Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Captur PHEV, Captur hibrid - tot mai cautat

meg2s
post 20 Jul 2023, 18:36
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Pe probleme legate de service, au reactionat ok in cazul meu. Reprogramat pt rezolvare fara costuri suplimentare, cum era si normal.


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 2 Aug 2023, 12:20
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Va salut dragi colegi.Spuneti-mi si mie daca atunci cand treci cu o viteza mai maricica,70-80 km/h,peste o denivelare un pic mai pronuntata in asfalt,deci nu groapa,se aude si se simte acel soc puternic in caroserie ca si cum ai lovi direct cu janta in asfalt,in marginea unei gropi.Mi s-a intamplat de cateva ori de m-am speriat si am oprit masina pe dreapta,am coborat si m-am uitat la janta,care bineinteles era ok.Parca aceste simptome se manifesta numai la suspensia fata,sau poate nu imi dau eu seama atunci cand se intampla.Socul este atat de puternic incat declanseaza si senzorul de soc de la camera de bord montata de mine,care nu e chiar atat de sensibil.Oare asa de tare sa fie suspensia sau poate amortizoarele nu isi mai fac treaba?La voi se simte la fel?

This post has been edited by mihaitaiosub: 2 Aug 2023, 12:25


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 2 Aug 2023, 12:39
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Presiune in pneuri ok? Sau mai spre Eco (adica valori mai mari)?


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 2 Aug 2023, 14:20
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Presiunea este de 2.2 si pe fata si pe spate.Pe placuta cu presiunile scrie 2.3 pe fata si 2.2 pe spate,nu am inteles de ce mai mica pe spate.


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 2 Aug 2023, 16:13
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Probabil datorita distributiei maselor, banuiesc ca 65-70% din greutate e pe fata.

In privinta suspensiei, raspunsul e legat tot de masa masinii.
Capturul e construit pe platforma de clasa mica CMF-B, care-a fost gandita in principal pentru Clio, o masina de aproximativ 1.200kg.
Cf. fisei tehnice un Captur E-Tech hibrid are deja 1.363kg.
In cazul Capturului PHEV, masa e de 1.625kg, cam cat un A4 45 Quattro.

O suspensie mai dura e compromisul necesar intr-o astfel de situatie, asa ca asta este, nu prea ai ce sa faci. Eventual poti sa incerci alte anvelope, dar fundamental, datele problemei nu le poti schimba.




--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 2 Aug 2023, 16:43
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Deci sa inteleg ca din cauza suspensiei dure,toate componentele suspensiei nu reactioneaza indeajuns de repede in cazul unei denivelari luate la viteza mai mare,si socul este transmis direct in oalele caroseriei.Si daca e asa,oare aceste oale,caroseria nu au de suferit?Ma gandesc la deformari.

This post has been edited by mihaitaiosub: 2 Aug 2023, 19:47


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 4 Aug 2023, 14:06
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




QUOTE(Rotnell @ 10 Apr 2023, 16:06)
Au descoperit la revizia de 2 ani scurgerea de ulei din cutia de viteze.Acum e in service o demontează pentru a identifica cauza. Mașină de schimb promisă încă nu a sosit. Am observat o oarece reticenta la service când s-a pus problema furnizării unei mașini de schimb, pe motiv că Renault nu prea ar avea disponibile . Să fiți atenți că nu vi se va da o mașină de schimb imediat ce a fost preluată în service mașină proprie. Abia după ce se determină cauza și se ia decizia în privința modului în care se va interveni. Voi reveni cu detalii.
*



Salut,ce ai mai rezolvat cu masina,cu scurgerile la cutie?


