Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

unde imi recomandati sa imi schimb distributia

pierburg2ee
post 19 Jan 2010, 16:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 March 09
From: Bucuresti, s3




Salut,

dupa aproape 2 ore de search (inclusiv in forum Megane II) si citit ... cedez.
Daca cineva are o experienta placuta (pret bun si operativitate cu un service sa imi spuna si mie.

Nu sunt pretentios decat la bani si la timp. Daca nu exista vreun service neagreat Renault de incredere care sa faca operatiunea o sa ma duc la cel care mi-l indicati (Serus, Cobalcescu sau Mach1).

Dupa cate am inteles trebuie sa schimb: role, curea, pompa de apa , plus curea accesorii (asta vreau eu sa o schimb ca scartie din cand in cand).

Un sfat? Poate si ceva preturi recente? Apreciez mult.

Vreau sa urgentez schimbarea pentru ca setul are deja 5 ani si cam intind coarda ...


--------------------
Renault Scenic 2 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 19 Jan 2010, 17:34
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Serus blvd. Timisoara


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 19 Jan 2010, 17:56
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




http://www.reno.ro/index.php?showforum=108



Distributia ta trebuie schimbata URGENT

Pana ajungi la service iti recomand urmatoarele:

Nu merge supraturat.Incearca turatii scazute.
Nu forta cureaua de distributie cu frana de motor brutala.De fapt cat mai putin sa folosesti frana de motor.

In doua cuvinte fii bland cu motorul.

Drumuri bune si bafta.

This post has been edited by jas2: 19 Jan 2010, 17:57


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pierburg2ee
post 20 Jan 2010, 11:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 March 09
From: Bucuresti, s3




multumesc. mai astept pareri. am cerut deja cotatie la serus. speram sa imi spuna cineva de un atelier priceput la care sa platesc manopera si la care sa pot aduce eu piesele. Altfel ma duc la un service agreat.

un pic cam scumpa cotatia primita de la serus pentru buzunarul meu. 18,3mil (manopera, curea, 2role, pompa apa, curea si rola accesorii plus 3 litri antigel si doua capace pentru distributie ... ce or fi si alea...) Am precizat ca nu doresc piese de origine si ca rog sa mi se aleaga cele mai ieftine elemente. Mai jos de atat ei nu pot. Poate or reusi altii. Piesele principale pe autokarma nu costa mai mult de 617ron (nu e inclusa aici si valoarea curelei de accesorii si a rolei dar cat poate sa coste ...) Restul manopera? Hmmmm.... Autodata claseaza operatiunea la 3,3 ore (fara curea accesorii si rola)

Mai caut. Acum in plina criza ma asteptam sa aud si eu de vreo oferta - vreun discount. Nimic pana acum. Poate lucrurile merg excelent la service-urile autorizate. Va tin la curent. Am sunat si la IATSA Campina (sunt si ei service autorizat). Maine am preturile exacte. Insa ei ma lasa sa aduc piesele mele (cica imi dau garantie numai la manopera... Cum naiba stabilesti ulterior daca motorul se strica din cauza proastei montari sau a calitatii curelei? ce vraja ... Vedem...Intre timp tineti-mi pumnii. Am numai 51.000km dar 5 ani si vreo trei luni de utilizare a curelei. Daca astept pana la anu poate stabilesc si vreun record de utilizare al curelei de distri. Cat o fi rezistat maxim pe vreun Renault?

This post has been edited by pierburg2ee: 20 Jan 2010, 17:24


--------------------
Renault Scenic 2 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raresmatei
post 20 Jan 2010, 23:03
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 January 10




QUOTE(pierburg2ee @ 19 Jan 2010, 16:26)
Salut,

dupa aproape 2 ore de search (inclusiv in forum Megane II) si citit ... cedez.
Daca cineva are o experienta placuta (pret bun si operativitate cu un service sa imi spuna si mie.

Nu sunt pretentios decat la bani si la timp. Daca nu exista vreun service neagreat Renault de incredere care sa faca operatiunea o sa ma duc la cel care mi-l indicati (Serus, Cobalcescu sau Mach1).

