Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

distributie 60 sau 120k?, opinii..

alexutugrasutu
post 20 Jun 2009, 11:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 29 December 08




Mai alartaieri dupa ce mi-au zis cei de la Serus ca tre sa fac distributia am trecut pe la un service recomandat de un prieten ca sa imi faca o oferta. Mai intai s-a uitat mirat si m-a intrebat de ce vreau sa fac distributia la 60.000 dupa care s-a uitat pe tot felul de site-uri de garajisti si mi-a zis ca la scenic II motor 1,6 distr. se face la 72.000 de mile blink.gif blink.gif blink.gif dupa care s-a s-a uitat mai atent si zice ok la 72.000 mile sau 5 ani vechime...si ar costa 1500.ron cca..
OK..Intrebarea mea este ...eu pe cine cred? astept sa ma luminati si pe mine vreunul...multu!


--------------------
renault scenic II 2004 - b-38-mxs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 20 Jun 2009, 12:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




72 000 mile terestre = 115 873 km.
In cartea tehnica a masinii ce scrie ?


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blez
post 20 Jun 2009, 13:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 16 May 08




eu la scenic II ... in carte scrie clar: din 60.000 km in 60.000 km ...
si la Renault master de la munca tot la fel scrie.... din 60.000 in 60.000 km


--------------------
Renault Scenic II 2005 - B 60 HRC
Renault Scenic II, 2005, 1.9 DCI, 88 kW, 100.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 21 Jun 2009, 04:08
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Pe carte scrie din 60 in 60000km. Curelele la 60000km nu par uzate dar nu te poti baza pe asta, cred eu. Mai ales ca daca se intampla sa se rupa e de jale, costa mult mai mult, au patit unii colegi. In jur de 40 milioane. Fiecare face cum crede....de cuviinta


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 21 Jun 2009, 06:40
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




M-am interesat vineri care este revizia cea mai scumpa. Cea de 60000. La pretul de azi este in jur de 2200 RON. Tot la Serus. Avand garantie 4 ( patru ) ani trebuie sa o fac cum zic ei. Daca nu mai era in garantie puteam sa fac rev la 15000 fara probleme.


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NeMeSe
post 21 Jun 2009, 22:06
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 26 March 04
From: Bucuresti




Eu tocmai am facut revizia de 120.000 km si am schimbat distributia pentru prima data.
Masina mea e luata din Franta, iar in carnetul de service scrie foarte clar: distributia se schimba la 120.000 km. Intervalul de revizie setat pe computerul de bord este de 30.000 km, la fel e si in carte! Nu stiu de ce in Romania toate termenele sunt la jumate si toate preturile duble!!
Oricum, daca ati depasit garantia, schimbul kitului de distributie il puteti face oriunde. Pe mine m-a costat toata revizia 1700 ron (kit distributie, pompa apa, curea accesorii, filtre, ulei, geometrie, test general) in conditiile in care am optat pentru cele mai bune piese dpdv al calitatii, deci mai scumpe. Ideea e ca puteam iesi si mai ieftin. Dar cu distributie e bine sa nu te joci.
Concluzia mea: nu cred ca exista motive reale pentru care sa trebuiasca schimbata distributia la 60.000 km, in afara de cele pur comerciale!

22 Jun 2009, 00:10:
QUOTE(Master01 @ 21 Jun 2009, 06:08)
Curelele la 60000km nu par uzate dar nu te poti baza pe asta
*


Nici curelele schimbate de mine la 120.000 km nu aveau semne vizibile de uzura...

This post has been edited by NeMeSe: 21 Jun 2009, 22:10


--------------------
Renault Scenic II 1,9dCI 2005 - B 82 UOM
S-auzim numai de bine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Jun 2009, 22:24
Post #7


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Cele mai bune piese dpdv al calitatii sunt OEM.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 22 Jun 2009, 06:30
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