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 31 Aug 2023, 18:16
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Va salut! La nici 7000 de km se observa si la mine, scurgeri de ulei din cutie! Și nu as fi observat daca nu incercam sa înlocuiesc scutul motor cu unul de otel, care bineinteles că nu s-a potrivit. Astept, asadar, orice sfat din experiența voastră cu remedierea pierderii de ulei! Va mulțumesc!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 2 Sep 2023, 06:13
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




QUOTE(costin02 @ 31 Aug 2023, 18:16)
Va salut! La nici 7000 de km se observa si la mine, scurgeri de ulei din cutie! Și nu as fi observat daca nu incercam sa înlocuiesc scutul motor cu unul de otel, care bineinteles  că nu s-a potrivit. Astept, asadar, orice sfat din experiența voastră cu remedierea pierderii de ulei! Va mulțumesc!
*



Eu si colegul Harry de aici de pe forum suntem deja la a doua reparatie la cutie legat de scurgerile de ulei.La mine au schimbat prima data un semering si niste garnituri,dar degeaba,tot curgea.Probabil atunci cand au diagnosticat nu au vazut clar pe unde curge.Dupa ce au desfacut si la Harry au spus ca au vazut clar locul pe unde curge si vor interveni a doua oara si la mine.La noi scurgerea se manifesta in partea dreapta,cum stai cu fata spre masina,la imbinarea dintre cutie si motorul mare electric.La tine unde e?

Ce nu inteleg eu,este ca aceasta cutie echipeaza deja toate modelele Renault si Dacia e-tech si va fi un dezastru daca vor avea aceste simptome.Sau poate ca ale noastre au avut niste loturi de semeringuri si garnituri de proasta calitate?

This post has been edited by mihaitaiosub: 2 Sep 2023, 06:17


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 2 Sep 2023, 09:46
Post #70


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




QUOTE(costin02 @ 31 Aug 2023, 18:16)
Va salut! La nici 7000 de km se observa si la mine, scurgeri de ulei din cutie! Și nu as fi observat daca nu incercam sa înlocuiesc scutul motor cu unul de otel, care bineinteles  că nu s-a potrivit. Astept, asadar, orice sfat din experiența voastră cu remedierea pierderii de ulei! Va mulțumesc!
*


Salut!
Din ce an este mașina ta?
Loturile din 2021 (aprox) au avut probleme cu semeringurile / Oringurile de pe cutie.
Anul trecut am avut pierdere de ulei pe la un semering situat pe partea cu motorul termic.
Anul acesta am avut pierdere de ulei pe la un Oring situat pe partea cu motorul electric.
Unde ai pierderea? Fie îți curge fix pe muchia dintre termic și cutie fie îți curge pe partea din spre roata dar acolo nu poți identifica bine zona și este plin cu ulei totul smile.gif

Mihai, cutia in sine este una buna ce trebuie îmbunătățită! Eu sunt in continuare multumit se felul in care se comporta! Depinde de așteptări!
Loturile noi nu cred ca mai au aceste probleme!


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 2 Sep 2023, 16:43
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Harry,si eu sunt foarte multumit de modul in care lucreaza cutia,de consumuri si de masina in general.Sa speram ca aceasta transmisie,nemaiavand ambreiaj,volanta cu masa dubla si alte piese din acestea scumpe,se va dovedi fiabila in timp.

Problema mea,si cred ca sunt in asentimentul majoritatii,este nesimtirea de care da dovada Renault in relatia cu clientii.M-as fi asteptat sa fie o campanie de rechemare pe aceasta tema,in care reprezentantele sa verifice aceasta problema,nu sa vina clientii sa ii traga de maneca si sa le arate problema.S-ar fi putut sa se manifeste o scurgere masiva de la cutie,undeva intre revizii,service-ul sa nu observe,clientul sa plece cu masina pe undeva in afara tarii,si sa ramana cu masina blocat pe acolo.

Nu mai departe,referitor la problemele care au aparut dupa ultimul update de soft,cred ca am trimis vreo 20 de emailuri la vocea clientului cu sesizari si amanunte la aceasta problema.La fiecare mi s-a dat raspunsul acela automat,numar de inregistrare si atat.De cateva luni nu am mai auzit nimic.Mi-e greu sa cred ca la alte firme mari din astea auto se procedeaza la fel.Nu stiu,poate sunt eu prea pretentios...

This post has been edited by mihaitaiosub: 2 Sep 2023, 16:47


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 6 Sep 2023, 08:04
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Salut! Masina e din 2022. Scurgerile de ulei s-au văzut in zona centrala, nu spre roata, mi e groaza sa ma duc in service, cine stie cat o vor tine pe acolo!? La voi cat a durat intervenția?


