Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

108 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masini electrice, barfe, pareri , experiente personale

meganus_bicorpus
post 12 Jan 2022, 10:10
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




pai...CAFE???

ce era sa faca? decat amenzi colosal de mari mai bine zici ca esti interesat de soarta pinguinilor si vinzi dihanii cu v12 si un motoras de stergatoare infipt langa cutia de viteze, zici ca e hibrid si te-ai scos o vreme!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jan 2022, 10:11
Post #92


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(meganus_bicorpus @ 7 Jan 2022, 13:18)
Costul de producție inclin sa cred că nu sare de 5000 de euro....
*


cum ai ajuns la cifra asta? Ai luat in considerare si amortizarea pe utilaje si R&D?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Jan 2022, 10:22
Post #93


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(dandobre @ 12 Jan 2022, 07:59)
https://www.g4media.ro/peste-20-de-milioane...si-hibride.html

Și totuși poluarea asta e și o problemă de suprapopulare. Suntem multi pe planetă și toți vrem să cumpărăm, și cu cât crește nivelul de trai la nivel global, cu atât consumăm mai mult...
*



Cica sunt e cerere foarte mare de electrice si hibride in China, asa ca, citez din articol Luna trecută, Ministerul de Finanțe a anunțat că din acest an vor fi reduse cu 30% subvențiile la achiziționarea noilor automobile electrice și hibride.

Mi-ar placea maxim sa faca acelas lucru si la noi, chiar sunt curios sa vad cine mai cumpara Spring cu 30% in plus. biggrin.gif cand ea e oricum prea scumpa cu subventia de acum.

This post has been edited by vallixx: 12 Jan 2022, 10:23


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 12 Jan 2022, 10:53
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Avand in vedere ca masina este la baza un Kwid din 2015, multe din costurile de cercetare si poate si de utilaje sunt amortizate de mult.Motoarele si bateriile nu cred ca sunt strict puse doar pe Spring, chinezii probabil le folosesc si la alte aspiratoare (nu de femei tongue.gif ).
Poate ma insel, dar cred ca se folosesc CKD-uri aduse din diverse fabrici sau poate ca in fabrica de la Dongfeng chiar e productia de la zero luata....ideea e ca nu se face o masina compet noua ci se face bici din alte proiecte mai vechi.


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Jan 2022, 15:15
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Vreti sa va lamuriti cum sta treaba cu masinile electrice, urmariti clipul fostului nostru coleg de forum. Vizionar, dar cu vreun deceniu de intarziere, va prezinta mandru un colaj de franturi de adevar lipite convenabil care sa-i sustina tezele. Eu am dat cu inainte, dar poate aveti voi mai multa rabdare ca mine.

https://www.youtube.com/watch?v=-uHmjLtY-yQ

Si daca tot intra in randul teslarilor, nu pot decat sa-i las link-ul catre cel mai bun canal cu stiri despre tesla din Italia.

https://www.youtube.com/watch?v=m58cAC9rgP0





--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jan 2022, 15:35
Post #96


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




are dreptate, dar nu descoperit nimic nou.
L.E doamne naspa e sa nu ai tablou de bord ci doar un colt de tableta....

This post has been edited by einstein1984: 12 Jan 2022, 15:43


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 Jan 2022, 15:49
Post #97


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




renault mai facea dastea.

pe mine nu m a deranjat ani buni de calarit espacele.

parca era o scorbura..cu vitezele (era at)

This post has been edited by wolfin: 12 Jan 2022, 15:50


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jan 2022, 15:50
Post #98


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




la ala aveau tablou de bord, dar era pe centru, nu il vedeai prin volan.
Bine teslagii o sa zica ca nu e chitroseala al un al doilea display, e un feature.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 12 Jan 2022, 15:54
Post #99


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




initial nu mi a placut..dar digitii aia albastii parca au inducit situatia.

bine si masina suoer ok.

dar off...

imi place tesla..e minimalista.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jan 2022, 16:41
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pe mine o sa ma intereseze electricele atunci cand o sa pot face minim 500 de km la 130 la ora pe autostrada iar plinul de curent va dura maxim 2 minute; ah, si bateria sa tina macar 10 ani (sau hai 5 ani daca ma costa maxim 2000 de euro inlocuirea ei) iar pretul masinii sa fie comparabil cu al unei benzinare echivalente.

