Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

subiecte matiz vs solenza

AlexV
post 4 Jun 2003, 23:43
Post #1


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




deja exista doua subiecte de acest gen. va rugam sa nu mai deschideti subiecte cu acelasi subiect. pana la luarea unei decizi privitor la cele doua topicuri, ambele raman deschise.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 5 Jun 2003, 08:13
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ma , tu trebuia sa te faci avocat biggrin.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMihai
post 8 Nov 2003, 00:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 5 June 03
From: PITESTI




Eu cred ca nu e nimic de comparat intre cele 2 masini ... discutia nu isi are locul dar in fine ...


--------------------
Renault Megane III 1.6 16V 110cp Noir Nacre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 8 Nov 2003, 11:51
Post #4


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




preturile se compara biggrin.gif si anume dacia solenza e mai ieftina biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Nov 2003, 00:31
Post #5


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Da, dar apartin a doua clase diferite, respectiv compacta pt SLZ si mica pt Matiz. O comparatie Matiz vs. Yaris vs. Agila vs. Seicento ar merge da' nu pe forumul cu Dacia, cel putin pana nu scot si ei un alt Lastun.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Nov 2003, 01:20
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




bogdan_o, masinile le poti compara dupa clasa atunci cand iti trebuie ceva anume. dar le poti compara si dupa pret. exact cum se pune problma la matiz vs slz. am 6000 de euro ce sa fac cu ei. merg si in oras mult dar mai plec si la mare si la munte. n-am de carat bagaje da poate am. sa iau matiz ca nu imi ofera nimic sau sa iau solenza ca are destule la bani asta????
cam asa sta treaba. si credema ca daca reusesti sa convingi un om sa isi ia orice altceva decat matiz esti un om cu suflet. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IS-18-BOG
post 13 Nov 2003, 07:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 September 03
From: Iasi/Romania




lolz
sa stiti ca eu asi prefera 100% o solenza
e si mai ieftina si cred ca ar merita mai mult!
Matix e o masina de orash de plimbat dintr-un cartier in altul!


--------------------
________________________________________
Nu incerca sa pari altcineva decat ceea ce esti si uitate si la barna din ochiul tau nu la paiul din ochiul meu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 13 Nov 2003, 08:33
Post #8


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Mda, deci, doamnelor(cite mai sunteti, daca nu v-a alungat bagabontii astia cu limbalul lor) si domnilor, am avut ieri neplacuta surpriza sa ma plimb cu un matiz SE (ala cel mai chior). Fratilor, eu recunosc faptul ca am luat teapa cuSLZ, da' cine-si ia Matiz, mai bine se duce si joaca la cazinou sau doneaza banii unui azil de batrani/casa de copii. Masina aia troncanea din toate incheieturile: articulatiile, usile, geamurile, bordul..... ce sa mai, era o troncaneala indescriptibila . Motorul s-auzea ca-n AN-24, cea mai mica gropita te dadea cu capu' de pereti si-ti violenta rinichii, gagica de se afla la volan imi tot dadea coate cind lua curbe. Concluzie, daca aveti boala pe cineva (nevasta, soacra, etc.), cumparati-i un Matiz, e razbunarea perfecta!
P.S.: Acea masina a fost cumparata cu 2 saptamini inaintea SLZ-ei mele si acum are 6150 km. pe bord.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 14 Nov 2003, 14:44
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