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 6 Sep 2023, 10:08
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Daca e in zona centrala,e posibil sa fie in partea dinspre motorul termic.La mine scurgerea a fost in partea dreapta cum stai cu fata la masina,la imbinarea dintre cutie si motorul electric,vezi pozele din postarea mea unde am vorbit prima data despre aceasta scurgere.Deja sunt la a doua reparatie,prima nu a reusit,dar acum au zis ca au vazut clar pe unde curge la masina lui Harry,si am mai dus-o o data sa schimbe nu stiu ce oring.Ieri am luat masina si urmeaza sa revin peste 1000 de km sa verifice daca mai curge.Reparatiile,prima si a doua,au durat relativ putin,o zi.Adica am dus masina luni la 11:00,si marti la 15:00 m-au chemat sa o iau.Din ce am inteles de la ei,reparatia nu e chiar de rutina,e destul de munca,dar s-au miscat neasteptat de repede.


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 8 Sep 2023, 19:29
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Mulțumesc frumos pentru informații, voi merge cu ea in service undeva in octombrie, atunci am timp. Voi posta din nou, după reparație.


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 11 Oct 2023, 11:36
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




QUOTE(costin02 @ 8 Sep 2023, 19:29)
Mulțumesc frumos pentru informații, voi merge cu ea in service undeva in octombrie, atunci am timp. Voi posta din nou, după reparație.
*


Salut,ce ai mai facut cu scurgerea de ulei de la cutie?


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costin02
post 13 Oct 2023, 03:20
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 November 02




Salut! Nu am ajuns inca in service și sincer mi-e groaza sa o fac, dar va trebui sa mi fac timp si curaj!


--------------------
Renault Captur 2022/Phev Zen - CT-01-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 13 Oct 2023, 06:54
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




La noi,adica la mine si la Harry,s-a rezolvat.Dupa mai multe interventii,intr-adevar.


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prinsu
post 11 Nov 2023, 19:31
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 November 23




Salutare ! Proaspat imprietenit cu captur phev. Impresia dupa 600 km, oras si autostrada e ok.
4 la suta media.
Daca esti mai de la tara, si i dai talpa brusc, pina la fund, clar nu e facuta pt asa ceva

Reactioneaza, dar se chinuie, cutia nu schimba instant, si tureaza termicul.
Ok, asta o faceam si pe cutia manuala, supraturatie fortata ca sa ai putere, zvac .
Nu am sesizat zdranganeli, zdruncinari la 70, ce am mai vazut pe aici
Probabil au rezolvat o din cutie.
20 de ani pe cutii mecanice si cu manual lasa urme, e cumva anormal.
O saptamana am gaurit podeaua cautand ambreiaj si fff greu m am abtinut sa nu pun mana pe schimbator.
Old habits die hard.
Ce nu e deloc ok e lipsa rezervei. Cine are ani de sofereala stie ca sunt cazuri cand tampenia aia de gel e o prostie inutila.
Asa ca studiez cum sa ma amenajez cu loc pt rezerva,macar pt drumuri lungi.
Si ajung la intrebare.
Cutia aia din dreapta, in care sta minunea kit reparatii roti, facuta din polistiren frumos vopsit...
Panarama aia, stie cineva cum se scoate cu totul ?
Metoda civilizata adica. Are vreo dracie de fixare ?
Intreb, inainte sa aplic metode stramosesti.
Fara porcaria de kit e loc destul macar de un slim.


--------------------
Captur phev Captur pkev 2p23
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 14 Nov 2023, 11:38
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Salut Prinsu,sa o stapanesti sanatos.Apropo de smuceli,incearca la viteze mai mici de 10 km/h,in modul electric,sa o lasi in frana de motor,regenerare mai bine spus,si apoi sa apesi acceleratia.Vei simti o smucitura si un zgomot ca de jocuri mecanice pana ce motorul electric va antrena ferm transmisia.Aceste simptome au aparut dupa ultimul update de soft,si multe persoane s-au plans de asta.Daca la tine nu se manifesta,poate nu are acest update,chiar daca masina este din 2023.