Momentan, singurele avantaje ale electricii pe care le vad eu, si anume demarajul, silentiozitatea si stabilitatea pe drum sunt anulate de pretul enorm raportat la ce ofera, autonomia scazuta la viteze de autostrada si timpul mare de incarcare.
Nu as da 36000 de euro pe un Zoe cand pot sa-mi iau un Clio 5 la mai putin de jumatate din pret si cu de 4 ori mai multa autonomie pe drum. Mie imi place sa fac Bucuresti-Viena intr-o singura zi si sa nu-mi ocup creierul cu calcule despre autonomii si unde gasesc prize, cati oameni mai sunt la rand in fata mea la acele prize, etc.

Pe vremuri era diferenta de pret de 1000-1500 de euro intre diesel si benzina si din calcule rezulta ca nu merita diesel daca nu faci minim 20 de mii de km anual; acum toata lumea recomanda electrice in nestire fara ca cineva sa-si mai faca un calcul in cat timp se amortizeaza fata de o benzinara clasica.
Caci inteleg, salvam planeta, ii punem silicoane Gretei, etc, dar parca nu vreau sa-mi sacrific atat de mult confortul personal incat sa stau la coada la prize odata la 1-200 de km cand exista alternative mult mai convenabile. Am salvat planeta pe timpul lui Ceausescu cat n-o s-o faca vestul in toata existenta lui de-acum incolo, eu zic ca ajunge.
Nu vreau sa-mi imaginez ce inseamna sa ai 3 masini in fata ta la coada la o priza, fiecare masina stand cate o ora la incarcat.

PS: poate ma enervez si viitoarea masina va fi diesel; numai asa, de-a dracu', chit ca fac doar 15000 de km anual.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Jan 2022, 16:45


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jan 2022, 19:00
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Tu ai impresia că interesează pe cineva ce mașina vei alege tu? Ce nu înțelegi tu e faptul că nu iei electrică pt a ieși la combustibil mai ieftin, compari aiurea benzina cu motorina...electrica o cumperi pt modul în care se conduce, adică pt dinamică, pt costurile reduse de întreținere, n ai egr, spf, turbo, n are treabă că o freci cat vrei tu în oraș...bonus nu poluează, sta în fata ta la semafor și n ai o problemă cu inhalarea diverselor mirosuri ale mașinilor pe motorină/benzină. Sunt silențioase, ușor de condus, toate au webasto..in 5 minute ai mașină dezghețată doar cu apăsarea unui buton. Că mergi tu 500 1000 km cu mașina, bravo ție, nu toți merg așa...după un drum la mare la noi bănuiesc că ești fresh, deși mă îndoiesc. Dacă e sa vorbim de comfort exista avion, când aud placa cu eu frățioare mă duc 1200 km până în Grecia și fac 1 pauză că mie îmi place să conduc, mi se pare cea mai mare prostie sau cea mai idioata scuză...cred că am mai spus, am fost in Turcia , drum de aproape 1100 km și am avut o oprire de o noapte la vreo 600 km de Romania...după ce mergi la 35 de grade pe la turci, vara in general, nu știu ce om normal nu se resimte...dc îmi permiteam, luam avionul, însă nu sunt impertinent sa spun că e nașpa cu avionul pt că mie îmi place să conduc și îmi e frica de avion 😀. Da, îmi place să conduc, dar cu o limită, nu să mă uite sfinții la volan, plus că dc mai ai copii, nu poți parcurge distanțe foarte mari că se plictisesc și se iau la bătaie 🙂. Cui ii place condusul ar tb sa lase prejudecățile la o parte și să încerce una...este ca un virus, mai ceva ca omnicronul ... vreți, nu vreți, în câțiva ani se vor așeza lucrurile, Pb de infrastructura vor fi in mare rezolvate.

This post has been edited by speedman: 12 Jan 2022, 19:02


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 12 Jan 2022, 19:12
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Rezonez la partea cu copiii...
Asta vara la turci și eu am făcut drumul in 2 zile


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jan 2022, 19:14
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




De dus m as mai duce, dar nu cu mașina, clar 🙂


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jan 2022, 20:05
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(speedman @ 12 Jan 2022, 19:00)
când aud placa cu eu frățioare mă duc 1200 km până în Grecia și fac 1 pauză că mie îmi place să conduc, mi se pare cea mai mare prostie sau cea mai idioata scuză...
*


Concediile cu masina au, pentru unii, farmecul lor. Nu te lansa în a trage concluzii pentru alții doar privind din prisma ta... nu toți își caută scuza asta când n-au bani de avion. *
Cele mai frumoase concedii, pentru mine și soția mea sunt cele în care explorăm, cu mașina, locuri noi pe ici, pe colo, în țară sau străinătate. Când nu știm care e destinația finală, construim totul din mers. Plecăm, spre exemplu, spre Budapesta, fără a ști că peste 4 zile vom fi la Dresda, Veneția sau prin zone de care n-am auzit niciodată...
Și ca să discut (și) la subiect, în astfel de călătorii autoturismul cu motor termic e sfânt. Electrica ar pune bariere și ar distruge tot farmencul improvizației.