OK. Sa zicem ca la masinile aduse de afara se poate schimba kitul de distributie la 120k km. Linia de asamblare este aceeasi pentru toate masinile. In schimb piesele care se pun pe ea pot fi de la mai multi distribuitori. Unii mai buni cu pretentii altii sa se incadreze doar in specificatii. Daca masina mai este in garantie risti sa nu schimbi la termen ? Are cineva curaj sa nu faca cum zic cei din service din RO ? Daca se intampla ceva adio garantie sad.gif.
Daca pe vremuri la noi la Dacia ( 1310 ) era o linie de asamblare dar se puneau piese diferite de ce sa nu o faca si ei ( alte marci ) acum ? Ce conteza ce vand pentru tarile excl.gif . De ce pretul unei masini afara este mai mare ( mult ) fata de RO ? Inainte sa cumpar Scenic-ul am stat pe site-ul FR si nu intelegeam de ce aceeasi masina cu accesoriile identice costa afara cu ~ 8000 excl.gif excl.gif excl.gif euro mai mult ? Chiar daca luam in consideratie ca in pretul lor intra si taxa de prima inmatriculare tot este o diferenta seminificativa.
19.000 la noi, 28.000 in Franta. Pret din 2007.
Cum sau de unde ( link ) putem sa aflam exact cand se fac, ce se schimba la revizii si cam care este pretul reviziilor ?
Daca as gasi asa ceva scris si ar fi mai convenabil as prefera sa fac reviziile afara ! As pierde o zi din concediu sa stau cu masina in service la ei iar sotia mea sa umble prin magazine biggrin.gif

Mihai


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutugrasutu
post 23 Jun 2009, 09:18
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 29 December 08




da ma bucur ca nu sunt numai eu in ceata apropo de nr de kilometri biggrin.gif biggrin.gif
altfel din toate masinile pe care le-am avut ar insemna ca asta e cea mai fragila incat am fost super surprins cand am auzit ca tre sa schimb chitul la 60k. Ultima la care am schimbat distributia a fost un volvo V40 la 130.000 km semne de uzura nu prea, kit pompa apa etc. 500 euro la reprezentanta volvo in olanda/// comparativ cu serus 1000 euroi...frateeee nu te supara !
La garajul asta pe care l-am gasit platesc 1400 ron , chitul ma costa 980.ron fata de 500 la serus drept e mai scump dar am inteles ca e cel mai bun si manopera 480. Mie mi se pare super ok! rolleyes.gif rolleyes.gif


--------------------
renault scenic II 2004 - b-38-mxs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
munteanmada
post 27 Jun 2009, 17:53
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 15 November 08




Mi-e mecanicul meu care lucreaza in reprezentanta renault mi-a spus ca distributia ar fi bine sa fie schimbata la 45-50000 km


--------------------
Renault Scenic I `98 1.6e RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 27 Jun 2009, 21:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Unii mecanici mai debiteaza si prostii !!!!!!!


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 27 Jun 2009, 21:20
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




@munteanmada

Are nevoie de bani.
Posibil sa castige in functie de cati vin in service


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutugrasutu
post 28 Jun 2009, 11:02
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 29 December 08




pai sa le schimbam dreaq de cum le cumparam mai bine! sa fim siguri nu? cred ca oricum vreodata si vreodata o sa se inventeze si revizia de la 000.000 km. biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
renault scenic II 2004 - b-38-mxs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ollie
post 29 Jun 2009, 10:23
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 11 July 05




Sunt un strain din Olanda, nu scriu prea bine, asa este.
Dar discutia e destul de importanta. Intr-adevar in tarile mai vest kitul de distributie merge 120000 km/5 ani dupa cartea de revizie. Nu uitam ca aici klima e in general diferita si infrastructura e in general diferita. Dar eu personal cred ca nu trebuie sa fac fara cap ce spune dealerul/Renault Romania. EU stiu unde, cum si cand conduc eu, si am facut decizia sa NU schimb kitul dupa 60.000 km. Daca locuiam in Miercurea Ciuc/Bucuresti, poate mi-as fi luat o alta decizie dry.gif

This post has been edited by ollie: 29 Jun 2009, 10:25


--------------------
Renault Scenic 1.5 80 2004
Renault Scenic 1.5 dci 80 Conf. Dyn.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 29 Jun 2009, 11:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




... chesti asta cu clima mi se pare interesanta si credibila
sa nu uitam ca diferentele de temperatura de pe la noi sunt destul de mari, -20 iarna si + 40 vara (mai mult sau mai putin) deci 60 de grade, acest lucru conducand la modificari ale materialelor, iar daca la acest lucru mai adaugam si praful (care ne sufoca de-a dreptu) care conduce la uzuri premature, nu e de mirare ca se propune schimb la 60.000
e posibil sa tina foarte bine si 120.000, dar cred ca sa luat varianta cea mai pesimista ca producatorul sa fie "acoperit" in caz de ceva

This post has been edited by BiGBearRO: 29 Jun 2009, 11:35


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 29 Jun 2009, 11:43
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Daca esti in garantie si stai in ro distributia trebuie schimbata la 60000 de km.
Daca masina a iesit din garantie nu are sens sa o schimbi pana la 120000Km. Nu uitati ca franta este de 3 ori mai mare fata de romania si gasesti diferente de temperatura comparabile sau mai mari decat in ro. La cati km credeti ca schimba un francez cureaua de distributie daca merge cu masina vara in Marseille si iarna in Alpi?