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 14 Nov 2023, 12:31
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Si PHEV-ul VAG are cam acelasi comportament...
In crawling, cand se tot oscileaza sau ezita intre regen si accelerare se aude cam la fel cum descrii tu, un fel de click-clack de joc mecanic... Mai depinde si de urechea fiecaruia - am mai intalnit persoane care nu auzeau ce auzeam eu fiind in acelasi timp in aceeasi masina.
Smucituri nu prea se simt, decat la reaccelerare mai ferma direct din regenerare; de exemplu apropiere de un giratoriu in regenerare si accelerare mai serioasa ca sa intri in trafic.
Bine, mecanic cele doua sisteme sunt diferite bine...


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 15 Nov 2023, 06:07
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Sunt constient ca din punct de vedere mecanic trebuie sa se simta si sa se auda ceva atunci cand se inverseaza fortele,insa la masina asta e un pic exagerat simptomul asta.Mai ales dupa ultimul update de soft.Asteptam,poate s-au sesizat si ei si vor rezolva problema.


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macmat
post 29 Nov 2023, 13:00
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 March 22




roata.jpg ( Size: 402.08k ) Number of downloads: 587
....rezerva.... Slim-ul de 17"(roataderezerva.ro- cam 1000ron)intra orizontal in portbagaj.Daca vrei la subsol tb.sa "musti "din spuma pe urma din foto.Nu stiu daca nu cumva e vreo componenta in partea anterioara a spumei .Trebuie saltata si polita cu vreo 5 cm,spatiul nu e suficient de adinc,si recroita polita pt.ca devine prea lunga(din cauza unghiului spatarului de bancheta... SPOR !!


--------------------
Renault Captur e-tech plugin hybrid 2022 /Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 3 Dec 2023, 13:40
Post #83


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Din câte știu eu, în partea din spate în acea spumă se află “încărcătorul” bateriei.


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 6 Dec 2023, 10:46
Post #84


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Cei care aveți probleme cu smuciturile la viteză mică, mergeți în service și solicitați constatarea defectului. Se va face un update software și se rezolvă problema.
A mea nu mai smucește!
Să auzim de bine!


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macmat
post 7 Dec 2023, 16:03
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 17 March 22




...am priceput cu spuma...las pe altul s-o taie primul ohmy.gif ohmy.gif . Referitor la <smucituri> cred ca ar fi util multora sa oferi ceva amanunte( te-au chemat ei , e resoftare generala sau dureaza putin,ti-au dat ceva lamuriri ,s-a sesizat cumva fabricantul etc) Multumesc anticipat !


--------------------
Renault Captur e-tech plugin hybrid 2022 /Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 11 Dec 2023, 00:04
Post #86


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Din păcate nu am alte amănunte. Producătorul (în speță nici service-ul) nu dezvăluie astfel de informații din păcate. Tot ce ne rămâne este să bănuim!
Cu detaliile lăsate de mine mai sus avem deja colegi care au rezolvat această problemă!
Ca să detaliez puțin, deoarece sesizările mele la vocea clientului nu primeau niciun răspuns, dar știind dinte-o pățanie anterioară ca răspunsul ar fi fost: “mergeți în service să se constate defectul”, am sunat la service și m-am programat pentru o constatare/avarie: “mașina smucește, îmi e ca am un tampon rupt pe la cutie/motor” .
M-am prezentat la constatare, le-am explicat problema, le-am spus (nu trebuia!) și părerea mea cum ca e din cauza softului, răspunsul oficial a fost ca nu se poate face nimic până când Renault nu face o rechemare, au verificat in sistem, nu apărea nicio rechemare pt mașina mea, au băgat-o pe tester, acolo le-a apărut update-ul (bănuiesc), după vreo oră au scos mașina afară, mi-au spus ca au făcut update de soft la motorul electric și pam! Totul funcționează bine acum, nu mai smucește!
Cam atât ar fi de detaliat, dar repet, spuneți în service exact ce v-am spus în mesajul anterior si este suficient!

Acum mai rămâne să se rezolve “bruscarea” care a rămas la plecarea de pe loc cu frâna de mână trasă.
Explicații: până lasă se facă update-ul din vară, la plecarea de pe loc cu frâna de mână trasă, mai întâi se elibera și apoi mașina accelera. După update, motorul începe să tragă din prima si atunci smucește în momentul când frâna se eliberează automat.
Înainte cred ca a existat o întârziere de 1 secundă care permitea eliberarea frânei de mână înainte de a începe să tragă motorul electric iar acum este instant.
Până la remediere, rămâne varianta manuală smile.gif
Ps: și acum funcționează okeish, dar înainte era foarte lină pornirea .