*nu-s bogat, dar nici sărac, pot să-mi permit să merg în Europa cu avionul, în concediu, ba ies mai ieftin decât cu mașina. Dar merg cu avionul atunci când vreau să stau la soare, sau merg într-un city break de weekend... Când vreau să explorez, mașina e priceless.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jan 2022, 20:29
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Și mergi 1000 km pe zi? Și mie îmi place să mă plimb, când n aveam copii mergeam de nebuni peste tot(adică pe unde aveam chef)...in Europa as putea merge cu electrica, la turci sau greci nu m as duce.
Nu am vrut sa generalizez, doar spuneam că invoca avea scuză destui oameni...cel puțin câțiva cunoscuți am, care la fel spun că ei merg 10 ore fara sa se oprească (unii fara copii)....pe ei îi înțeleg, pe restul nu smile.gif
Eram la încărcat la Brașov cu Zoe le și au venit 2 băieți cu prietenele, noi eram la o masă, ei la alta...au luat cafea și au plecat înaintea noastră cu 5 minute...iar noi am stat către 45 de minute. Ce vreau sa spun e , că nu toți se grăbesc să alimenteze in 5 minute și să facă cat mai multi km. Nu spun că nu mi ar placea sa le încarc in 3 minute, dar nici în 20 de minute pt 80% nu mă deranjează 🙂

This post has been edited by speedman: 12 Jan 2022, 20:35


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jan 2022, 20:35
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Depinde. De regulă, nu. Dar s-a întâmplat să facem și 1200-1300 km într-o zi. Dar am oprit de câte ori am simțit nevoia, am luat masa decent, ne-am refreșat, nu suntem genul care pleacă cu senviș la pungă și cafea la termos, și nu mai opresc până nu le explodează vezica.
Dar asta s-a întâmplat, cred, de 4-5 ori, de regulă la întoarcerea acasă, că ne lungim și ne tot lungim de ajungem să nu mai avem timp.

Cât despre electrică la drumuri lungi și neprogramate, nu statul la încărcat e problema, că stau cu plăcere să savurez o cafea, să mănânc ceva, să mă odihnesc. Dar infrastructura e încă la început, au puține stații de încăracare spre deloc în zone retrase. Astă vară, de exemplu, de fiecare dată când am oprit în Ungaria, Austria și Croația, la benzinăriile de pe autostradă, am stat la coadă la motorină. Dacă eram cu electrica, îmi poate garanta cineva că aș fi prins loc gol la încărcat? Și dacă nu, când îmi venea rândul? Sau, în zilele în care ne pierdeam în peisaj, prin munți sau pe coasta dalmată, găseam stații de încărcare?

This post has been edited by GBX: 12 Jan 2022, 20:42


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jan 2022, 20:44
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




E mai complicat, dar nu imposibil, depinde ce mașina alegi... însă așa este, mai tb lucrat pe partea de infrastructură.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 12 Jan 2022, 20:49
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Deocamdată, pentru mine nu e o opțiune.
Și nu am remușcări că poluez. Am suficienți pomi în curte și pe terenurile familiei, care filtreză codoi, cât să-mi spăl acest păcat. biggrin.gif

This post has been edited by GBX: 12 Jan 2022, 20:51


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Jan 2022, 21:04
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 12 Jan 2022, 16:41)
..............
Caci inteleg, salvam planeta, ii punem silicoane Gretei, etc, dar parca nu vreau sa-mi sacrific atat de mult confortul personal incat sa stau la coada la prize odata la 1-200 de km cand exista alternative mult mai convenabile. Am salvat planeta pe timpul lui Ceausescu cat n-o s-o faca vestul in toata existenta lui de-acum incolo, eu zic ca ajunge.
...............
*



Uite, aici nu am cum sa-l contrazic pe Laurentiu.

Asta cu vrei confort, te duci cu avionul o fi valabila pentru Tiriac sau grupul de la Monaco.
Pentru astia de zburam cu chartere sau linie, conditiile sunt de autocar.
Te duci pe distante mai mari de nevoie, in niciun caz de placere.

