covorasul din "prindere" sa cedeze din dublu-adeziv.
Spor!


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FidjiAngora
post 28 Dec 2005, 22:48
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 27 December 05




"Pai eu recomand cu caldura husele Pufi din metro, costa ceva, dar se aseaza perfect pe scaune, ai zice ca-s speciale pentru Clio. Numai ca nu rezista la scrum incins de tigara
Pun si niste poze ca sa vezi cum se prezinta dupa 6 luni si 8000 de km. Nu cred ca vezi cum se prezinta pe scaunul soferului, dar poza cu el nu am acum. iti pot spune ca nu le-am reasezat niciodata, nici la sofer (ceea ce urasc eu la o husa)."


Arata destul de bine husele, singura exceptie fiind tetierele.
Cat ai zis ca ai dat pe ele?

Covorase mi-am luat din Cora (sunt la promotie, aprox. 35 RON). Pe fata sunt din mocheta si au doar o mica portiune de cauciuc in dreptul pedalelor. Spatele e dintr-un material aspru care se agatza de mocheta masinii si nu le permite sa se faca "ghem" (asa cum am patit cu ultimul set). Mie mi se par super ok.


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 - Fidji
Renault Symbol Fidji - 1.5l / 65CP - Bej Angora
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucman
post 29 Dec 2005, 08:06
Post #58


Cogito ergo doleo


Group: Members
Posts: 664
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Pufi am luat si eu. Se aseaza foarte bine.


--------------------
Renault 1.5 DCi 80CP Fidji
Bianchi Super Grizzly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Dec 2005, 09:46
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




150-170 ron. Nu mai stiu, ca le-am primit cadou. Dar isi merita banii, decat unele nasoale care stai sa le asezi de fiecare data cand te urci in masina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 29 Dec 2005, 10:03
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Va recomand unele covorase (in Metro le-am vazut si cumparat) la 28 RON (fata+spate) care au unele "umflaturi" pe dos si nu aluneca deloc, plus ca se potrivesc de minune la Clio.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 01:32
Dacia