This post has been edited by murfi: 29 Jun 2009, 11:45


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jun 2009, 12:04
Post #17


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Uiti un lucru esential... unde gasesti in Vest atata praf ca la noi... nu crezi ca praful asta are o influenta nefasta asupra rolelor si curelei si de aici injumatairea numarului de km???

Eu cred ca da... si de aia nu vreau sa ma risc... o eventuala reparatie in caz de rupere a curelei este mult mai costisitoare... si pana la urma schimbarea distributiei nu este chiar un capt de tara din punct de vedere financiar.... ca doar nu o faci in fiecare luna... doar la 60.000 sau 4 ani biggrin.gif ... asa ca eu unul prefer sa o fac si stau fara griji..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 29 Jun 2009, 12:13
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Daca ar fi cum zici tu toate componentele ar putea fi afectate de praf asa ca o masina in ro ar trebui sa aiba o durata de viata egala cu jumatate fata de o masina de afara. Personal nu cred ca praful din ro poate afecta cureaua de ditributie sau alte componente. Majoritatea celorlate marci merg pe acelasi calendar de service ca in tarile de vest si n-am auzit pe nimeni sa se planga ca a cazut cureaua de distributie in cei 120000Km. De ce ar fi rulmentul sau cureaua Reno (care oricum sunt fabricate de acelasi subtretant ca si la celelalte marci) diferite?
Fiecare face cum crede.

This post has been edited by murfi: 29 Jun 2009, 12:23


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jun 2009, 19:02
Post #19


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Orice distributie se schimba la un nr. de km parcursi sau un numar de ani... pt. ca timpul nu este pritenul cauciucului... asa ca Renault a impus sau recomandat cum vrei pt. Romania 60.000 km sau 4 ani .. dincolo este 120.000 km sau 4 ani... deci numai nr. de km este mai mic..timpul este acelasi..

Dincolo reviziile se fac la fiecare 30.000 de km sau 2 ani cu acelasi ulei care se foloseste si aici... asa le faci si tu?? mie cel putin in Cluj filtrul de aer dupa 10.000 km este negru si super imbacsit...

This post has been edited by cj98czh: 29 Jun 2009, 19:45


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 29 Jun 2009, 20:03
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




De ce un filtru/curea/ulei de la reno este mai prost in ro fata de un filtru/curea/ulei de alta marca tot din ro?

Asta a fost principalul motiv pentru care n-am mai cumparat reno anul trecut.

In particular aspectul vizual al unui filtru nu inseaman ca nu isi face datoria.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Jun 2009, 20:07
Post #21


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cien a zis ca este mai prost??

Poate mai bun dar mai rpsot cu siguranta nu biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutugrasutu
post 29 Jun 2009, 21:15
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 29 December 08




QUOTE(ollie @ 29 Jun 2009, 10:23)
Sunt un strain din Olanda, nu scriu prea bine, asa este.
Dar discutia e destul de importanta. Intr-adevar in tarile mai vest kitul de  distributie merge 120000 km/5 ani dupa cartea de revizie. Nu uitam ca aici klima e in general diferita si infrastructura e in general diferita.  Dar eu personal cred ca nu trebuie sa fac fara cap ce spune dealerul/Renault Romania. EU stiu unde, cum si cand conduc eu, si am facut decizia sa NU schimb kitul dupa 60.000 km. Daca locuiam in Miercurea Ciuc/Bucuresti, poate mi-as fi luat o alta decizie  dry.gif
*


jij schrijft behoorlijk goed roemeens ollie en welcome op deze site! wink.gif
anyway ce ar fi misto de stiut e la cati km se schimba cureaua la logan in olanda biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
renault scenic II 2004 - b-38-mxs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 30 Jun 2009, 09:45
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




>> In particular aspectul vizual al unui filtru nu inseaman ca nu isi face datoria.

Am inteles daca e negru, imbacist si curge prafu de pe el inseamna ca isi face datoria bla bla bla.gif

Comparatia cu xx marca care schimba la xx km nu este relevanta, te-ai gandit ca poate datorita solutiilor tehnice alese de Renault corelat cu temperatura, umiditate, praf, etc uzura apare mai repede

Ex. daca filtru de aer este dimensionat la limita inferioara atunci o rulare in mediu "prafuit" conduce la imbacsirea lui mai rapida decat daca ar fi fost de dimensiuni mai mari

Solutiile tehnice foarte fiabile costa, de aici si diferentele de pret la masini, piese etc
Ecuatia este cam asa iti iau cu xxxx EUR mai mult cand iti vand masina sau xxx EUR periodic wink.gif