Nu in ultimul rand, nu inteleg cum au unii rabdare sa stea cate 45 minute in camp, in ploaie ca sa mai "complecteze" la baterie. Imi place cum explica ca a "regenerat, dar la kilometri s-a pus, l-a baterie nu s-a pus".
https://youtu.be/UujNYbeCYVM?t=791

Concluzia pe care o trage, la o viteza medie de 45kmh mi se pare absolut geniala:
https://youtu.be/h-3BwBhSDv8?t=688

This post has been edited by mircea_aq: 12 Jan 2022, 21:05


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jan 2022, 21:31
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




@speedman: Am condus Zoe nou-nout in 2019 de la Bucuresti la Pitesti. Bateria era de 45 de kw cred. La 130 la ora imi afisa consum instantaneu de 32 de kw (nu stiu daca la ora sau la suta de km). Pe la jumatatea autostrazii deja vedeam bateria ca se duce spre jumatate, asa ca am lasat-o mai moale sa nu raman dracu' in camp ca n-aveam power-bank-ul la mine (nu ca ar exista), prin urmare am cuplat modul ECO si maxim 95 dupa tir-uri la 15 kw consum.
La intoarcere, mi-am permis sa merg mai tare, fiind la vale, cu 120 la 18 kw consum, ca oricum urma sa o predau.

Avand in vedere experienta asta care m-a convins sa nu imi iau electrica pana nu ajung autonomia si incarcarea comparabile cu o masina clasica, poti sa ne spui si noua in cat timp parcurgi Bucuresti-Budapesta cu electrica si de cate ori o incarci pe drum?
Ca eu cu a mea am facut si sub 10 ore la mers cu 130 cu un singur plin facut pe drum la Timisoara. Cu Zoe estimez ca as fi oprit de 7-8 ori la acelasi regim de mers, estimand ca as fi avut si prize unde aveam nevoie.

Nu imi spune ca in Bucuresti ai 12kw consum urban si e moka, nu ma intereseaza, pentru urban am transportul in comun, prefer sa dau mai mult pe bilet dar sa n-am batai de cap.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Jan 2022, 23:28


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jan 2022, 22:00
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Nu știu cât fac până la Budapesta, încă n am ieșit cu ea din țară...Zoe ai avut de 40 kwh și la 130 consuma mult, nu te contrazic....mie tesla de la București la CT cu 130 mi a luat 20.2 kwh, iar Zoe de la Ploiesti la București 27 kwh...am venit cu Zoe de la Pitești, la vale cu 140 aproape toată autostradă, chiar și podea 144 maxim indică. Și acum dc plec la Pitești pot merge cu 150 și încarc acolo nu în 20 de minute, ci în 15....pot să mă întorc și cu 60% baterie....🙂
Mă duc să văd ce spune mașina până la Budapesta că m ai făcut curios 😀


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hepea
post 12 Jan 2022, 22:03
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 820
Joined: 8 June 10
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 12 Jan 2022, 21:31)
Nu imi spune ca in Bucuresti ai 12kw consum urban si e moka, nu ma intereseaza, pentru urban am transportul in comun, prefer sa dau mai mult pe bilet dar sa n-am batai de cap.
*



Cu mirosul cum stai? A revenit dupa covid? biggrin.gif Nu stiu cum mai e in ultimul timp ca nah, wfh, dar acum 2 ani cand foloseam ratb + metrou mirosul era o problema. Si mai era cunoasterea aproapelui (aglomeratia aia din metrou, priceless). Uitam repede, este?


--------------------
ex Dacia Spring 2021 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 12 Jan 2022, 22:12
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.940
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




https://ourworldindata.org/co2-emissions-from-transport
Din pacate cam astea sint previziunile, autoturismele din 2070 doar fara Co2, cum o fi aia, habar n-am, electric pe baterii, pe H2, pe aer comprimat, doar cu pedale, asta este, unii o sa si prinda asta, poate nepotii mei, eu precis nu si cu toate marile avantaje ale masinilor electrice eu ma multumesc cu benzinare sau Diesele.
Dupa cum se prevede aviatia si transportul maritim tot pe fosil, camioanele grele cam tot pe acolo.
Asta este viitorul trasat, inceputul este deja facut.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 12 Jan 2022, 22:21
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Am bateria la 50% îmi spune sa merg mai ușor pt a ajunge la Pitești....13 ore plusIMG_20220112_221052.jpg ( Size: 3.93mb ) Number of downloads: 201

Pt drumul asta as face o oprire la Timișoara...de acolo ajung relativ repede.
Consumul la Zoe sta între 22 și 24 acum, azi am încărcat și am preîncălzit o și am avut 16, la tesla in jur de 20, iar cu preîncălzire in jur de 15