Dupa cate am inteles trebuie sa schimb: role, curea, pompa de apa , plus curea accesorii (asta vreau eu sa o schimb ca scartie din cand in cand).

Un sfat? Poate si ceva preturi recente? Apreciez mult.

Vreau sa urgentez schimbarea pentru ca setul are deja 5 ani si cam intind coarda ...
*




QUOTE(pierburg2ee @ 20 Jan 2010, 11:08)
multumesc. mai astept pareri. am cerut deja cotatie la serus. speram sa imi spuna cineva de un atelier priceput la care sa platesc manopera si la care sa pot aduce eu piesele. Altfel ma duc la un service agreat.

un pic cam scumpa cotatia primita de la serus pentru buzunarul meu. 18,3mil (manopera, curea, 2role, pompa apa, curea si rola accesorii plus 3 litri antigel si doua capace pentru distributie ... ce or fi si alea...) Am precizat ca nu doresc piese de origine si ca rog sa mi se aleaga cele mai ieftine elemente. Mai jos de atat ei nu pot. Poate or reusi altii. Piesele principale pe autokarma nu costa mai mult de 617ron (nu e inclusa aici si valoarea curelei de accesorii si a rolei dar cat poate sa coste ...) Restul manopera? Hmmmm.... Autodata claseaza operatiunea la 3,3 ore (fara curea accesorii si rola)

Mai caut. Acum in plina criza ma asteptam sa aud si eu de vreo oferta - vreun discount. Nimic pana acum. Poate lucrurile merg excelent la service-urile autorizate. Va tin la curent.  Am sunat si la IATSA Campina (sunt si ei service autorizat). Maine am preturile exacte. Insa ei ma lasa sa aduc piesele mele (cica imi dau garantie numai la manopera... Cum naiba stabilesti ulterior daca motorul se strica din cauza proastei montari sau a calitatii curelei? ce vraja ... Vedem...Intre timp tineti-mi pumnii. Am numai 51.000km dar 5 ani si vreo trei luni de utilizare a curelei. Daca astept pana la anu poate stabilesc si vreun record de utilizare al curelei de distri. Cat o fi rezistat maxim pe vreun Renault?
*


Incearca la service-ul Baneasa, este un nea Mihai acolo , tare de treaba si care mi-a si muncit bine la Megane-ul meu,am fost multumit.


--------------------
renault megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 21 Jan 2010, 07:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Ieri te-am vazut on in forum si ti-am trimis pm cu nr de telefon si cu rugamintea de a ma suna,pentru a te ajuta.

Nu m-ai sunat,deci ai pierdut un ajutor necesar tie si mult dorit.Asta e.

Nu te-am inteles.
-----------------------------------------------------------
Incearca si aici pentru piese.

http://www.ingaraj.ro/?search=groups&grupa...&codMotor=18302

Insa ceva nu este in regula cu datele masinii tale.Nu gaseste.Mai cauta si tu...dar cu datele corect.Eu am gasit doar din 2003 an fb.

This post has been edited by jas2: 21 Jan 2010, 07:23


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NeMeSe
post 21 Jan 2010, 14:28
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 26 March 04
From: Bucuresti




Eu iti recomand din propria experienta Bosch service-ul de la DiBas Motors de pe strada Turnatorilor nr. 2 (www.dibasmotors.ro).
Am schimbat la ei distributia si pot sa spun ca serviciile si preturile au fost de nota 10. Nu stiu daca mai e relevant sa iti spun cat m-a costat pe mine (a trecut mai bine de 1 an de atunci), poti sa incerci sa ii contactezi pentru o oferta. Eu am luat piesele de la ei, dar poti sa ti le iei tu de unde vrei, daca le gasesti mai ieftine.


--------------------
Renault Scenic II 1,9dCI 2005 - B 82 UOM
S-auzim numai de bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Jan 2010, 14:57
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




dibas nu-s opel?!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pierburg2ee
post 21 Jan 2010, 15:13
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 March 09
From: Bucuresti, s3




salut,

multumesc <raresmatei>, multumesc <nemese>. O sa tin cont.