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex_1012
post 13 Dec 2023, 14:58
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 December 23




Salut.
Ce consum aveți acum, iarna, pe benzina?
In modul hibrid am autonomie pe baterie 32km și pe benzina 10-12%.
Multumesc


--------------------
renault Captur pehd/Koleos 2023/2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaitaiosub
post 21 Dec 2023, 06:31
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 6 April 23




Va salut dragi colegi,a incercat cineva sa monteze o navigatie after-market pe modelul asta de masina?Eu am incercat,am cumparat asa ceva de pe navigatiiandroid.ro,dedicata pentru Captur 2,am ajuns la un instalator agreat de vanzator si... esec total.Dupa ce au desfacut navigatia originala,au constatat ca este doar un touchscreen cu radio,iar unitatea centrala este undeva jos,aproape de podea si bineinteles ca acolo duceau toate conexiunile,canbus,gps,etc.La navigatia pe care am cumparat-o,toate conexiunile sunt pe spate.Instalatorul mi-a spus ca in principiu se poate monta,dar trebuie demontata jumatate de masina,va costa destul de mult,si nu suntem siguri ca vor functiona toate cum trebuie(senzori fata-spate,camera de marsarier,setarile pentru masina,etc).Asa ca deocamdata am renuntat si postez aici in speranta ca poate cineva a reusit si ne poate lamuri.


--------------------
Renault Captur PHEV 2021,Intense - IF14SXR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 11 Jan 2024, 09:25
Post #89


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 412
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Unitatea de control este în dreapta în bord.
Nu cred ca se poate schimba! Exista ecran mic și ecran mare care se pot schimba între ele. Unitatea asta controlează mult mai multe! Dacă nu mă înșel inclusiv modurile de condus (Pure/Sport/MySense) sunt controlate tot de acest sistem!
Dar, cu excepția fișierelor video, de ce ai vrea s-o schimbi? Eu am în cotieră un telefon conectat pe USB. Am CarPlay permanent în mașina. Waze și youtube Music rulează permanent la mine.

11 Jan 2024, 09:29:
QUOTE(Alex_1012 @ 13 Dec 2023, 14:58)
Salut.
Ce consum aveți acum, iarna,  pe benzina?
In modul hibrid am autonomie pe baterie 32km și pe benzina 10-12%.
Multumesc
*



În funcție de stilul de condus, temperatura din mașina, mie îmi scade autonomia pe electric si la 23km .

Din experienta, daca NU poti incarca masina, mersul pe mysense cu e-save activ are cel mai mic consum. Dacă ai bateria descărcată da, o să consume mai multă benzină până ajunge pe la 50% bateria dar apoi scade. Eu în București acum am un consum mediu de 7,5 . Dacă și încarc, scade pe la 5,5 (fac vreo 30km/zi )

This post has been edited by harry: 11 Jan 2024, 09:29


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 11 Jan 2024, 10:22
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




Uau!
23 km range electric plecand cu bateria la 100%?

Eu cu Formetorul care are o baterie similara (10,5 kWh fata de 9,8 utilizabil la Captur), dar e mai greu, are roti mai "ineficiente" si e mai puternic - am reusit pe frigul de zilele astea sa parcurg cam 26 km si sa raman cu 15-20% in baterie. Plecat dimineata de acasa pe la -4 grade, plecat seara spre casa tot cam la aceeasi temperatura si cu pre-incalzire habitaclu la 23 grade...
Probabil cu putin noroc si ceva atentie la stilul de condus, ajung pe la 30 km in EV la temperaturi usor negative (urban Bucuresti + periferie, adica si o portiune mica in care merg cu 70-80 km/h).

https://www.auto-data.net/en/compare?carId1...2=39733&carId3=

l.e.
am uitat sa intreb: la Captur nu se poate ajusta in setarile modului hibrid pana la ce procentaj sa incarce termicul bateria HV? (ma refer la acel 50% pe care l-ai mentionat)

This post has been edited by meg2s: 11 Jan 2024, 10:24


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:58
Dacia