This post has been edited by speedman: 12 Jan 2022, 22:31


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Jan 2022, 23:32
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(hepea @ 12 Jan 2022, 23:03)
Cu mirosul cum stai? A revenit dupa covid? biggrin.gif Nu stiu cum mai e in ultimul timp ca nah, wfh, dar acum 2 ani cand foloseam ratb + metrou mirosul era o problema. Si mai era cunoasterea aproapelui (aglomeratia aia din metrou, priceless). Uitam repede, este?
*


Sincer prefer mirosul din RATB+metrou decat sa ma tiganesc pe locurile de parcare. Sau iau bicicleta si o leg de vreun gard.

Oricum la mine e WFH, chiar daca mai bat sefii apropo-uri ca sa ne cheme la munca la un moment dat, sa fie sanitari, doar pe zoom ma vor mai vedea.

This post has been edited by Laurentziu83: 12 Jan 2022, 23:32


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Jan 2022, 23:47
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




Sa inteleg ca tot n-ai facut rost de loc de parcare de resedinta ? Ce naiba ma Laurentiule, de cati ani esti in Bucuresti, nu te-ai lipit de-un loc. Asta sincer mi se pare indiferenta din partea matale.
Vezi anul asta in martie, ca s-au scumpit, posibil sa nu-si mai achite toti locurile si se mai elibereaza.

@speedman, cand vad ca prognozeaza ca ajungi cu 2% la unele statii de incarcare, ma ia cu frisoane, mai ales cand afara gradele-s cu minus.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 13 Jan 2022, 08:04
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




QUOTE(speedman @ 12 Jan 2022, 20:29)
Și mergi 1000 km pe zi? Și mie îmi place să mă plimb, când n aveam copii mergeam de nebuni peste tot(adică pe unde aveam chef)...in Europa as putea merge cu electrica, la turci sau greci nu m as duce.
Nu am vrut sa generalizez, doar spuneam că invoca avea scuză destui oameni...cel puțin câțiva cunoscuți am, care la fel spun că ei merg 10 ore fara sa se oprească (unii fara copii)....pe ei îi înțeleg, pe restul nu  smile.gif
Eram la încărcat la Brașov cu Zoe le și au venit 2 băieți cu prietenele, noi eram la o masă, ei la alta...au luat cafea și au plecat înaintea noastră cu 5 minute...iar noi am stat către 45 de minute. Ce vreau sa spun e , că nu toți se grăbesc să alimenteze in 5 minute și să facă cat mai multi km. Nu spun că nu mi ar placea sa le încarc in 3 minute, dar nici în 20 de minute pt 80% nu mă deranjează 🙂
*




respectivi poate au venit la cafea sa omoare timpul sa se intalneasca cu"puicute" pe terasa etc. Tu ai stat 45min de nevoie nu de placere

p.s. ce putere instalata ai la casa?

This post has been edited by tatimeu: 13 Jan 2022, 08:13


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 13 Jan 2022, 08:13
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Da, posibil, însă era o benzinărie socar, nu cred că era cea mai bună variantă pt întâlniri, dar na, cine stie.🙂
Noi am stat la un suc, apoi am luat înghețata să treacă timpul, copiii se jucau pe tablete/telefoane...n am resimțit ca am stat mult, dar am stat de nevoie...pe urmă cine era leu pe Râșnov spre Predeal 😂
Mircea, te obișnuiești, prima data ai emoții...merge și după O% , are o rezervă, nu se închide ca un telefon

This post has been edited by speedman: 13 Jan 2022, 08:15


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Jan 2022, 08:43
Post #119


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




E ok daca o electrica nu e de voi, probabil si un V12 turbo nu e nici ala de voi , ca n-are autonomie si opresti prea des pe autostrada pentru alimentare, vrea benzina de 98 etc. Dar e ok, exista masini pentru toata lumea, nu e ca in 87 sa fie doar dacia 1310 pentru orice utilizare.
Masini ICE vom mai avea noi macar 10 ani, oricum astia de "circulati 1000 km pe zi de placere nu pentru munca" odata pe an aveti masini depeste 10 ani vechime deci 20 de ani de acu incolo sunteti ok, nu trebuie sa faceti tranzitia.

This post has been edited by einstein1984: 13 Jan 2022, 09:58


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 13 Jan 2022, 09:17
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




...


This post has been edited by GBX: 13 Jan 2022, 09:18


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
108 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 10:26
Dacia