oarecum offtopic:
Cumpararea unei masini noi e o alegere subiectiva; cumparatorul decide daca acea masina corespunde asteptarilor si posibilitatilor sale la un anumit moment si asta in urma consultarii unui prospect, discutiilor cu dealer-ul, informatii din presa de specialitate, discutii cu prietenii, acest forum si altele ca el, eventual un drive-test (din pacate in RO nu orice marca ofera acest lucru) -pe scurt, nu sti ce cumperi pina nu utilizezi produsul-automobil. urmarea: in orice masina se ascunde o potentiala teapa, raportat la asteptarile tale. o masina este buna daca raspunde onest la ceea ce ai crezut tu ca poate sa faca pentru tine.
acum ontopic:
Comparatia bruta intre cele 2 masini nu prea are sens, fiind din clase diferite-Matiz=mini (clasa A), Solenza=mica(clasa B; nu dati cu pietre, pina la clasa compacta-clasaC=Megane, 307, Golf, Stilo, Corolla, etc. mai e drum lung). Singura posibila comparatie e pretul pe piata romineasca si mai ales faptul ca amindoua sint fabricate in RO, cu inevitabilele (inca) gherle mioritice incluse in pretul de vinzare. Problema e in ce masura Daewoo si Dacia te mint atunci cind iti vind masina, ce probleme vei avea cu ea si mai ales posibilitatea si promptitudinea de rezolvare a acestora in garantie si post-garantie, pe scurt daca vei avea dureri de cap cu ea sau vei fi multumit ca generatorul de belele te-a ratat de data asta.
Pozitia celor doi producatori fata de asteptarile pietei e diametral opusa: Dacia incearca sa atenueze efectele a 20 de ani de fabricatie a berlinei si saltul tehnologic si calitativ e evident: 1310-Nova-SuperNova-Solenza- "pe drumul cel bun"-observati ce greu e, multi care si-a luat Dacia sint cu ochii-n 4 si urechile pilnie pe masina: "oare ce figura o sa-mi faca?"=astepteri negative, desi in spatele Daciei e Renault. Daewoo, fara "spate", incearca sa mentina asteptarile pietei in zona pozitiva, pozitie cucerita de modelele (pre)fabricate in Coreea, asta in conditiile in care duce o agresiva politica de preturi pe piata "low-end", insa cu usoare scaderi in zona calitatii de fabricatie, materiale, etc; atu-ul Daewoo se gaseste insa in zona serviciilor post-vinzare, servicii pe care inca de la inceput le-au adus la un standard ridicat - si aici Dacia mai are de luptat, poate mai mult decit in fabrica de la Mioveni!
si mai on topic:
Am un Matiz din ala chior, adica E (nu SE!), cumparat in afara perioadei de ofertare =5000 E, feb.2003, 15000km, conduc din 1997, pe urmatoarele masini: Fiat 600D-1965, Lada 1500-1975, Dacia 1310-1990 si va las pe voi sa ghiciti care mi-a facut cele mai mari probleme (pus viata in pericol!); si iar va las sa ghiciti de ce nu am luat SN-ultima serie!, sau SLZ-prima serie!
Urmaresc acest forum de 6 luni, este un loc in care cred ca o sa ma simt bine, iar decizia de a intra am luat-o din dorinta de a pune la dispozitia forumistilor cunostinte, impresii, experienta dobindite in 27 de ani de cind imi bag labutele in masini (aveam 5 ani cind l-am ajutat pe bunicul meu, maistru tinichigiu, sa desfaca un Fiat 850 taiat de tren- masina aia a mers pina acum 5 ani!) si 20 de ani in care am citit tot ce mi-a cazut in mina despre automobile (fie ele si blindate!).
Despre acest topic, numai bine! cind vom reusi sa discutam fara patima despre subiect o sa observati ca "trotineta" nu e chiar de lepadat, cu toate ca in loc de motor are o masina de cusut! - hai sa inercam sa-i readucem pe forum pe cei care au fost "pusi la punct" cu "minie proletera" cind au incercat acest lucru!
P.S. scuze pentru lungimea postului, dar am cazut in boala neofitului pe forum=mincarime la degetele.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 23 Nov 2003, 23:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




pt marty

daca e exact ceea ce zici tu sa sti ca tico al meu era mult mai bun. E adevarta ca aveai contacte intime cu pasageru din dreapta la curbe stranse, bagat a 5-a etc da sa sti ca nu troncanea nimik la el si avea 55.000 km. Sa sti insa ca astea mici au un fel mai ciudat de a lua gropile/denivelarile deoarece sunt usoare au tendinta sa tzopaie cu totu nu sa se miste doar roata cu arku/amortizoru in caroserie. laugh.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Nov 2003, 01:53
Post #11


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Apropo de Tico: am un prieten bulgar care mi-a spus ca el stie in Sofia un sofer de taxi pe un Tico cu care a facut 1,000,000km (UN MILION KM) ca TAXI! :shock: fara reparatii.

Deci chiar asa de poraste cum sustin cei ce NU au avut Daewoo nu sint. (eu am avut un Cielo timp de 6 ani jumate si am fost foarte multumit de masina)


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 24 Nov 2003, 09:09
Post #12


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




fara reparatii la service poate ....