Scuze <jas2>. Am fost intr-adevar online ieri (desi pentru putin timp cu cu forumul in fata ochilor). Nu stiu cum se deschide un PM. Ca un pop-up? Sau cum? Nu am remarcat nimic ... scuze din nou, chiar nu am vazut mesajul.

Pe ingaraj ma uitasem in prelabil, preturile sunt similare sau nesemnificativ mai mari ca la karma. E o mica bulibaseala cu codurile motorului pe ingaraj (codul meu de motor e diferit de cel afisat de ei....) dar preturile sunt la fel.

AM si pretul de la IATSA Campina (service autorizat Renault). 1380 lei (distributie+rola si curea accesorii+manopera).
Deci, 1380 lei cu piese de origine SAU 1190 lei cu piese OEM ne-branduite Renault (pe care le pot aduce tot ei) SAU REMARCABIL optiune de a aduce eu piesele plus manopera de 350 lei. Excelent!!!!!!!!!!!!!!!!! Dar in acest caz ofera garantie numai pentru montaj.

Alternativa cea mai ieftina:
Am gasit intre timp un garaj no-name care realizeaza schimbarea cu numai 200ron. Garantie de tip " ne intelegem noi" . E bine de luat in calcul pentru cei care prefera o economie salbatica si pentru cei care prefera sa traiasca on-the-edge.
Nu m-am decis inca. O sa o fac in foarte scurt timp.

This post has been edited by pierburg2ee: 21 Jan 2010, 15:19


--------------------
Renault Scenic 2 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos21k
post 31 Jan 2010, 23:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 May 09




salut baieti
si eu am schimbat cureaua de distributie la 60k
urmeaza\ sa o scimb curand si la 120k
in ambele cazuri voi proceda prin a cumpara eu piesele...
si sa schimb cureaua la un mecanic de incredere....
din feircire stiu pe cineva care lucreaza f bine....
asa ca va sfatuiesc sa va faceti un prieten din randul mecanicilor pirceputi!
bafta multa


--------------------
renault megane scenic RX4 - b-38-btr
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NeMeSe
post 4 Feb 2010, 22:40
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 26 March 04
From: Bucuresti




QUOTE(R19/16v @ 21 Jan 2010, 16:57)
dibas nu-s opel?!
*



au fost, dar de cand cu criza s-au facut multimarca cool.gif


--------------------
Renault Scenic II 1,9dCI 2005 - B 82 UOM
S-auzim numai de bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pierburg2ee
post 9 Feb 2010, 15:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 March 09
From: Bucuresti, s3




Rezolvat sambata trecuta in service IATSA Campina (autorizat Renault): fulie defazoare + pompa apa Global + kit distributie origine + curea accesorii + capace plastic distributie + antigel +manopera= 1700 ron. Durata lucrarii 4:30. Baieti ok, foarte ok chiar. Recomand. Calduros chiar. Fulia costa 700 ron (inclusa in pretul de mai sus).

P.S. se poate remarca ca nu am avut bani si pentru rola accesorii (sa moara de moarte buna ca eu bani sa o schimb nu am acum).

Fulia avea probleme. Am mers cu ea de la 38k pana la 52k km. A rezistat, putea si mai mult dar riscam o noua manopera de distributie sa adaug la ea (350ron) asa incat am ales sa o schimb acum. Caraia de trei ori pe saptamana in medie.

Offtopic: urmeaza sa ii schimb - un amortizor (curs), deci doua ca se schimba puntea, un rulment pe spate, senzorul axei cu came (de unde naiba il iau si eu ieftin?), bieletele de directie si sa rezolv problema unui consumator de curent cand masina e oprita.

La 52k km nu mai am energie nici sa injur. Sper sa se opreasca aici. Rulmentii de sarcina vor si ei sa ii schimb dar acolo vreau sa stabilesc recorduri de anduranta cu uzura actuala.


--------------------
Renault Scenic 2 1.6 16v 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 18:50
Dacia