This post has been edited by BiGBearRO: 30 Jun 2009, 09:47


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geapsy1980
post 1 Jul 2009, 21:44
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 9 December 08
From: Bucuresti




Sceniul meu are 128.000km si abia acum i-am schimbat cureaua a 2-a oara. Primul schimb s-a facut la Renault la 57000km, deci am facut aproape 71000km cu o curea si cand am desfacut-o arata destul de bine. In schimb pompa de apa trebuia schimbata( pierdea antigel) .
Am cumparat piesele de la un magazin de la Timpuri Noi = 550 RON
-curea distrib.
-pompa apa
-intinzator
-curea accesorii
-3l antigel
Manopera a fost de 350 RON si in 3 ore a fost gata ( a lucrat un singur mecanic la ea)
Cand a desfacut distributia veche( care a fost schimbata la reprez.) surpriza: piesele cumparate de mine erau facute de aceeasi firma ca cele aflate pe masina, doar ca cele de pe masina mai aveau sigla Renault pe ele si probabil fusesera ambalate in cutii pe care scria Renault.
Asa ca daca masina nu mai este in garantie faceti distributia in alta parte nu la reprez. ca va jupoaie.
Eu cred ca daca nu bruscati prea tare motorul nu cred ca se rupe cureaua la 60000km.


--------------------
Renault Megane II 2008
Megane II 1.6 16V, 82KW,2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catnico
post 2 Jul 2009, 14:28
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 14 April 07
From: bucuresti colentina




este bine sa schimbi la cit spun cei de la reprezentanta.
Fiecare firma are in general 2 cicluri de exploatare
1normal(vest cu drumuri bune,lungi,benzina OK,...
2intensiv(la noi cava comparativ cu exploatarea in sistem taxi:drumuri scurte,demaraje dese,la care se adauga calitatea drumurilor,benzina etc.
in plus exista posibilitatea ca ei sa stie ce nu stii tu:vreo piesa montata deja care nu este corespunzatoare in totalitate normelor tehnice si a carei durata de viata este mai scurta.Poate pt a nu o mai schimba inaintea livrarii masinii si facind astfel o dubla economie-deoarece vei face schibarea la un interval mai scurt.exista si posibilitatea ca un intreg lot de masini sa aiba acea piesa defecta si sa fie exportat.
nu te lua dupa aspectul bun al curelei.daca numarul de km sau anii s-au facut te costa mai putin sa faci schimbul.De ce?Cureaua este OK dar poate crapa o rola.Cit costa dupa aceea nu e greu de estimat.Pe forum exista astfel de cazuri.
La Ren (spre neplacerea si a mea) in service_dataorita cazurilor aparute-schimbarea distributiei se realizeaza pina in 60000km


--------------------
renault Rx4 benzina 2001 - b
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 20 Jul 2009, 22:38
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Sal all,nu stiu ce sa fac,sunt in prag de plecare in concediu si ar cam trebui sa umblu pe la distributie,masina are 4 ani si 47.000km,ce ma sfatuiti sa schimb doar cureaua de distributie(pt.cei 4 ani)si sa mai astept la urma pana la 60.000km sau sa schimb toata distributia(acum pe praful asta si inainte de concediu?).
Multumesc anticipat


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 21 Jul 2009, 08:35
Post #27


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Distributia se schimba ca kit, nu pe repere.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 21 Jul 2009, 17:37
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




daca masina a mers periodic si nu a zacut faci revizia de 50.000 normal, eventual ii rogi pe mecanici sa bage un ochi la curea, e un capac de plastic care se da jos si se vede cureaua, daca are fisuri trebuie schimbata distributia
si a mea are tot 4 ani si 52.000 km

This post has been edited by BiGBearRO: 21 Jul 2009, 17:39


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miciceii
post 21 Jul 2009, 18:06
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 665
Joined: 15 June 09
From: Bucuresti




Va multumesc pt.sfaturi,in concluzie iau tot kitul,cu pompa de apa sau fara?


--------------------
Renault Scenic 2005 - B XX XXX
Renault Scenic II Ph.1 - 2.O 16V Privilege
benzina/GPL BRC Sequent 24.11-toroidala 56L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dacus_Malus
post 22 Jul 2009, 06:40
Post #30


OM


Group: Members
Posts: 757
Joined: 24 July 07
From: Brasov / Rasnov




ideal e sa schimbi si pompa de apa..
nici nu e asa scumpa, la masina mea a costat vreo 110 ron.


--------------------
Toyota Prius 2 2006
Toyota Prius 1 - 2002
Autorulota Citroen C25 SanRemo - 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 18:41
Dacia