( va dati seama un roman din austria a auzit de la un bulgar, care a mers cu un taxi in Sofia care avea 1,000,000 km la bord si taximetristu' i-a spus - poate in gluma - ca nu a facut nici o reparatie - telefonul fara fir la cel mai inalt nivel )


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Nov 2003, 09:43
Post #13


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Valentine >> Degeaba esti mistocar si vrei sa pari interesant, ca nu tine. Daca nu stii detalii, nu te baga. Fac pariu ca daca era vorba de o dacie, ai fi sarit de 3 metri si ai fi zis: "Wow, chiar ca am facut afacerea vietii"... icon_mrgreen.gif

Pentru umila ta informare, acel bulgar mi-e prieten si se afla si el in Austria acum :wink:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 24 Nov 2003, 10:22
Post #14


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




si mai grav. biggrin.gif nu sunt mistocar deloc. doar vreau sa exprim absurdul situatiei.
tu chiar crezi ca un TICO pe un taxi (atentie un TAXI!) a rezistat 1,000,000 km (deci eu nu am vazut pana acuma nici o masina cu 1,000,000 km) facuti in Sofia, fara nici o reparatie, nimic ?!!!!

daca da ......................................................... 168.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 24 Nov 2003, 10:25
Post #15


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Da, cred, de ce nu? Ce ti se pare absurd? :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Nov 2003, 10:25
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ma..o sa razi dar eu cunosc un individ care e distribuitor de cafea care areun Ticoi cu care a facut cca 600 000 km FARA nici o reparatie!
Adica il duce omul frumusel la revizii, ii schimba ce e de schimbat (ulei, curele, filtre) si hai la drum!
Si masina mai jegarata ca aia nu am vazut!
Ca saraca nu cred ca e oprita decat de 2-3 ori pe saptamana! laugh.gif


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 24 Nov 2003, 10:29
Post #17


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE
ii schimba ce e de schimbat (ulei, curele, filtre)


pai stai un pic. si reparatie ce inseamna? adica daca fac o reparatie (placute frana, ambreiaj, curele, filtre, fixat suruburi, cine stie ce o mai fi fost) generala (odata cu revizia) la 10,000 km, asta inseamna ca nu s-au facut reparatii?

poate ca nu a bagat prea multi bani in el, sau nu s-a busit nimic asa din senin ca la dacie, dar eu nu cred ca a mers 1,000,000km un taximetrist fara sa pateasca nimic.

ori e cel mai norocos om de pe planeta! biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 24 Nov 2003, 10:43
Post #18


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Reparatie inseamna sa "repari" ceva care s-a stricat!
Adica sa inlocuiesti o piesa care nu e ste declarata consumabila si care are in mod normal o durata de folosinta declarata (ex. nr de km!)
Tu chiar crezi ca cineva a facut 600k sau 1M fara sa schimbe uleiul?
Ce naiba ma, inteleg ca nu ai ce face pana iti iei masina, dar nu mai posta in 2 peri!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 24 Nov 2003, 16:42
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Mama, ce-ati luat-o pe aratura!...de dragul suetei, sper...


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 24 Nov 2003, 17:46
Post #20


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




biggrin.gif biggrin.gif clar ... pana nu vad si eu tico-ul ala cu 1,000,000 de km (si sunt curios cum ii afiseaza) nu cred ! biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 24 Nov 2003, 18:19
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Alex, AlexV in caz ca am ceva probleme la Matiz oare as putea posta pe acest forum? eventual in cadrul acestui topic redenumit "subiecte matiz"? nu de alta dar la cita intelepciune se afla in posesia forumistilor poate aflu si eu rezolvari la ce ma framinta in legatura cu trotineta mea...n-as vrea sa declansez aiurea un "incident diplomatic", hihihihihi!


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 24 Nov 2003, 22:26
Post #22


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




flex, poti sa postezi fara nici o problema. nu posta la cafenea ca acolo e oftopicareala. posteaza fara griji la diverse si daca cineva se pricepe sigur o sa primesti raspuns. este valabil pentru toate masinile.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 25 Nov 2003, 10:13
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Multumesc, AlexV, asta era problema mea, incadrarea!


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 10:11
Dacia